Jump to content

Moto Zajednica

Izbegavajte VARTA akumulatore !!!

Recommended Posts

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

jedno pitanje, lično me zanima, da li si taj akumulator za te 2,5 godine, ikad stavljao na punjač, i koliko puta?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 2 sati, saxi je napisao:

Za isti ovaj Varta akumulator u Sloveniji postoji opcija da uplatis sicu neku I garancija se produžava na 7 godina, to mi ovde dočekati nećemo skoro jer iako geografski u Evropi, u stvarnosti smo gori od zemalja trećeg sveta.

Nijedan akumulator sa bilokakvom doplatom nema 7 godina garancije, bar ne u zloveniji.....imaju po godinu dana, osim Odissey (5 godina)

evo pa se sam uveri..

https://www.euroton.si/avtodeli/akumulatorji-za-motorje-c-1733.aspx

https://www.ebax.si/moto-akumulatorji

https://www.akumulator.si/katalog/136/motor

http://www.top-start.com/

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Letos kupih 2 vartina u Srbiji! Zasad još uvek služe :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Po ovoj prici vise mi je smernica koju prodavnicu i kojeg servisera izbegavati. Ja sam do sada promenio četiri akumulatora. Sve kiselinski. Trepca,Exide i dve Varte. Trepca je stigla sa motorom. Dva od 6v. U totalnom raspadu, Vozio sam ih dve godine. Posle toga Varta 8 godina, Exide 8 i sada je Varta kupljena na pocetku sezone. Samo je Exide zamenjen u garanciji posle 11 meseci i u Temerinu su bili krajnje profi i korektni. I ako nisam overio aku na 6 meseci.  Sada je Varta, sve ispostovano sto se tice overe na 6 meseci. Za sada radi extra. Uvek preko zime skinut sa motora. Jednom mesečno na punjac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 5 sati, markonitogen je napisao:

Ono je objava fabrike YUASA (kineski ogranak) koja kaže da postoji još jedna fabrika koja pravi lažnjake tamo.

Auuuu znaci od kineza kinez, nema, sve polako pocinje da bude fol i sve veca potreba za pametnim punjacima jer baterija ne moze dobaciti nikako bez nekog vida punjenja van reglera motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 2 minuta, bocca_bastard je napisao:

ali mnogo je jebeno ako nemas gde, a skidanje akumulatora je nocna mora. Kao na TDM-u

Dobro to je bar lako resivo, direkt na aku dve okrugle buksne, deblje zice pa izvuces negde de ti zgodno, prikljucak po zelji i to je to.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
pre 16 minuta, bocca_bastard je napisao:

naravno. Uz moj pametni punjac i dolaze takve, okaste papucice. Ali ako nemas garazu? Ugasio si :tuzno:

Ili kupiš Hondu i nemaš tih problema... :jee: :P

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova
8 hours ago, miksamgm said:

Varta je postala teski sit zadnjih 7-8god

Pre toga je bila br1

I ja sam na prethodnom motoru kupio novu vartu koja je posle 2 verglanja morala davse dopunjava.

Kontaktirao internet prodavnicu gde sam kupio,oni me otkovali,u fazonu vlasnik se promenio od tog i tog datuma,mi neradimo reklamacije za sve sto je kupljeno pre toga.

Prezalio sam 4 crvene,al je vise nikad kupiti necu.

Sad mi je na motoru LP,koji je crkao posle godinu dana i ovlasceni serviser mi kaze da ako nemam overen 6to mesecni servis,da nemam pravo garancije. Cestitam,jer prethodni vlasnik nije nosio na taj 6to mesecni(kao sto vrv nebih ni ja).

Sad cu da kupim neki noname jer mislim da ce kvalitetnije da se ophode prema novim kupcima.

Isto tako ja prosao sa JP,lik sto je pordavao motor kupio ga par meseci pre nego sto cu ga ja uzetio,i posle par meseci crkne. NIje izdrzao ni godinu dana. Odem do Andreje koja je uvoznik i oni mi kazu da nisam overio pregled i da mi ne vazi garancija. Uzeo Vartu pa jbg videcemo,za sad radi, 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Moja iskustva sa Vartom su do sada pozitivna. Letos sam kupovao za zenin auto, pitam radnika u prodavnici jel Varta najbolja? Kaze, sad se prave u Poljskoj, mislim govno k'o govno... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Ja sam zadovoljan sa exide-om, na kolima mi izdrzao 8 godina, dizel motor. Prosle godine uzeo opet exide i za sad sljaka kao leptir, a i cale letos uzeo sa njegov auto isto exide pa videcemo kako ce se pokazati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Da dodam.Na skuteru sam imao osam godina Yuasu bez nekog odrzavanja tokom zime osim skidanja i ostavljanja u toploj prostoriji.Ta Yuasa je dosla zajedno sa novim skutero.Naravno,posle gore procitanih komentara o Yuasi sada sam u nedoumici da li je kupiti i skupo platiti.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R
Pre sat vremena, vazlan je napisao:

Da dodam.Na skuteru sam imao osam godina Yuasu bez nekog odrzavanja tokom zime osim skidanja i ostavljanja u toploj prostoriji.Ta Yuasa je dosla zajedno sa novim skutero.Naravno,posle gore procitanih komentara o Yuasi sada sam u nedoumici da li je kupiti i skupo platiti.

I kod mene je Exide gel fabricki trajao 8 god i 9 god je izdao , zato fabricki nisu reper sta treba kupovati .

 

E sad da bih dobio isti kvalitet kad bi kupio aku kod ovlascenog dilera motorcikla to je pitanje a velike su pare u ptanju da bi testirao .

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1604 postova
  • Lokacija: NBG
  • Motocikl: SUZUKATI SV650N

LP YT12A-BS, druga godina na motoru, za sad radi kao i prvog dana. (kupljen kod onih što ga kontrolišu na 6 meseci dok traje garancija)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Za automobile i poljoprivrednu mehanizaciju već godinama kupujemo samo Exide. Na fabričkom akumulatoru Deutz-Fahr traktora stoji nalepnica SDF Parts (Same Deutz Fahr Parts), dok negde dole u ćošku sitnim slovima piše nešto tipa "Made by Exide". :)

Za motor sam proletos kupio najjeftiniji AGM akumulator koji sam našao (ako se dobro sećan neki LP), zbog lošeg iskustva sa reglerom koji je uništio potpuno ispravan akumulator.

 

Na vek trajanja akumulatora drastično utiče kvalitet punjenja. Prepunjavanje će akumulator uništiti u vrlo kratkom roku. Nedovoljno punjenje će drastično smanjiti vek trajanja akumulatora. Takođe svako duboko pražnjenje posle koga se akumulator ne poveže na punjač dovodi do sulfatizacije ploča, smanjenja kapaciteta i veka trajanja akumulatora. Akumulatoru takođe šteti i punjenje velikim strujama, odnosno ako moto akumulator od 10Ah povežemo na punjač auto akumulatora bez regulacije struje punjenja i krenemo punjenje sa recimo 5A umesto sa 1A ili manje... 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 407 postova
  • Lokacija: Petrovac na Mlavi
  • Motocikl: CBR 900RR

Čuo sam i ja za negativna iskustva sa Vartom.

 

Kod mene na motoru već 6 godina Exide, i danas što se kaže pali na čvrgu. Ali ovo što kaže Stevan svakao ima uticaja na vek trajanja. Jednom mesečno dopuniti akumulator, po mogućstvu adekvatnim punjačem, i ne dozvoliti da ostanu suve ćelije (ukoliko nije zatvoren).

 

Zanimljiv mi je bio slučaj sa ovim akumulatorom, na tastovom Kymco skuteru od 50ccm, celu prošlu zimu je stajao motor na otvorenom bez ikakve zaštite, okovan snegom i ledom, zima bila izuzetno jaka sa niskim temperaturama i onim periodom od preko mesec dana u minusu. Ja sam mislio da neće preživeti, ali za divno čudo na proleće upalio najnormalnije, čak ga nije ni do danas dopunjavao uopšte. I bio je jedan od najjeftinijh u prodavnici

 CqgBWVSuGvaABhXZAAE7XvXQxjA340.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 4 sati, vazlan je napisao:

..........

Naravno,posle gore procitanih komentara o Yuasi sada sam u nedoumici da li je kupiti i skupo platiti.

Definitivno Yuasa ne, nema vise tog kvaliteta kao nekad.

Koliko vidim krug se suzio na Exide akumulator, dobar, pouzdan, traje pa nek tako i ostane.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1556 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Topla i Exide na nasem trzistu su broj 1. 

 

Topla energy (crvena) garancija 32 meseca ,Slovenci skrti na garanciji,ali reklamacija na njih imamo 3 godisnje i uglavnom se usvoje. 

Topla top (plava) pojacan start za 30% i garantni rok na 36 meseci, takodje odlicna opcija, zatvoren sistem sa "okom" i moja preporuka.

 

Sto se exide tice, odlicna opcija takodje, excel 36 meseci, premium 40 meseci carbon punjenje za automobile novije generacije.

 

Sustina je sledeca, kad mi kupac dodje, prvo sto pitam kubikazu i godiste auta, pa dajem preporuku. Jeftinije opcije imam, ali NECU/emo da prodajemo da bi se zadovoljila cena ,tj.kupac. Sa ovim pravilom, reklamacije su smanjene na minimum. 

 

Ljudi kod nas svasta rade, uzmu 73 ah i koriste za traktor ,pa vrate u auto, pa tako u krug ...nazalost, manjak novca tera ih na to,ali tome nije kriv proizvodjac. 

 

Takodje, imam i vartu za koju kupci sve vise tvrde da nije kao sto je nekad bila. Srbija ima 4 zvanicna uvoznika za VARTU. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i
5 hours ago, DaliborBP said:

Ljudi kod nas svasta rade, uzmu 73 ah i koriste za traktor ,pa vrate u auto, pa tako u krug ...nazalost, manjak novca tera ih na to,ali tome nije kriv proizvodjac. 

73Ah bi trebalo da daje maksimalnu startnu struju od 600-700A je sasvim dovoljno za startovanje manjeg do srednjeg traktora sa zdravim motorom. Fabrički akumulator na DF (4 cilindra, 4000ccm ,109ks) je 95Ah sa startnom strujom od 800A.

 

Inače verovao ili ne, na kombajn koji imamo(6 cilindara, 6000ccm, 160ks) je bivši vlasnik montirao Optima suvi spiralni akumulator kapaciteta 50Ah, iako ima mesta i za 150Ah... Ti Optima akumulatori su fantastični (ali i preskupi), ovaj je imao maksimalnu startnu struju od 815A. S obzirom da je motor zdrav i da lako "pali" 50Ah kapaciteta je bilo sasvim dovoljno. Taj akumulator nas je služio godinama, dok se jednog dana nije naduvao zbog reglera koji je otkazao i propustio prevelik napon. -.- 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000
9 hours ago, Nemanja_Denke said:

Meni je u autu  Varta Blue Dynamic 12V 95Ah 800A od 2014. Zadnje dve godine mi auto stoji napolju. Pali zimi bez problema i kada ga ne vozim po dve-tri nedelje... :neznam:

Uf Sunce ti,sta ti vozis kad imas toliki akumulator u autu? :P

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 10 sati, DaliborBP je napisao:

..........Sustina je sledeca, kad mi kupac dodje, prvo sto pitam kubikazu i godiste auta, pa dajem preporuku. Jeftinije opcije imam, ali NECU/emo da prodajemo da bi se zadovoljila cena ,tj.kupac. Sa ovim pravilom, reklamacije su smanjene na minimum..............

Dado, tu ti apsoluno nista ne igra ulogu kubikaza nit godiste vozila.

Kada dajes preporuku za akumulator, prvo sto bi trebao (znati) pitati vlasnika koliko ima "elektronike" na vozlu? 

 

Prosecna potrosnja struje automobila u fazi mirovanja je oko 10-25mA, pa ako uzmes vozni park neke firme gde svako vozilo ima alarm, potrosnja odmah raste na 40-50mA + ako ima GPS tracker a vecina ih ima, potrosnja ode 80-100+mA, radio aparati stalno ukljuceni i td.......sto vise elektronike/potrosaca to je potrebniji jaci aku kako bi se to moglo ispratiti bez posledica.

 

Hocu ti reci, da ne moras uvek favorizovati skuplju varijantu da bi imao manje reklamacija, saznas sta te zanima pa izneses ponudu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi scooter club, 1556 postova
  • Lokacija: Backa Palanka SRB / Ludwigsburg DE
  • Motocikl: Honda NC 750x dct

Dare ne mozes na 2.0 staviti 45 ah? Moze, ali kratkog veka ce biti. Samim tim kad kazem godiste, kubikazu (zaboravio sam da napisem i model) ,znam otprilike sta moze ici...

Ne treba na golf II stavljati exide premium carbon punjenje, nema potrebe. Bilo je slucajeva gde dodju sa golf IV , stavljen 100 ah a benzin. Skinem , stavim 66 ah . 

Gradski taxi - upise se u garanciju da je taksi vozilo, da se zna. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja