Jump to content

Moto Zajednica

Приче из радионице - Мали Ћаћа

Recommended Posts

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Vaistinu se rodi!

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Ваистину се роди!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

 Interesantne slike izduvne grane na 1199R. Termignoni izduv koji dođe uz motor 

20190103_152757.jpg

20190103_152752.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Posle malo više od godinu dana  učestale aktivnosti na blogu interesantno je videti koje su teme bile najviše posećene i iz kojih svih država su posetioci. 

 

 

 

20190108_214539.jpg

 

20190108_215025.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2223 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda NC700D Integra

Ima dosta interesenata, obzirom da je tema specifična...

 

Meni nije jasna ova izduvna grana. Jel slikano u normalnom položaju motora dok stoji točkovima na dole. Šta to onda znači? Izduv ide na gore da greje dupe pa se spušta dole?

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 6 sati, X8 Vračar je napisao:

Meni nije jasna ova izduvna grana. Jel slikano u normalnom položaju motora dok stoji točkovima na dole. Šta to onda znači? Izduv ide na gore da greje dupe pa se spušta dole?

 

Želeo sam da pokažem kako su to inženjeri iz Dukatija rešili. Dali je ispravno ili ne nisam inženjer pa ne mogu toliko stručno da komentarišem. Obrati pažnju na veličinu cevi i kako je uža na izlazu iz glave i kako je "porasla". Jednu stvar kod Dukatijevih V ili L agregata je to da prednja (horizontalna) i zadnja (vertikalna) izduvna grana nisu iste dužine, što u mnogo slučajeva se odrazi na sam rad motora.

Da ovakav dizajn greje dupe, greje samo tako nikad ti nije zima pogotovo na +35°C u gradskoj vožnji 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Izrada izduvnih sistema je sve samo ne puko varenje svakakvog gvožđa koje ti padne pod ruku. Koliko sam upoznat, u proračunima se koriste formule iz zakona o prostiranju zvuka (akustika), a konačno rešenje je obično ozbiljan kompromis. U obzir se uzimaju norme o zagadjenju, eventualne administrativne "kočnice", u smislu snage i buke recimo, zatim pouzdanost i samog izduva a i agregata, težina, gabariti....izduvni sistem nekada po formuli može da bude duži od celog motocikla. Nije moguće to uvek spakovati. Krivinama se donekle, za isti prostor, dobije na dužini sistema...s'tim da je apsolutni prioritet cev nigde ne "prelomiti" ili poremetiti njen prečnik, konus. Sastav, prelaz, izmedju komponenti i var su isto od velike važnosti.

Može motor da radi i na 3/4 cola za vodovod, pa i bez cevi...ali to je daleko od uštimovane simfonije. Za to je potreban i bolji instrument i štimer.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

@pronto tačno tako. Danas uz pomoć kompjuteskih programa je mnogo lakše da se dizajnira izduvni sistem. Veoma su važne i dužina i debljina tj. promer cevi od čega se prave izduvne grane. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2722 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Mehanika/dinamuka fluida su presudni faktor kod izduvnog sistema. Ako pricamo o performansama. Posle dolazi akustika a to sve onda regulative malko uniste kad se radi o street legal motociklu. Kad je trkacki izduv u pitanju, ozbiljni proracuni kretanja fluida i pritisaka. Ostalo nije vazno (ton i jacina zvuka) 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 11 sati, rboban je napisao:

I za trkacke motore postoji ogranicenje u buci...

Tačno na severoamerickom kontinentu ide od 88db do 110bd. Laguna Seca sem GP, WSBK and Moto America je ograničena na 95 decibela (db). Mnoge staze su do 102 db

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 7 sati, abarth_maniac je napisao:

Eto, naucih nesto novo! Hvala!

Mislio sam da nema ogranicenja...

Veoma su retke staze koje nemaju ograničenje na buku. Recimo ovde u Vankuveru i okolini svaki aerodrom je pod konstantnom tužbom. Iako je aerodrom sagrađen prvi na određenoj lokaciji, grad se širi i svi novi vlasnici stanova koji kupe nekretnine u brzini istog prvo što urade tuže isti zbog buke. Sistem im odobravala da to urade, a advokati su spremni da uzmu pare :aha:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Buka je jedna....ozbiljna, pomalo perfidna rabota. Rastura ljude dok oni pokušavaju na nju da se naviknu. Oštećenje sluha, kao primarna žrtva, je ireverzibilni proces....znači nema oporavka, nema nazad. Samo se akumulira i postaje sve izraženije...a usput buka jednako razorno utiče i na nervni sistem. 

Upozoren, nakon pregleda, da imam već načeto desno uvo (ponekad primetim kad prebacim telefon sa jedne na drugu stranu)...koristim antifone i u radionici gde se povremeno uključuje kompresor.

Putuje u poseban box čim pre.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 3 minuta, pronto je napisao:

Buka je jedna....ozbiljna, pomalo perfidna rabota. Rastura ljude dok oni pokušavaju na nju da se naviknu. Oštećenje sluha, kao primarna žrtva, je ireverzibilni proces....znači nema oporavka, nema nazad. Samo se akumulira i postaje sve izraženije...a usput buka jednako razorno utiče i na nervni sistem. 

Upozoren, nakon pregleda, da imam već načeto desno uvo (ponekad primetim kad prebacim telefon sa jedne na drugu stranu)...koristim antifone i u radionici gde se povremeno uključuje kompresor.

Putuje u poseban box čim pre.

Tačno tako. Ja koristim čekove za uši ili one slušalica što stave preko ušiju kad god mi treba. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Svakog drugog četvrtaka u mesecu BMOC ( British Motorcycle Owners Club) ima sastank u okviru druženja i ispijanja po koje piva. Sastanak se održava u prostorijama ragbi klub i ima na točenje razna piva. Prošle godine su me pozvali da im pričam o direktnom ubrizgavanju i etanolu koliko je štetan za brizgaljke i ceo sistem. Večeras sam pričao o servisiranju ogibljenja i na šta treba da se vodi računa. Slika je malo mutna jer je u prostoriji bio 30ak ljudi pa je slikamo iz daleka 

received_546016395875032.jpeg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jaooo ima par tema ovde na forumu gde se provlaci prica o alkoholu i etanolu u kombinaciji sa benzinom..........strucnjaci sami, jeR vidis kako lepse radi  :jee:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 7 sati, Nele11 je napisao:

E sad pitanje,zasto je etanol stetan za brizgaljke?:P

Pogledaj slike detaljno,  a ja ću rečima koliko mogu i znam da objasnim večeras kad stignem kući sa posla 

FB_IMG_1547222809578.jpg

FB_IMG_1547222953952.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šta reći?, 399 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug

Kao što kaže @bocca_bastard vidim da dizne zeza to što ima vode u etanolu? Bas pre neki dan sam gledao na discovery I kažu da za automobilsku industriju se filtrira do 99% ili do 99.99% nisam siguran tačno, pa me čudi kako onda toliko vode u etanolu (ne sporim tvoje mišljenje nego naglas razmišljam) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4565 postova
  • Lokacija: Srbija, Padej
  • Motocikl: Honda VTR1000SP1 (Službeni), Suzuki SV650S, Tomos T15SL, Tomos T011, Tomos APN4
Pre 1 sat, Nele11 je napisao:

Kao što kaže @bocca_bastard vidim da dizne zeza to što ima vode u etanolu? Bas pre neki dan sam gledao na discovery I kažu da za automobilsku industriju se filtrira do 99% ili do 99.99% nisam siguran tačno, pa me čudi kako onda toliko vode u etanolu (ne sporim tvoje mišljenje nego naglas razmišljam) 

Nevolja je što alkohol vezuje vodu za sebe. Tako da gorivo "skuplja" vodu i otud više vode u gorivu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Znam @štampar da znas hemiju poprilicno dobro, to sam vise napisao za one koji u danasnje vreme (kad nema rumunskog benzina) eksperimentisu sa time. 

Razumem u ono vreme, al ne razumem zasto u ovo :stabre: 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Mislim da je trenutno to ‘bioloski’ trend kako bi se došlo na drugi način do goriva umesto naftnih derivata. Pokušaj koji je dospeo na tržište a pitanje je koliko će se zadržati. Vreme će pokazati.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja