Jump to content

Moto Zajednica

prelazak graničnog prelaza

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Skinem je iz nekakve uctivosti, jer mi je glupo pricati sa nekim u kacigi a uz to granica je. E sad, ako je situacija kao kad idem za Sid preko Iloka, gde prelazite po 2 puta u kratkom roku, onda nekad i ne skinem na svakom prelazu.

 

Pro tip: Ako idete na Ilok, na HR strani birajtu punkt gde radi crvenokosa zgodnica :moto2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Evo kako ja radim vec godinama isproban sistem,

-u slucaju da nije velika kolona (do desetak auta) onda ne obilazim, vec stanem i sacekam, ali desavalo se da me carinik pozove preko reda, ili kad stignem na red kaze mi "sto nisi obisao kolonu"?

-u slucaju da je velika kolona (naravno) obilazim kolonu, i stajem iza 3-4 auta pre kucice, ovo je bitna stavka, jer ima carinika koji ne vole kad obidjes celu kolonu i ubacis se odma kod kucice

-kad stanem 3-4 auta iza kucice, imam vremena da lepo skinem rukavice, kacigu, spremim dokumente, pasos, saobracajnu i vozacku dozvolu i zeleni karton po potrebi, i mogu da se osvezim pijem vode, protegnem noge...

-kad stignem do kucice, pozdravim carinika-cu, pruzim dokumente i cekam da mi vrati

-kad mi vrati dokumente, polako poteram i stanem negde sa strane da nikom ne smetam, i onda vratim dokumente u dzepove, stavljam rukavice, kacigu i gas.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Pod dokumente podrazumevam pasos, saobracajnu i vozacku dozvolu, a i cesto su svi (i carinici i panduri) u jednoj kucici, pa jednom sluzbeniku dajes i pasos i saobracajnu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 13 sati, Savan je napisao:

Znaci ide ritual obrnutim redosledom:
Skini rukavice
Skini naočare
Skini kacigu
Potpkapu svuci naniže
Izvadi dokumenta iz jakne/torbe

- “dobar dan”
- “u redu je, srecan put”

Brzi sam u autu :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

A onda sve to ponovis obrnuto.
E da,sta jos moze biti problemcic,na ulasku iz Bosne ka Priboju sam se u sekundi zaljubio u carinicu da mi je sve zivo pospadalo sa motora i rukavice i dokumenta i tank torba zamalo nije spala:jee1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
pre 47 minuta, ivica744 je napisao:

A onda sve to ponovis obrnuto.
E da,sta jos moze biti problemcic,na ulasku iz Bosne ka Priboju sam se u sekundi zaljubio u carinicu da mi je sve zivo pospadalo sa motora i rukavice i dokumenta i tank torba zamalo nije spala:jee1:

E to je vec problem :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Pre dve godine na prelazu Jabuka (Crna gora), ispred mene u kolima moja žena i deca, a ja na motoru. Pošto su deca maloletna, žena prijavljuje policajki moje prisustvo iza i komentarše kako neću da se vozim sa njima jer više volim motor od njih. Ja došo na red, kad policajka poče da se divi mom motoru, pa "zapela" hoće da se vozi sa mnom. Ja se vadim kao ne mogu da čekam kraj njene smene, a i žena i deca me čekaju, pa da to ostavimo za drugi put ;).

 

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1543 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Jel te pitala posle žena, kad ste stigli na odredište (more?): "dragi, što si mi nešto neraspoložen"? "Ma, ništa, samo sam malo umoran od puta"! :/ :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1695 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 2 sati, djolji je napisao:

Pre dve godine na prelazu Jabuka (Crna gora), ispred mene u kolima moja žena i deca, a ja na motoru. Pošto su deca maloletna, žena prijavljuje policajki moje prisustvo iza i komentarše kako neću da se vozim sa njima jer više volim motor od njih. Ja došo na red, kad policajka poče da se divi mom motoru, pa "zapela" hoće da se vozi sa mnom. Ja se vadim kao ne mogu da čekam kraj njene smene, a i žena i deca me čekaju, pa da to ostavimo za drugi put ;).

 

Verovatno je u povratku najavljena kisa pa si sam krenuo dan ranije:na_glavi:

  • Haha 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09
pre 21 minuta, ivica744 je napisao:

Verovatno je u povratku najavljena kisa pa si sam krenuo dan ranije:na_glavi:

Nije vredela ta ideja, žena zna da sam poneo kišno odelo.:jok:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Kawasaki Z1000

Pre par dana drugar prelazio na Udvaru (Cro - Hu) kolima, dok mu je madjarski policajac overavao pasos drugaru zazvoni mobilni i on se javi... Madjar ga stavi na stranu i odere ga 15.000 forinti ( oko 50e).

Mogu da kaznjavaju ako hoce, zavisi na koga naletis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

Ovi na Jabuci (CG punkt) su izgleda najludji... Pre koju godinu stajem kolima, ispred par motora (sa obe strane), a policija i carinici stoje ispred i teraju ih da razvlace motore kad krecu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

Ja nikad problema nisam imao. Cak mi na motoru falila cela desna strana, tj onaj srednji deo kod vfr-a, pa malo ima, malo nema plastike :D  Doduse uvek skidam kacigu, lakse mi, izmedju dva prelaza lagano ni ne vracam je na glavu. taman da se proluftiram, jedino ako je duza kolona na sledecem onda stavis kacigu pa polako obidjes sve. Uredna dokumentacija i nema frke. Cak se ni motor ne vodi na mene i niko mi nije trazio ovlascenje ni domace ni medjunarodno, iako posedujem medjunarodno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 179 postova
  • Lokacija: Beograd - Borca
  • Motocikl: Liberty 125 ; Honda VFR 800 fi

PS. Na Jabuci umeju da ti, jos kad te vide u daljini, mahnu da pridjes i preko reda da se ubacis.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7065 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre sat vremena, ser je napisao:

Ovi na Jabuci (CG punkt) su izgleda najludji... Pre koju godinu stajem kolima, ispred par motora (sa obe strane), a policija i carinici stoje ispred i teraju ih da razvlace motore kad krecu :)

I mene su pre nekoliko godina na Jabuci tako iscimali, kad mi vratio pasos nazad, carinik mi rece "ajde razvuci ga malo kad krenes" , ja ga gledam zbunjeno, ne znam jel se zeza ili sta, reko da me ne saceka patrola iza prve krivine :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nocni cuvar, 2581 postova
  • Lokacija: White City / White Water
  • Motocikl: Yamaha nouvo elegance
On 1/22/2018 at 6:59 PM, markoizkule said:

kacigu skines ako zatrazi.

treba ti sve sto i u redovnom saobracaju plus pasos/zeleni karton.

nema sta da silazis sa motora. lepo stanes u red i cekas kao i svi.jedino ako je duzi zastoj ili spor prelaz mozes da sidjes i guras motor da se ne greje bzvze.

prvi salter ti je uvek granicna policija.tu dajes dokumenta na pregled. mozda te pita gde ides, da skines kacigu itd. drugi salter je carina.motoriste u 95% slucajeva samo mahnu rukom i propuste. onih 5% pitaju imas li sta za prijaviti i to je to.

Na izlazu iz zemlje prvo je carina a posle policija a u povratku obrnuto.

Promenio član Mikulanac
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 194 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Sprint Pulser 125. MTS 1260 Enduro.
Pre 19 sati, Biker-Boy je napisao:

I mene su pre nekoliko godina na Jabuci tako iscimali, kad mi vratio pasos nazad, carinik mi rece "ajde razvuci ga malo kad krenes" , ja ga gledam zbunjeno, ne znam jel se zeza ili sta, reko da me ne saceka patrola iza prve krivine :D

Isti slucaj i kod mene.:D A kad sam se vracao nas mi trazio da skinem kacigu. Ja skinuo,a ostavio potkapu. On kaze skini i potkapu da vidim ko si,ja samo povukao na gore i rekao 'it is I ,Lekler'. Nasmejasmo se obojica i gas.:D

A posto par puta mesecno idem poslovno u BIH. Kad idem motorom najbrze mi je kad obidjem kolonu i parkiram sa strane,onda skinem kacigu i odnesem dokumenta do kucice,niko se ne buni sto se ubacujem,a kad se vratim mogu polako da se spakujem,a da nikom ne smetam.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 116 postova
  • Lokacija: Derventa, Novi Sad
  • Motocikl: DR-Z400, Benelli Trek 1130

Najbolja opcija kao sto vecina spomenu je ubacis se 2 - 3 vozila od kucice. Kad sam sa suvozacicom pustim nju da sidje tih par vozila iza, ona skine kacigu odnese dokumenta pjesaka, a ja samo pridjem sa motorom i klimam glavom.

Od skora kad idem sam poceo sam da silazim sa motora i donosim im dokumente.  Obidjem skroz kolonu, stanem paralelno sa kucicom, ugasim motor i pjesaka odnesem dokumenta ali me obicno opomenu da to tako ne moze i puste me da prodjem. Na Rači (SRB-BIH) mi se to desi 1 od 3 prelaska. Nesto mi preskace neutralnu kad je u mjestu pa me mrzi da ga vozim na kvacilu i ta 3 vozila. Plus skoro mi je ispao na granicnom prelazu nesto mi sugavao vratili dokumenta i licna mi ispadne na zemlju, kad pokusah da je dohvatim ne silazeci sa motora bi zuraja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 961 postova
  • Lokacija: Banjaluka
  • Motocikl: Triump Tiger 800 XRT
On 1/25/2018 at 0:54 PM, Damirs said:

Pre par dana drugar prelazio na Udvaru (Cro - Hu) kolima, dok mu je madjarski policajac overavao pasos drugaru zazvoni mobilni i on se javi... Madjar ga stavi na stranu i odere ga 15.000 forinti ( oko 50e).

Mogu da kaznjavaju ako hoce, zavisi na koga naletis.

Realno za to bih ga i ja kaznio. Ne da je kaznjivo nego je i bas nekturno.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Subotica
  • Motocikl: Kawasaki Z1000
On 26/01/2018 at 10:33 PM, mali_veseljak said:

Realno za to bih ga i ja kaznio. Ne da je kaznjivo nego je i bas nekturno.

To sam mu i ja rekao.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1435 postova
  • Lokacija: KLADOVO, KLADOVO, KLADOVO
  • Motocikl: Mali Plavi Zeka S '06., VFR 800 V-Tec '02., TL 1000s '97., FJR 1300 '02., Gillera Runner FXR '02., Peugeot Vivacity. Suzuki AY 50 Katana - za sada... I SVI LEPI!!!

Iako sam nebrojeno puta prelazio granicu motorom, jedini prelaz gde konstantno nailazimo na STOP obilasku kolone je Najdas, rumunska strana ka Beloj Crkvi (Kaludjerovo). Sve ostalo je rutina.

A na izlasku iz Rumunije ka Srbiji na prelazu Djerdap 2 su carinici i policajci striktno zahtevali da opeglamo motore preko mosta, kako bi im razbili monotoniju. A prethodno su nam 20 min proveravali brojeve motora i ramova, valjda opet iz dosade. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 452 postova
  • Motocikl: ZRX 1100

U principu je svuda opustena varijanta, obicno vole da vide motore i zezaju se, pogotovo kad nema guzve. Jednom prilikom, krenem sa par drugara na Balaton za vikend i na Kelebiji nas Madjari pitaju jel imamo neku rakiju da probaju :D. Sa Hrvatima, Slovencima, Grcima isto nisam imao nikakvih neprijatnih situacija. Jedini koji hoce da zezaju su bugari, valjda zato sto su bugari, pojma nemam. Ja sam licno prelazio motorom vise puta bugarsku granicu i nisam imao problem, ali su mi se drugari zalili, proveravali su im motore i tome slicno, terali ih da odvezuju prtljag...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1557 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Evo zbog čega sve mogu da vas VRATE SA GRANICE

 

TVtk9l_Ma_HR0c_Dov_L29j_ZG4u_ZXUva_W1h_Z

 

Pojedini turisti iz Srbije pre nekoliko dana vraćeni su sa granice sa Crnom Gorom, jer im navodno nije priznata potvrda o produžetku važenja roka trajanja saobraćajnih dozvola i registarskih tablica. Sa graničnih prelaza možete da budete vraćeni i zbog još niz razloga, a među njima, ipak, nisu neplaćene saobraćajne kazne.

 

Uskoro kreće sezona godišnjih odmora, a sa tim i velike gužve na graničnim prelazima. Ipak, to i neće biti najveći problem, ukoliko pre polaska na letovanje ne povedete računa o situacijama zbog kojih ćete možda biti vraćeni sa granice.

 

Potvrde ili nove saobraćajne dozvole 

 

Do sada se nije dešavalo da se putnici vraćaju sa crnogorske granice jer su umesto nove saobraćajne dozvole imali potvrdu o produžetku roka trajanja stare. Međutim, u poslednjih nekoliko dana bilo je više takvih prijavljenih slučajeva, iako crnogorski MUP to demantuje.

 

- Moji roditelji su krenuli jutros za Crnu Goru. Međutim, ovi naši iz MUP-a su očigledno džaba izdavali potvrde za produženje važnosti saobraćajne dozvole, jer one od ponoći u toj zemlji više ne važe. Tako da su penzioneri od oko 70 godina morali da se vrate u Beograd, a krenuli su jutros oko 4.30. Posavetovao sam roditelje da svrate u SUP u Prijepolju da oni provere sa policijom u Crnoj Gori tu informaciju, da se na vraćaju u Beograd. Međutim, majka je dobila informaciju da te potvrde o produženju saobraćajne dozvole zaista više ne važe - ispričao je Vladimir D.

 

Nakon izveštavanja medija o ovakvim slučajevima, MUP Crne Gore je izdao i zvanično saopštenje, u kom je navedeno da se u režimu prelaska državne granice dve zemlje ništa nije promenilo u odnosu na prethodni period. "Državljani Srbije mogu ući u Crnu Goru, pored lične karte i vozačke dozvole, uz prezentovanje i potvrde o predaji dokumenata za registraciju motornog vozila", piše u saopštenju.

 

Raspisane poternice

 

Odlazak na put u inostranstvo može da se zakomplikuje i ako je za vama raspisana poternice zbog neodazivanja na sudske pozive. Kako za "Blic" navodi Milan Marinović, predsednik Prekršajnog suda, niko ne može da bude vraćen sa granice ako ima neplaćenu kaznu. To znači da ne bi trebalo da vas vrate ako niste izmirili na primer kaznu za bus plus ili dugujete parking servisu. Problem je druge prirode.

 

- Ukoliko se neko ne odaziva na sudske pozive i zbog najmanjeg prekršaja, sud može da naloži policiji dovođenje. Ukoliko ga policija ne nađe na adresi više puta, obaveštava sud, koji potom može da raspiše poternicu i o tome obavesti sve policijske stanice u Srbiji. U takvim slučajevima najčešće dolazi do privođenja upravo na graničnim prelazima - objašnjava Marinović za "Blic".

 

Saglasnost za putovanje dece u inostranstvu

 

U zakonu se nigde ne navodi da je ovaj dokument neophodan ukoliko deca putuju u inostranstvo u pratnji jednog roditelja ili sa bakama i dedama. Ipak, usled sve učestalijih kriminalnih aktivnosti, kao što je trgovina decom, pripadnici MUP-a sugerišu da je pismena saglasnost roditelja poželjna zato što se na taj način sama procedura prelaska preko granice skraćuje i pojednostavljuje.

 

Kako su objavljivali mediji, saglasnost je neophodna ukoliko putujete u Italiju, Španiju i Crnu Goru, a u Grčku samo ukoliko dete putuje bez oba roditelja. Poželjno (nije neophodno) je da taj dokument imate i ako dete putuje u Hrvatsku, Austriju, Nemačku i Sloveniju. S obzirom na to da pisana saglasnost roditelja za putovanje dece u inostranstvo može biti potrebna prilikom kontrole graničnih organa države u koju se putuje ili preko čije teritorije se prelazi, preporučuje se svim roditeljima da pre polaska na put izvrše odgovarajuće provere u diplomatskim predstavništvima zemalja u koje se putuje, kao i u tranzitnim.

 

Zeleni karton

 

Ukoliko svojim automobilom putujete u Makedoniju i BiH neophodno je da kupite zeleni karton. On može da se nabavi na samim graničnim prelazima ili u njihovoj blizini. Isti dokument vam je potreban i ako idete u Rusiju, Bеlоrusiјu, Ukrајinu, Моldаviјu, Тursku, Izrаеl, Irаn, Аlbаniјu, Тunis i Маrоkо.

 

To je potvrda da je vozilo kojim ulazite u drugu državu osigurano. Drugim rečima, to je dokaz da će sva šteta, materijalna ili nematerijalna, koju vozač eventualno pričini trećim licima u saobraćajnoj nezgodi u inostranstvu, biti nadoknađena. Ako putujete u države članice EU, kao i u Švajcarsku, Norvešku, Island, Andora i Crna Gora, zeleni karton vam nije neophodan. Za te države dovoljno je da imate registracionu nalepnicu na automobilu.

 

Ako pasoš ističe za manje od tri meseca

 

Sa aerodroma i graničnih prelaza mogu da vas vrate i ako vam pasoš ističe za manje od tri meseca. To pre svega važi ako idete u zemlje Evropske unije i potpisnice Šengenskog sporazuma.

 

Osnovni razlog je to što ukoliko imate pasoš koji ističe za jedan ili dva meseca ili još kraće, moglo bi se desiti da u slobodnom viznom režimu otputujete u neku od tih zemalja, tamo ostanete duže i zateknete se sa nevažećom putnom ispravom.

 

Izvor: BLIC

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja