Jump to content

Moto Zajednica

SICILIJA u godini nautike

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Marina u Brestu je ogromna. Od oka, tamo je vezano 2.000+ plovila, većinom jedrilica. Dokovi su plutajući što nije nešto neuobičajeno. Ono što je neuobičajeno su stubovi od 10 metara što štrće iznad pontona. Naime, u ovom delu Evrope razlika između plime i oseke iznosti do 10 metara pa su tako dvaput dnevno uz oseku stubovi visoko iznad pontona  a uz plimu dokovi se podignu na dva metra od vrha stubova. Veoma interesantno a sa druge strane zapanjujuće kolika količina mora da se pretoći svakih šest sati.

 

3for78.jpg

 

5WRl4R.jpg

 

zI1VAy.jpg

 

iEHyuf.jpg

 

pIw1Q4.jpg

 

Tu osobitost lokalci koriste prilikom čišćenja plovila. U marini postoji ogromna rampa. Za vreme plime plovila dolaze i vežu se. Kada nastupi oseka, plovila se nađu »na suvom«. U vreme do sledeće plime treba očistiti plovilo, obaviti eventualne popravke a u sledećem ciklusu oseke ofarbati trup antivegetativnom bojom. Dizalice se koriste za veće popravke plovila.

 

mxjegB.jpg

 

Rp9z7P.jpg

 

3sQnBx.jpg

 

f9qjkV.jpg

 

Kouxrw.jpg

 

 

hjlRk2.jpg

 

AJFsKt.jpg

 

vBe1hP.jpg

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Uh, ne mogu ni da zamislim kako ti je igralo u stomaku dok si putovao ka brodu!

Da sam bliže moru ma 100% bih uplovio u te vlasničke vode. Ovako tu je bar taj mrski čarter...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Prvu inspekciju jedrilice obavio sam isti dan, drugu sledeći. Pregledao sam svaki santimetar i sve sam više bio oduševljen. Yves mi je obrazlagao detalje, pokazivao opremu, ja sam fotografisao sve kako bi kasnije u hotelu u miru pregledao fotografije… proveli smo pola dana na jedrilici. Bio sam sve više ubeđen, da sam našao pravu stvar.

 

QXTkzU.jpg

 

7MxzcT.jpg

 

MU6IsF.jpg

 

Palubna oprema je vrhunska: harken vinči, lewmar škripci i fitinzi, užad kevlarska - upletena...

 

MFfrsL.jpg

 

l1b36a.jpg

 

olujni flok, koristili smo ga na relaciji Sardinija - Sicilija po vetru 30 - 40 ćvorova, sa udarima do 45. Olujni flok se pričvršćuje na sajlu koja je metar bliže jarbolu. Na taj naćin moguće je jedrenje više u vetar. 

 

VJHVP9.jpg

 

Oxv4Gk.jpg

 

EYFzWF.jpg

 

Drugi komplet jedara, izgledao je kao nov...

 

GFmtyj.jpg

 

IDUD1f.jpg

 

K6668t.jpg

 

eCVLIz.jpg

 

Xg6TZ2.jpg

 

fbnSNc.jpg

 

YoJWyh.jpg

 

čamac za spašavanje za 6 ljudi, marke Viking, Norveški. Prilikom servisiranja, kasnije u Splitu, video sam šta sve ima u njemu: baterijske lampe, bomba za automatsko naduvavanje, komplet signalnih raketa, prva pomoć, vrečice sa (norveškom) vodom, visoko energetske šećerne pločice, sistem za prikupljanje kišnice... 

 

YCqCcy.jpg

 

Dakle, palubna oprema je savršena.

Ajmo u kabinu...

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Krenuli smo sa pregledom motora. Nije bilo iznenađenja kao u Kašteli

 

uoGS70.jpg

 

lhapLz.jpg

 

Instrument tabla radi, nema greške

 

R042MO.jpg

 

GNDSS radio stanica, povezana sa GPS. U slučaju stress call automatski javi poziciju jedrilice. Desno je webasto regulator. 

 

uPJoOH.jpg

 

Vodovodna instalacija sa ekspanzijskim loncem, bojlerom, koji zagrejava vodu prilikom rada motora ili prilikom prikljućenja na struju 220V.

 

seSq6k.jpg

 

Komplet signalnih raketa. Prema francuskim propisima, spisak obavezne opreme je dosta duži od spiska prema propisima u Sloveniji ili Hrvatskoj. Ipak je Francuska vezana na visoko more Atlantika i Mediterana.

 

qMpNMZ.jpg

 

Očuvana unutrašnjost

 

S20LxV.jpg

 

qgkCpO.jpg

 

5uP1M5.jpg

 

JZpHiN.jpg

 

Šesto jedro: spinaker

 

bcz3Mq.jpg

 

Simpatični Yves

 

3gB4jo.jpg

 

tuš na krmi, topla voda, hladna voda... luksuz na koji nisam navikao

 

LZocVT.jpg

 

Sto u kokpitu jeste bio umoran od maglovite severne klime. Sada počiva u mojoj garaži, napravio sam novi

 

mdViEN.jpg

 

instrument tabla motora

NSBmB3.jpg

 

Pošto smo u "zajednićki poduhvat" ušli ja i oba sinova, red je bio, da sam nakon povratka u hotel sa njimaodržao dugačku tele konferenciju, poslao im fotografije. Potvrdili su mi da uđem u pregovor sa vlasnikom.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Sledeći dan po prvi put sastao sam se sa vlasnikom. Bruno, veoma prijatan gospodin, odlućio je prodati jedrilicu zbog smrti njegove supruge. Jedrilica vezala ga je na lepe a bolne uspomene na vreme koje je proveo ploveći sa suprugom. Meni je bilo žao slušajući njegovu priću i mogao sam zamisliti koliko mu je bilo teško. No, život ide dalje, Bruno je odlućio prodati tu jedrilicu i kupiti neku manju, jer u srcu je ipak jedriličar, vezan uz more. Neko vreme je bio profesijonalni ronilac u ratnoj mornarici.

 

Nismo dugo pregovarali oko cene. Pošto je jedrilica bila u odličnom stanju, sa mnogo opreme, sa 6 jedara, spremna za visoko  more. Ja prosto nisam imao obraz da se mnogo cenkam. Bruno je spustio cenu za 2500€ i pridodao gumeni čamac. Čvrst stisak ruke potvrdio je dogovor uz uslov, da podignemo jedrilicu i pregledamo podvodni deo.

 

Cinici kažu da je vlasnik broda dva puta srećan: kada kupi brod i kada ga proda. Prema toj definiciji, Bruno i ja, obojica smo bili srećni.

 

TtZ574.jpg

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Sledeći dan bilo je na redu dizanje jedrilice. Bruno je sa sobom poveo njegovog simpatičnog kera. On se na palubi snalazio »kao kod kuće«.

ZlWquT.jpg

 

mvHvsP.jpg

 

iXZzpq.jpg

 

CHk1Gn.jpg

 

Dok smo plovili prema dizalici, gledao sam mnoštvo sportski jedrilica i čamaca na moru. Francuzi dosta ulažu u sportove, vezane na more. Viđao sam mlade jedriličare kako svaki dan izlaze na more i treniraju bez obzira na nisku temperaturu.

 

Tv0rkl.jpg

 

JK4AMc.jpg

 

4z2dbh.jpg

 

3ytsdL.jpg

 

7LoNt1.jpg

 

IOKAH9.jpg

 

zFpXul.jpg

 

I48CXf.jpg

 

zXraO7.jpg

 

HAx8NN.jpg

 

Yves je oprao podvodni deo i na elisi zamenio cink anodu.

Onako očišćeni trup bio je kao nov. Znaći, kupoprodaja je stupila na snagu.

 

Samo su trebale pare da legnu na Brunov račun i ja time postajem vlasnik jedrilice. Za proveru transfera para, na Brunov račun sam doznaćio 10€ i nakon njegove potvrde, pustio sam razliku. Sledelo je sređivanje dokumenata, sklapanje ugovora, overavanje kod notara, vađenje potvrde o plaćenom PDV…

 

Dogovorili smo se da sutradan već mogu da se selim na jedrilicu, kako bi uštedeo troškove hotela.

 

LtB8gh.jpg

 

MkHbjH.jpg

 

oQdVx3.jpg

 

Dgiglz.jpg

 

jYC9ql.jpg

 

jedrilica se spušta u more i vrača na vez

 

nHwbLW.jpg

 

ektn7O.jpg

 

Uspešan dan završio sam večerom u nekom lepom restoranu i nazdravio dobrim vinom

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Nisam još naglasio kako je bio boravak u Brestu, radnje u vezi kupovine jedrilice i nakon toga njeno sređivanje, za mene jedno veliko iskustvo i velika sreća. 

 

Nakon useljenja, počeo sam da detaljno čistim unutrašnjost broda. Ne, da Bruno nije vodio brigu o održavanju i čistoći, nego sakupla se prašina, ispod poda pojavili su se znaci plesni, bilo je dosta dlaka od simpatičnog kera… Detaljno, od pramca do krme, otvarao sam ormariće, dizao pod i čistio, a time istovremeno upoznavao jedrilicu, elektro i druge instalacije, ugrađene komponente (auto pilot, webasto, radio stanica…). U IKEI potrošio sam dosta para za posteljninu, jastuke, pokrivaće, opremu za kuhinju. U trgovini Uship nabavio sam stvari koje su (meni) falile, uzeo dva nova aumulatora, alat, rezervne delove za motor…

 

U Brestu boravio sam deset dana i nigde mi se nije žurilo. Svaki dan odlazio sam u E'Leclerc i kupovao hranu za tekući dan i piće na zalihu. Spremao sam si dva obroka, jak dorućak i većeru od morske hrane. Bio sam kralj u hotelu lux kategorije…

 

kuNa9i.jpg

 

6RPK3S.jpg

 

1Hu41c.jpg

 

xR0n23.jpg

 

UIx2Yt.jpg

 

2J4V6Q.jpg

 

5XEjzH.jpg

 

selfi u slatkom neredu

 

gWE0nH.jpg

 

zahvaljujuću svim mogućim alatima, očistio sam kokpit i malo ušminkao sto. Bruno kada se ponovo vratio za malo da nije pomislio da je na nekom drugom brodu

 

TOFqH3.jpg

 

iTTPxu.jpg

 

JJUwnT.jpg

 

8QXVbe.jpg

 

1ssx52.jpg

 

Bruno je skoro svaki dan dolazio u posetu i na taj naćin polako se opraštao od jedrilice... Nismo više bili kupac i prodavać nego prijatelji

 

uMd3nE.jpg

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Kulinarika bila je uglavnom morska. U Brestu ponuda ribe, rakova, škampa, školjki… je fenomenalna a cene nisu visoke. Svaki dan sam odlazio u ribarnicu i spremao si večeru iako sam bio umoran od celodnevnog puzanja po kabini. Jelovnik je bio raznolik i, razume se, ukusan. Kuhinju sam opremio svim mogućim zaćinima i ostalim ingredijentima za pripremanje ukusnih jela. 

Svako veće tonuo sam u san uz miris Jadranske konobe

 

Neka govore slike …

 

vY5NyX.jpg

 

o705kB.jpg

 

6a0AXs.jpg

 

1eudi3.jpg

 

8Q0pyx.jpg

PygxgY.jpg

 

wvSiaG.jpg

 

r9sWoZ.jpg

 

aMAn9v.jpg

 

VyGL1L.jpg

 

AkyxqX.jpg

 

nOKdEw.jpg

 

cLMSjb.jpg

 

aCQieF.jpg

 

ncnDz2.jpg

 

uZJBW3.jpg

 

njMdub.jpg

 

MVxutv.jpg

QfiIiw.jpg

 

beyszx.jpg

 

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5486 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo štivo je nadasve nesvakidašnje na moto forumu, pa se samim time i prati sa posebnim zadovoljstvom. Vidi se da raspolažeš neobičnom životnom energijom i hvala ti što ovakve trenutke deliš sa nama i omogućavaš nam da uživamo u svim ovim trenutcima, i osetimo bar delić osećanja koja su tebe preplavljivala tih dana! :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

U nekoliko sledećih dana završio sam sa čišćenjem i sređivanjem jedrilice kako bi bila spremna za duguuuuu plovidbu prema Jadranu. Kako sam več nekoliko puta naglasio nije mi bilo teško puzati po podu, zavirivati u najnepristupačnije ćoškove, sa čaćkalicom u ruci kopkati mrvice i druge sitne stvari koje su tokom proteklih 6 godina zalutale tamo. Na kraju jedrilica je izgledala kao nova a ja sam bio upoznat sa svim njenim detaljima.

 

yjiBhc.jpg

 

1nx3Z5.jpg

 

kHXnh7.jpg

 

Y4nb3s.jpg

 

QLR5Dl.jpg

 

GIiVMc.jpg

 

Ul3Djm.jpg

 

7Y5ZvZ.jpg

 

K9Tu9c.jpg

 

hcJDiG.jpg

 

Bruno mi je ponudio pratnjui prilikom isplovljavanja pošto je na izlazu i zaljeva u pravcu prema jugu zona plićaka i jakih morskih struja, Ras de Sein. Usaglasili smo njegovo slobodno vreme sa kalendarom bibavice. Naime, za sve francuske luke uz obalu Atlantika postoji kalendar za svaki dan sa mnogo podataka korisnih za navigaciju kao na primer: tačno vreme najmanje dubine mora, tačno vreme (na minutu precizno) početka plime, početka oseke, koeficijent »prikladnosti« isplovljavanja (u zavisnosti od strujanja mora)…

 

Odredili smo (19.3.2017) da krenemo iz Bresta 15.4.2017 u 8.50 (subota, Bruno ne ide na posao), znači u vreme kada je koeficijent najugodniji. Dogovorili smo se da Bruno plovi sa nama i vodi nas kroz Ras de Sein i iskrca se u nekom od ribarskih naselja.

 

Time je završio moj boravak u Brestu. U sledećih nekoliko dana trebao sam sklopiti polisu osiguranja (sa posebnom doplatom za opasni Biskaj), organizovati posadu, obaviti milijon sitnih poslova… i ne na kraju, prodati Škontraduru. Ona je još uvek bila u oglasu, a kupaca nigde. No, na kraju je i to završilo dobro, pojavio se Talijan iz Trsta, oduševio se jedrilicom i kupio je za traženu cenu. Kao bonus dobio je transfer iz Zadra franko Trst. Celu proceduru obavio je sin Luka jer sam ja u to vreme već bio u Brestu pripremajući se za start prema Jadranu.

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ne znam koliko odgovaraju tvom brodu jer je ovo za oceanis 361. A i pored toga ne znam da li te uopšte zanima ali našao sam u ponudi originalne jastuke za napred i desno pozadi.

Kussens voor Beneteau Oceanis 361 http://link.marktplaats.nl/m1241711756?utm_source=ios_social&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_iosAd


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
pre 36 minuta, Savan je napisao:

Ne znam koliko odgovaraju tvom brodu jer je ovo za oceanis 361. A i pored toga ne znam da li te uopšte zanima ali našao sam u ponudi originalne jastuke za napred i desno pozadi.

Kussens voor Beneteau Oceanis 361 http://link.marktplaats.nl/m1241711756?utm_source=ios_social&utm_medium=social&utm_campaign=socialbuttons&utm_content=app_iosAd


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Hvala ti za link, vidim da pažljivo pratiš i zapazio si "gole" krevete. Jedrilica jeste opremljena jastucima. Na fotografijama koje sam postavio u zadnjem postu, jastuci se ne vide, pošto sam ih "svukao" i presvlake odneo kući na pranje.

 

IBuwzL.jpg

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ovim postom završavam (malo duži) uvod u putovanje na Siciliju krajem oktobra 2017.

Hteo sam da objasnim kako je za mene nautika bila prioritetna u toj godini i da je plovidba uz severnu obalu Sicilije probudila u meni želju, da odem tamo i motorom.

 

Ako na BJB forumu bude otvorena tema u vezi nautike, rado ću da podelim brodski dnevnik kako smo četvorica penzijonera 35 dana plovili od Bresta do Visa. Moja posada mi je povodom mog rođendana podelila plaketu sa nazivom »najluđi kapetan« pošto sam se usudio upustiti sa njima u tu avanturu. Neke etape stvarno bile su lude…

 

3QToac.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Gothenburg
  • Motocikl: BMW R1200R x 2, 2008

Pa, otvori temu o nautici, garantovano imaš jednog čitaoca a siguran sam da ima jos puno latentnih kojima treba samo lakši podsticaj :)

KapMikulaM.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Nemo, kao stari (ništa lično) morski vuk (a Bogami i drumski) ti imaj čast i otvori temu "Nautika". Imaš publiku ;)

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 880 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV LC

Mislim da su "Putopisi" pravo mesto za tvoje 35odnevno putovanje jedrilicom! Bilo je tu cak i putopisa sa putovanja

automobiliom, brodom, biciklom...

 

Svaki detalj na jedrilici je savrsen ali soljice za kafu sa mornarskim cvorovima su me kupile! :care:

 

Ako nije nepristojno pitanje interesuje me kolika je bila cena ove lepotice?

 

I ne odugovlaci previse sa nastavkom pisanja! :):takoje:

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Na putovanje prema Siciliji krenuli smo Mac i ja krajem oktobra 2017. Odlučili smo, da ne idemo duž (uglavnom u tom delu monotone) Italije nego da vozimo Jadrankom do Dubrovnika i dalje plovimo trajektom u Bari. Jadranka bila je rutina pa se neću zadržavati sa opisom te etape. Samo ću se zadržati na dva detalja:

 

U Splitu smo se našli sa prijateljem Željanom Rakelo, velikim avanturistom. Popričali smo razne teme uz pivo, između ostalog on je najavio novu knjigu, koja je baš danas (20.1.2018) bila promovisana u Splitu. Garantovano zanimljivo čitanje…

 

Sedeli smo uz more, bilo je neobično vruće za to doba godine (30), mora da je bilo ubitačno u julu i avgustu. Turisti u punom broju…

 

Moj (nestrpljivi) drugar Mac, evo, dočekao je poćetak putopisa... zamoliću ga, da me dopuni ako ja budem nešto izostavio

 

1Ky5el.jpg

 

g7YWJv.jpg

 

cCBJsF.jpg

 

LpuNDU.jpg

 

ykKRcK.jpg

 

1eKc1Q.jpg

 

1FElfh.jpg

 

UTSIZV.jpg

 

Motori vek vuku pažnju ... mogao bi se kladiti, da su ova dvojica bajkeri na familijarnom odmoru...

 

RJR4WC.jpg

 

uUuiK3.jpg

 

Stigao je Rakela, po Splitu vozi (ekstremno brzi) elektro bajs

 

MjpLyx.jpg

 

0mtY3Z.jpg

 

Sa Rakelom smo se pozdravili i krenuli prema Dubrovniku. Planirali smo da napravimo jednu pauzu da Mac zapali cigaru i dovede svoj organizam u ravnotežu.

 

pYhPqD.jpg

 

Lz7NWW.jpg

 

37TLzb.jpg

 

lDVAAw.jpg

 

kasnije se ispostavilo da će da bude još jedno zaustavljanje...

 

 

Drugi detalj:

 

dok smo jurili niz lepi krivudav put podred Baćinskih jezera, ušao sam u preticanje tri automobila preko pune linije pa onda lepo u levu krivinu. Onako dinamički vozio sam još dve tri krivine kada se iza mene pojavi civilni Audi sa plavim svetlima. Zaustavio sam na parkingu i sačekao da policajac priđe i počne uobičajenu proceduru: vozačku i saobraćajnu molim, gde žurite, prešli ste punu liniju...

 

Ja obično u takvoj situaciji odmah skinem kacigu i da sedom bradom pokažem da sam ipak ozbiljan ćovek kome se slućajno desio prekršaj. Nekada to pali, nekada ne. U ovom slućaju to je bio ice breaker. Rekao je policajac: »pa dobro, ja sam mislio, da samo mladi jure, greška"… Ispostavilo se da je dečko od nekih 30+ godina policajac motorist, da voli motore i da je veliki poznavalac motora. Seli smo u kafić na parkingu i krenula je prića o motorima, putovanjima, na telefonu gledali smo filmiće kako vozimo motore, ja sam mu pokazao fotografije sa proslave slovenačke policije kada sam u ime kluba MZM preuzeo priznanje klubu za uzornu saradnju sa policijom Slovenije. Moj prekršaj više nismo spominjali…

 

Pre rastanak dao sam mu da proba moj motor i vratio se oduševljen. Pozdravili smo se uz obećanje da ćemo da svratimo kada opet budemo tu. Napravili smo zajedničku fotku ali namerno neću da je postavim.

 

Preostala etapa do Dubrovnika prošla je bez neplaniranih zaustaljanja.

 

U Dubrovnik smo stigli po mraku, kupili palubne karte i ukrcali se. Noć smo proveli dremajući na klupama u kafani i šetajući palubom. Ako je u pitanju jedna noć lako je izdržati takvo »odmaranje«

 

RbG8ZM.jpg

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja