Jump to content

Moto Zajednica

Jeftine priče

Recommended Posts

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

  "Šta ćemo mi sada da radimo? Jel smo u voznom stanju?" zapitkuje dok razgledam motor. I ne mogu da nadjem nikakvo oštećenje osim ogrebanog dekla. Moj trud je urodio plodom. Sad mi je lakše. 

  "Što ne bi bili?"kažem. Gleda me sa nevericom. "A šta ćemo mi sada?" Insistira. "Mi ćemo sada da popušimo jedno pet šest cigara da se ovaj benzin izluftira, da ne izgorimo ko' vešci. Onda uzjašimo motorno vozilo. Pa onda upalimo motor i počnemo da pretvaramo O2 u CO2 i nusprodukte sagorevanja i izgubimo se u daljini. Nizbrdo. Prosto?" Kratko odgovorim.

  "A ovo što kaplje, neće biti problem?" I dalje je sumnjičava...

  "...kaplje?"

HOLI DŽIZS!! Stvarno kaplje. Ispod ćopave su dve fleke, rekao bih od ulja. Kleknem i pogledam, sa osovine menjača se sliva nešto što liči na ulje, a miriše na benzin... Ovo je baš čudan dan? Još jednom pogledam. Baš nikakvo oštećenje. Tanja mi da maramicu, obrišem to nešto i shvatim da je benzin koji je iscureo iz karburatora nekim putem dospeo u dekl prednjeg lančanika i razredio mast koja se nakupila od lanca. Možemo da krenemo. Ali kući. Brine me to što je boli noga. Nije ona kukavica, sigurno trpi.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

  Dok smo se spremali, pokušavam da je malo oraspoložim. "Ovo što se desilo nije pad, pao nam je motor, nemoj sebe da kriviš. Sve je to deo motociklizma, to je trn koji ide uz ružu. Ja sam prezadovoljan ishodom.  

 

Šta se zapravo desilo?

 

"Mene je uhvatio grč u levoj nozi, pa sam htela da je ispružim na trenutak kad si stao. Nisam računala na nagib, da je put do tla malo duži. Tek onda sam shvatila da sam praktično sišla, (to je bio onaj prvi trzaj), ali mi je desna noga zapela za torbu. Više nisam mogla da stojim u takvom raskoračnom stavu, i jedina mogućnost je bila da padnem, ali sam povukla i tebe (onaj trzaj koji me je oborio na popravni). Jedino sam bila prisebna da se dočekam na bulju, tu će biti najmanja šteta. To je ujedno bio uzrok onog onog kotrljanja po putu uz pomoć nizbrdice". Ispričala mi je moja draga te večeri dok smo sedeli na dvorištu. 

  Sve u svemu, nije bilo tako loše, prošli smo jeftino za sve što smo pregrmeli tog dana. To je izgledalo otprilike ovako: ustali, vozili, jeli, vozili, pali,vozili i na kraju pili. Materijalna šteta zanemarljiva, to ne diramo od uroka. Na Tanji nije bilo vidljivih oštećenja a meni malo pokidani živci. Ali ništa strašno, što špricer nije povezao iste večeri. 

 

Svo ovo mlaćenje prazne slame je u cilju prevazilaženja zimske teskobe. 

 

Hvala svima koji su imali strpljenja. 

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8926 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Xaxaxaxax koji si car, ja reko sad kad krene talasanje po bespucima, pa predeli te ovo te ono.......kad ono medjutim, jedan mali pad i odma na levo krug (iz opravdanih razloga, draga je bila u bolovima).

Ajd kad prodju rane junacke, napisi neki, seti se nekog......odlicno ti ide :takoje:

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Ovo se ne važi. Da se ti nama lepo izvineš (nađi neki razlog) za prekid, pa da nastaviš pisanije, jer ti je stil pisanja odličan. Ispade seli, jeli, pošli, malo pali i the end.:jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1652 postova

Колега, извини се супрузи у моје име. У тренутку сам се јааако наљутио на њу што је прекинула путопис! Међутим, синуло сунце данас, па је све ок :):):) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 346 postova
  • Lokacija: Valjevo
  • Motocikl: Yamaha Diversion 900, Kawasaki Vulkan en 500

Поздрав за тебе и твоју сапутницу. Богу хвала да је све испало добро, а све остало иде у моторашки стаж!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

  Kulturno iz nehata

 

 

    Da nije bilo tog meteo prostornog paradoksa ni ovaj put ne bi izgledao ovako. Tačnije, malo skretanje sa puta.

 Sedeo sam u sobi na Zlatiboru ispred televizora zato što je napolju pljuštala kiša i istovremeno sijalo sunce i gledao prilog TV Vojvodine o Arači. Jako me je to zainteresovalo. To je postalo nešto što obavezno treba videti. Iznesem predlog na razmatranje i ostane još samo da se uklope termini. U Kikindu svakako treba da idemo da posetimo dragog prijatelja, pa kad ko može, moderno je doba pa je i vreme skupo.

   Dogovor je pao da to bude neki četvrtak u avgustu u vreme najvećih vrućina. Nije bilo izbora. Pripreme smo izvršili temeljno kao da ćemo da cepamo atome a ne da idemo u Kikindu. Imao sam složen za zadatak. Naš  domaćin je veliki poznavalac i ljubitelj piva te  je moja dilema bila šta poneti na dar čoveku koji je svašta probao od piva. Moj izbor padne na Trapist Quadrupell tamno pivo u flaši od 0,7 10 % alc. Ako sam omanuo bar je jako. 

   Poranismo tog četvrtka, spakovali se i krenuli. Flašu sam umotao u zimsku postavu od jakne i stavio u torbu. Ništa drugo nisam mogao da smislim. Do Melenaca nismo stajali. Tu sam odlučio da nešto pojedem u pekari. Ozario sam se kad sam video da imaju burek sa jabukama, ali sam iskusno pojeo sa sirom zato što ti voćni bureci umu da budu baš otužni a vrućina je.  

   Čim sam ispred pekare zapalio cigaru, niotkud se pojavio neki jurodiv sa ispranim kačketom na glavi. Kako sam se našao u tom kovitlacu diskusije ne znam, ali smo mehaniku i naučnu problematiku prešli za jako kratko vreme. Podučio me je svemu i svačemu i otkrio mi najveću opasnost koja može da me snadje. Zaverenički mi se primakao i rekao: "Kravlja balega!"

  "Čoveče, kravu nisam video ni u štali dobrog domaćina jako dugo, a ne na ulici, očekivao sam bar hajduke na drumu" kažem.

Tad mi on ispriča kako je sa T12 imao hajsajd baš zbog balege i pravim čudom ostao nepovredjen. Dok je to pričao zurio je negde ispred sebe, odrečno klimajući  glavom kao da još jednom proživljava traumu. Kaže samo ga je kaciga spasla... Mislim se nešto, kaciga i T12? Ne ide to rodjeni, ali dobro uštirkan kačket, e ta slika već ima ravnotežu. Njegove gravitacije smo se oslobodili tek kad sam ubacio u prvu i pustio kvačilo.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Čim sam skrenuo prema Novom Bečeju gledam da li još ima onih ciganskih udžerica gde je Aleksandar Petrović snimao Skupljace Perja. Nema. Poslednji put sam tim putem prošao pre više od dve decenije. Tada su još stajale i bile naseljene. Verovatno su poplave učinile svoje. Od zemlje su bile, u zemlju su se vratile. Nadam se da ti ljudi sad žive bolje i zdravije.

U Padeju stanemo u centru mesta, lepo uredjenom senovitom parkiću da na miru odmorimo.

 

DSC02216.JPG

DSC02217.JPG

DSC02218.JPG

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Kažu ljudi kad se ide u pohode svetinjama na putu ima iskušenja. Ni nama nisu nedostajala. Samo što smo seli na klupu i zapalili cigare, u susret nam dolazi jedan ocvali deran sa širokim osmehom i licem iskrivljenim od nekih unutrašnjih strasti. Pozlilo mi je u momentu. Posle onog sveznadara ispred pekare, ovaj će me dokusuriti. Medjutim, samo je prošao pored nas ne skidajući osmeh i nastavio je prema obližnjoj kladionici. Izgleda prošo tiket...

  Do Arače više ne stajemo. Sve što sam znao je da je skretanje 12 kilometara od Novog Bečeja prema Kikindi. I nikakvog putokaza nema. Sve vreme sam gledao crkvu u daljini sa desne strane, ali nikakvog obeleženog skretanja nema. Jedino što bi moglo da liči je neki prelaz preko pruge, i visok zidani svod kapije nekog imanja. Mi smo produžili glavnim putem, pa se vratili. Kad smo prešli prugu nova dilema. Put se račva. Pravo i polulevo. Mi sve vreme vidimo gde treba da idemo, samo kojim putem? Idemo pravo.

DSC02222.JPG

DSC02224.JPG

DSC02229.JPG

DSC02237.JPG

DSC02244.JPG

DSC02250.JPG

DSC02254.JPG

DSC02247.JPG

DSC02257.JPG

DSC02246.JPG

DSC02240.JPG

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 

 Arača je trobrodna bazilika iz 13. veka. Ime se ustalilo po mestu koje je okruživalo crkvu i manastir. Pouzdanih podataka o vremenu gradnje i ktitorima nema. Sagradjena je na mestu jednobrodne crkve iz 11. veka. Imala je burnu a i tužnu istoriju. Mnogo puta je poharana, a 1370. zahvaljujući ktitorstvu kraljice Jelisavete, žene ugarskog kralja Ludviga I je obnovljena kada je dogradjen i zvonik. U vreme pred Mohačku bitku sve češci upadi Turaka dovode do iseljavanja stanovništva iz južne Ugarske, tako da je mesto ostalo napušteno. Od poslednjeg turskog pustošenja nije više obnavljana. Samo se počelo sa konzervatorskim radovima još sedamdesetih godina prošlog veka. 

Jedino što je kvarilo utisak i taj neverovatan mir su kamere koje su postavljene po okolini. Stalno imaš osećaj da neko pilji u tebe. Ali to još kako ima efekta, sve je besprekorno čisto i nema tragova modernih vandala.

Vrućina polako postaje nesnosna, a mi smo u polju, pa treba i krenuti ovakvim putem nazad. Moje gume se raduju...

DSC02227.JPG

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Još nešto treba videti pre Kikinde. Muzej traktora u Novom Miloševu. Samo još par kilometara. A pre svega toga treba uneti neku tečnost. Stajem kod prvog kioska pored puta na ulazu u mesto. Kad sam podigao vizir jedva sam razlepio usta da kažem Tanji da kupi neku vodu. Imao sam utisak da mi vene mozak, i da je moja vožnja sada samo rutina bez mnogo razmišljanja. Potencijalno veoma opasno. Probam da pijem a da ne skinem kacigu, ali uzalud. Ništa, izdržaću još par sto metara. Čim smo stali skinem kacigu i sjurim sadržaj flaše u sebe sa sve zvukom gužvanja plastike. Momentalno se osvežim ko Baš Čelik i pravac unutra. Sunce žeže zapara je ljuta, nigde nikog. Vrata su bila otključana a kad sam kročio unutra jedinu buku je pravio moj krvotok i disanje. Vratim se u dvorište, i pitamo neku ženu koju smo sreli u delu koji se sprema kao nova postavka muzeja. 

"Ulaz se ne plaća, slobodno udjite i razgledajte."

Kakva vera u ljude u ova zla vremena. Hvala.

DSC02268.JPG

DSC02329.JPG

DSC02286.JPG

DSC02287.JPG

DSC02290.JPG

DSC02292.JPG

DSC02301.JPG

DSC02302.JPG

DSC02273.JPG

DSC02280.JPG

DSC02275.JPG

DSC02354.JPG

DSC02270.JPG

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Možda je još zanimljivija postavka predmeta iz davnina, koji su se koristili na tim prostorima, kao i starih alata i zanata a i kućnih aparata.  

DSC02319.JPG

DSC02324.JPG

DSC02326.JPG

DSC02328.JPG

DSC02335.JPG

DSC02340.JPG

DSC02341.JPG

DSC02344.JPG

DSC02347.JPG

DSC02348.JPG

DSC02351.JPG

DSC02304.JPG

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Bog te mazo kakve masinerije  nisam ni znao da to ima u Milosevu  obavezno idem prvom prilikom .Odlicno pises samo nastavi.:jee1:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

  Stare televizore sam slikao iz posebnog razloga. Drugi red odozgo, drugi s leva, Ei Niš Crni Biser. Prvi televizor u našoj kuci kog se sećam. Stvarno je opravdao svoje ime. Kvario se obavezno 30.12. uveče svake godine. Mog ćaleta je dovodio do ludila. Svake godine je proširivao repertoar psovki zbog njega. Osim futurističkog izgleda za to vreme, nudio je vlasniku i brojne opcije za ručno podešavanje. To se izvodilo tako što se otvorenim dlanom udara sa strane ili odozgo po kućištu, u zavisnosti na koju stranu beži slika. To se podešavanje prenosilo sa oca na sina, pa kad sam malo stasao ja sam nastavio sa tom veštinom da bi gledao "Opstanak" ili Dejvida Belamija. I bilo je jako važno da se upali bar pola sata pre gledanja. Da se podigne sistem.

 Odmah do njega na desno, Rudi Čajavec, prvi televizor u boji koji smo kupili. Bio je karakterističan po tome što mu je kontrolni panel ispod ekrana, i što su se programi menjali na "senzor", dakle nisi morao da lomiš prst da bi to uradio. Ali to je imalo i svoje mane. Mogla je to i neka muva da uradi nehotice, a nije imao daljinski. To je već bila napredna tehnologija...

  Poslednji red odozgo, prvi s desna, Major 67. Moj deda kao vatreni navijač Vojvodine je na njemu odgledao poslednju utakmicu u životu, pre nego što ga je pokosio infarkt.

Nekada su i te, sada banalne stvari kao što su televizori imali jako važnu ulogu u istoriji svake porodice.

 

DSC02303.JPG

  • Podržavam 22

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

A onda smo došli do pravih stvari. Starih motocikala i automobila. Na ovom mestu može baš svašta da se vidi, a ponajviše želja i trud da se spase što se može od propadanja i zaborava.

DSC02305.JPG

DSC02306.JPG

DSC02307.JPG

DSC02308.JPG

DSC02310.JPG

DSC02312.JPG

DSC02313.JPG

DSC02315.JPG

DSC02316.JPG

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

Kad smo krenuli, pozdravsimo onu ljubaznu gospodju i krenemo prema našem cilju. Robert, naš domaćin toga dana mi je samo rekao da živi kod suvače. Nema greške, ima i putokaz. To je znamenitost i istorijski spomenik u Kikindi. 

Radi se zapravo o mlinu koji su pokretali konji. Najmanje jedan, a najviše pet pari. Snaga se prenosila preko zupčastog para i to tako što su zupci na velikom točku pokretali mali koji je bio na mlinu. U stara vremena kad je potkovan konj bio luksuz, ciglom patosan pod je nasipan peskom da ne bi povredjivali kopita. Jedan par konja je mogao da samelje za sat vremena oko 150 kg nečega. Obično se radilo o žitaricama, mada se često mlelo i začinsko bilje. Najviše biber i cimet.

U teškim vremenima kad su i konji išli u rat, njihovu ulogu (u mlinu) su preuzimali ljudi. Na teritoriji Vojvodine ih je bilo preko dvesta pedeset, sada nekoliko. 

Sastavni deo mlina je činila prostorija u kojoj se mlelo i stan za mlinara. Do sredine osamdesetih godina prošlog veka je tu zaista živela porodica koja se brinula o mlinu sve dok nije stavljen pod zaštitu kao spomenik.

Jedna od prepoznatljivih karakteristika je krov u obliku višestrane piramide

DSC02359.JPG

DSC02355.JPG

DSC02356.JPG

DSC02358.JPG

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1025 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

 

 Naš domaćin dodje po nas i samo predjemo preko ulice. Tanja i Robert peške, a ja uteram motor u dvorište.  Tada smo shvatili koliko smo zapravo iscrpljeni. Dok smo srkali kafu pili smo vodu. Otprilike ovako, jedan srk pa naiskap čaša vode. Pa tako dok je bilo kafe. A bile su velike šolje. Razgovoru sa dragim prijateljima nema kraja nikad, a mora i da se prekine nekad. Predložimo da se malo prošetamo po gradu, a Robert kaže da idemo da vidimo Kiku. Nešto mi u tom trenutku nije bilo do nameštaja, osim ako nije belo i sifon, ali ne protivim se, možda je neka šifra?

U istorijskom arhivu grada je skelet ženke mamuta koji je star preko 70000 godina. Pronadjen je 1996. u glinkopu "Toza Marković" na dubini od dvadeset metara. Visok je 4 metra, dugačak sedam i širok tri metra. Ovo otkriće je jedinstveno na Balkanu i jugoistočnoj Evropi. Mi smo videli repliku koja stoji na dvorištu.

Posle toga se malo promuvamo po centru grada koji mi se mnogo dopada. Odiše duhom starih vremena. Mada me je fontana kupila za sve pare. Nit svira nit peva, ali ima jasnu poruku.

DSC02372.JPG

DSC02366.JPG

DSC02370.JPG

DSC02361.JPG

DSC02362.JPG

DSC02363.JPG

DSC02364.JPG

DSC02365.JPG

DSC02375.JPG

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja