Jump to content

Moto Zajednica

Приче из радионице - Мали Ћаћа

Recommended Posts

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Enigma sa 998 se nastavlja i juče sam posvetio ceo dan tom motoru da ga konačno završim. Uz pauze i prekide od strane klijenata ili telefonslih poziva radio sam na motoru od 12:00-22:30. Prvo sam juče ujutro ispustio stari antifriz i sipao pola litre sirčeta, a destilovanom vodom sam dopuni rashladni sistem. Sirče koristom da isperem ceo sistem za hlađenje. To sam ponovio dva puta tj. dok čista voda nije izlazila iz bloka motora. Sipao sam roze antifriz koji ima tačku ključanja 130°C ( sve što sam pre mogao da nađem je sa tačkom ključanja do 107°C). Što je veoma važno kod skoro svakog motora danas. Mnogi upale ventilator između 103°C - 105°C i motor u gradskoj vožnji se pregrejava ili prokuva. Ventilatori su odradili svoje više puta i kazaljka se nije pomerala dalje od 215°F (102°C). Što je veoma dobro za ovaj model, jer mnogi rade na tempraturi od 230°F (110°C). Motor je radio smireno na leru ali zvuk nije bio od 998, više mi je zvučao kao da ima loša tri cilindra. Znam da ne zvuči logično ali je istina. Snimo sam pa možete da poslušate, a moja profesionalna deformacija mi ne dozvoljava da ostavim stvari da rade, a da to nije kako treba.  Iako sam naštelovao gorivu smešu po cilindru i provozao motor nisam bio zadovoljan jer zvuk nije bio kako treba da bude. Štelujuči gorivu smešu ja uvek krenem sa šrafovima za protok vazduha da budu otvoreni jedan pun krug, ali na ovom motoru su 2.5 ili više na oba cilindra. Bez obzira šta da uradim tako mora da bude. Moje iskustvo mi govori ako su ti šrafovi otvoreni više od 1.5 krug i ako možeš da čuješ "žviždanje" vazduha u usisnoj grani nešto nije kako treba. Ima tu još problema. 

Između svakog štelovanja morao sam da ostavim motor da se ohladi, jer goriva smeša može da se šteluje samo kad je radna temperatura između 85°C i 95°C, pre i posle toga motor radi bogatije i prosto je nemoguče da se korektno našteluje ista. Krenuo sam na zadnju probnu vožnju i kad sam upalio motor ovaj posle minut ili dva rada je počeo da "štuca" u vertikalnu usisnu granu i ne prestaje, a do pre pola sata je radi neloše. Kod 998 to radi samo kad je saug povičen sasvim malo jer je kabal za isti prikačen na vertikalnu usisnu granu i kad se ručica sauga povuče do kraja otvori se i horizontalna grana i tako radi kao saug. Proverim ručicu sauga, ali ona je vračena do kraja, to nije problem. Proverim mehanizam na vertikalnoj usisnij grani za saug i vidim da se ne vrača do kraja. Otpustim mali šrafić koji omogučava štelovanje sajle sauga i naštelujem sajlu da se mehanizam vrača kako treba. Sad sam morao ponovo da proverim usisne grane dali su balansirane. Kod svih Dukatija one se balansiraju sledećom procedurom;

Potpuno se zatvore ova šrafa za protok vazduha na leru, pusti se da agregat postigne radnu temperaturu, odvrtanjem ručice gasa proveri se balansiranje na 2500 obrtaja, pa na 3000 obrtaja i na 3500 obrtaja. Našteluju se usisne grane da bude isto na svim obrtajima. Ako je to prosto nemoguće , tada se našteluje tako da budu što je približno moguće. Otvore se šrafivi za protok vazduha jedan pun krug i posle toga sledi štelovanje gorive smeše.

Sad sam morao putem dijagnostoke da oduzmem protok goriva da bi dobio odgovarajuče vrednosti izduvnih gasova. Otiša sam u debeli minus tj. sa 0 na -20, e to je sad nepomljivo u mom skromnom iskustvu ( to sam morao da uradim jer je sad vertikalni cilindar radio dosta bogato u odnosu na horizontalni), ali motor radi onako kako treba. Otišao sam na probnu vožnju, odaziv na gas je fantastičan, ali puca iz auapuha na oduzimanju gasa baš onako neprijatno, a i ne vozi se lepo u drugoj brzini na 2500 obrtaja na konstantnom gasu. Kad sam se vratio ostavio sam motor da se ohladi pola sata i odlučio sam da skinem obe brizgaljke. Kad sam to uradio stavio sam ih na probni sto i vidio da vertikalna brizgaljka prska na stranu, a horizontala pravo na dole što je ispravno. Srećom imao sam dve polovne koje su bile ispravne pa sam upario sa horizontalnom, čak su imale i isti protok posle testiranja na probnom stolu. Montirao sam uparene brizgaljke i vratio podešavanje protoka goriva putem diagnostike na nulu 0 sa -20, vratio šrafove za protok vazduha na leru da budu otvoreni jedan pun krug. Vertikalni cilindar pokazuje na meraču za izduvne gasova CO 0.16 %, a na horizontalnom CO 2.05%, pomerio sam protok goriva sa 0 na 3 i dobio očitavanje na oba cilindra CO 3.89% sa malim pomeranjem oba šrafa za protok vazduha na leru. Vertikalni šraf sam ostavio na 3/4 kruga da bude otvorena, horizontalni na 1-1/8 kruga da bude otvoren. 998 je konačno proradio, a zvuk je sad već mekodija za uvo. 

Sve što sam našao na ovom motoru je neko radio da ko ne poznaje princip rada ili nije imao adekvatne alate/instrumente. 

 

 

  • Sviđa mi se 8
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Nastavak br.3

Ja: vidiš ovo ti je 998....

On: vidim...

Ja: teško se može naštelovati 

On: aaaaa to je u pitanju, a ja mislio ima tri cilindra 

Ja: šta ima....:)

IMG_1725.jpg

  • Sviđa mi se 2
  • Haha 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

... pošto je motor radio bogato na vertikalnom cilindru serviser pre mene je to rešio tako da je našpanovao sajlu sauga da bi se leptir otvorio i da taj cilindar radio siromašnije. Potenciometar lera gasa je prepostavljam isto taj serviser naštelovao tako da očitava 2.3° ili 398mV kad je leptir zatvoren, umesto 0.0 ° i 150mV kad se potenciometar nulira. Pa kad se potenciometar lera gasa namesti da agregat radi na leru na 1100 obrtaja dijagnostika očitava 0.7° i sad se nesečam milivolti. Time je kompjuter prevaren i zbog toga ubrizgava manje goriva u cilindre. Ali serviser nije predvideo da je kabal od svečice korodirao i  da je horizontalni cilindar radio bogatije od vertikalnog zbog slabije varnice. Odavno nisam imao mnogo problema na jednom mestu tj. na istom motoru. 

 

madam se da sam uspeo sa dočaram makar malo koliko me je stavio na iskušenje onaj 998 omladinac is 2002 :vlajko:

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ol' dirty bastard, 591 postova
  • Lokacija: Zvezdan
  • Motocikl: kawasaki

Poceo sam(duze vreme unazad) svakodnevno da pratim price iz radionice...

Uglavnom ima neka tema koja se obavezno preleda/procita pri ulasku na forum, ova tvoja je preotela mesto broj jedan but&guz-u, tamo ionako sve isto...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
... pošto je motor radio bogato na vertikalnom cilindru serviser pre mene je to rešio tako da je našpanovao sajlu sauga da bi se leptir otvorio i da taj cilindar radio siromašnije. Potenciometar lera gasa je prepostavljam isto taj serviser naštelovao tako da očitava 2.3° ili 398mV kad je leptir zatvoren, umesto 0.0 ° i 150mV kad se potenciometar nulira. Pa kad se potenciometar lera gasa namesti da agregat radi na leru na 1100 obrtaja dijagnostika očitava 0.7° i sad se nesečam milivolti. Time je kompjuter prevaren i zbog toga ubrizgava manje goriva u cilindre. Ali serviser nije predvideo da je kabal od svečice korodirao i  da je horizontalni cilindar radio bogatije od vertikalnog zbog slabije varnice. Odavno nisam imao mnogo problema na jednom mestu tj. na istom motoru. 
 
madam se da sam uspeo sa dočaram makar malo koliko me je stavio na iskušenje onaj 998 omladinac is 2002 :vlajko:

I onda se postavlja pitanje isplativosti takvog zahvata. Potrošeno mnogo vremena i sigurno neće / ne moze biti malo para. Kako se mušterija gleda na sve to u ovom slučaju?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

 

pre 6 minuta, Savan je napisao:


I onda se postavlja pitanje isplativosti takvog zahvata. Potrošeno mnogo vremena i sigurno neće / ne moze biti malo para. Kako se mušterija gleda na sve to u ovom slučaju?


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Bogu hvala ja sam samo ovde imao takvih problema sa našim ljudima. Istinito ali tužno kako me ogovaraju po kafanama. Detaljno je upučena mušterija više puta putem imejla. Pošto mi je dao listu stavki koje trebaju da se poprave pored gašenja na leru. Znao je da će ti biti ceo dan posla, a možda i više. Ja sam potrošio 13 sati plus delovi. 

20200406_002314.jpg

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 3 minuta, štampar je napisao:

Што како?:neznam:

 

Сабереш и наплатиш муштерији 12 сати рада х 100 $ = 1200$

 

Ваљда тако?

 

Код нас овде сабереш 12 сати рада х 10 $ = 120 $ а муштерија после прича како си га одеро:D

(''100 евра ми узео низашта,само чачнуо пар шрафчића'')

 

 

U mom slučaju radni sat je $135 :)

  • Sviđa mi se 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 45 minuta, Djokic je napisao:

Poceo sam(duze vreme unazad) svakodnevno da pratim price iz radionice...

Uglavnom ima neka tema koja se obavezno preleda/procita pri ulasku na forum, ova tvoja je preotela mesto broj jedan but&guz-u, tamo ionako sve isto...

Hvala :sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Odlično. Više sam pitao iz razloga sto ovaj zahvat je koštao, pretpostavljam, bar pola koliko košta taj motor u tom trenutku.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 609 postova
  • Lokacija: Surčin
  • Motocikl: GSF 1200 S
Pre 2 sati, Mali Caca je napisao:

 

 Ja sam potrošio 13 sati plus delovi. 

 

Znači naplatio si mu i sate dok si čekao da se motor ohladi!?

:P:jee::lol3::na_glavi:;)

Šalim se.

Veliki pozdrav.

  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Dobro je imati kameru u radionici. Za neverne Tome koji misle da su odrani za 5,10min posla....samo pustis klip višesatni da gledaju. Stavis mu stolicu pred ekran, nek sedne i gleda kruzenje oko motora i 301 pokušaj nečega ne bi li se rešio problem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 7 sati, Savan je napisao:

Tu ste, blizu jedan drugom

16cc11221642a0d3d85d21f251a6c00d.jpg


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Tebi nebi bio problem da platiš ti ne zarađuješ platu u Srbija!

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 6 sati, DonToni je napisao:

Znači naplatio si mu i sate dok si čekao da se motor ohladi!?

:P:jee::lol3::na_glavi:;)

Šalim se.

Veliki pozdrav.

:popovanje: znanje se naplačuje,  a ne što se motor hladi!

U svakoj šali ima i istine ;)

Radio sam motor u tri navrata u raspinu od 7 dana. Sve zahedno sam potrošio 16 sat,  ali ipak mislim 12-13 je sasvim fer da se naplati. 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 8 sati, štampar je napisao:

Лупио сам 100 $ јер сам претпоставио  да није мање:D,с обзиром шта све мораш да знаш и које алате и уређаје мораш да имаш у радионици и 135 $  делује ''умерено''...:neznam:

 

 

Тешко је објаснити како то функционише ако немаш никакво искуство. Богу хвала да има људи који још увек рационално размишљају :takoje:

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Tebi nebi bio problem da platiš ti ne zarađuješ platu u Srbija!

Tako je, naspram primanja tj standarda se i plaća. I pored toga placas za nečiji kvalitet tj stručnost. Više nego logično zar ne.

Ko misli da uštedi na kraju plati duplo i to se uvek tako pokazalo.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
Pre 2 sati, Satelis je napisao:

Dobro je imati kameru u radionici. Za neverne Tome koji misle da su odrani za 5,10min posla....samo pustis klip višesatni da gledaju. Stavis mu stolicu pred ekran, nek sedne i gleda kruzenje oko motora i 301 pokušaj nečega ne bi li se rešio problem.

Kakva bre kamera ipakje ovo kanada gde ljudi još uvek imaju poverenja jedan u drugo. A ništa bolje nema nego kad se provozaš motor, a motor samo prede, ili uvek kad je hladan upali bez sauga, potrošnja goriva se smanjila, ne gasi se na leru, može da se vozi u drugoj ili trečoj brzini na vrh gasa i da ne teza ili cima...

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори
pre 2 minuta, Savan je napisao:


Tako je, naspram primanja tj standarda se i plaća. I pored toga placas za nečiji kvalitet tj stručnost. Više nego logično zar ne.

Ko misli da uštedi na kraju plati duplo i to se uvek tako pokazalo.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Lepo naš narod kaže ko neplati na mostu plati na čupriji. Sve je tačno gore navedeno 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4227 postova
  • Lokacija: Ванкувер, Британска Колумбија
  • Motocikl: Дукати '97 748, '08 848, '09 1198S, '12 1199С, 2020 РСВ4 1100 Фактори, 2021 РСВ4 1100 Фактори

Замолио би уреднике да закључују тему.  Овде нема пискарања до даљњег!!! 

Хвала свима који су пратили мој рад и моје приче. 

 

Велики поздрав из далеког Ванкувера 

Мали Ћаћа 

  • Tužan 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova

Steta, zao mi je sto te je evidentno neko iz ove nase "zajednice" necim uvredio.

Nadam se da ces kad tad nastaviti sa nesebicnim deljenjem svog iskustva i znanja sa nama.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Nisam do sada komentarisao u ovoj temi, ali sam je pratio od samog početka i divio se znanju i umeću koje poseduješ @Mali Caca. Retkost je na ovom forumu naići na ovako urednu temu sa pregršt zanimljivih, edukativnih i smislenih postova na temu motocikala i popravci istih...

Šteta bi bila da se to sve prekine samo zbog nekog forumaša koji nije mogao da se suzdrži od ˝pametovanja˝, (a mislim da je to glavni problem što želiš da se tema zaključa). 

Možda bi rešenje bilo da admini pobrišu neprikladne postove u ovoj lepoj temi, pa da se tvoj rad i pisanje nastavi u tvom stilu, čitko, jasno i koncizno...

 

U nadi da se neće ugasiti jedna od retko lepih tema na moto forumu - puno pozdrava iz Srbije! 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6284 postova
  • Lokacija: Vrmdža, Sokobanja
  • Motocikl: konzerviran

Nikola.

Pošto si TI autor ove teme, ti možeš i da je zaključaš. Administratore možeš da zamoliš da iz nje pobrišu sve što smeta...a ti nakon svake svoje nove objave, ako smatraš da tako treba, ponovo je zaključaš.

Šta te je nagnalo na takvu odluku..u to ne bih da ulazim, na to imaš apsolutno pravo...ali bi nas definitivno uskratio za nešto čega na ovim prostorima nema (neka se uvredi svako kome je to volja)...ako sve definitivno zaključaš.

Kako god da bude, želim ti da budeš zdrav, jak, u poslu dobar i na stazi brz.

Živio!

 

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svakom po zasluzi, 12217 postova
  • Lokacija: NBGD - KN04ET
  • Motocikl: Honde Transalp, plavi i narandžasti, oba za dečake

Na molbu postavljača teme ista se zaključava.... Uz nadu da će se opet nastaviti... 

Nidžo, hvala ti na svim tehničkim opisima, savetima i znanju koje si podelio sa nama. 

Veliki pozdrav! 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja