Jump to content

Moto Zajednica

SICILIJA u godini nautike

Recommended Posts

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre sat vremena, ninja_swe je napisao:

Pa, otvori temu o nautici, garantovano imaš jednog čitaoca a siguran sam da ima jos puno latentnih kojima treba samo lakši podsticaj :)

KapMikulaM.jpg

Uh, ovo izgleda ozbiljna regatna jedrilica, također i oprema koju nosite... bravo!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
pre 53 minuta, Ćale je napisao:

Nemo, kao stari (ništa lično) morski vuk (a Bogami i drumski) ti imaj čast i otvori temu "Nautika". Imaš publiku ;)

 

 

Neka to uradi admin. Mislim, da bi tako bilo bolje, znači da je nautika i da su sve teme u toj vezi odvojene od motociklizma

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2013 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: KTM 1290 SD GT

Pavle, ti sa ovom temom, darko dav sa temom oko Crnog mora, do zemlje vatre,

chokovlada sa temom Čamcem po evropi kao i jedna tema  tipa  čamci od mrleta, trebali bi imati svoje zasebno mjesto na forumu.

Administratori bi to trebali prepoznati pa kao podrubrika u opcim temama npr. gdje bi se u vezi nautike još poneka tema otvorila.

Vidim da ima zainteresiranih a i sam sam jedan od njih.

Administratori da vidimo glas razuma u što ne sumljamo.

Pavle cestitam na izboru jedrilice pa ove godine na JABUKU 2018.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Gothenburg
  • Motocikl: BMW R1200R x 2, 2008
30 minutes ago, nemo said:

Uh, ovo izgleda ozbiljna regatna jedrilica, također i oprema koju nosite... bravo!

To je Donfengov Volvo Ocean Race jedrilica i imali smo priliku da svi (zaposleni u firmi)  koji su htjeli jedre 1h sa njima, 20 čvorova nabije na malom vjetru a ubrzava ko F1 :)... Oprema je njihova i obavezna za sve na brodu. 

 

Sad pitanjce o vožnji dvotockasa, vidim da se komotno popije bar jedno pivce a izgleda ponekad i više pre vožnje. U sredini gdje ja živim to je absolutno No-No sa čime se 100% slažem. Ko vozi kroz Swe nek se dobro pripazi toga, goreg prekršaja nema. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
Pre 3 sati, ninja_swe je napisao:

To je Donfengov Volvo Ocean Race jedrilica i imali smo priliku da svi (zaposleni u firmi)  koji su htjeli jedre 1h sa njima, 20 čvorova nabije na malom vjetru a ubrzava ko F1 :)... Oprema je njihova i obavezna za sve na brodu. 

 

Sad pitanjce o vožnji dvotockasa, vidim da se komotno popije bar jedno pivce a izgleda ponekad i više pre vožnje. U sredini gdje ja živim to je absolutno No-No sa čime se 100% slažem. Ko vozi kroz Swe nek se dobro pripazi toga, goreg prekršaja nema. 

Hvala na upozorenju, znam to. Prilikom iskrcavanja iz trajekta Helsinki - Stockholm, dočekali su nas policajci opremljeni alkotestom. Mene i mog drugara nisu testirali, ipak smo ozbiljni (po izgledu).

 

PS: koleginica na krmi nešto ne uživa baš

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV
pre 30 minuta, mile fazer je napisao:

Pavle, ti sa ovom temom, darko dav sa temom oko Crnog mora, do zemlje vatre,

chokovlada sa temom Čamcem po evropi kao i jedna tema  tipa  čamci od mrleta, trebali bi imati svoje zasebno mjesto na forumu.

Administratori bi to trebali prepoznati pa kao podrubrika u opcim temama npr. gdje bi se u vezi nautike još poneka tema otvorila.

Vidim da ima zainteresiranih a i sam sam jedan od njih.

Administratori da vidimo glas razuma u što ne sumljamo.

Pavle cestitam na izboru jedrilice pa ove godine na JABUKU 2018.

Mile, ti si to lepo obrazložio a ja sam imao to u mislima prilikom predloga da to uradi admin.

Jabuka 2018,  možda , nikad se ne zna...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 68 postova
  • Lokacija: Gothenburg
  • Motocikl: BMW R1200R x 2, 2008
12 minutes ago, nemo said:

Hvala na upozorenju, znam to. Prilikom iskrcavanja iz trajekta Helsinki - Stockholm, dočekali su nas policajci opremljeni alkotestom. Mene i mog drugara nisu testiral, ipak smo ozbiljni (po izgledu)

 

Čitao sam reportažu, vrlo fino, spremam se sam za Nordcap na "ljeto". 

 

Taj brod i slični su poznati kao mjesta za razvaljivanje od alkohola. Od kada je jedan mađarski vozač kamiona sišao sa njega, dobro pod gasom, i vozio pogrešnom stranom autoputa pa pregazio cijelu porodicu u autu, uveli su duvanje u svim lukama, ali obično za kamione i autobuse. Ja nikada nisam duvao. 

 

To važi i za ulazak iz Danske a i iz Njemačke (iz Kiel:a za Göteborg). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
On 18.1.2018. at 10:23 AM, nemo said:

 

Godina nautike je podnaslov teme putopisa po Siciliji. Sa razlogom.

 

Naime, u maju 2017 jedrio sam uz severnu obalu Sicilije pa mi je kasno u jesen bila želja, da obiđem Siciliju motorom i budim uspomene na neponovljivu plovidbu.

 

Kapetane Nemo (kolega, druže, brate), ovom pričom o nautici si izazvao veliko interesovanje svih nas koji direktno pratimo tvoje pisanije, a siguran sam da će i u budućnosti, kada putopis malo ostari i kada ga neko bude čitao "offline", isto tako biti interesantan kao i sada. Nautika je jako zanimljiva oblast, pogotovo nama kontinentalcima. Takodje, ti sve to sa stilom opisuješ pa je čitaocu ugodjaj zagarantovan. 
I onda...  taman kada smo se svi uživeli u miris mora, ti preseče priču sa asfaltom. 

Vraćaj se u Brest, pa lagano sve po redu iz dnevnika uz po koju fotku, i ne pominji asfalt do Visa!  Milim Te!!

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 880 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R 1200 GS ADV LC
pre 9 minuta, BusMan je napisao:

 

Kapetane Nemo (kolega, druže, brate), ovom pričom o nautici si izazvao veliko interesovanje svih nas koji direktno pratimo tvoje pisanije, a siguran sam da će i u budućnosti, kada putopis malo ostari i kada ga neko bude čitao "offline", isto tako biti interesantan kao i sada. Nautika je jako zanimljiva oblast, pogotovo nama kontinentalcima. Takodje, ti sve to sa stilom opisuješ pa je čitaocu ugodjaj zagarantovan. 
I onda...  taman kada smo se svi uživeli u miris mora, ti preseče priču sa asfaltom. 

Vraćaj se u Brest, pa lagano sve po redu iz dnevnika uz po koju fotku, i ne pominji asfalt do Visa!  Milim Te!!

Podrzavam u potpunosti!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

U Bariju dočekalo nas je tmurno jutro, tmurni smo mili i Mac i ja. Ono premeštanje po palubi pa opet blagi spavanjac nisu nas napunili energijom. Jedva smo čekali, da sednemo na motor i probudimo se.

 

Pratili smo proceduru pristajanja trajekta, bez problema. Moju pažnju privukao je nemački ovčar, on je bio glavni pomoćnik mornara na kopnu. Pohvatao je sve konope koje su mornari sa trajekta bacili kako bi trajekt bio čvrsto vezan.

 

8kI2RC.jpg

 

OWlyTR.jpg

 

rb09gh.jpg

 

OBE8af.jpg

 

KjPW4t.jpg

 

8NFkyH.jpg

 

4PKfPL.jpg

 

4DtTa1.jpg

 

Taj dan smo trebali prevaliti put do Mesine, a noćenje smo rezervisali u Savoci. Ispred nas bila je dosta monotona etapa sve dok nismo stigli u gradič Cosanza i kasnije do obale sredozemnog mora. Tu su počele krivine i trajale su sve do Villa San Giovanni, gradića odakle kreće trajekt preko Mesinskog kanala do Mesine na Siciliji. U međuvremenu sunce je razbilo oblake, temperatura se diže…

 

JOHkJQ.jpg

 

g416oS.jpg

 

byFb9I.jpg

 

em1stp.jpg

 

CUFo8l.jpg

 

Pre Villa San Giovanni prošli smo kroz gradić Scilla. Prema grćkoj mitologiji Scilla je bilo monster koji je živeo sa jedne strane Mesinskog kanala a sa druge strane Karibda. Obale kanala bile su u dometu strelica sa jedne i sa druge strane. Toliko blizu da bi brodovi koji su prolazili kanalom bili u dometu strelica Scille ili Karibde.

Scilla pojavljuje se u Homerovoj Odisejadi kada se Odisej i njegova posada na putovanju sretnu sa Scillom i Karibdom. Prema mitologiji Scilla je prvo bila lepa nimfa koja se kasnije pretvorila u monster.

U današnje vreme "naći se između Scille i Karibde" znaći biti između dve opasne/neprijatne situacije.

 

 

qdKhMy.jpg

 

GoD8Yt.jpg

 

NSeGDO.jpg

 

WEtsjQ.jpg

 

QAoAbl.jpg

 

K8AVTC.jpg

 

WEydw2.jpg

 

w8sEgb.jpg

 

vmUh82.jpg

 

8Y4HpT.jpg

 

K8iiQM.jpg

 

tOxhpt.jpg

 

DaxU3k.jpg

 

C7vHDf.jpg

 

D6aUsF.jpg

 

AnAze3.jpg

 

U trajektnu luku stigli smo baš u vreme isplovljavanja trajekta, a mi na kopnu. Imali smo više od sat vremena do sledećeg plova pa smo otvorili rezerve, nabavljene u Dubrovniku. Vreme do sledećeg trajekta prošlo je brzo.

 

xNX3CZ.jpg

 

wCmEdR.jpg

 

zTiAqR.jpg

 

Sledelo je ukrcavanje, sve OK.

 

eyBphA.jpg

 

j2aIHq.jpg

 

CvOwpa.jpg

 

5cvRZj.jpg

 

uEG93D.jpg

 

QgtmIn.jpg

 

I7L21X.jpg

 

Na trajektu našlo se nekoliko policijskih automobila i kamion za koji smo opravdano pretpostavljali, da prevozi novac. Motore smo parkirali uz taj kamion u nadi da možda nešto ispadne iz njega u naše torbe. Nije.

 

8ZhaAj.jpg

 

Plovidba bila je mirna, bonaca a osetno strujanje mora. Mesinski kanal je poznat po jakim strujanjem mora koje može da dostigne čak 10 čvorova. Pravac strujanja sever – jug menja se 4 puta dnevno.

Kao za Francusku Atlantsku obalu i za Mesinski kanal postoji kalendar strujanja.

 

Mi, za vreme plovidbe prema Jadranu, ušli smo u Mesinski kanal oko 20h jer je tada počelo strujanje u pravcu juga. Pao je mrak, mesec nije još izašao. Imali smo umereno jak vetar u pola krme (mezzanave). Naša brzina bila je oko 8 čvorova. Plovili smo na cirka 1 milju od obale, mogli smo da vidimo uličnu rasvetu i automobile. Na mor unije bilo nikakvog svetla. Odjednom primetim, kako pored levog boka »prođe« bova u veličini bačve. U sledećem trenutku ispred nas OGRADA u moru. U momentu, pod punim jedrima, okrenuo sam 90 stepeni levo i nadao se, da ne udarimo u nešto. Nismo. Ispostavilo se, da smo »promašili« čelični kavez veličine cca 30x30 metara za ribe. Ne smem da pomislim kako bi taj kavez otvorio trup jedrilice ako bi ga pogodili. Nigde svetla koji bi označavao prepreku.

 

Italija kao pomorska zemlja, veoma slabo održava signalizaciju na moru. U to smo se uverili i prilikom uplovljavanja u marinu u Palermu. Ni jedno svetlo nije bilo upaljeno, a mi uplovljavali u 2 ujutru, nakon neprekidnog plova od Španije do Sicilije (115 sati, 750 milja).

 

Sudar na moru meni je celo vreme dok smo plovili bila noćna mora. Mnogo plovila, pogotovo jedrilica potonulo je zbog sudara na moru, obično je to plutajući kontejner koji jedva viri iznad površine mora i teško ga je uočiti, u mraku nemoguće. Na sreću nijednog nismo pogodili.

 

Opet me ponelo jedrenje…

 

Messina

 

TqGEPW.jpg

 

Iskrcavanje sa trajekta bilo je brzo, neko vreme smo vozili za onim kamionom… ništa.

 

Nočenje smo rezervisali u slikovitom selu Savoca. Poznato je postalo posle snimanja filma Kum (Godfather 1), pošto je Francis Ford Coppola tamo snimio jednu sekvencu koja u filmu traje  manje od minute. Selo od tada živi na račun te minute.

 

uH4VFw.jpg

 

YUBiYV.jpg

 

uwgRKo.jpg

 

3ln2hE.jpg

 

HqhCaA.jpg

 

4WF8dZ.jpg

 

Smeštaj imali smo u sređenoj kući sa lepim, starim nameštajem u »centru« sela, baš pored bara Vitelli gde je bila snimana ona kratka sekvenca filma.

 

K015y6.jpg

 

Zw11LP.jpg

 

oQ4rAY.jpg

 

2xBXqE.jpg

 

fqFeuq.jpg

 

Dan smo završili večerom u prijatnom restoranu

 

UXz5So.jpg

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Dragi prijatelji,

 

drago mi je što je tema o jedrenju privukla vašu pažnju. Hvala! 

Ja ću sada da nastavim "sa asfaltom", usput biće sigurno i ponešto o jedrenju. 

Ako bude otvorena podrubrika kako je predložio Mile, zamoliću admina, da postove o jedrenju prebaci tamo a ja ću onda polako da stavljam tekst i fotografije ove moje morske avanture.

 

Etapa u tom danu:

 

jXUnad.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R 1200 GSA LC
Pre 4 sati, nemo je napisao:

Drugi detalj:

 

dok smo jurili niz lepi krivudav put podred Baćinskih jezera, ušao sam u preticanje tri automobila preko pune linije pa onda lepo u levu krivinu. Onako dinamički vozio sam još dve tri krivine kada se iza mene pojavi civilni Audi sa plavim svetlima. Zaustavio sam na parkingu i sačekao da policajac priđe i počne uobičajenu proceduru: vozačku i saobraćajnu molim, gde žurite, prešli ste punu liniju...

 

Ja obično u takvoj situaciji odmah skinem kacigu i da sedom bradom pokažem da sam ipak ozbiljan ćovek kome se slućajno desio prekršaj. Nekada to pali, nekada ne. U ovom slućaju to je bio ice breaker. Rekao je policajac: »pa dobro, ja sam mislio, da samo mladi jure, greška"… Ispostavilo se da je dečko od nekih 30+ godina policajac motorist, da voli motore i da je veliki poznavalac motora. Seli smo u kafić na parkingu i krenula je prića o motorima, putovanjima, na telefonu gledali smo filmiće kako vozimo motore, ja sam mu pokazao fotografije sa proslave slovenačke policije kada sam u ime kluba MZM preuzeo priznanje klubu za uzornu saradnju sa policijom Slovenije. Moj prekršaj više nismo spominjali…

 

Pre rastanak dao sam mu da proba moj motor i vratio se oduševljen. Pozdravili smo se uz obećanje da ćemo da svratimo kada opet budemo tu. Napravili smo zajedničku fotku ali namerno neću da je postavim.

Da, da. Tako je to izgledalo u njegovim očima, a u mojim je bila sasvim druga slika.  Naime, kad se vozi malo više papreno, u stvari obojica iskačemo na levo i pretičemo po jednog ili dva u istom momentu, kako kad. Na tim krivinama i u tom momentu je išlo jedan po jedan, tako da sam u trenutku, kad je Nemo preticao audija, ja ganjao vozilo izza njega. I samo što nisam stisnuo još audija, Nemo i audi več voze po levoj strani ka parkingu. Plava svetla nisam ni video i ništa mi nije bilo jasno. Prvo što mi je palo na pamet je bilo (glupo !!!): sigurno su jedan drugom kazali neke fakiče i ko zna, šta još, a sad če još malo od bliza razgovarat. Jebem ti, pa Nemo nije takav. OK, ako treba da razgovaramo, evo i mene, možda ču biti od pomoči. Kad iz audija izlazi plava uniforma, u tren oka sam se smanjio za 10 - 15 cm.  I kad me policajac pitao, "šta čemo sad sa njim" (Nemo), jasno mi je bilo, da čemo piti coca colu i kaficu. I tako je i bilo.  Dobro smo prošli, na kraju krajeva i to treba doživjet.

 

Lp   Mac

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 19 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R 1200 GSA LC

Pošto mi je od avtora ovog putopisa dozvoljeno, da uskačem sa komentarima, evo da odmah malo dodam:

Put od Barija do trajekta za Messino (Villa San Giovanni) stvarno je muka. Možda je to zbog slabo prespavane noči na trajektuIMG_20171018_213540.thumb.jpg.f5c4a837eb3087a0f0734597da072632.jpg

a nešto je sigurno i na tome, da jedva čekaš kad če ta Sicilija i mafija, a ti rundaš i rundaš avtoput nekih 500 km.

 

pre 47 minuta, nemo je napisao:

Nočenje smo rezervisali u slikovitom selu Savoca. Poznato je postalo posle snimanja filma Kum (Godfather 1), pošto je Francis Ford Coppola tamo snimio jednu sekvencu koja u filmu traje  manje od minute. Selo od tada živi na račun te minute.

Točno je ali ne doslovno: Selo živi od nas (sami odaberite naziv), koji dolazimo vidjet,  kde za boga su snimili onih 15 sekundi filma o glavnom mafijašu Corleonu.  I kada na večer čuješ "muziku" iz stomaka i u celom selu radi jedino jedna restavracija, fala bogu ideš tamo pa šta bude da bude.  I Nemo je rekao " Samo jednom se živi" .  Na kraju smo platili, da smo za iste pare kod nas mogli kupit celu gostionu. Ali nije bilo slabo!

 

Lp  M

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1461 postova
  • Motocikl: 2017 BMW R1200GS Exclusive

Pridruzit cu se kolegi Busmanu , vracaj se u Brest i ne pominji asfalt do Visa ..

 

Jedan deo putopisa na ovom forumu ionako nisu to , neki nisu zavrseni , mene to vise smeta , a i ne zauzimas bandwidth foruma za slike , ne vidim razlog da ne postavis moreplovpis ;)

 

Mada me more ne interesuje toliko ko tebe , jadrilicarstvo jos manje , kazu motori skup sport , sta onda reci za to ? Ali ti kad pises znas da privuces paznju ko malo ko ovde ... saznao sam vise o jadrilicama nego sto sam ikad ocekivao ili trazio da saznam , a sada hocu jos ! :jee1:

 

Vidi se da imas neku vatru u sebi , sta god da radis i ne mogu da pricam za druge , ali ja sa zadovoljstvom i zanimanjem pratim tvoje pisanje , ne smeta ni najmanje sto nije na dva tocka ..

 

Veliki pozdrav , Simo

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ajmo da se dogovorimo ovako:

ja ću na brzaka da završim putopis motorom po Siciliji pa se onda vraćamo u Brest.

Za to vreme admin će da otvori odvojenu grupu u kojoj bi se redale teme vezane na nautiku.

OK?

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Samo nek je neki cirkus, 791 postova
  • Lokacija: Ljubljana, Slovenija
  • Motocikl: BMW R1250RS Triple Black

Meni je kombinacija more + asfalt ipak super. Sicilija je extra priča i možda baš zbog tog putopisa padne seme negde na plodno tlo pa se još neko od nas odluči za sličnu avanturu. Naravno taj betonski deo :) 

 

U svakom slučaju, pustimo Nemi autorsku slobodu i uživajmo i predstavljenom. Zna čovek šta radi ;) 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Noć u Savoci bila je sveža i prijatna. Balkon naše sobe bio je okrenut prema severu, gledali smo u brdovitu pokrajinu u pravcu gde ćemo voziti posle dorućka.

Izašli smo na osrednju terasu u selu, ispred kafića gde ćemo da dorućkujemo. Jutarnja artmosfera bila je kao iz nekog Felinijevog filma: otvarali su se prozori, ljudi su se dovikivali u stilu »dobro jutro, kako si…«. Otvarala su se vrata kuća, izlazili su starci i krenuli u kafanu da poprićaju novosti, proćitaju novine, da komentarišu sve redom… Slična atmosfera je u malim ribarskim selima na otocima Jadrana. Savoca se probudila u sunčani dan.

 

Dok smo čekali na dorućak (čaj / kafa i kroason), popričao sam sa vlasnikom kafića. Unutrašnjost kafića je sva u stilu filma Kum. Po zidovima vise fotografije sa snimanja filma, na policama je milijon suvenira, sve na istu temu. Svuda Marlon Brando, Al Pacino… Pokazao je vlasnik najveću fotografiju, snimljenu za vreme snimanja filma. Na fotografiji je grupa muškaraca (mafijaša) kako idu ulicom prema baru Vitelli. Jedan od njih je vlasnikov tata. Kaže vlasnik da su u Savoci filmaši boravili pola godine in snimali, snimali…

 

Kasnije, u Ljubljani, pogledao sam još jednom film Kum 1 da bi me podsetio na Savocu. Polagodišnji »rad« onih filmara, na filmu je sroćen u manje od jedne minute događanja. Nema veze, važno je, da su oni od filma lepo uživali u Savoci i da sada stanovnici dobro iskorištavaju tu ostavštinu.

EVaq7g.jpg

 

hX1Mjg.jpg

 

IoqfXL.jpg

 

TeFLcE.jpg

 

XtFiqj.jpg

 

cqPnBG.jpg

 

qWtlDa.jpg

 

PbxiiF.jpg

 

IhqoDA.jpg

 

aPNXXM.jpg

 

X6VkTh.jpg

 

pTNuFA.jpg

 

3W39YD.jpg

 

Bar Vitelli, glavna kulisa dešavanja u  Savoci

http://www.messynessychic.com/2014/12/05/the-godfather-bar-still-open/

 

DfJxMl.jpg

 

86fx8D.jpg

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Možda manje od minuta, ali ti kadrovi su duboko utkani u antologijsku prirodu kultnog Kopolinog filma. Drago mi je da mesto lepo živi od turizma, mada mi reklamni natpisi na engleskom ruže čitav taj "ikonografski" pečat stare Sicilije...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Posle »doručka« napravili smo krug po selu i krenuli dalje. Plan je bio, da stignemo u blizinu Etne.

 

uPyD1M.jpg

 

p9MiBW.jpg

 

DmtcPE.jpg

 

NKn5eL.jpg

 

Ja sam na Siciliji bio pre skoro 20 godina. Išao sam tamo sa grupom prijatelja (vodio sam i sina koji je tada imao 15 godina) na poziv lokalnog paraglajder kluba. Boravili smo u Letojaniju, a poletali sa brda iznad mora. Uzletište se zove Gallodoro. Predložio sam Macu da idemo da vidimo to mesto. Pošto je Mac takođe nekada leteo paraglajderom, nije bilo potrebno dvaput da ponovim predlog.

 

Vozili smo nekim sporednim putem, u glavnom širine kombija. Uz to, put se svo vreme penjao. Celokupna scena izgledala je kao da smo u potrazi za mafijom koja se krije visoko u brdu.

 

LrglH6.jpg

 

qPphQb.jpg

 

giYmJh.jpg

 

vjdgSv.jpg

 

Hamv0P.jpg

 

i0U4Sb.jpg

 

Dtc5Hn.jpg

 

MWUVUk.jpg

 

f9nssQ.jpg

 

OnDndf.jpg

 

wovLJ0.jpg

 

tp0pcd.jpg

 

cjzU9Q.jpg

 

DG9u5e.jpg

 

jQtdRm.jpg

 

0ALNqm.jpg

 

Uzletište Gallodoro smo pronašli bez problema.

Krenule su mi uspomene pre 20 godina. Tada smo leteli svaki dan po više puta. Teren je savršen, uzletište iznad mora, vidi se panorama sve do Taormine. Sletali smo na pešćanu plažu u Letojanniju. U glavnom bilo je sve u redu, osim jednom, kada nas je iznenadio jak vetar sa kopna nakon što smo već poleteli. Sa mukom smo uspeli, da sletimo na plažu a da nas veter ne odnese na more. Meni je pogotovo bilo teško pošto je tada leteo i moj mali od 15 godina. Preko radio veze davao sam mu instrukcije za letenje i instrukcije za slućaj da će sleteti u more. Pratio sam ga na na 30 metara da ga izmotam iz paraglajdera u slućaju da bi sleteli u more. Uspeo je da sleti na plažu u more do koljena. Ta scena mi se još godinama vrtela u snu.

 

pCtupf.jpg

 

HwDaB8.jpg

 

caWOuy.jpg

 

33KyV4.jpg

 

3xWXJf.jpg

 

fn07M1.jpg

 

wKNEvP.jpg

 

2PWd7v.jpg

 

8DoJAF.jpg

 

U povratku smo u Gallodoru napravili pauzu uz hladno pivo... atmosfera bila je opuštena, bili smo jedini turisti u selu

 

TYbnjT.jpg

 

lk7UZ1.jpg

 

Zh8ix3.jpg

 

0O9yMw.jpg

 

Mac je organizovao simpatičnu konobaricu...

 

zIHMfu.jpg

 

up6QoS.jpg

 

UjjZrP.jpg

 

z0CH1t.jpg

 

yzqRK0.jpg

 

yOrUVC.jpg

 

NuqYBF.jpg

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Pauza u Gallodoru baš je prijala. Temperatura se je popela na blizu 30.

Krenuli smo prema Taormini i dalje u Castelmola. Tamo smo stigli za od prilike pola sata.

 

arH2b9.jpg

 

sP1oWb.jpg

 

xbYozC.jpg

 

shZbY7.jpg

 

rUn0ib.jpg

 

Qjnf4q.jpg

 

SksK2Q.jpg

 

Castelmola je selo visoko iznad Taormine. Izgrađeno je na prirodnim terasama oko ruševina Normanske tvrđave. Jednim pogledom odatle moguće je videti jonsku obalu, vulkan Etna, rt S.Alessio, Mesinski kanal i obalu Kalabrije.

 

t7FXm9.jpg

 

7gQz6V.jpg

 

ubdfft.jpg

 

Ame2GA.jpg

 

6LJN2J.jpg

 

fNpPaS.jpg

 

Castelmola je puna turista, iz Taormine konstantno vozi autobus. Meni je u sećanju ostao Bar Turrisi. Ceo interijer i sve što nude, vezano je na ku*ac. Torte u tom obliku, čaše, flaše meni karta, serviete… SVE. Otišli smo direktno u taj bar.

 

YIWQ6x.jpg

 

IDNaQW.jpg

 

gYLHNk.jpg

 

6nV59T.jpg

 

x87In5.jpg

 

hjtYdT.jpg

 

HEO2gv.jpg

 

0P3Epf.jpg

 

GUvwc7.jpg

 

heP95h.jpg

 

meditacija uz inspiraciju...

 

8d4XmI.jpg

 

Misli vezane na tematiku iz Turrisija prekinuli smo razgledanjem crkve Sv. Nikolaja

 

o0aC5G.jpg

 

wjT7RH.jpg

 

8QJipq.jpg

 

Duhovno ojačani morali smo da ojačamo i fizički. Izabrali smo nešto originalno, picu, razume se. A uz picu, pivo Moretti a la Siciliana. To pivo smo kasnije tražili po mnogim restoranima, a dobili retko. Mnogo je bolje od klasičnog Morettija.

 

Gwsu1Q.jpg

 

pxhUdB.jpg

 

skPIam.jpg

 

Prilikom spuštanja do mora, zaustavili smo se u Taormini. Tek je tu bila gužva, turisti na sve strane... a kraj oktobra je

 

GV5QHz.jpg

 

J2nCDO.jpg

 

N8Qdku.jpg

 

igtPLm.jpg

 

xOODd4.jpg

 

98TGZQ.jpg

 

V3p0yg.jpg

 

s06nfW.jpg

 

pnGMef.jpg

 

Bo54xS.jpg

 

mcUaL4.jpg

 

dbdu5f.jpg

 

ZmuXLW.jpg

 

Lokalni bivši žigolo...

 

jkuHc4.jpg

 

M3lW0K.jpg

 

Krenuli smo dalje prema Etni i našli noćenje u gradu Zafferana Etnea, znaći blizu Etne. Usput smo se upoznali sa specialitetom Sicilije: đubre svuda gde smo vozili, sem u retkim slućajevima oko većih turističkih krajeva.

 

OPRX6E.jpg

 

 

Y01A9s.jpg

 

Uz đubre, ljubavna ispovest ...

 

oijYUy.jpg

 

ngf3KO.jpg

 

j1iCWM.jpg

 

yUjzEZ.jpg

 

dbWxVX.jpg

 

AtE48y.jpg

 

EjzorI.jpg

 

U tom danu prešli smo čitavih 115 km, malo ali zanimljivo

 

BxueOk.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Doručak uz bazen, luksuz koji nismo iskoristili u potpunosti. Plan za taj dan bio je ambiciozan: razgledanje Etne i vožnja do najjužnije tačke Sicilije i tamo negde noćenje.

 

xUKepf.jpg

 

9qt4qm.jpg

 

ViZjwP.jpg

 

Vožnja na vulkan Etna bila je interesantna. Lepi pejzaži, jesenjske boje lišća… dok se nismo digli do granice lave i pepela. E tamo nema vegetacije.

Stigli smo na parking odakle ide kabinska žičara. Tu je visina 1910m. Iako relativno rano, več se stvorila gužva. Kupili smo karte za žičaru i popeli se na 2500m. Od tamo dalje voze terenski autobusi do visine 2950m. Od tu dalje do vrha na 3345m pristup je zabranjen.

Ne treba naglašavati da je vulkan živ i da potrebno posle svake erupcije ponovo graditi žičaru i više ležeće objekte. Etna je zimi prekrivena snegom i pruža uživanje mnogobrojnim skijašima.

 

jz3vTX.jpg

 

OrwRGg.jpg

 

JpoKSs.jpg

 

n3GyWx.jpg

 

OmRtN0.jpg

 

jpWXxZ.jpg

 

pAmzgL.jpg

 

Lszjcm.jpg

 

GWymye.jpg

 

fM4PIG.jpg

 

bFj20Y.jpg

 

2eHdQ5.jpg

 

loTRqu.jpg

 

hHhnyE.jpg

 

RnxtXI.jpg

 

3n19Wg.jpg

 

WkJFhv.jpg

 

vWPuec.jpg

 

ty64YN.jpg

 

TVj3w8.jpg

 

Uz kartu za žićaru ide konzumacija (sendvič i kola)

 

D9OY0O.jpg

 

Ja sam na Etni bio za vreme izleta sa paraglajderima. Tada smo autobusima stigli do one krajnje tačke, preskočili ogradu (traku) i produžili dalje. Bilo je kao na mesecu, svuda pepeo, lava i oštar miris sumpora. Para je izlazila svuda. Stigli smo negde do 3100+ metara (prema variometru). Dalje nismo išli, duvao je jak vetar, temperatura ispod 10 stepeni, našli smo se u oblaku, miris/smrad  sumpora bio je nepodnosiv.

 

Znaći, pošto sam ja već bio na Etni, a Mac planira, da se na Siciliju vrati sa njegovom Dragicom, odlučili smo, da ostanemo na gornjoj stanici žičare, malo razgledamo okolicu i vratimo se dole do motora i pičimo dalje.

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja