Jump to content

Moto Zajednica

Sekira ili testera

Recommended Posts

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Nezaobilazni deo kampovanja je vatra. Da bismo je uredili i prilagodili svrsi neophodno je da pripremimo drva za loz.
Pored vatre, cesto ugadjamo sebi uredjujuci okolinu, prilagodjavajuci uslove prohtevima, itd.
Dva osnovna alata namenjena za te svrhe su sekira i testera.
U nedostatku prostora u koferima ili rancu, pravimo kompromis.

vs.thumb.jpg.667f72b52858e99fa77329d28277c479.jpg

Obe alatke imaju svoje prednosti i mane, ali koja ima bolju primenu i zasto? Kojom se radije sluzite?
Postoje i neke kombinovane ili skroz drugacije varijante, pa ako je neko koristio sta od toga, bilo bi lepo da iskustvo podeli sa nama ostalima.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Testera ima samo jednu funkciju, a to je da se njome nešto preseče (u slučaju testere koju bi smo nosili na motor neko stablo ili granu do petnaestak santimetara prečnika).

Sekira je prilično univerzalnija alatka kojom takođe možemo da presečemo neko stablo ili granu, ali možemo njome i da "nacepkamo" deblji panj, možemo da zašiljimo kočić, da presečemo konopac, da nabijemo kočić (ili da ga izvadimo), da zakucamo ekser, da nešto na na motoru ispravimo (ili iskrivimo), da pripretimo komšiji, ...!

Ja sa sobom na kampovanje nosim sekiricu i vojničko ašovče (modifikovano).

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Sekirica je definitivno univerzalnija alatka i ako bi nosio jedno od ova dva to bi bila sekira. Ove testere sto se sklapaju, prilicno su lagane i ne zauzimaju mnogo mesta tako da nije lose poneti ni nju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja sam dugo imao dilemu, sekira ili testera. Na kraju sam odlučio u korist sekire, nekako mi pouzdanija od svih sklopivih testera na našem tržištu.

Kupio sam Fiskars X10 sa oštračem a spakovao na motor ovako:

 

fOwM4LE2mhy2IE0xTZtUAE_pEIMoiLVmnX2DA1LA

 

Izuzetno brzo i lako se vadi a ne smeta ničemu.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 229 postova
  • Lokacija: Grocka
  • Motocikl: Yamaha XJ900S Diverzija

Takodje imam Fiskarsovu malu sekiru. Vrlo je prakticna s obzirom na dimenzije. Pakovanje joj je odlično, tako da nema bojazni da se ošteti motor ili drugi prtljag.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

Nosim i jedno i drugo.  Svojevremeno sam kupio na pijaci od rusa i jedno i drugo, kamp sekirica obložena gumom i testera - sajla koja smotana bude veličine paklle cigara : 

slika-JEEP-KAMP-SEKIRICA-ZA-KAMPOVANJE-PECANJE-149100405v280h210.jpg

Slika4191.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 165 postova
  • Lokacija: Nis
  • Motocikl: Honda CN250 Helix, Kawasaki Versys 650

Meni se ove fiskars mnogo svidjaju i odavno merkam jednu veliku da kupim ali skupa poprilicno, nikako da nabasam na neku akciju da bude jeftinija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja sam moju X10 platio 2700 dinara. Nije to skupo ako se uzme u obzir kvalitet sečiva i materijal drške. Nesalomiva je.

 

 

Kome to nije dovoljno, preživljava i tenk :D

 

 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2234 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS ADV 2013

Ljudi, bas me zanima kako reaguju panduri kad vas zaustave i vide da na motorima nosite sekire kao kauboji vincesterke ? Jel neko isao preko granice ovako opremljen?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Ja sam vozio sekiru onako montiranu, preko pola Srbije. Preko nisam išao ali kad budem išao, nju neću poneti.

Diskretno je zavučena iza bočne torbe, ako se ne zagleda u narandžasti deo drške, ni ne provali se šta je. Čak i bez torbe nije posebno uočljiva.

Drugo, u fabričkoj je zaštitnoj futroli i vezana na više mesta žicom punog preseka 4mm, ne može nigde da mrdne. A dovoljno je samo odviti malo parče žice koja obuhvata dršku i podupirač nosača torbe, maknuti osigurač futrole i spremna je za upotrebu. Cca 5 sekundi :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Zanimljivo, na motori.hr postoji ista tema, skoro istovremeno


Vozim motor a nisam bajker.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Ja nisam pomišljao na testeru umesto sekire, ali kada sam video kako ove bolje testerišu, nekako mi bacile senku na sekiru.
Bez testere, nemamo ni trupčića za cepanje. Pravljenje kočića možemo i nožem, a zakucavanje možemo kamenom.
Jedino ostaje problem komšije :)
Mislim da se isplati kupiti jednu sekiru za ceo vek, a Fiskars stvarno obećava.
Kako drži oštricu, Lorde?


Ja kao postavljač teme nisam aktivan ni na jednom drugom forumu. Očigledno i naše komšije muče iste muke.
Nadam se da iduća tema neće biti "Najveća sekira ikad", pa da ih merimo. :D 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6285 postova
  • Lokacija: Meljak
  • Motocikl: XT600E 3TB ADV edition,KLX250S efi klot, GV 2.0 ADV edition

Nisam je mnogo koristio, kupio je u maju za vožnju po Kučaju kad sam bio na odmoru. Spasla me kad mi iskočio zadnji amortizer (upravo za takve stvari sam je i kupio) i naseckala granja i drva za nedelju dana kamperske vatre. Još uvek je oštra kao i prvog dana. Ali, nije to ništa korišćenja za takvu sekiru.

I da, X10 je univerzalni model, može i da cepa i da seče a jedan Rus na YT je čak napravio i kašiku iz jednog komada drveta.

X25 je za cepanje a ima i ona malecka za kampovanje, mislim da je X7 ili X5...

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Usamljeni kauboj daleko od doma svog, 369 postova
  • Lokacija: Leskovac - Novi Sad
  • Motocikl: Yamaha FZ1 GT

Uzeo sam Fiskars X10 po Lordovoj preporuci i prezadovoljan sam kvalitetom. Stvarno sjajan komad opreme. Dugacka je 45cm bez futrole koja je takodje lepo osmisljena, teska kilogram.
Manje od ove ne bi bile zgodne za drzanje obema rukama. Ergonomija odlicna, drska gumirana, sira na dnu, pa nema sanse da izleti iz ruku. Balans dobar. Preporuka!

 

X10.jpg

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 18.1.2018. at 22:15, LuckyVladano je napisao:

Ljudi, bas me zanima kako reaguju panduri kad vas zaustave i vide da na motorima nosite sekire kao kauboji vincesterke ? Jel neko isao preko granice ovako opremljen?

Vazda sam isao preko granice i nigde bez sekire,doduse u delove sveta gde se hladno oruzje nosi umesto nakita Azija ,Albanija ,Turska.....

 

Kapadokija Turska

 

6f9nwn.jpg

 

Sekira je kod zadnjeg tocka ,ova Afrika sva sarena pa se i sekira kamuflirala u njene boje  :) U glavnom prednost dajem sekiri u odnosu na testeru,mada ce mi na dalje biti problem pakovanja na novom motoru koji sam uzeo ......oklopi  "Pan Evropa"

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Testera služi iskljčivo za presecanje stabala i debljih grana, a sekirom možemo i da presečemo stablo i da nacepkamo drva i da zakucamo klin, i da napravimo kočić, i da posluži kao pomoćna alatka oko motora, ....! 

Ja imam sekiricu od 0,8kg težine i 33cm dužine, ali smatram da je preteška i da je oko 0,6kg idealna težina za kampere.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
pre 9 minuta, zika56 je napisao:

Testera služi iskljčivo za presecanje stabala i debljih grana, a sekirom možemo i da presečemo stablo i da nacepkamo drva i da zakucamo klin, i da napravimo kočić, i da posluži kao pomoćna alatka oko motora, ....! 

Ja imam sekiricu od 0,8kg težine i 33cm dužine, ali smatram da je preteška i da je oko 0,6kg idealna težina za kampere.

Ziko kako si modifikovao asov sad sa ovim novim motorom imacu problem pakovanja kamp opreme

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
On 19. 01. 2018. at 1:00 AM, el classico said:

Zanimljivo, na motori.hr postoji ista tema, skoro istovremeno


Vozim motor a nisam bajker.....

Ako ju treba obrisati, samo reci .. :D

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja imam sjekira jedno 15ak komada ... :D (možda i više)

 

A iskreno, i nisam baš neki "FAN" sjekira i nije da se nešto brinem o njima .. :D ali jednostavno kad vidim sjekiru, ne mogu joj odoliti ... Ako kod nekoga vidim sjekiru da nije nasađena ili da je puklo držalo, prvo što pitam je hoće mi ju pokloniti ... :D i što je najgore, uglavnom ju i dobijem .. :D 

 

Čak sam nekoliko puknutih sjekira na "ušicama" ili bočno išao kovati da ju vratim u život ... a da mi jebeš komšijinu kujicu, skuplje me bilo to napraviti nego kupiti novu sjekiru ... :D ... alikao što rekoh, ne mogu odoliti ... 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 22 minuta, Sveta 5. je napisao:

Ziko kako si modifikovao asov sad sa ovim novim motorom imacu problem pakovanja kamp opreme

Sveto, nosim (za sada) ono staro vojničko ašovče sa drvenom drškom (kod mene ima mesta gde da se pričvrsti), ali razmšljam da ga zamenim za ovu "modernu" verziju sa metalnom sklapajućom drškom (jer je mnogo manjih gabarita).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
Pre 8 sati, zika56 je napisao:

Sveto, nosim (za sada) ono staro vojničko ašovče sa drvenom drškom (kod mene ima mesta gde da se pričvrsti), ali razmšljam da ga zamenim za ovu "modernu" verziju sa metalnom sklapajućom drškom (jer je mnogo manjih gabarita).

Pa i ja takav sa drvenom imam to je americki iz 43.godine,na onoj africi sam mogao svasta da kacim

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, Sveta 5. je napisao:

Pa i ja takav sa drvenom imam to je americki iz 43.godine,na onoj africi sam mogao svasta da kacim

 

I moj je original američki iz 42. Ja sam nu samo skratio onaj šiljati vrh za par santimetara (lepše mogu da posečem travu i da poravnam teren sa njime).

A naći ćeš ti mesta i na ovom motoru za sve što ti treba. (A sikirica i ašovče su obavezan alat).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja