Jump to content

Moto Zajednica

Sekira ili testera

Recommended Posts

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Stigla mi je "Silky Gomboy 300" testera, pa sam radostan Badnjeg dana imao priliku da je probam.
Drustvo i ja smo se odusevili kako to radi. A i profesionalne drvosece je ostavila u cudu.
Stabla do 15cm preseca bez vece muke. Duzina lista je 30cm, a ja sam uzeo sa srednjom velicinom zuba. Tezi 300gr.
Sebi sam resio dilemu i u buduce cu je koristiti vise od sekire. Uvek ce imati mesta za nju. Ali ne znaci da cu sekiru izostaviti.
Shvatam zasto Silky Gomboy mnogi smatraju najboljom preklopnom testerom na svetu.
Proizvodi se u Japanu. Kvalitet izrade je veoma dobar. Telo je od debljeg lima oblozen gumom. Cene na eBay su oko 40$.
Alternativa ovoj je Bahco Laplander koji se moze naci kod nas za 2000 dinara. Ona ima kraci list od 19cm, ali za razliku od Silky sece u oba smera.
Pa, ako nekom treba ideja gde potrositi 40$, eto jedne :D 

 

Silky i Fiskars.jpg

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Evo i ja da se pohvalim mojom Šveđankom (ručno kovanom) ;-) 

 

Imam i Fiskars X5 (onu najmanju) ali mi je ova Hultafors mnogo bolja pošto je malo veća i zahteva manje napora.

 

20180923_141636.thumb.jpg.301443f46600a45c5271e414a931c7c2.jpg

 

Ali svakako planiram da uzmem i testeru pa imam pitanje za ove iskusne. Video sam na netu neka poređenja i zaključak je da je Silky bolja od Bacho Laplander-a ali da je Bacho bolja za one koji nemaju iskustva pošto ima deblji list i teže se lomi. Interesuje me da li je Silky stvarno tako osetljiva i komplikovana za korišćenje?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Silky sam nasao na eBay-u. Free shipping iz Japana. Nemoj da te buni sto na nekim slikama ima plasticno dugme, metalno je.
Verujem da Silky lome oni (uglavnom amerikanci) koji su prethodno koristili Bahco, zato sto Bahco sece i kad vuces i kad guras testeru, dok Silky sece samo dok vuces. Znaci, nema razloga da se sila koristi dok guras testeru, tad ruka odmara :)

Ova Fiskars sekira jeste odlicna, ali verujem da su Hultafors, Husqvarna i slicne bolje. Direktorova je prava lepotica.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

@ Slammer: Hvala, baš sam ponosan na nju ;-)

Najbolje ručno kovane sekire na svetu su Gransfors , Wetterlings i Hultafors (sve su švedske). Manje više su istog kvaliteta. Gransfors je najpoznatiji ( reklamira ga Ray Mears) dok je Hultafors najjeftiniji. Skuplje Husqvarna sekire zapravo proizvodi Hultafors.

 

Po meni Fiskars sekire možda imaju najbolji odnos uloženo/dobijeno. Tri puta su jeftinije, ne zahtevaju specijalnu pažnju i završiće posao kao i ove ručno kovane ali su ove ručno kovane, sa orahovom drškom definitivno kvalitetnije. Čelik je bolji, lakše se oštri i duže drži oštricu. I na kraju lepše su :-)

 

Prema Fiskarsu nemam nikakav odnos (alatka ko alatka) ali Hultafors ću da ostavim sinu u amanet.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Fiskars je za mene radna sekira. Necu je paziti, vadicu kamenje iz zemlje njom, kopacu rupe, bacacu je u drvo i slicno.
Dok rucno kovane sekire poput tvoje imaju taj neki momenat spoja sa prirodom, autenticnost i pravu draz kad se koriste samo za ono za su namenjene.

Cesto bacam pogled na KP da naletim na neku staru dobru sekiru bez drske, koju bih sredio po svom ukusu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2830 postova
  • Lokacija: Beograd, Tresnja
  • Motocikl: CBR 1000F - Bedevija

Ja kupim sikirče na vašaru na Tresijama, petnest godina seckam šta treba, ponekad (na pet, šest godina) odnesem kovaču da je oklepa i teraj. Nikad me nisu izdale (velika i mala) da ne mogu da nacepam drva za grejanje. Jedna držalja mi je pukla i za 200 din kupio drugu, otesao i uglavio. Pali, radi, ide kao prvog dana.

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Poručio sam Silky GOMBOY 240mm Medium Teeth trebalo bi da stigne krajem februara.

Odlučio sam se za ovu malo manju zbog pakovanja. 

@Slammer

Kakva je procedura kad stigne, jel nisi imao problema sa carinom s obzirom da je testera u pitanju i jesi li platio neku carinu?

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Kako vidim, cene za 240 i 300 su trenutno iste. Ja sam porucio 2 zasebno, zbog carine i prva mi je stigla za 20ak dana i dodatnih troskova nije bilo. Druga je stigla desetak dana kasnije i dodatni troskovi su bili 800 dinara. Kakva je to njihova procena, ne znam...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Čitajući ove postove o sekirama ja se potpalio i rešim da uzmem jednu za probu, uvek mi treba oko kuće.

Uzeh ovu, tražio sedmicu ali nije imao u radnji i dobih desetku po ceni manje - 2,900din. Uzeo sam i oštrač i na prvu probu extra je naoštrio noževe po kući a ima i opciju za oštrenje sekira, manjih.

Ja kad stigoh kući bacim pogled i vidim da je i stari oštrač njihov ali samo za noževe i isti princip oštrenja. Kupih ga u Mađarskoj pre jedno desetak godina i još radi.

 

sekira_s_x10_fiskars_1.jpg
WWW.SHOPPERALATI.RS

Sekira S_X10 FISKARS Dužina: 49.1 cm Nova drška sa teksturom smanjuje klizanje i povećava sigurnost u radu Laserski naoštreno sečivo Poseban...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Stigla mi je testera za samo 10 dana iz Japana. Nije bilo nikakvih dodatnih troškova (ni carine, ni poreza).

 

 

20190201_085709.thumb.jpg.7d9b057d9d5b50353c06937db5bcd0c1.jpg

 

 

20190201_085734.thumb.jpg.b48e5170bc823a47e0b729782a24a3b3.jpg

 

 

20190201_085822.thumb.jpg.128b56da0a981b8b394f3649717f011a.jpg

 

Sada ostaje još samo da je testiram ;-)

 

@Slammer

Hvala ;-)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 332 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 GS, Yamaha Neos

Ja nemam baš nikakvo iskustvo sa ovakvim testerama tako da ne mogu da sudim dok je ne isprobam. Sečivo jeste tanko i relativno savitljivo ali ne deluje preosetljivo i lomljivo. Ma kapiram da su Japanci to sve lepo proračunali i odmerili, da bude dovoljno tanko da lepo seče i elastično da ne puca.

Inače deluje baš kvalitetno i solidno. Drška je udobna a mehanizam za zaključavanje je jak i precizan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Da znas. Evo linka ove moje, za nju imamo istu referencu za velicinu :D

https://www.ebay.com/itm/Silky-GOMBOY-Medium-Teeth-Folding-Saw-300mm-121-30-Landscaping-Hand-Tool-NEW/132872362341?epid=2255407840&hash=item1eefcf5965:g:n7AAAOSwAPlXhzq0:rk:13:pf:0

Ova ima srednju velicinu zuba. Sitniji zubi su bolji za suvo drvo, krupniji za sirovo. Ova mu dodje kao univerzalna.

Javni utiske kad isprobas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Nisam se nešto primio na testerice, ali poglednem temu a primetih i ovo maločas pa rekoh neće da škodi ako se oglasim  :)

 

3 evrića pa kako odoleti.

 

305156-9-03.jpg
WWW.LIDL.RS

Preklopna testera - Visokokvalitetni list testere od ugljeničnog čelika Čisto rezanje, bez puno napora zahvaljujući trostrukim brušenim zupcima 2

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja