Jump to content

Moto Zajednica

Приче из радионице - Мали Ћаћа

Recommended Posts

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Po mom iskustvu, najslabija tacka italijana, agregati su im izuzetni, ali MM elektronika je, opet kazem, po mom misljenju, daleko od idealne (ovo sam davno pisao negde na forumu). Ovo se odnosi na sva IT vozila, pocev od piaggio grupe, do ferrari-ja.

 

 

I jos ovo da dodam, nijedan racunar ne voli slab napon, mnogi ce "zatiltovati" i zabrljaviti sa slabim akumulatorom, ali nece svi pocrkati. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 5 minuta, X8 Vračar je napisao:

Jel još uvek postoji Magneti Marelli ili su odustali?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 

Nije to do Magneti Marelli nego je to do proizvođača koji poruči kompjuter od njih sa specifičnim zahtevima. Magneti Marelli napravi tačno onako kako to Dukati ili Aprilija traži 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 2 minuta, milomir22 je napisao:

Po mom iskustvu, najslabija tacka italijana, agregati su im izuzetni, ali MM elektronika je, opet kazem, po mom misljenju, daleko od idealne (ovo sam davno pisao negde na forumu). Ovo se odnosi na sva IT vozila, pocev od piaggio grupe, do ferrari-ja.

Slažem se sa tobom 50% , drugih 50% se ne slažem. Kao što sam pisao u jednoj mojoj priči malo ko razume ( čast izuzecima ), pa po starom običaju odma je g...o. Viđao sam mnoge slične greške ili kvarove i na motorima iz zemlje izlazećeg sunca. Tako da dakeko od toga da ima idealnih. Kao što si sam rekao:aha:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 26 minuta, milomir22 je napisao:

Otprilike da u zivotu nista nije crno ili belo, vise su neke nijanse sive.

Svi volimo nijanse sive :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 4 minuta, pronto je napisao:

MotoGP već godinama fura na MM "mozak".

Tačno WSB, Moto GP, Moto2 i mnogi državni šampionatu dozvoljavaju da se koristi Magneti Marelli elektronika za trke. Jeste da ti treba 3 programera da protumače sve :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Proizvodjac kao kupac zada odredjene parametre sa tolerancijama i najbolji ponudjac ("komponentas") dobija posao. Ako se u toku proizvodnje (preproduction) i faze testiranja (nekad cak i serijske proizvodnje) ustanovi da moze doci do potencijalnog kvara/nesmetanog rada kupac je taj koji donosi konacnu odluku. Usput, MM je prisutan svuda, a mnoge proizvode pod njihovim brendom proizvode drugi - oni samo prepakuju i lupaju svoj logo. Da li je to lose? Jok, radi se u striktnim tolerancijama i to rade svi veci proizvodjaci :) 

 

Neko moje licno misljenje je da su se italijanski proizvodjaci znatno popravili po pitanju elektronike, ali da imaju jos puno da rade na popravljanju svog imidza. Isto kao sto Audi/Ducati gura granice servisnih intervala kako bi se zaboravile horor price o cestim servisima i havarijama koje nastaju ako ih preskocis

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Kaže vlasnica pali se lampica "check engine " u vožnji. Diagnostika ima grešku u memoriji, kaže da je instrument tabla izgubila CAN signal.

Posle 5 minuta sam našao problem 

20190322_181956.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Xtreme, 390 postova
  • Lokacija: Zrenjanin/Novi Sad

Pa sad da bi propali bas i ne bi. Zaboravljas da se u Italiji uspesnom kompanijom smatra ako ostvaris profit od par desetina/stotina milki na godisnjem nivou, a u minusu si nekoliko milijardi :) 

Ducati vec deceniju unazad gura na marketing da kupujes nesto sa pedigreom, retko, posebno, uz korisnicko iskustvo prilikom kupovine i kroz eksploataciju koje je tri koplja iznad bilo kojeg od japanske brace. I stvarno je tako. Svaki Dukati motor ima svoj karakter sto zbog inzenjerskih/dizajnerskih resenja sto zbog karakteristika same V konfiguracije agregata; i pored toga sto se prodaju vise nego ikad i dalje su redji na ulici nego devica u srednjoj skoli; bas zato sto prilikom kupovine prolazis kroz "premijum iskustvo", uzimas nesto sto stvarno ima specifican karakter, retko je, a pritom se smatra ferarijem na dva tocka, naravno da stices utisak da kupujes nesto posebno. I ti se onda kao vlasnik osecas posebnim, a to je jedan od razloga sto je veliki broj vlasnika trenutnih modela spremno da pazari na keca sledeci model. A na ruku im ide i cinjenica da pomeraju granice kad su u pitanju performanse, paketi opreme na S/SE/VerySE/SELE modelima kojima fali samo promoterka da bi bilo "sve od priloga", sama zavrsna obrada koja je stvarno premijum u odnosu na recimo Suzuki etc etc. Iiii onda dodjemo na italijanski gen, u poslednjih pet godina nije izbacen nov model, a da nije imao bar tri fabricka recall-a u prvih godinu dana :D Sto je najbolje u celoj prici i to mu daje neku draz, deo karaktera. 

Aprilija koja je sa RSV4 (R/RR/Factory/FactoryR/Factory RR/RF (kenjam, znam)) hirurski noz na stazi, ima slican paket opreme kao veca Panigale braca, zavrsnu obradu na slicnom do istom nivou, jos je redja na ulici/stazi pa se ne prodaje ni izbliza dobro kao Dukac. Zasto? Manji broj izlozbenih/prodajnih salona, neuporedivo slabiji marketing i sama karakteristika motora - dok RSV4 moze da vozi i malo napredniji amater prilicno brzo, glavna karakteristika mu je neutralnost i preciznost dok je Panigale tip motora koji ako ne znas da ga vozis pokusava da te ubije na svakom izlasku iz krivine. Secam se zavrsne presude testa izmedju RSV4 i 1199S gde je Aprilija bila brza skoro pola sekunde na stazi: .....taj osecaj na dodavanju gasa je neprocenjiv, osecas se kao GP heroj iako vrtis sporije krugove.

Na kraju krajeva, ko od nas ne bi posedovao Ducati/Apriliju/MV da ima finansijsku podlogu za isti? :) 

 

Caco jbg oplelo ja van toka teme, oprostices nadam se

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Malinar u pokusaju, 1559 postova
  • Lokacija: Kg
  • Motocikl: uljara 600

Sve zaboravljam da upitam, sta je falilo diavelu pa je otvaran motor?

 

 

8 minutes ago, Thaedass said:

Iiii onda dodjemo na italijanski gen, u poslednjih pet godina nije izbacen nov model, a da nije imao bar tri fabricka recall-a u prvih godinu dana :D Sto je najbolje u celoj prici i to mu daje neku draz, deo karaktera. 

Ja bih izbegao ovu draz ako je ikako moguce, nekako mi je bolje bez iste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@Thaedass gledam ko ovoliko piše ujutro rano :lol::) . Lepo si sve objasnio.

Meni profesionalna obaveza ne dozvoljava da ulazim u detalje. Samo mogu da kažem da je Dukati izgubio eskluzivitet ovde na ovom tržištu Kanade i Amerike zbog masovne proizvodnje. Aprilija je preuzela tu ulogu. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 14 minuta, milomir22 je napisao:

Sve zaboravljam da upitam, sta je falilo diavelu pa je otvaran motor?

Mogu samo da kažem da je vlasnik želeo kovane klipove i klipnjače. Sad čekam da se odluči oko cene i plaćanja pa da krenem da naručujem delove. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: Tuzla
  • Motocikl: Yamaha tenere xt600 34L

Pozdrav, mali off topic ali bas me interesuje.

 

Da li je taj ECU moguce popravljati. Licno sam imao priliku da radim neke racunare. Vecinom stand alone za auta i neke LPG racunare. Svi su manje vise popravljivi. 

 

Predpostavljam da je to u MM radeno preko nekog logickog ignition drivera.  Koji okida bobine dirigovano od strane MCU.a  Elem u biti to bi moglo biti skini spaljeni zalemi drugi i vozi motor dalje.  

 

Osim ako nisu COP bobine na ducatiju pa onda to ide jos jednostavnije. 

 

Volio bas da otvorim jedan ovakav ECU koji je spaljen da probam da ga popravim.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
On 22.3.2019. at 22:29, mserifov je napisao:

Pozdrav, mali off topic ali bas me interesuje.

 

Da li je taj ECU moguce popravljati. Licno sam imao priliku da radim neke racunare. Vecinom stand alone za auta i neke LPG racunare. Svi su manje vise popravljivi. 

 

Predpostavljam da je to u MM radeno preko nekog logickog ignition drivera.  Koji okida bobine dirigovano od strane MCU.a  Elem u biti to bi moglo biti skini spaljeni zalemi drugi i vozi motor dalje.  

 

Osim ako nisu COP bobine na ducatiju pa onda to ide jos jednostavnije. 

 

Volio bas da otvorim jedan ovakav ECU koji je spaljen da probam da ga popravim.

 

 

Prepostavljam da može da se otvori i popravi. Da budem iskren nisam nikad to radio i niko u gradu to ne radi, a da sad sam se setio ima ovde neki rus koji popravlja kompjutere za kola i otključava ih, kako i instrument table. Ali tip još koristi pejđer i krije se kao u doba komunizma. Ne priča mnogo i neće da radi sa svakim :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 23.3.2019. at 2:24, Mali Caca je napisao:

20190322_181956.jpg

Kako je doslo do ostecenja instalacije, lici mi kao da je "radila" u toku voznje na tom mestu (savijala)?

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 6 minuta, Satelis je napisao:

Kako je doslo do ostecenja instalacije, lici mi kao da je "radila" u toku voznje na tom mestu (savijala)?

Tačno savijala se oko glavčine volana ( motor je 2009 ). Veoma retko za ovaj model, ali sam viđao mnogo na Diavelu i sličnim modelima koji su mnogo mlađi 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8862 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Ozbiljan propust uz problem koji se javlja kasnije, od famtomskog bez pravila pa do stalnog kad zica izgubi kontakt tj dodje do prekida.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1424 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!
On 23.3.2019. at 6:29, mserifov je napisao:

Pozdrav, mali off topic ali bas me interesuje.

 

Da li je taj ECU moguce popravljati. Licno sam imao priliku da radim neke racunare. Vecinom stand alone za auta i neke LPG racunare. Svi su manje vise popravljivi. 

 

Predpostavljam da je to u MM radeno preko nekog logickog ignition drivera.  Koji okida bobine dirigovano od strane MCU.a  Elem u biti to bi moglo biti skini spaljeni zalemi drugi i vozi motor dalje.  

 

Osim ako nisu COP bobine na ducatiju pa onda to ide jos jednostavnije. 

 

Volio bas da otvorim jedan ovakav ECU koji je spaljen da probam da ga popravim.

 

 

Drugar, elektronicar se svojevremeno zezao sa ECU od MV Aguste Brutale. Sama popravka i jeste i nije neka muka (kada znas sta radis, sta trazis i sta da pogledas), ali je otvaranje i pristup elementima u samom ECU bilo 100 muka, zbog one crne smole kojom je unutra sve zaliveno. Inace, Agusta je vracena u zivot u domacoj radinosti.

  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 7 sati, Satelis je napisao:

Jes, zavrsio Saob. teh. skolu, smer autolektricar :aha:

Sad moram da pazim šta pišem :)

Svim evropskim firmama su najveće mane one plastične vezice, zbog njih dolazu do ovakvih kvarova

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4228 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@SHOKLA upravo to zbog te smole mi se i ne otvara. Svi Magneti Marelli i Bosch kompjuteri se daju i otvoriti, ali ovi japanski koji su od plastike i zaliveni lepkom verujem to je tek 1000 muka

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Problem sa vezicama je sto se pretegnu ili ne zategnu dovoljno. Inace, ako onaj koji ih je izmislio, nije dobio Nobela, treba mu dati. 

Kolega, stize mi jedna MV F4 sutra najverovatnije. Ima neke bolesne simptome. Pokusacu mehanicki da resim, jer mi deluje kao da su prljave brizgaljke iki eventualno problem sa dovodom goriva. Problem se javlja sto nemam dijagnostiku. A nije mi ni isplativa jer su retko kod nas sve te ekzoticne  masine. Ako ne resim kvar, tj, ako mora (a siguran sa da ce morati sve iako resim problem) na dijagnistiku, imas li preporuku gde da ga posaljem u nekoj blizoj okolini? (moze PP da ne bude da je reklama)

Ne moras da odgovoris, tvoja dobra volja, necu zameriti ni najmanje, nego sam naucen da pitam ono sto ne znam, pa imam slobodu da to ucinim. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   1 član



×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja