Jump to content

Moto Zajednica

Izbor pri kupovini gume

Recommended Posts

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Kovin
  • Motocikl: zx6r 2006

Pozz svima, skoro sam kupio ZX6R i moram da kupim novu prednju gumu, dvokomponentnu i dvoumim se između DUNLOP 120/70 ZR17 SPMAX ROADSMART FRONT 58W TL i Michelin Pilot Power 120/70 ZR17 TL (58W) M/C i DUNLOP 120/70 ZR17 SPMAX QUALIFIER II FRONT 58W TL. Da li možete da mi pomognete pri izboru, ko ima iskustva u praksi sa ovim gumama ili neku preporuku... 

Hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 16 postova
  • Lokacija: Bijeljina
  • Motocikl: yamaha fzs 1000 fazer

Fabrički ugradjene gume su Bridgestone BT-16 L-specifikacije. Iskustva ostalih-pa svako će hvaliti svoju gumu (osim profesionalnih vozača).Naj bitnije ti je da kad staviš novu gumu da je skapiraš (koliko drži na suvom na mokrom na bijeloj liniji).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Po meni je bitno koja ti je zadnja guma. Lično volim da imam isti komplet, a gore ne vidim da si to pomenuo.

 

Realno koju god kupiš Dunlop, Michelin, Metzeler, Continental, Pirelli ne možeš pogriješiti, a osim onih koji hvataju vrijeme na stazi, mi obični vozači nemamo ni mogućnost da ih dovedemo do maksimuma pa primjetimo neku veću razliku. Roadsmart sam vozio i bio zadovoljan, malo se brže trošio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 23 postova
  • Lokacija: Kovin
  • Motocikl: zx6r 2006

Hvala vam ljudi na savetima, zadnja guma mi je Michelin Radial 180-55-17 to nisam napomenuo, tako da ću se verovatno odlučiti za Michelin Pilot Power...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
21 hours ago, milje80 said:

Po meni je bitno koja ti je zadnja guma. Lično volim da imam isti komplet, a gore ne vidim da si to pomenuo.

 

Realno koju god kupiš Dunlop, Michelin, Metzeler, Continental, Pirelli ne možeš pogriješiti, a osim onih koji hvataju vrijeme na stazi, mi obični vozači nemamo ni mogućnost da ih dovedemo do maksimuma pa primjetimo neku veću razliku. Roadsmart sam vozio i bio zadovoljan, malo se brže trošio.

Zadnja guma oprašta grešku, prednja ne ... ;)

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2481 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Ja kad kupujem kupujem prema potrebi tj gde vozim motor.

Meni je 99% pređene kilometraže turing po asfaltu, desi se da skrenem na zemljani put, makadam ali samo kad baš moram.

Kad kupujem gumu prvenstveno gledam da dobro drži, pogotovo na vlažnom i da može da pređe neku solidnu km. Neki kompromis između ova dva uslova.

Po čitanju raznih foruma došao sam do nekog izbora  Michelin pilot road, dunlop road smart, pirelli  angel gt.

Na sajmu sam moju dimenziju našao samo kod mišelinka tako da sam taj set i stavio.

Posle pređenih 15K zadovoljan, drže i dalje dobro. Sledeća zamena ću možda probati neki drugi set.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8914 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kad se vozis sa sashom i vesnom, nema trika da se ne skrene sa puta :)

Ja prelomio, za koji mesec pada Pirelli Angel GT, set 250e.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Probao sam na SV-u 650n Michelin Pilot Road (prednja i zadnja), gume su kupljene nove i bile su cist promasaj.

Po krivinama je bila totalno nesigurna i povremeno je proklizavala, 2-3 puta mi doslo da batalim voznju motora.

Posle toga je dosla na red polovna  Bridgestone Battlax (samo zadnja), ni sa njom nisam bio nesto posebno zadovoljan.

Bila je nesto bolja od Michelin-ke, ali ni ona nije drzala bas najbolje.

Dosao je red i na prednju gumu koju je zamenila polovna Pirelli Diablo Supercorsa, sa njom sam bio prezadovoljan.

Odlicno se ponasa u krivinama, lepo drzi i malo se trosi.

Cetvrta marka je bila polovna Continental Sport Attack (zadnja), po meni najbolja guma koju sam imao prilike da trosim.

Sasvim drugi motor, jednostavno se oseca doza sigurnosti u krivinama.

Da sam ostao na SV-u sledece gume bi bile novi set Continental Sport Attack, mozda se brzo trose ali se sa njima slatko covek navoza.

;)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)
pre 45 minuta, bokibd je napisao:

Uporedjujes gume potpuno razlicite klase, turing sa cisto   super sport i sport gumom. 

Znam da su razlicite klase.

Ali cemu sluzi ta Turing guma, da se samo vozi po autoputevima ili na pravcu ??

Ako ja kao pocetnik koji jos uvek ima veliku dozu straha od motora, krivina, belih linija itd..... sa njom po krivinama proklizavam znaci da tu nesto nije u redu ???

Niti sam ja rossi, niti je motor neka trkalica pa da kaze covek obarao do granica njenih mogucnosti.

Ili mozda turing gume nisu za nas pocetnike ?? ;) 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250

 Ne upravo suprotno, turing guma je odlicna za pocetnike. I vjeruj mi odlicna je za krivine. Mozes nogare oguliti bez problema. Ne znam koji model pilot roada si imao 2,3,4? Ali licno znam da su odlicne. Mozda ono sta se tebi cinilo kao proklizavanje je karakteristika michelin guma da u jednom trenutku brze propadnu u nagib i taj osjecaj se moze protumaciti kao proklizavanje. 

U svakom slucaju za svakodnevne voznje i put bi preporucio turing gume. Nema neko vrijeme zagrijavanja,rade na svim temperaturama,suvo,mokro... Nisu najbolje ali su konstantne i tacno znas gdje im je granica. A u danasnje vrijeme su toliko napredovale da ces prije naci granicu nekok prosjecnog motora nego gume.:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Auu covece sada sam jos vise zbunjen.. :ups:

Toliko informacija i kako mi se cini sve se svodi na to "probaj svaku pa koja ti odgovara"

Nekako mi se cini takodje da sve to zavisi i od osobe do osobe???

Na kraju krajeva nek je nova, sa novijim dotom i pamet u glavu...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

Hm svaki savet za odabir guma koji sam cuo ili procitao glasi ovako: ne postavlja se pitanje koja je guma dobra za moj motor nego koja je guma dobra za moj stil voznje. Zvuci kretenski ali je tako. Sve gume renomiranih proizvodjaca su namenjene razlicitim potrebama i stilovima voznje i sve imaju neki opseg u kojem su najbolje neki u kojem su dovoljno dobre i neki u kojem su ocajne.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 468 postova
  • Lokacija: Selo Vrbovno
  • Motocikl: BMW R 1150 GS (2003)

Propadanje je jedno, a proklizavanje drugo.

Prvi put mi se to desilo na povratku iz Herceg novog sa skoro novim  Michelin Pilot Road , gume stavljene u martu a to se desilo pocetkom septembra.

Zabljak, u krivini  pucija na asfaltu koja je popunjena smolom, nas dvoje na motor, kofer i bocne torbe, zadnja guma je proklizala na kratko i srecom ponovo dobila Grip kad je dohvatila asfalt.

Nije bila velika brzina u pitanju i nije mnogo proklizala tako da smo prosli samo preplaseni.

 

Godinu dana kasnije ista krivina isti motor, isti saputnik i isti tovar, samo ovoga puta je u pitanju Continental Sport Attack guma.

Vozio sam je vec neko vreme i bas se opustio, namerno pokusavam da gazim po istim pucijama jel sam ovoga puta siguran u gumu.

Razlika je bila ogromna, skoro neprimetno sam presao preko tih istih pucija na kojima me je probijao hladan znoj kada sam bio sa Michelin-kom.

 

Tako da ipak mislim da je za pocetnika bolja neka sportska guma koja se brzo trosi ali zato dobro drzi i daje odredjenu sigurnost.

Pogotovo sto se tek upoznajemo sa krivinama, motorima, linijama, kocenjem  itd... 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova

Ne znam sta podrazumevas pod sportskom gumom. Kod "sportskih" guma biras i smesu i imas one koje se koriste samo sa grejacima i one koje mogu i bez grejaca. Imas cak i slikove koji se koriste bez grejaca... Veliki deo tih guma pocetnik nece dovesti do radne temperature kada pruzaju maksimum svojih performansi. 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 461 postova
  • Lokacija: Crna Gora
  • Motocikl: BMW GSA 1250
2 hours ago, Dr@g@n said:

Propadanje je jedno, a proklizavanje drugo.

Prvi put mi se to desilo na povratku iz Herceg novog sa skoro novim  Michelin Pilot Road , gume stavljene u martu a to se desilo pocetkom septembra.

Zabljak, u krivini  pucija na asfaltu koja je popunjena smolom, nas dvoje na motor, kofer i bocne torbe, zadnja guma je proklizala na kratko i srecom ponovo dobila Grip kad je dohvatila asfalt.

Nije bila velika brzina u pitanju i nije mnogo proklizala tako da smo prosli samo preplaseni.

 

Godinu dana kasnije ista krivina isti motor, isti saputnik i isti tovar, samo ovoga puta je u pitanju Continental Sport Attack guma.

Vozio sam je vec neko vreme i bas se opustio, namerno pokusavam da gazim po istim pucijama jel sam ovoga puta siguran u gumu.

Razlika je bila ogromna, skoro neprimetno sam presao preko tih istih pucija na kojima me je probijao hladan znoj kada sam bio sa Michelin-kom.

 

Tako da ipak mislim da je za pocetnika bolja neka sportska guma koja se brzo trosi ali zato dobro drzi i daje odredjenu sigurnost.

Pogotovo sto se tek upoznajemo sa krivinama, motorima, linijama, kocenjem  itd... 

 

 

One crne uzduzne trake od smole su kao led i nema gume koja tu malo ne "gicne"

.Kad krenes  na put pa te uhvati kisa i tepetatura se spusti na 10-15 stepeni. Shvatices zasto su turing gume za turing a sportske za nesto drugo. Naravnonda ce po suvom toplom vremenu sport drzati bolje od turing gume...

U svakom slucaju onaj savjet da se gume biraju prema stilu voznje a ne prema motoru je 100% tacan. Samo lagano i kupi one na kojima se osjecas najsigurnije.Svako dobro.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
On 13. 01. 2018. at 11:21 AM, king_julien said:

@strasilo, @ZEMZEM kolege jel mozete da objasnite sta se to podrazumeva pod "dobra i pouzdana"?

Jel mislite na kvalitet sare, koliko je stara dal prelazi u plastiku ili pak na sve to i + na brend gume?

Što se mene tiče, sve što si naveo i još uz to nekakvo poznavanje "materije" ... :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja