Jump to content

Moto Zajednica

prelazak graničnog prelaza

Recommended Posts

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ER 5

Pozdrav kolege motoristi.

Svež sam vozač motocikla a išao bih da se vozim i preko, u susedne zemlje pa me zanima sam prelaz graničnog prelaza.

Naime kako se prelazi granica sa nekom susednom zemljom, šta sve trebam da imam od opreme i da li kaciga treba da je na glavi ili ne, da li se sme ipak (pošto je to motocikl) da se "napusti" vozilo.

Molio bih sve iskusnije da mi daju odgovor. Zvuči smešno ali me zanima a ne bih da idem na granični prelaz i posmatram. Imam utisak da bi me uhapisili kada bi im rekao šta radim ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

kacigu skines ako zatrazi.

treba ti sve sto i u redovnom saobracaju plus pasos/zeleni karton.

nema sta da silazis sa motora. lepo stanes u red i cekas kao i svi.jedino ako je duzi zastoj ili spor prelaz mozes da sidjes i guras motor da se ne greje bzvze.

prvi salter ti je uvek granicna policija.tu dajes dokumenta na pregled. mozda te pita gde ides, da skines kacigu itd. drugi salter je carina.motoriste u 95% slucajeva samo mahnu rukom i propuste. onih 5% pitaju imas li sta za prijaviti i to je to.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 422 postova
  • Lokacija: Beograd / Kraljevo
  • Motocikl: Honda NC750X DCT

Takođe, na prelazu obilaziš kolonu koja uredno čeka i staješ 2-3 vozila pre šaltera, pod izgovorom da je u moto opremi vruće, ili nešto slično što ti već padne na pamet.  Budi kreativan.  :D

Naravno, može da ti se desi da naletiš na nekog ogorčenog crnogorca na granici koji će da ti preti sudijom za prekršaje jer si obišao kolonu na punoj liniji...  ali se to ne dešava često, uglavnom imaju razumevanja.  U najgorem slučaju će te vratiti na kraj kolone.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 302 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: BMW R1200ST

Takođe, na prelazu obilaziš kolonu koja uredno čeka i staješ 2-3 vozila pre šaltera, pod izgovorom da je u moto opremi vruće, ili nešto slično što ti već padne na pamet.  Budi kreativan.  :D

 

 

Uz to obavezno se javiš liku iza tebe u autu digneš ruku kao jel uredu što si uleteo pre njega,

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Ma kakvo skidanje. Digneš vizir, daš dokumente, klimneš glavom i čekaš da ti klimne nazad. Samo mi jednom neka zakompleksirana policajka rekla da skinem kacigu, a dva njena kolega u plavom gledaju je i očito se smeju kako je zagrejana za posao. Verovatno bila na praksi pa kao. Ustvari, to joj je posao, naravno, al ajd.

 

Uglavnom, jedino skineš sunčane naočare, ako ih slučajno nosiš pod kacigom. Bar to je moje iskustvo.

 

A oko gužve, isto. Kulturno pređeš kolonu i staneš iza neka 3 auta pred granicom, teko toliko da nisi baš govno :) Oni koji iz kola pizde, nemaju pojma kako ti je, znači nehumani su, znači ne sekiraj se zbog njih ;).

I naravno, kao što su rekle kolege ispred mene, lepo se zahvališ onima, što si im se uguro.

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Full face kaciga. U 90% prolazaka granice nisam je skidao. Ne kažem da je to pravilo, nego samo prenosim iskustvo.

U načelu, kolonu preskočiš. Jedini koji mi je zvocao zbog toga bio je Srpski carinik na ulazu iz Bosne. Budala   :D.

Sa suprugom na motoru, stanem između kolona (između dve kućice), ona odnese pasoše na pečatiranje i to je to.

 

Naravno, i ono iz prethodnih postova. Lepše je sa kulturom. I osmeh obično pomaže :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Ja skidam kacigu cim stanem u red i spremam dokumenta, sedim na motoru, al ga gasim i guram u koloni. Naravno kolona je 3-4-5 automobila, jer ostale obidjem... Niko mi nikad nista nije rekao.

Npr. na ulazu u Albaniju, tamo kod Ulcinja su me pozvali na prelaz za pesake da ne stojim na suncu dzabe.

A  na ulazu u Mkd kod Struge, stajao sam na dobroj kisi pola sata jer mi nisu dali da stanem ispod tende (tad su ustvari svi stajali, nisu pustali nikog, al ja nisam imao krov).

Kod Tabanovaca sam jednom obisao kolonu, bogami jedno 5km dugacku, sve se provlacio pored kamiona i stao na rampu za EU drzavljane, pa posle isto to i na ulazu kod nas. Ni jedni ni drugi mi nisu nista rekli, tj Makedonac lupio pecat i "srecan put", a nas samo pogledao u pasos i kaze "vozi" i tako ja prosao granicu na koju se cekalo po 3-4h za par minuta.

Letos na izlazu iz CG, Jabuka, ja stajem, crnogorac pije Jelen i gleda me cudno, u fazonu "sto si stao" i odmahuje rukom, kao produzi... Ja sta cu, kazem mu "ziveli" i odem...

A carina nikad nista, uvek krenem ka njima, al oni odma rukom "vozi"... Jedino me je jednom Rumun pitao dal nosim cigare, a ja imao samo tank torbicu u koju stane jedva litar vode. Valjda mu bilo dosadno...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1270 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

I zapamti da je to granicna policija, a ne saobracajna. Zabole njih i za opremu  i za kacigu , tako da oni to ne proveravaju. Osim zelenog kartona i saobracajne..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 96 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ER 5

...možda i ovo pomogne u davanju odgovora. ćelav sam a ostatak glave brijem. tako da nosim potkapu a i naočare. pa pročitah da mogu da skinem kacigu. 

ali imam utisak da mi neće niko od carinika zadavati muke .

hvala na odgovorima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Konkretan i točan odgovor ti ne može nitko dati ... ;)

 

Granicu sam prelazio nebrojeno puta... od razvijenih zapadnih zemalja (prije nastanka EU i nakon toga) .... to do manje razvijenih istočnih zemalja... bla bla bla ... nekad me bukvalno nisu ni pogledali, a nekad sam morao skidati i kacigu i jaknu, pa i kofere otvarati ... nema pravila ... ;)

 

Samo jednom u životu me vratio nazad u kolonu i to nećeš vjerovati baš kad sam u SRB ulazio na prijelazu u Bačkoj Palanci ... prije i poslije toga sam još xy puta išao i nikad me nije vratio, čak bih mogao dati lijevo yaye komšijine kujice da je znao biti isti lik koji me vratio ... :D

 

Znači jednostavno moraš računati na to da je polijajac sinoć nešto jebavo, pa ne mora tebe i to je to ... :D .. ili nije jebavo, pa će tebe ... :D 

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Bar 10 puta ove godine prelazio za Bosnu i nazad nikad nisam skidao kacigu niti sam cekao red. Predjem iza treceg auta do kucice, otvorim flip-ap kacigu skinem rukavice da mogu iz torbice lakse izvuci dokumenta,( vozacka, saobracajna, licna, z. karton) i to je to. Nikad nikakav problem nisam imao.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1015 postova
  • Lokacija: Beograd, Rakovica, Skojevsko naselje
  • Motocikl: Yamaha Majesty 250

Ako prelaziš granicu, bitno je da spremiš dokumenta, uključujući i zeleni karton ako ideš u Makedoniju i Bosnu, pa i ako budeš bezobrazan (a što ne bi), pa preskočio sve redom, što kraće se zadržiš. Što se tiče skidanja kaciga, hm. . . Ako nosiš flip-up kacigu samo je otvori, a potkapu spusti malo. Za full face, ne možeš je otvoriti, samim tim budi spreman da je skidaš, naravno ako traže. Meni nisu, ali to ne znači da tebi neće. Što neko reče, zavisi kako su proveli noć i s kim, a samim tim i koliko su spremni da nekoga drndaju

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Da. Najvažnije je da ne divljaš, predješ lagano kolonu..staneš iza trećeg,četvrtog auta,spremiš dokumenta... ako traži još nešto ok... ako ne.. aj zdravo... Ja se ne sećam da su me negde drndali..... jesu nešto malo doduše na ulasku u Rusiju ali ništa strašno... gledali me malo popreko kad sam obilazio kolonu...:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Znaci ide ritual obrnutim redosledom:
Skini rukavice
Skini naočare
Skini kacigu
Potpkapu svuci naniže
Izvadi dokumenta iz jakne/torbe

- “dobar dan”
- “u redu je, srecan put”

Brzi sam u autu :)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Mene su na granici pustili bez skidanja kacige i potkape. Kaže čovek da me je prepoznao po očima :)
 

Naravno,

 

treba da spremiš urednu dokumentaciju, odnosno vazeću i to sve spremiš sa strane pre nego što dođeš do carine da ne traćiš njihovo vreme i ovih što čekaju... Pametno je da uradiš fotokopije dokumenta, overiš i poneseš ih sa sobom ako kojim slučajem izgubiš orig. dokumenta. Na isti način, nosi i rezervni ključ :)

Drugo, motocikl treba da ti izgleda uredno, ne opran i ispoliran, već da nije skršen, da iz njega curi antifriz, ulje, otkinut migavac, neka cev od auspuha itd. Vodi računa da ti i prtljag bude uredno spakovan jer će ti može tražiti da otvoriš.

 

Treće, nemoj ništa da švercuješ :)

 

Najbitnije, ponašaj se kulturno, budi vaspitan i učtiv. Pozdravi graničnog policajca, nasmeši se, kao prema čoveku :)))) Uradi sve što kaže, ne zapitkuj, što, kako, jel moram, što baš ja i sl. Oni rade godinama na prelazima, sa ogromnim brojem ljudi, sve je video i čuo, verovatno mu preko glave i tebi da objašnjava i sl. Pre ćeš ga iznenaditi dobrim ponašanjem. Često desi i da pitaju gde ideš, koliko cc ima motor, itd. Iz znatiželje i dosade.

 

To je za EU i to je lako, za tipa Maroko, Iran, Rusiju itd. je dosta drugačije zbog viza, nekih zakonskih regulativa itd. 
 

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6715 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900
4 minutes ago, SlobodanR1 said:

Dal je realno da stvarno pitaš kako se prelazi granica ?!?!? :lol3:

Što da ne pita, svako treba da pita :)

Zbog toga što balkanci ne vole da pitaju, jer je sramota, jer će neko reći da je glup, ostanu zaista glupi :D

  • Sviđa mi se 3
  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Izlaz iz SLO ulaz u IT, isprid Testarossa, carinik i Carabinerre vele barbi pustićemo te al ga malo “zavidaj”
Koja je to scena bila, koje zvučne kulise....
Svašta se može diživit, samo bit kulturan i ne zapitkivati bezveze....



Vozim motor a nisam bajker.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2783 postova

kad nesto pitas ,nemoj uvek verovati.Meni letos rumuni rekli da od Crnje do Temišvara ima putarine na prilazu Temišvaru iako nije autoput.To mi nije baš jasno,valda ko u Buarskoj  ili madjar skoj na nekim delovima.To mi je rekla i riba policajac na našoj granici.Ja stao na prvu pumpu kad ono ne postoji vijenjeta za motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650
Pre 7 sati, SlobodanR1 je napisao:

Dal je realno da stvarno pitaš kako se prelazi granica ?!?!? :lol3:

Eto tebe sad :D Bolje pitat nego skitat :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema
7 hours ago, SlobodanR1 said:

Dal je realno da stvarno pitaš kako se prelazi granica ?!?!? :lol3:

Mozda do sada nije imao iskustva sa time. I bolje da pita i nauci. na kraju krajeva svi smo mi nauceni kako da drzimo kasiku i brisemo dupe. Nema u tome sramote.

 

Sto se tice kacige..jedini put kada su mi trazili da skinem kacigu je bilo u Sirigu kada su me saobracjci zaustavili prosle godine pocetkom marta. Na granicnom prelazu mi niko nikad nije trazio da skinem kacigu. Imam flip-up i samo je podignem. Zeni su trazili par puta (jednom u 10 puta) jer ima full face.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja