Jump to content

Moto Zajednica

Jeftine priče

Recommended Posts

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Nego, hoces li nam reci ko je taj Jefta, sto Due prica Jeftine price?

Baci jos koju ako imas :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Jefta je uvek samnom. Nosim ga u levom džepu od vajkada. Snaga moje inspiracije je recipročna njegovoj podgojenosti. 

 Dakle debo jefta, vozi se motor ili sedi u kafani. Ili oboje.

Šalu na stranu, novčanik ne zovem tako, a priče su zaista jeftine, ni jedna nije koštala više od 4000 rsd. 

Nije nužno da putovanje košta kao jedan ambiciozan svemirski program da imate priču. Meni su ljudi bitni. Oni su začin svakoj priči.

I ne prestajem da se iznenadjujem...

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Jest vala, kad Jefta debo svima lepo. I mene od malena učili da Jeftu držim bas kao tebe, levi džep mora uvek biti.

Ne valja kad je u desnom kaže stari, hoće da mršavi Jefta, isto mi kazali i za dlan....levi kad svrbi Jefta se raduje, na desni nikako, odma kuka zapomaže, biće tanji biće.
Tek ako ga (s'proštenjem) turiš pozadi, tad zna da se naljuti i ode u kafanu isto ka taj tvoj, lako se zna zagubiti al opet bidne tu baš kad treba.

A tek šta mi pricali za nokte, seci samo ponedeljkom, tako se valja ako misliš imati po$o.
I tako ti ja secem al posla nema, eto prođoše godine dve dana. Jefta ćuti i ne veruje šta se zbiva. Ma da i on mi kaže da ni kod njegovih pajtosa nije ništa bolje, smuca se po čaršiji, gleda zbivanja, sluša prazne priče, priče njemu bliske i one malo dalje....svugde isto, negde čak i gore.

Sad ni ja ne znam šta je tu od svega toga tačno, znam samo, da pre nego bacis pet Jefti, papirni pravougaonik protrljas o bradu....opet kaže stari tako se valja. Kako raste brada tako Jefti lepo, bar bi tako trebalo biti a ja ti se od tad slabo brijem, vazda treba imati o šta trljati.

Gos'n Lakat Laktolovic, čuveni oslonac mnogih glavobolja, mamurluka, zna nekad dobro da mune, pogotovo u prevozu al zna isto tako da nešto mune njega i to pravo di ne treba a to je živac.
E i tu sad ima caka, po ko zna koji put kaže stari.....kad se Laktolovic žbrecne, ufati se levom rukom za bradu, ne desnom već levom.....da se obraduješ, onako će se svađaš.
Dobro ću se vatam, šta mi teško al to ne važi za ženu mi moju, sve se nešto desnom fata izgleda....em se nešto svađa em njen Jefta stalno ga nema.

E ti kažem nešto, zajeban ovaj Jefta lik neki

  • Hvala 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 

  Cvetni aranžman

 

  Kažu da svako ima svojih pet minuta, a ja sam imao sedam dana da stvorim svoj svet, po meri...

Da ne bude zabune, bio sam kod kuće sam i radio sve što se ne sme. Uhvatio se lošeg društva, od svih stolica u kući sam napravio po jedan samački čiviluk, obuću nisam odlagao u cipelarnik, nezdravo se hranio i do savršenstva doveo slepo kucanje na daljinskom... uveče...

O kući nisam ni malo vodio računa, pa je za kratko vreme počela da liči na živopisan buvljak. A ja kralj pijace...

Ne bi bilo pošteno da kažem da sam bio lenj kao tepih, neke stvari sam baš temeljno radio. Konj je uvek bio napojen, istimaren pa osedlan.

 

DSC02168.thumb.JPG.3d601ba8c3f224eef1566d8c37634f71.JPG

 

I pošteno sam se trudio da svaki dan gledam ovakve prizore

 

DSC02169.thumb.JPG.1245e3cb98bf55caa84aa5621ba8d53c.JPG

 

DSC02171.thumb.JPG.e98902d52523036ad9c7e21ad6479c94.JPG

 

DSC02173.thumb.JPG.c2c9a1bc6931b426601b1cadb52c52ba.JPG

 

DSC02174.thumb.JPG.4e4cb04c214a48ba8b410622b03a683a.JPG

 

DSC02175.thumb.JPG.76b39278a515a22a7a2d9f8d46a17b6f.JPG

 

Sve što je lepo ne traje dugo ili je skupo. Došlo je vreme da se sredi kuća i da se ja spremim za put. Imam nekoliko zapovesti od svevišnje da ispunim. Da zbrinem mačku, zalijem cveće, organizujem zalivanje cveća i ništa da ne zaboravim. Naravno, prvo zbrinem motor, on ostaje, iz dva jaka razloga.

 Prvi, ja nisam vešt indijski motociklista koji može da stavi na motor mnogočlanu porodicu, prtljag i još neko živinče povrh svega.

 Drugi, tamo gde idem moj motor nema šta da traži, a ni ja na njemu, osim ako nekad poželim da se obogatim na smešnim klipovima.

 

Svanuo je i taj dan, seo sam u kola i krenuo. Uglavnom sam sve zaboravio, nema veze, kupiću usput. Ispred mene su 384 km da dobro savladam onaj spisak. Pravac Vlasina, tačnije Vlasinsko jezero. Vlasina Rid, najtačnije. Kod tasta u vikendicu. On je svojim rukama sazidao. Vrlo uspešno, s obzirom da je dipl. ing. mašinstva. I sad dolazi zet iz branše... 

 

Nastaviću sutra, mama me drugi put zove na večeru.

 

 

 

 

  

 

 

DSC02172.JPG

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kolko sam nesto mogo cuti, reko Jefta tihim glasom da Due ovde pise price, vole kad je svoj na svome, nakrivi sesir, zapali cigar i izadje napolje.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Ma ne bi ja vas davio sa pričama, nego ova zima... Juče počeo sneg da pada kad mu vreme nije, i šta čovek da radi? Sedi i piši, možda je nekom dosadno pa će pročitati?

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Dok ja tako grabim metre pred sobom, autoputem prema Nišu, shvatim da je moj auto toliko zastareo da sam ja prava smetnja u saobraćaju. Pored mene piče strendžeri u kolima od rentakara, što bi rekli voze ko tudje... Al rodbina u selu ne zna tu mračnu tajnu. Zato ja imam vremena da nešto ispričam o svom odredištu.

 Vlasina je visoravan u jugistočnoj Srbiji, izmedju planina Čemernik i Gramada. Nadmorska visina je izmedju 1200 i 1400 metara. Pre gradnje brane i formiranja Vlasinskog jezera, tu je bila tresava Vlasinsko blato. Na nekim mestima je bilo i živog peska, kažu. Vreme je ćudljivo, promene se tri godišnja doba u toku dana. Vetar neprekidno duva, pa se i planinski prevoj sa koga se kreće prema jezeru zove Promaja.

 Vlasinsko jezero je veštačko. Površine oko 15 kvadratnih kilometara, i dubine do 35 metara. Nalazi se na 1204 metra nadmorske visine i ubraja se medju najviše akumulacije na Balkanu. Priroda koja ga okružuje je netaknuta. Bukvalno. Čak ni ja nisam uspeo da nadjem neko smeće, a to mi prvo pada u oči.

 

U Vladičinom Hanu stanem da pokupujem sve što sam zaboravio da ponesem. usput stiže i dopuna spiska. U velikoj prodavnici se totalno uozbiljim i krenem da se snabdevam kao da ću da kampujem u Atakami. Dodam još nekoliko piva čisto da se nadje. Ko nosi ne prosi, kaže narod. Da li sam nešto zaboravio? Nisam... bar mislim...

 Na ulazu u Surdulicu gledam bilbord, pa se pitam da li sam dobro video? Menjač ubacim za hod u nazad i vratim se bez opasnosti po druge učesnike u saobraćaju.

 

20160722_094607.thumb.jpg.5d78af38df9a0ee0ea9f71ccffb06b9a.jpg

 

Drago mi je čuti. 

Malo dalje me zaustavi patrola. Nisam upalio svetla. Čim sednem u kola napravim sranje. Na moju sreću nije bila akcija "kazni za primer", sa radnim naslovom "biće dobro i tebi", već samo rutinska kontrola. Kasnije mi je bilo jasno, problem sa migrantima.

 Sve vreme mi nešto ne da mira. Kao da sam nešto zaboravio? Put postaje baš zabavan. Kako se krene prema Vlasini, krivine su i za kola primamljive. morao sam da stanem.

 

DSC02163.thumb.JPG.d4565d617dbb7de6db7c63e34b47e20e.JPG

 

Posle meda ide čaša žuči. Zaboravio sam da kupim cigare!! 

A neka pluća ih iščekuju željno. Nema trika da se pojavim praznih ruku. Jednostavno ne dolazi u obzir. Neću ni da razmišljam. Ovo se ne dešava.

 

Poslednja šansa je prodavnica na Promaji. Više mi je ličila na neko zbrda zdola malo skladište, ima cigarete po specifikaciji, ali samo dve kutije... pala muva na medjeda... U redu, te dve kutije Tanji, ja uzmem drugi model od istog proizvodjača. Mogu sada pred nju uzdignutog čela. Oprostila bi mi i što sam od kuće napravio svinjac sa pet zvezdica, ali ovakvu nepažnju nikad.

 

 

 

 

  • Hvala 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Dobrim putem nastavim pored jezera i posle brane skrenem prvo na makadam, on je u mom srcu, nema mog puta bez njega, a onda šumskim putem uzbrdo. Oštro, nekad i prvom.

 

DSC02068.thumb.JPG.f31a7a566a1a1197edc5191a3c8c430f.JPG

 

DSC02069.thumb.JPG.4a10d6a44eefc282c9131c3fb230a4f6.JPG

 

Bilo je tu staza i bogaza do kuće ali stižem bez gubitaka, auspuha i nekih nepotrebnih delova sa podvozja. Pošto vozim kola s kraja prošlog veka imam ugradjenu tzv meksičku klimu. Uključuje se tako što otvoriš levi i desni prozor. Na ruke... Samo to u tom trenutku nije bilo izvodljivo zbog prašine. Jebi ga, svaki genijalni izum ima neku manjkavost.

 Parkiram u dvorištu i izadjem znojav na onu vetrinu. Setio sam se da nisam poneo zimsku jaknu, ali kasno. Moj dobri tast odmah interveniše sa lozom. Pet-šest kao aperitiv, a i pomaže kod aklimatizacije. Što tela, što duha. Jednostavno te ne zanima kakvo je vreme, a još manje što sva zainteresovana deca voze tvoja kola po dvorištu...

 

Prosečna temperatura na Vlasini u julu je 15,8 stepeni po Celzijusu. To mi je bilo jasno već te večeri kad sam izašao u majici i papučama na terasu i pao u hipotermički šok. Došao sam sa onih četrdeset na mesečini, a na onom vlasinskom vetru je subjektivni osećaj bio - 8. Barem je meni tako izgledalo.

Činilo se da mi je celo telo u grču. Nisam mogao ni da se pomerim ni da otvorim usta. Malo je falilo da me unesu ko badnjak u kuću. Bilo je vreme da ja malo odmorim. Sutra je novi dan. 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Poučen traumatičnim iskustvom od prethodne večeri, izlazim na terasu obučen u sve što sam imao, da popijem jutarnju kafu. Izveštavam o stanju našeg doma, uveravam da je sve u najboljem redu, u suprotnom već bi nas neko obavestio da smo beskućnici... Još jednom se preslišavam u sebi. Opasne kućne aparate, kao fen ili pegla za kosu ne koristim. Razdeljak mi se toliko proširio da sad izgledam kao da sam ćelav. Kuhinjske aparate nisam pipao. Rekao bih da je sve u redu.

 Aca, moj tast, izlazi iz kuće sa predlogom da dan započnemo lozom? Usvaja se. Uz kafu... može li dan bolje da počne?

Nije bila samo jedna čašica, ali sam bio sasvim sposoban za šetnju po okolini. Tačnije divljini. Osim zemljanih puteva koji često završe nigde, zato što niko ne ide njima, ne može se hodati od visoke trave. 

 Na Vlasini travnata biljna zajednica broji preko 1400 vrsta. Odsustvo bilo kakvog zagadjenja privlači berače lekovitog bilja kojeg ima gde god da se okreneš. U principu da budeš gladan i žedan moraš da budeš veliki majstor. Šumske jagode pored puta i potoci posred puta nisu nikakvo čudo. 

 

DSC02104.thumb.JPG.cd149862de841be0404d2538bb314228.JPG

 

DSC02091.thumb.JPG.f262ba93539d1d90b496224d33b08715.JPG

 

DSC02136.thumb.JPG.d496a5101d9c67b5e8d4c12fcd937259.JPG

 

Na tom putu, u blatu pored potočića videli smo sveže tragove jelena. Rekao bih, ako je suditi po veličini papaka.

 

Vlasina je bila golet dok nije počelo pošumljavanje. A golet je postala iz razloga sto je to nekad bio važan rudarski kraj. Eksploatisala se gvozdena ruda. U popisu Vranjskog kadiluka iz 1570. evidentirano je devet vignjeva ili topionica. To su bile primitivne peći za topljenje gvozdene rude pomoću uglja dobijenog od bukovog drveta. Dakle šume su nestale zbog seče. Uz topionice su nastali tzv samokovi, radionice za izradu gvozdenih šipki. One su bile pokretane vodom pa su gradjene pored reka ili većih potoka. Pomenuti popis iznosi podatak da je te godine proizvedeno čak 14 tona gvoždja.

Stari spisi kažu da je zahvaljujući rudarstvu ovo bio veoma naseljen kraj. Od Surdulice do Vlasine je bila kuća do kuće. Sada teško da nekog možeš da sretneš.

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Na planini preovladjuje brezova šuma. Bela breza ili metlika kako je tamo zovu se pokazala kao invazivna vrsta i rasejala se čak i sa druge strane Čemernika. Kažu da breza najbolje uspeva u nezagadjenim sredinama. Sve je jasno. 

Do potapanja tresetišta tamo uspevala je specifična vrsta vrbe. Sada su ostale samo one uz obalu, ali iščezavaju kao vrsta.

 

DSC02089.thumb.JPG.828f49e22c5b2e3f4f45001b26f20d14.JPG

 

DSC02077.thumb.JPG.5b5443ddf2c7f397677754959c5a8cc2.JPG

 

DSC02096.thumb.JPG.b19481e958672561489178898c09669a.JPG

 

DSC02090.thumb.JPG.b61bd7e6ca0eec72feca34a8e3fa3d90.JPG

 

DSC02060.thumb.JPG.9e9f5319f47fefd616de0289478ae290.JPG

 

Vreme je ručku prekidamo šetnju i vraćamo se kući. Jel može rakijica, pita deda Aca. Može, al jednu...

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 "Može pivo"? Pita deda Aca posle ručka. Al samo dva. Treba posetiti rodbinu po ostalim kućama. Za vreme boravka sam ih razvrstao na pivske, rakijske i vinske. Ovi poslednji su bili najatraktivniji. Rakijski su bili totalno ubedjeni da imaju u najmanju ruku eliksir mladosti. Ništa nema takvu težinu, takvu obavezu za upitanog kao kad čuje "Oćeš da probaš moju?" Pristojnost mi nalaže da se povinujem i kad tada nisam batalio alkohol neću nikad.

Svašta sam probao u životu i malo toga ostavio, ali takvu ubimozgovaču nisam. I neću sigurno. Tako nešto je nemoguće dva puta stvoriti. Ta domaća otrovnica mi je uskomešala čula, izazvala momentalnu žgaravicu i nekontrolisani kašalj. Prestravio sam se da ću na sledećoj mojoj slici biti sa guslama u rukama. Kako reći starijem čoveku koji izgleda ozbiljno da nesvesno čini krivično delo izlaganje gostiju opasnim materijama?

 Kad smo se vratili kući popravim sliku sa par piva. 

Vreme se menja svakog trenutka, čas je oblačno kao da će nakovnji da padaju, pa odmah zatim blješti sunce. idemo u šetnju...

 

DSC02094.thumb.JPG.9ddaf2c63ddd389678f2742da9543674.JPG

 

DSC02080.thumb.JPG.cdc8240ce70c45f09b526b91e2e83708.JPG

 

DSC02099.thumb.JPG.1a7891728cce1057161413bcd042d36d.JPG

 

DSC02066.thumb.JPG.84abec4d48798a8ddbe45068ea38d74f.JPG

 

DSC02110.thumb.JPG.95d0534239acac7d625d220552cc7392.JPG

 

DSC02117.thumb.JPG.b58d67ff1fecddf38c11ad81707f9126.JPG

 

DSC02115.thumb.JPG.db5fa6c70e1408596dafa8da06c8fa3a.JPG

 

DSC02159.thumb.JPG.8383dc82d77171aa02901e19d18b1a09.JPG

 

Ako hoćeš da budeš srećan jedan dan, napij se.

 

Ako hoćeš da budeš srećan godinu dana, oženi se. 

 

Ako hoćeš da budeš srećan ceo život, gaji cveće.

 

                                                 kineska poslovica

 

Sutra ćemo do jezera, pa treba odmoriti.

 

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Mr., 501 postova
  • Lokacija: Prijedor RS BiH / Pakse Lao PDR
  • Motocikl: BMW R1250GSA 2023 Trophy , Yamaha MT-09 Tracer 2017 Tech Black,

Ne znam da li je neko vec pitao al zanima me sa kakvom kamerom si slikao. BTW slike su fenomenalne. Znam da nije samo do alata vec ima i zanata. :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Evo da pojasnim manje poznate izraze. Kremanska kobra je u narodu poznata kao čvrst argument u rukama za rešavanje sporova oko medje ili pašnjaka. U novije vreme koristi se i za jednostavne komšijske razmirice. Nije potrebna posebna obuka za upotrebu.

 

Sve fotografije su napravljene SONY idiotom u sigurnim rukama. Pomagalo je to što ništa ne beži od čoveka, a od zanata imam samo svoj metalski. 

 

Zahvaljujem vam na podršci, da vas ne nabrajam poimence, i vodim vas danas na jezero.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja