Jump to content

Moto Zajednica

Izbegavajte VARTA akumulatore !!!

Recommended Posts

  • Vozim motor, nisam BAJKER, 1976 postova
  • Lokacija: BGD-LHS
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZZR1400 '09 aka Black Widow

Druze, kod mene na motoru Varta evo je 6-ta godina i radi savrseno,

nikad izvadjen zimi, samo paljen povremeno...:neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

Na mom Banditu riknula Varta u trećoj godini eksploatacije. Prethodni vlasnik je svake zime vadio aku i stavljao ga na pametni punjač... Jednostavno nema pravila...

Sad sam uzeo Unibat, pa i ako crkne za 2 godine, bole me uvo jer nije plaćen bogznašta...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 763 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: motora bez trenutno
Na mom Banditu riknula Varta u trećoj godini eksploatacije. Prethodni vlasnik je svake zime vadio aku i stavljao ga na pametni punjač... Jednostavno nema pravila...
Sad sam uzeo Unibat, pa i ako crkne za 2 godine, bole me uvo jer nije plaćen bogznašta...
Kad već pominješ prethodnog vlasnika, da ti kažem iskustvo sa unibatom na Kawasakiju ER-5. Tad je bila garancija 1 god. Odem ja na adu motorom, parkiram ispred kafica ugasim motor. Kad sam pošo nazad on ni da vergla. Stavim kablove od drugog kawa upali ko mina, skinem kabl on se ugasi. 9ti mesec aku gelski, spojio celije i vozdra. Garanciju mi nisu priznali jer nisam nosio aku na 6 mesečnu kontrolu. Zaključak: sa unibatom bih nosio jedan u rezervi u koferu pa makar bila i varta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36

E vidiš, ja sa Unibatom nikada ni jedan problem... :D A Varte sam 2 sa'ranio po isteku garancije...

Inače, akumulatore nikada ne vadim iz motora. Niti sam ih ikada priključivao na pametne punjače... Pošto vozim (skoro) cele godine, ne vidim poentu vađenja akumulatora niti prikopčavanje na punjače...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Sve to ne bi bio problem da ostvarivanje prava na garanciju nije nemoguća misija. Kada sam shvatio da je akumulator završio karijeru osetio sam i olakšanje znajući da je istekla garancija. Neću morati da se natežem sa prodavcima,raspravljam sa gorim od mene... Kupicu najjeftinije pa koliko traje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 35 minuta, stari roker je napisao:

Sve to ne bi bio problem da ostvarivanje prava na garanciju nije nemoguća misija. Kada sam shvatio da je akumulator završio karijeru osetio sam i olakšanje znajući da je istekla garancija. Neću morati da se natežem sa prodavcima,raspravljam sa gorim od mene... Kupicu najjeftinije pa koliko traje.

Tačno pre godinu dana kupio EXIDE GEL 19Ah za moj motor i za još jednog drugara. I već ujesen kada je temperatura sišla ispod nule, posle par dana nevoženja akumulator nema snage da okrene anlaser. Meni punjenje na motoru 14,25-14,35 Volti i motor se koristi skoro svakodnevno. Pozovem servis u Nišu i objasnim situaciju (poslovođa sevisa je inače bio moj radnik dok sam držao privatnu firmu i sve što zna o akumulatorima naučio je kod mene) i on mi kaže da izvršim kompletnu kapacitivnu probu i ciklusiranje. Uradim to i kapacitet svega oko 30% od nazivnog, posle dva ciklusiranja podigao se do oko 45%, ali i dalje već nakon par dana mirovanja (na niskoj temperaturi) od paljenja nema ni pomena (dok ga ne "osvežim" punjačem. Drugi akumulator koji je kupljen zajedno sa ovim i koji koristi kolega, radi i dalje super. zamenimo kolega i ja akumulatore na petnaestak dana (da proverimo šta će da se desi) i ni kod njega moj akumulator neće da radi, a njegov kod mene razbija.

Obavestim servis o situaciji i ovaj drugar iz servisa mi ladno kaže da garancija važi ISKLJUČIVO ukoliko neka od ćelija bude u kratkom spoju, ili ukoliko dođe do potpunog prekida na nekom spoju između ćelija akumulatora, a u ostalim slučajevima (recimo gubitak kapaciteta) garancija ne važi?!

Pitam ovog drugara jel to oni tvrde da je akumulator kojim nije moguće startovati motor ispravan? Kaže da akumulator nije ispravan, ali da im uvoznik (Andreja d.o.o. iz Temerina) ne prihvata takvu neispravnost u garantnom roku?!

Ja sam ovaj akumulator koristio (i još uvek ga koristim) uz svakodnevno održavanje na "pametnom" punjaču, ali ću u svakom slučaju početkom jeseni (a po potrebi i ranije) da reklamiram ovaj akumulator i ukoliko mi reklamacija ne bude prihvaćena okrenuću i nebo i zemlju da ostvarim svoje pravo i uz put ću da se potrudim da tom uvozniku napravim maksimalno moguću štetu (kako materijalnu, tako i svaku drugu). Nisu samo "ovlašćeni" servisi ti koji odlučuju o tome da li je neki proizvod u garanciji ili ne (tim pre što je većina njih u sukobu interesa kada je u pitanju priznavanje garancije). Postoje nezavisne ustanove koje mogu tačno (veštačenjem) da utvrde da li je do greške došlo krivicom proizvođača ili greškom korisnika, pa ukoliko je bilo problema sa redovnim priznavanjem garancije , uz dobrog advokata nekog baš može da zasvrbi i guzica i džep.

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 881 postova
  • Lokacija: Južna Bačka
  • Motocikl: Honda VT750 ACE

Mislim da ako budeš uporan i izneseš im svoj stav i mogućnostima kako da ostvariš svoja prava vrlo brzo će promeniti priču i priznati garanciju.Velika većina pružaoca usluga u Srbiji se oslanja na nepoznavanje svojih prava kod potrošača i u glavnom prva reakcija je da se odbija u glavnom usmeno.Treba podneti pismenu reklamaciju i poslati im preporučeno da postoji trag i oni su obavezni u roku od 8 (mislim da je tako) dana da se pismeno izjasne.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ziko,apsolutno si u pravu. Ja sam imao iskustvo zamene akumulatora u garantnom roku i mogu reci da sam dobro prosao.Ali uvek je ta misao u glavi da nece proci glatko vec da ce biti povuci potegni. Sada cu najverovatnije uzeti Toplu slovenacku. Pisali smo vec o njoj ranije. Ima 14ah sa startnom strujom od 160A. Mozda bi bilo bolje da je jaca za moj motor,ali ja imam i kurblu pa ce zadovoljiti potrebe. U opticaju mi je i akumulator za auto od 35AH 300A udarne snage. Moze da stane u kuciste ispod sedista. Skuplji je za 1000 dindzi od ovog moto akumulatora od 14AH,ali onda cu imati i struje i snage na pretek. Ni Djerdap mi nece biti ravan....:sampion:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 3 sati, zika56 je napisao:

Ja sam ovaj akumulator koristio (i još uvek ga koristim) uz svakodnevno održavanje na "pametnom" punjaču, ali ću u svakom slučaju početkom jeseni (a po potrebi i ranije) da reklamiram ovaj akumulator i ukoliko mi reklamacija ne bude prihvaćena okrenuću i nebo i zemlju da ostvarim svoje pravo i uz put ću da se potrudim da tom uvozniku napravim maksimalno moguću štetu (kako materijalnu, tako i svaku drugu)

Zile bate ne znam sta cekas (?), ostvaruj svoje pravo sad i odma, momentalno dejstvuj.

Pa je ne bi imao mira ziveti sa takvom cinjenicom, kamo li da se zezam sa punjenjem ne bi li mogao upaliti.

 

Pre 1 sat, stari roker je napisao:

U opticaju mi je i akumulator za auto od 35AH 300A udarne snage. Moze da stane u kuciste ispod sedista.

Bez razmisljanja bi isao na ovu varijantu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 7 minuta, Satelis je napisao:

Zile bate ne znam sta cekas (?), ostvaruj svoje pravo sad i odma, momentalno dejstvuj.

Pa je ne bi imao mira ziveti sa takvom cinjenicom, kamo li da se zezam sa punjenjem ne bi li mogao upaliti.

 

Bez razmisljanja bi isao na ovu varijantu.

Prvi razlog što ne reagujem odmah je taj što akumulator ima garanciju još godinu dana i što smatrama da će sad u toku leta da vrši posao. 

A drugi razlog je taj što nemam para da nabavim nov akumulator dok se natežem sa ovima oko garancije (jer nameravam da akumulator skinem smotora i predam im ga na ispitivanje i ukoliko ne priznaju garanciju i na dalje veštačenje), a motor mi treba svakodnevno. 

Mislim da će do jeseni da se steknu uslovi za kupovinu novog akumulatora, a onda kreće igranka sa uvoznikom (ukoliko bude tvrdoglav). 

A inače kada napunim akumulator potpuno, napon nakon dva dana mirovanja (bez ikakvog potrošača) padne na 12,2 Volti (umesto da bude na oko 12,8), što znači da se akumulator skoro potpuno isprazni (sam od sebe). A ako uvoznik u postupku koji ću da povedem ipak uspe da dokaže da je to normalna situacija i da to ne podleže garanciji, ja ću javno da se izvinim, a ukoliko budem u pravu naplatiću mu svaki mnut što nisam mogao da koristim motor (koji mi je ujedno i jedino prevozno sredstvo i koji koristim i u službene svrhe).

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1430 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Ducati HYM950
On 20.4.2020. at 17:50, zika56 je napisao:

A inače kada napunim akumulator potpuno, napon nakon dva dana mirovanja (bez ikakvog potrošača) padne na 12,2 Volti (umesto da bude na oko 12,8), što znači da se akumulator skoro potpuno isprazni (sam od sebe). A ako uvoznik u postupku koji ću da povedem ipak uspe da dokaže da je to normalna situacija i da to ne podleže garanciji, ja ću javno da se izvinim, a ukoliko budem u pravu naplatiću mu svaki mnut što nisam mogao da koristim motor (koji mi je ujedno i jedino prevozno sredstvo i koji koristim i u službene svrhe).

Shvatio sam da ti je poznata elektronika iz ranijih postova. Ovde je jasno da ako se koristi ispravan sistem za punjenje da je baterija neispravna u smislu sto ima veliki unutrasnji otpor i struju samopraznjenja pa otuda tako veliki pad napona (minus klema sa motora sklonjena kod ovog testiranja pada napona)

Na 12.2 bez adekvatne udarne struje neki motocikli nece da upale a zbog anlasovanja krecu drugi mehanicki problemi mnogo ozbiljnije prirode u smislu novcanica koje treba da se za popravku izdvoje.

Ne moze uvoznik reci da je baterija ispravna. Min 12.6V za olovne i CCA koliko pise na kutiji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 7 sati, stilgar je napisao:

pojavili su se Fiamm, ciak, fullbat aku na trzistu. jel koristio neko neki od navedenih?

Uzmi slobodno, dobro iskustvo imam sa Fulbatom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Узео сам прошле године негде у Новембру ( Фулбат ) за сада све уреду . Одржавао га на пуњачу преко зиме и ове године додуше слабо се возило, можда око 2000км по околини, Дивчибаре најдаље функционише без проблема :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

BANER koristio/trajao 12 godina bez ikakvih problema. Ispustio dušu pre 2 meseca pa kupio MUSTANG.

 

Zašto mustang ... zato što sam pre 4 godine već kupio jedan, zato što je bio najjeftiniji, i evo ga već 4 sezone šljaka bez greške.

A kupio sam najjeftiniji iz čiste radoznalosti jer sam se naslušao svakakvih komentara o premijum brendovima a u praksi ispadne da traje kraće od no nejm.

...

On 20.4.2020. at 17:50, zika56 je napisao:

A drugi razlog je taj što nemam para da nabavim nov akumulator

Nije reklama već želim da pomognem kolegi ...

 

Akumulatore kupujem u kemoimpex, na 3 rate ...

Npr kupiš aku 1. juNa a prva rata ti dospeva na naplatu tek 30, juLa. U prevodu, zadnjeg dana sledećeg meseca od trenutka kupovine.

 

2, rata 30. avgusta i

 

3, rata 30, septembra.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 14 minuta, travelman je napisao:

BANER koristio/trajao 12 godina bez ikakvih problema. Ispustio dušu pre 2 meseca pa kupio MUSTANG.

 

Zašto mustang ... zato što sam pre 4 godine već kupio jedan, zato što je bio najjeftiniji, i evo ga već 4 sezone šljaka bez greške.

A kupio sam najjeftiniji iz čiste radoznalosti jer sam se naslušao svakakvih komentara o premijum brendovima a u praksi ispadne da traje kraće od no nejm.

...

Nije reklama već želim da pomognem kolegi ...

 

Akumulatore kupujem u kemoimpex, na 3 rate ...

Npr kupiš aku 1. juNa a prva rata ti dospeva na naplatu tek 30, juLa. U prevodu, zadnjeg dana sledećeg meseca od trenutka kupovine.

 

2, rata 30. avgusta i

 

3, rata 30, septembra.

Na sajtu kemoimpexa nema u ponudi akumulatora za motocikla.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Trebovaćemo jedan specijalno za Žiku :).

 

 

On 20.4.2020. at 15:34, stari roker je napisao:

U opticaju mi je i akumulator za auto od 35AH 300A udarne snage. Moze da stane u kuciste ispod sedista. Skuplji je za 1000 dindzi od ovog moto akumulatora od 14AH,ali onda cu imati i struje i snage na pretek. Ni Djerdap mi nece biti ravan....

Ti spomenu da su u opticaju i oni od kaveza ...

 

Mada pričamo o kvalitetu akumulatora, verujem da nema razlike u kvalitetu tokom procesa proizvodnje  za jedne ili druge.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500
pre 29 minuta, travelman je napisao:

Trebovaćemo jedan specijalno za Žiku :).

 

 

Ti spomenu da su u opticaju i oni od kaveza ...

 

Mada pričamo o kvalitetu akumulatora, verujem da nema razlike u kvalitetu tokom procesa proizvodnje  za jedne ili druge.

 

Jeste na mom motoru,jer na stare vazdušne boksere bez problema može da se spakuje akumulator asia od 35 ah. Kod drugih motora već nije takva mogućnost.

Inače,ja sam na auto montirao neki ruski Akum,mislim da se tako zove. Za sada radi dobro. Sada ću za BMW najverovatnije uzeti Topla ili Ciak. Isto najjeftinije pa koliko traje.... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1243 postova
  • Lokacija: Karton siti ... gornje sokace.
  • Motocikl: Y

Čuo sam za te ruske, ne znam kako se zovu ali za sada nisam čuo da neko kuka na njih.

Topla svakako najhvaljenija od svih, nisam majstor i stručnjak pa pričam ono što čujem iz iskustva mojih drugara.

 

Zato i uze mustang, bio je najjeftiniji i za ove 4 godine se već isplatio a nije me izneverio nikada.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • GRASKO.N, 108 postova
  • Lokacija: Bezanijska kosa
  • Motocikl: BMW 650 CS- BIVŠA LJUBAV

Po meni najbolje je uzeti akku koji ima dobar servis i podršku nezavisno od brenda.

 

Svi oni traju 3god a posle menjas i uzimas novi...

 

Samo nije mi jasno sto akku za motor traje toliko kratko...

 

Moj akku na kolima 10+godina bez problema

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre sat vremena, Grasko.car je napisao:

Po meni najbolje je uzeti akku koji ima dobar servis i podršku nezavisno od brenda.

Neće bude, ne bi se složio.

Zamisli da staviš loš brend, tek urađen servis i uprtiš se negde preko grane. Tamo negde zvekne, povuče ti regler za sobom, nedelja + 2 problema od kojih za drugi i ne znaš jer tipuješ samo na akumulator.

 

Prežvakali smo ovo temu više puta pa tom pitanju..... proveren brend, čiste i dobro stegnute kleme, punjenje od min 13.8 do 14.5V i nema glava da boli.

Poželjno je imati čitač napona zarad praćenja stanja punjenja u vožnji i pametan punjač zarad održavanja kondicije baterije, posebno ako bajk ima ugrađen alarm, tek znači ako ima GSM sistem praćenja i tako bliže i tako dalje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 4302 postova
1 hour ago, Grasko.car said:

Po meni najbolje je uzeti akku koji ima dobar servis i podršku nezavisno od brenda.

 

Svi oni traju 3god a posle menjas i uzimas novi...

 

Samo nije mi jasno sto akku za motor traje toliko kratko...

 

Moj akku na kolima 10+godina bez problema

A cena akumulatora od 14Ah je cesto kao automobilskog od 45Ah, apsolutno bez ikakvog razloga. Kiselinski i jedan i drugi. 

Jednostavno klepa se na tome sto je manji obim proizvodnje, manja ponuda itd.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 235 postova
  • Lokacija: Beograd - Žarkovo
  • Motocikl: Suzuki DL 650 V-Strom

Akumulator mora da bude u skladu sa alternatorom i reglerom odnosno po fabričkoj preporuci.

Sve ostalo ne pije vodu!

 

Sada imam Vartu na Stromu već treću godinu, bez problema.

 

Ne održavam posebno akumulator, osim što ponekad zimi kada ne vozim punim redno preko sijalice koja signalizira kada je akumulator napunjen (vlakno na sijalici slabije svetli kada je akumulator napunjen).

 

Ne isplati se posebno ulaganje u kupovinu pametnih punjača... Jednostavno traje dok traje a i ne košta 100 dukata.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja