Jump to content

Moto Zajednica

SICILIJA u godini nautike

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 421 postova
  • Lokacija: beograd
  • Motocikl: Royal Enfild meteor 350

Kao i obicno fenomenalan putopis, slike razglednice sa puno korisnih informacija .Taman sam obnovio uspomene sa Sicilije. Inace cela Sicilija  puna djubreta  sampion Palermo  a najcistije je bilo u Taormini.Nadam se da niste preskocili Kanole i  100 vrsta Gelata koji je najbolji u celoj Italiji.

Pozdrav i cekamo jos putopisa , vodenih i drumskih.:jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre sat vremena, poka je napisao:

i viđeh vas kroz Podgoricu! :) 

veliko hvala za putopis, nadam se da će zatrebat na proljeće :)

U Podgorici sreli smo se sa dobrim prijateljem...

 

yXkgmy.jpg

 

jRb8af.jpg

 

Gm5Riq.jpg

 

 

 

 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 1 sat, Zivko je napisao:

Gospodine Nemo jel to revit sand 2 jakna

Duplo NE

  1. prvo za "gospodina", bajkeri smo na "ti"
  2. drugo za jaknu. U pitanju je Atlantis, pogledaj malo više, ima link. Ja sam super zadovoljan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 283 postova
  • Lokacija: Beograd

Nemo, kao i uvek svaki tvoj putopis je sjajan. Svakako napisi odvojen putopis za putovanje od Bresta do Visa kada si kupio jedrilicu. Nisam ni znao da ce me taj prvi uvodni deo putopisa toliko zanimati, jer o tome ne znam nista, a onda sam se navukao...

Svaka cast.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R 1200 GSA LC
Pre 7 sati, Zivko je napisao:

Nemo doslo je do zabune . mislio sam na jaknu i pantalone tvog drugara. 

Točno je: Revit sand 2 !

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
On 18.1.2018. at 10:23, nemo je napisao:

Sicilija – u godini nautike

 

U nastavku nešto bliže objašnjavam godinu nautike, jer je tema jako vezana za putopis po Siciliji.  Prepliću se utisci vožnje motorom i jedrenja. Pogotovo utisci vezani na putovanje po Siciliju i utisci na putovanje po Portugalu u 2014.

 

Godina nautike je podnaslov teme putopisa po Siciliji. Sa razlogom.

 

Naime, u maju 2017 jedrio sam uz severnu obalu Sicilije pa mi je kasno u jesen bila želja, da obiđem Siciliju motorom i budim uspomene na neponovljivu plovidbu.

 

- "Prepliću se utisci vožnje motorom i jedrenja"

       Mislim da je vreme da se utisci načisto prepletu!

- "Godina nautike je podnaslov teme putopisa po Siciliji. Sa razlogom."

       Kada praviš ukusan sendvič, onda ga poklopiš sa još jednim parčetom hleba da osim što je ukusan, može i da utoli glad. Sa razlogom.

 

-  "...jedrio sam uz severnu obalu Sicilije pa mi je kasno u jesen bila želja, da obiđem Siciliju motorom i budim uspomene na neponovljivu plovidbu."

   Sada očekujemo nešto tipa:  - I dok sam izbegavao neobeležene uzgajivačnice školjki u Mediteranskom moru, ugledao sam prelepu obalu Sicilije... -

Ništa nisam hteo da ti kažem, samo da podignem zavesu za treći čin.

(a mi smo samo tu, zbog ravnoteže medju zvezdama)  ;)

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 13 sati, BusMan je napisao:

 

- "Prepliću se utisci vožnje motorom i jedrenja"

       Mislim da je vreme da se utisci načisto prepletu!

- "Godina nautike je podnaslov teme putopisa po Siciliji. Sa razlogom."

       Kada praviš ukusan sendvič, onda ga poklopiš sa još jednim parčetom hleba da osim što je ukusan, može i da utoli glad. Sa razlogom.

 

-  "...jedrio sam uz severnu obalu Sicilije pa mi je kasno u jesen bila želja, da obiđem Siciliju motorom i budim uspomene na neponovljivu plovidbu."

   Sada očekujemo nešto tipa:  - I dok sam izbegavao neobeležene uzgajivačnice školjki u Mediteranskom moru, ugledao sam prelepu obalu Sicilije... -

Ništa nisam hteo da ti kažem, samo da podignem zavesu za treći čin.

(a mi smo samo tu, zbog ravnoteže medju zvezdama)  ;)

Evo, krenuo... biće za koji dan...

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

U uvodu putopisa po Siciliji pisao sam o specifiki moje godine 2017 – godine nautike. Reakcija na nautički deo putopisa bila je neoćekivano pozitivna. Tokom putopisa nekako smo dogovorili, da bi nautički deo koji sam započeo putopisom po Siciliji, bio smešten u posebnoj temi. Nekako sam očekivao da će admin otvoriti odvojeni deo u kome bi se našle nautičke teme. To se nije desilo pa zbog toga na ovom mestu dopunjujem moto putopis Atlantsko-Mediteranskom jedriličarskom avanturom.

 

Drago će mi biti ako će moje pisanje u nekome probuditi želju po upoznavanju nautike kao sport ili hobi aktivnost. Moram da naglasim, da meni nautika znaći prvenstveno (i jedino) onaj deo aktivnosti vezanih na vodu / more koji koriste prirodne snage (vetar, talasi, rečni brzaci…) što je u totalnoj suprotnosti od motociklizma. Ali, eto, sve je moguće. U nautici mrzim mašinu, u motociklizmu je obožavam…

 

Pretpostavljam da je među članovima BJB nautika manje poznata tematika pa ću zbog toga bliže opisati pojedine segmente. Nezainteresovani neka te delove slobodno preskoče…   

  • Sviđa mi se 4
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Da se podsetimo gde je završio nautički uvod.

 

Iz Bresta sam se vratio kući, da završim pripreme za transfer moje jedrilice do Jadrana. Jedrilica se tada zvala Melau, ime sastavljeno iz dva ženska imena: Melanie i Laurienne. Bruno, raniji vlasnik, ima dve čerke pa je iz njihovih imena sastavio ime jedrilice.

 

Sa Brunom smo još u martu 2017 dogovorili da ćemo isploviti ujutru 15. aprila. Petnaesti april bio je određen iz dva razloga:

·       bila je subota kada Bruno nije išao na posao

·       15. april je bio jedan od pogodnih termina za isplovljavanje.

 

Ispostavio sam več kako je bibavica u Brestu prilično dinamična. Razlika između plime i oseke iznosi između 8 i 10 metara. To je ogromna količina vode koja dvaput dnevno napuni i isprazni zaljev. Morska struja je jaka u oba pravca. Za isplovljavanje (ili uplovljavanje u zaljev) zato treba planirati pogodno vreme za pravac kretanja, znači da struja ide u pravcu u koji želimo ploviti ili da nema morske struje (kada plima prelazi u oseku i obrnuto). Dodatno da se komplikuje određivanje najpovoljnijeg vremena za plovidbu tim područjem, na ulazu u zaljev Brest nalazi se područje sa dosta plićaka i hridi pa je ugodnije da se tu plovi za vreme plime. I da je morska struja »prava«. Vreme u meteorološkom smislu ima tek sekundarno znaćenje, što je za »naše« prilike neuobičajeno.

 

Odabir vremena za polazak iz Bresta na taj način izgleda mnogo komplikovan. Ali ipak nije. Francuska kao jaka i razvijena pomorska nacija bogata je institucijama koje se direktno bave pomorstvom i aktivnostima vezanih za tu granu sporta a posebno privrede. Tu su institucije koje se bave meteorologijom, kartografijom, stručnom publicistikom… sve u pravcu povečavanja bezbednosti na moru. Jedna od značajnih publikacija u tom pravcu je Bloc Marin. To je zbirka mnogih tematika o nautici. Blaga aproksimacija Bloc Marinu bio bi Peljar istočne obale Jadrana, s tim, što pretstavlja celokupan sadržaj Peljara (opis luka, lučica, zaljeva… izloženost na različite vremenske pojave…), samo jedan deo Bloc Marina.

 

Bloc Marin izlazi jednom godišnje i obuhvaća dva dela:

·       Bloc Marin Atlantique

·       Bloc Marin Mediterranee

 

Sardžaj:

·       Krstarenje

o   Osnove navigacije

o   Plovilo

o   Život na moru

·       Bezbednost

o   Propisi o bezbednosti na moru

o   Oprema

o   Pomagala za bezbednu navigaciju

·       Navigacija

o   Komunikacija na krovu

o   Pomagala za navigaciju

o   Vreme

o   Brodski dnevnik

·       Pomoć na moru

o   Propisi

o   Pomoć na moru

·       Plimovanje in strujanje

o   Plimovanje

o   Strujanje

·       Kartografija

o   Navigacijske karte

o   Signalne rakete

·       Luke

o   Detaljni opis svih luka u Francuskoj

 

Kod određivanja povoljnog datuma za isplovljavanje iz Bresta Bruno i ja koristili smo Bloc Marin Atlantique. Pošto postoji za svaku luku kalendar bibavice za svaki dan, pronašli smo povoljan period za nas 15.aprila, ujutro, kada plima prelazi u oseku. Uz pomoć morske struje stići ćemo do izlaza iz zaljeva u vreme dok je more još visoko i preploviti taj deo (Ras de Sein - Raz ima značenje morske struje) sa manje poteškoća. Bruno mi je ponudio da nas isprati preko tog neugodnog dela.

 

oCF1iF.jpg

 

DOpRTv.jpg

 

Deo pomorske karte koji prikazuje prolaz preko Raz de Sein (tačka 2). Zapadno od prolaza nalazi se otočić Ile de Sein sa arhipelagom bezbroja otočića i hridi.

 

kxD21C.jpg

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Dogovorom o datumu isplovljavanja završio sam prvi deo priprema za transfer Melau u Jadransko more.

 

Nakon dve nedelje u Brestu jedva sam se »odlepio« od Melau i krenuo kući. Vreme provedeno na jedrilici bilo je neopisivo lepo…  živeo sam svoje snove…

 

Vožnja do Ljubljane bila je rutina. Iz bresta sam krenuo poslepodne, oko pola noći stigao sam do Pariza i na jednoj od benzinskih pumpa uz autoput, sklopio sam oči za nepuni sat vremena. Osvežio me kratak spavanjac, vožnja do Ljubljane prošla je bez problema. Sve ukupno vozio sam 18 sati.

 

Sledećih nekoliko dana sređivao sam dokumente za Melau, osiguranje, obavezni deo kao i kasko. Za jednolratnu plovidbu preko Biskaja i zapadnom obalom Iberskog poluostrva po Atlantiku trebao sam doplatiti premiju. Ipak tamo postoji veći rizik…

 

Pošto u svojoj jedriličarskoj karijeri nisam plovio visokim morem, trebao sam bar nekoliko bitnih saveta. U tom smilsu sastao sam se sa dvojicom jedriličara ua iskustvom Atlantika. Zajed no smo prošli kratak kurs čitanja meteoroške karte i prognostične karte kao i upotrebu softvera za planiranje ruta »Squid«. Squid sam koristio čim sam bio u dometu mobi ili wifi signala. U pitanju je veoma koristan softver koji radi na principu, da »povuče« vremensku prognozu iz različitih prognostičnih modela i na bazi višednevne prognoze vremena a pogotovo vetra, određuje kurz u pojedinim delovima rute. Vremenska prognoza je zapisana u posebnoj formi GRIB (General Regularly-distributed Information in Binary form).

 

Squid softver je moguće podešavati za tačno određenu jedrilicu. Unosi se takozvana »polarna tabela«. Polara sadrži podatke o brzini jedrilice s obzirom na različiti ugao vetra i različitu brzinu/snagu vetra. Time se izračunava »road book« i određuje očekivano vreme dolazka na cilj (ETA – estimated time of arrival).

 

U sklopu priprema, obnovio sam rad sa radiostanicom VHF GMDSS (protokoli, javljanje, distress…)

 

U Google Earth potražio sam sve veće marine i luke na predviđenom putu i odštampao konfiguraciju terena.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Trebalo je sastaviti posadu. Imam nekoliko drugara sa kojima več dugi niz godina održavamo tradiciju »muškog jedrenja«. To je više-manje kulinarično nego jedriličarsko druženje na nekoliko dana krajem septembra. Kandidati za put bili su penzioneri jer nitko od »aktivnih« nije bio u poziciji, da bude odsutan sa posla mesec i više dana. Razmatrali smo opciju, da se posada menja negde na pola puta i na taj način omogući »aktivcima« učešće u transferu. Na kraju smo formirali stalnu posadu od četiri »mornara« sa mogučnošću da se neko priključi tokom plovidbe.

 

Članovi posade:

 

Jože, iskusni moreplovac, odličan kuvar...

 

6uOqiC.jpg

 

Andrej, iskusni ronilac-ribolovac, dobar poznavalac jedrenja...

 

DbZFgx.jpg

 

Slavko, ronilac-ribolovac, najmalđi član posade. Pošto odlično vlada elektronskim uređajima, podelio sam mu naziv Navigator. Također kuvar i pekar...

 

z5hlCF.jpg

 

 

  • Sviđa mi se 5
  • Hvala 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Pripreme za put u Brest završio sam početkom aprila. Dan za polazak odredili smo 8.april, nedelju dana ranije od planiranog izplovljenja iz Bresta. Taj vremenski tampon bio je potreban zato što su Francuzi trebali odkloniti nekoliko grešaka na Melau i obezbediti još neke dokumente (najvažnija je bila potvrda o plaćenom PDV).

 

Za put do Bresta smo rentali kombi, moj sin Luka dobrovoljno se javio da ide sa nama i vrati kobi u Ljubljanu. Natovarili smo kombi našom opremom. Znaći topla odela, jedriličarsku opremu i nešto malo hrane (domaće kobasice, salame, slaninu, ćvarce – sve jako kalorično).

 

3LFWp6.jpg

 

Xcamu8.jpg

 

zXE1uv.jpg

 

zUZyDf.jpg

 

Na dan polazka zapalio sam roštilj i ugostio prijatelje i komšije pošto se nečemo videti (neodređeno) duže vreme.

 

0i6aKi.jpg

 

nv7r2L.jpg

 

JpUs19.jpg

 

lvJh2I.jpg

 

9kzbQ4.jpg

 

mj5UwU.jpg

 

TLwlzM.jpg

 

Za Brest krenuli smo oko 18h. Na ulazu u Austriju dočekala nas je noć.

 

h2ioCq.jpg

 

Vožnja… vožnja… Srećom pratilo nas je relativno lepo vreme. Bretanija dočekala nas je u zagrljaju sunca

 

pBvo75.jpg

 

a4wVpo.jpg

 

3vwzYY.jpg

 

HVB2H7.jpg

 

ZVNuKz.jpg

 

7bivvl.jpg

 

EBDFMh.jpg

 

RkshSj.jpg

 

Sve bliže...

 

cVEQKa.jpg

 

U Brest smo stigli rano poslepodne. Jedva sam čekao da opet vidim Melau, moj drugi dom. Kada sam odlazio, ostavio sam je sređenu, sve čisto, sve na svom mesto.

 

iJ5M6H.jpg

 

3OeGeM.jpg

 

oi387q.jpg

 

hOWf0Z.jpg

 

fj7jrx.jpg

 

Navigator je odmah krenuo sa upoznavanjem elektronike.

 

6XNrSV.jpg

 

Luki sam svečano predao kopiju ključeva... da maksimalno uživa u jerdiličarskim avanturama. Nažalost, u kabini neće se moći ispraviti. Sa njegovi 205 cm mogao bi tek na nekoj jedrilici duži od 13 metara...

 

0P7nOM.jpg

 

YAaANh.jpg

 

tSSH5M.jpg

 

Pn8TEd.jpg

 

Posle ukrcavanja četiri matorca i njihovih stvari, u momentu se je unutrašnjost pretvorila u haos. Jao… brzo sam se smirio i pomirio sa realnošću. Iluzorno sam oćekivao da  ćemo moći održavati stanje u kakvom sam napustio jedrilicu.

 

fMZZTT.jpg

 

xZNDoH.jpg

 

cYrhhF.jpg

 

Nakon raspakovanja otišli smo na večeru, umorni ali ipak veseli…

 

RUgBk8.jpg

 

9Mgc59.jpg

 

dfrZpL.jpg

 

h1FRzO.jpg

 

ij9yu7.jpg

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Sledeće jutro otišao sam do Philippa i Yvesa. Odmah mi je bilo jasno, da od mog odlazka za Ljubljanu nisu uradili ništa. Morali bi menjati merač obrtaja motora, podesiti plotter, proveriti VHF stanicu… Ležernost Francuza zamalo da me nije dovela do ludila. Najčešća reć kod njih je »demain«, a taj demain nikako da stigne. Podsetio me je na simpatičan napis u nekom škotskom pabu: Free beer tomorrow.

 

Dok sam razgovarao sa Philippom i Yvesom kada će uspeti da reše »otvorene stavke«, moja posada neutrudno je kopkala po trgovini… i tamo ostavila dosta €.

 

0s8f45.jpg

 

6eskYw.jpg

 

Pošto će Philippe i Yves sve završiti »demain«, mi smo otišli u L'Eclerc da nabavimo stvari za narednih nekoliko dana. Market smo olakšali za tri puna kolica… dobro što je kombi bio još tu.

 

HIU3oA.jpg

 

fBgGsQ.jpg

 

UlARGr.jpg

 

Nakon rastovaranja, Luka je (teškim srcem) krenuo za Ljubljanu. Vreme mu nije dozvoljavalo da nam se priključi na Melau i morem se vrati kući.

 

Fsifdi.jpg

 

HK9laV.jpg

 

NSnqku.jpg

 

GIXnmz.jpg

 

0cTHGd.jpg

 

pJ4796.jpg

 

uQ4Vek.jpg

 

5TPdQr.jpg

 

8v5d79.jpg

 

nPywhC.jpg

 

Sledećih 18 sati...

 

v3v4mP.jpg

 

Mi smo krenuli raspoređivati robu. Kako je ispočetka izgledalo očajno, Melau ima mnoštvo skrivenih mesta gde smo strpali stvari. Sve smo lepo fotografisali da bi kasnije lakše pronašli ono što bi tražili

 

L97y27.jpg

 

7v2547.jpg

 

F9R0XI.jpg

 

cWlhHE.jpg

 

PUtz9x.jpg

 

FlkkBQ.jpg

 

13aXaU.jpg

 

Kasnije posetio nas je Bruno. Uz ukusnog sanpijera zadržali smo se u prijatnom razgovoru. Glavna tema bilo je jedriličarstvo i naravno ronjenje. Mislim, da sam negde već napisao da je Bruno bio profesionalni ronilac francuske mornarice. 

 

srxaHY.jpg

 

mFdspm.jpg

 

  • Sviđa mi se 6
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja