Jump to content

Moto Zajednica

Приче из радионице - Мали Ћаћа

Recommended Posts

  • Drug član, 4368 postova
Полирање је било само на двотактним агрегатима. Четверотактним агрегатима има много теорија и свака се показала као исправна у зависности где и како се употребљава. Од кад се на српском каже течност fluid? У светском супербајк шампионату се не полирају (клипови се оставе какви су дошли од произвођача). У мото ГП нисам сигуран, али могу да питам људе од повдрења. 
И да питаш ако имаш кога.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk


  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4368 postova
Хвала на образложењу, али и даље не знаћи да се морају користити стране речи у нашем језику! Једноставно се каже горива смеша у овој причи. Богу хвала имамо реч за све :jee1:
У право си за језик потпуно, то је веч Балкански синдром.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 19 minuta, Krokodilo je napisao:

И да питаш ако имаш кога.emoji41.png

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Одговор сам добио од механичара који је склапао агрегате за светски супербајк и мото гп. 

Клипови су савршено обрађени од стране произвођача. Ми само понекад чело клипа обрадиво тако што пресвучемо керамичком заштитом да се брже ослободимо топлоте. Али и то је реткост 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
30 minutes ago, Мали Ћаћа said:

Хвала на образложењу, али и даље не знаћи да се морају користити стране речи у нашем језику! Једноставно се каже горива смеша у овој причи. Богу хвала имамо реч за све :jee1:

 

 

Fluid i nije strana reč u klasičnom smislu (germanizam, turcizam, ...).  Poreklo joj je latinsko, pa otuda ima isto značenje i skoro da se identično i piše u raznim evropskim jezicima.

REČNIK SRPSKOGA JEZIKA kaže:

1. fiz: tečno ili gasovito telo koje lako menja oblik  2. fig: tajanstveni, neodređeni uticaj, zračenje, strujanje koje dolazi od nekog; ili nečeg.

Promenio član drs
  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 12 minuta, drs je napisao:

 

 

Fluid i nije strana reč u klasičnom smislu (germanizam, turcizam, ...).  Poreklo joj je latinsko, pa otuda ima isto značenje i skoro da se identično i piše u raznim evropskim jezicima.

REČNIK SRPSKOGA JEZIKA kaže:

1. fiz: tečno ili gasovito telo koje lako menja oblik  2. fig: tajanstveni, neodređeni uticaj, zračenje, strujanje koje dolazi od nekog; ili nečeg.

Извини али погрешан речник читаш, али то је за неку другу тему.  Остајемо на агрегатима :takoje:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 10 minuta, Krokodilo je napisao:

Тај MOTO GP је посебан ванземаљски свет, као и F1.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

Тачно. Особа коју сам контактирао је освојио са својим агрегатима11 светских шампионата и од тога један Мото ГП. Коликл победа је остварио то је веома тешко рећи јер његови агрегати још увек побеђују 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Митутојо субитор од 35-60мм стигао из Кине још чекам 18-35мм из Русије :)

20210218_151819.jpg

20210218_151824.jpg

20210218_151827.jpg

20210218_151830.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000

Ja koristim rec fluid jer sam na fakultetu imao predmet koji se zvao "fluidi". 

Bio je podeljen na 2 celine. 

Statika i Dinamika fluida. 

A proracuni se, kako i sam znas, rade sa smesom koja je jednaka u svim svojim delovima-homogena. Dok kod gorive smese to nije slucaj. 

Iz tog razloga sam koristio taj izraz. 

Ako su pogresno mene naucili, onda se pogresno i ja izrazavam, izvinjavam se u tom slucaju. :takoje: 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600
Pre 15 sati, drs je napisao:

. fig: tajanstveni, neodređeni uticaj, zračenje, strujanje koje dolazi od nekog; ili nečeg

Jedan drug mi je pričao da je i zvuk fluid? I da se u laboratorijskim uslovima može posmatrati. Koliko ima istine u tome?

 

Ćaća praštaj ako smo malo skrenuli od teme, ali je tema tehnička i imamo čak dva inženjera mašinstva koji učestvuju. To treba iskoristiti i nešto naučiti.:takoje:

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1244 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Suzuki Strom 650A, Yamaha XJ600S
On 15.2.2021. at 16:49, Мали Ћаћа je napisao:

Претпостављам да има али нисам тражио. Данас сам слободан па ћу да потражим :). увек сам волео техничко цртање али никада нисам био добар :grr:

Kasniš, Stefane (ja), kasniš... :)
Da se ubacim kao padobranac, ako nekome treba nešto da nacrta u CAD i nije vezan za AutoCAD od Autodeska, može da proba
FreeCAD, šljaka 2d, 3d, ima fino opcija, open source projekat, šljaka i na windowsu i na linuxima... Naravno, ako se uvidi da je koristan, kao i svaki open source projekat, valjalo bi donacijom podržati razvoj... Nisam ni na koji način povezan sa projektom, samo moja lična preporuka (nije reklama, već da približim i to rešenje, nije sve u autocad-u, MS Office i ostalom proprietary softveru...)
Link:

WWW.FREECADWEB.ORG

FreeCAD, the open source 3D parametric modeler

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 9 sati, abarth_maniac je napisao:

Ja koristim rec fluid jer sam na fakultetu imao predmet koji se zvao "fluidi". 

Bio je podeljen na 2 celine. 

Statika i Dinamika fluida. 

A proracuni se, kako i sam znas, rade sa smesom koja je jednaka u svim svojim delovima-homogena. Dok kod gorive smese to nije slucaj. 

Iz tog razloga sam koristio taj izraz. 

Ako su pogresno mene naucili, onda se pogresno i ja izrazavam, izvinjavam se u tom slucaju. :takoje: 

 

Кад сам ишао у средњу школу у Земуну, имали смо професора из машинских елемената који је био професор на машинском факултету. Никада тај професор није рекао нити једну страну реч на предавању. Али то је било давне 1996. Сад верујем да се много тога променило па су нове стране речи постале свакодневница :)

 

Pre 7 sati, Due je napisao:

Jedan drug mi je pričao da je i zvuk fluid? I da se u laboratorijskim uslovima može posmatrati. Koliko ima istine u tome?

 

Ćaća praštaj ako smo malo skrenuli od teme, ali je tema tehnička i imamo čak dva inženjera mašinstva koji učestvuju. To treba iskoristiti i nešto naučiti.:takoje:

Наравно да морамо да поштујемо школоване инжењере. Fluid је страна реч и никада се није користила кад сам ја ишао у школу. Е сад корен или порекло те речи мене не занима јер се користи у енглеском. У пракси означава све што се помера, претаче итд... мени некако то звучи да лење особе не напрежу мождане вијуге па једна реч значи све :neznam::popovanje::lol3:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 22 sati, floyd032 je napisao:

mali caca moze pitanje

fabrika mi kaze zeleni antifriz

sta bih dobio ako bih zamenio za crveni 

 

На Северно Америчким тржишту је антифриз подељен на боје само зато јер свака фабрика прописује своје. Што је нормална појава данас у ауто или мото индустрији. Ја гледам да антифриз буде за алуминијске блокове и да има што већу тачку кувања или кључања. Мењам исти сваке две или три године или сваких 20,000км у зависности шта дође пре. 

  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6789 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
11 minutes ago, Мали Ћаћа said:

Кад сам ишао у средњу школу у Земуну, имали смо професора из машинских елемената који је био професор на машинском факултету. Никада тај професор није рекао нити једну страну реч на предавању. Али то је било давне 1996. Сад верујем да се много тога променило па су нове стране речи постале свакодневница :)

 

Наравно да морамо да поштујемо школоване инжењере. Fluid је страна реч и никада се није користила кад сам ја ишао у школу. Е сад корен или порекло те речи мене не занима јер се користи у енглеском. У пракси означава све што се помера, претаче итд... мени некако то звучи да лење особе не напрежу мождане вијуге па једна реч значи све :neznam::popovanje::lol3:

U srednoj, mašinski elementi kod Dragoslava... Poluosovina prenosi snagu od menjača do točka. Dobiješ keca i više te ne pita ništa.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2729 postova
  • Lokacija: Zrenjanin
  • Motocikl: SV 650S, Simson SR50, Cagiva Mito, CBF1000
pre 14 minuta, Мали Ћаћа je napisao:

Кад сам ишао у средњу школу у Земуну, имали смо професора из машинских елемената који је био професор на машинском факултету. Никада тај професор није рекао нити једну страну реч на предавању. Али то је било давне 1996. Сад верујем да се много тога променило па су нове стране речи постале свакодневница :)

Koja je nasa rec za fluid? :neznam:

Inace, srpski jezik je veoma slab, fond reci je je bas nizak. Vuk ga je poprilicno ukrotio (iako je iz moje loze, smatram da je promasio neke stvari) 

Izvini za off. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S
4 minutes ago, Мали Ћаћа said:

... Али то је било давне 1996. Сад верујем да се много тога променило па су нове стране речи постале свакодневница :)

 

Sve je to stvar perspektive. :)  Taj tvoj profesor sa Mašinskog Fakulteta je, verovatno, bio asistent kada sam ja studirao. A reč fluid ćeš naći i u romanu Ive Andrića (nevezano za mašinstvo, u značenju pod tačkom 2 iz mog prethodnog posta), pa tako gledano je stara reč potisnuta novim terminima. ;)

 

Idemo dalje ; u tvom ritmu i sa tvojom terminologijom bez viška digresija. :takoje:

 

Postoji teme za to i nemam ništa protiv da se ne-tehnički postovi prebace tamo:

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86460-pismenost-pravopis/

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/136942-pojmovi-koji-se-nepravilno-pišu-vezano-za-motociklizam/

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 14 minuta, abarth_maniac je napisao:

Koja je nasa rec za fluid? :neznam:

Inace, srpski jezik je veoma slab, fond reci je je bas nizak. Vuk ga je poprilicno ukrotio (iako je iz moje loze, smatram da je promasio neke stvari) 

Izvini za off. 

Стварно не знам како се каже сем fluid. 

Ово за Вука је можда и можда није истина. Мој веома добар друг из Београда има недовршен речник машинских речи или израза / назива који је писао његов деда машински инзињер давних 60-их. Речник никада није објављен ни он незна зашто. Ја сам читао пар страница и баш је штета што су нас ускратили за тако нешто. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 28 minuta, drs je napisao:

 

Sve je to stvar perspektive. :)  Taj tvoj profesor sa Mašinskog Fakulteta je, verovatno, bio asistent kada sam ja studirao. A reč fluid ćeš naći i u romanu Ive Andrića (nevezano za mašinstvo, u značenju pod tačkom 2 iz mog prethodnog posta), pa tako gledano je stara reč potisnuta novim terminima. ;)

 

Idemo dalje ; u tvom ritmu i sa tvojom terminologijom bez viška digresija. :takoje:

 

Postoji teme za to i nemam ništa protiv da se ne-tehnički postovi prebace tamo:

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/86460-pismenost-pravopis/

https://forum.bjbikers.com/index.php?/topic/136942-pojmovi-koji-se-nepravilno-pišu-vezano-za-motociklizam/

 

Профа је тада имао око 40 година. Дали можеш да будеш асистент са толико година то стварно не знам :neznam:

 

Нема потребе да се било шта брише или пребацује. Сви учимо једно од другог. 

Хвала :sampion:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4258 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Један од налепших 748С које сам видео у задње време. И нови алат за амортизере 

20210219_122638.jpg

20210219_124349.jpg

20210219_124354.jpg

20210219_124359.jpg

20210219_124404.jpg

20210219_124406.jpg

20210219_124415.jpg

20210219_124419.jpg

20210219_124423.jpg

20210219_133710.jpg

  • Sviđa mi se 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Zašto se provlači žica kroz brezone na zadnjem lančaniku? Ako je to da ne bi bilo muljanja sa prenosnim odnosom na trkama, može se samo jedan šraf osigurati?

Mislim, poprilična mi je majstorija uplesti i zategnuti ovako žicu kroz pet brezona?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 385 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki Bandit 1250s, Honda SH150i

Ovo je loše osiguranje ako je to funkcija. Žica za osiguranje od odvrtanja se provlači kroz probušene matice, ne stavlja se na navoj. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja