Jump to content

Moto Zajednica

Nove ili Polovne gume

Recommended Posts

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

:na_glavi:

I ja primam bezobrazne predloge starijih gospođa al' da su utegnute ko tinejdžerke. I one da plate piće; naravno.  :lol2:

  • Haha 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
7 minutes ago, drs said:

:na_glavi:

I ja primam bezobrazne predloge starijih gospođa al' da su utegnute ko tinejdžerke. I one da plate piće; naravno.  :lol2:

A kilometraža?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Čitam šta sam napisao na prvoj strani i vidim da sam ostao nedorečen. Pitanje je postavljeno - kupiti nove ili polovne gume? Hteo sam da kažem da je uvek bolje kupiti nove, pa neka te iste gume traju i dve-tri godine sve dok su "tehnički ispravne". Bolje tako uraditi nego kupovati ko zna kakve polovne. Ovako bar znaš da si kupio novo i da si ti prvi koji vozi glavu na njima. Znači tvoje nove - i tvoje polovne :) Danas bar postoje fabrike koje proizvode jeftinije gume, a za većinu vozača i neku umerenu vožnju neće biti od važnosti da li je recimo to Heidenau umesto Michelina itd a razlika u ceni je velika. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 4 sati, severian je napisao:

100% se slažem za deformaciju prednje. U kojoj meri i koliko brzo, zaista zavisi od stila vožnje i motora. Rekao bih da većini vozača ne propadne baš brzinom kao i zadnja, ali slažem se - apsolutno može i često jeste deformisana pre nego je pojedena, a dot zastareo. Ja lično menjam, kada počne da mi "sklapa".

I guma bi dodao

 

dva ista motora, kupljena prosle godine u razmaku od nedelju dana, 0km

IMG_20161009_151447.jpg

 

Jedan nosi Dunlop Trailmax, drugi nosi Bridgestone Battle Wing, na oko 8K predjenih, Kuzma mora biti oprezniji, Dunlop poprilicno potrosen u odnosu na Bridgestone, hoce da klizne u krivini, na 10K mora biti mnogo vise oprezniji jer skoro da je nema, na 12K celava skroz.

 

Eto jednog primera, moja Bridgestone sa 22K moze da gura jos vrlo malo, Kuzmina Dunlopka sa 12K direkt u kantu.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5728 postova
On 12/30/2017 at 6:33 PM, severian said:

100% se slažem za deformaciju prednje. U kojoj meri i koliko brzo, zaista zavisi od stila vožnje i motora. Rekao bih da većini vozača ne propadne baš brzinom kao i zadnja, ali slažem se - apsolutno može i često jeste deformisana pre nego je pojedena, a dot zastareo. Ja lično menjam, kada počne da mi "sklapa".

Meni dva puta prednja otisla za dan :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Astro Puki krsi sva pravila!, 852 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200 RS , Kymco Agility 50

Za mene je matematika na zalost sledeca: 

Moja plata u Nemackoj bi bila tacno 6x veca. To je kao da u nemackoj mog kolegu set guma kosta 1500e. A kosta ga 1/20 dela plate

Dakle on to ne oseca i moze da je menja kada treba,ja ne mogu. Ja kupujem polovne gume i obracam vise i cesce paznju na njih a i nisam bas toliko opusten sa njima kao da su nove. Dok mi ovde gume ne budu bile bar 1/5 plate kupovacu polovne. Drzava je p*der i zavlaci nam ga,a prodavci su *cke koje stavljaju marzu koliku stavljaju. A nalazio sam dobrih bas dobrih polovnih guma iz svice kod prodavaca koje ste gore pomenuli.

Sto veli Rundek “ja bih mogo da mogu...” ;)

 

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 214 postova
  • Lokacija: "MK Valjevo"
  • Motocikl: Suzuki DL650 V-Strom

Evo da napišem ovde jer nemam dovoljno postova za rubriku 'Prodajem' :) Poklanjam gumu ako nekome treba, bez veze mi stoji.. Šara nije loša, a za dot nisam siguran, provericu sutra..

IMG_20180430_113724.jpg

IMG_20180430_113739.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Hvala 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ukoliko neko ima na prodaju polovnu gumu 110/80-19, neka mi slobodno pošalje podatke na pp (ili neka mi se javi na 063 106 3937), pa da pravimo biznis.

U obzir dolaze Metzeler Tourance EXP ili Next, Pireli Scorpion Trail, Dunlop TR91 ili Trailsmart, Mishelin Anakee 2 ili 3, Conti Trail Atack 2, ...

DOT 2013 ili noviji.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ziko, pozovi mog drugara Baneta...uglavnom ima gomilu guma u tim dimenzijama...reci da sam ti ja dao broj:

Bane 064/1252779

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 7 minuta, doktor je napisao:

Ziko, pozovi mog drugara Baneta...uglavnom ima gomilu guma u tim dimenzijama...reci da sam ti ja dao broj:

Bane 064/1252779

Hvala zovem ujutru.

Na ovoj koju vozim nije ostalo "šare" ni u tragovima. Prekjuče vozio tridesetak kilometara po provali oblaka (a i krupan grad nas mlatio dvadestak kilometara) i bilo pakleno. Ne verujem da bi Gospod ponovo imao razumevanje i sačuvao me u ovakvoj prilici a sa ovakvom gumom.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 58 postova
  • Lokacija: ravno selo
  • Motocikl: pulser 125,er6n

Pozdrav ljudi,pazario sam Michelin pilot power za 135€ set 120/70-17+160/60-17 kod Barbarica u Iloku.

Platio toliko,covek mi dao papire za pdv koje sam overio na granicnom prelazu i ostavio mu u B.Palanci.

Vredi li razmisljati o polovnim? 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
1 minute ago, delimba said:

Pozdrav ljudi,pazario sam Michelin pilot power za 135€ set 120/70-17+160/60-17 kod Barbarica u Iloku.

Platio toliko,covek mi dao papire za pdv koje sam overio na granicnom prelazu i ostavio mu u B.Palanci.

Vredi li razmisljati o polovnim? 

Vredi.

  • Haha 1
  • Zbunjen 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Mnogo je uslova i gore su pobrojani (da ne ponavljam, DOT, šara, iskrivljenost...) ali  na kraju svega tehnički ispravna polovna guma zahtjeva dobro poznavanje tehnike vožnje i motocikla da bi čovjek osjetio i znao da li polovna guma "sluša" i koliko.  zašto? Pa zato što tehnička ispravnost nije jedna jedinica mjere neko raspon potrošenosti koji nije mali.

 

Oni koji zaista znaju da voze motore i vrlo često voze stazu ovu tehničku ispravnost osjete vrlo brzo, ali oni koji voze u granicama normale ovu granicu teško pronalaze. 

 

Stvar je vrlo jednostavana i ovo je moja logika:

  • Za gume imam para, znači vrijedi razmišljati o novim i znači kupiću nove. Tvrdim da su nove bolje od polovnih i da je moja odluka razumna.
  • Za nov motor nemam para, znači ne vrijedi razmišljati o novom i kupiću polovan i snalazim se najbolje što mogu. Ne tvrdim da je polovan bolji od novog (u istoj klasi naravno, ovo nije u temi, ali samo dajem poređenje).
  • Isto vrijedi za svaku novu ili polovnu stvar. Možeš ili ne možeš, ako ne možeš znači moraš, a priča bolje je polovno i budale bacaju pare na novo ne pije vodu kod mene.

 

 

  • Sviđa mi se 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Naravno, uvek je najbolje novo. I uvek cu gledati da kupim novo., Ali pitati vredi li razmisljati? Pa naravno da vredi kakvo je to pitanje?

 

99% ljudi ovde ne vozi na stazi, 90% nikada nije ni videlo stazu, tako da o tim nekim granicama ne treba ni razmisljati. Ko vozi cesto na stazi taj ni nema problem da kupi gume....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde

        Uvek sam se trudio da prednju gumu kupim novu i ''uglavnom'' sam uspevao u tome. Računica za zadnju gumu je potpuno drugačija i tu ima više lufta (barem na mopedima koje sam ja terao). Nekad predjem i po 2.000km godišnje a nekad 12.000km i potpuno je besmisleno da me porede sa nekim ko na stazi odere gumu za vikend više nego ja za godinu dana, ili neko ko ima 50.000e godišnju platu u Švici. Solidna zadnja guma se nađe za 30-ak eura i pegla skoro 5000km a nova guma košta oko 150e u proseku i teško da može da prebaci 10000km. Skoro sam uzeo zadnju Dunlop Qualifier 1 i lepo sam razočaran u model, većina polovnih koje sam terao bolje su se pokazale od Dunlopa.:stabre: Tako se meni čini

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Nije poredjenje sa nekim na stazi, u pitanju je bio komentar u vezi pronalazenja granice i stvarnog stanja polovne gume. Na stazi je to lakse. U realnim cestovnim uslovima je vrlo tesko. Za novu gumu te dileme nema. Mislim da me niste obojica dobro shvatili. 

 

U sustini.... Ko kako voli i smatra da je pametno. Naravno i kako moze. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering
8 hours ago, milje80 said:

Nije poredjenje sa nekim na stazi, u pitanju je bio komentar u vezi pronalazenja granice i stvarnog stanja polovne gume. Na stazi je to lakse. U realnim cestovnim uslovima je vrlo tesko. Za novu gumu te dileme nema. Mislim da me niste obojica dobro shvatili. 

 

U sustini.... Ko kako voli i smatra da je pametno. Naravno i kako moze. 

Pa uglavnom je kako moze, jer da mozgu svi bi uzimali nove gume ali ne mogu.

 

Pronalazenje granice na putu , u saobracaju bas i nije pametno.
Takodje moze biti da polovni Michelin drzi bolje od nove Save i sl...

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Aktivirao se na času, 3277 postova
  • Lokacija: Suburbia, blok 45
  • Motocikl: 1 Litar Honde
21 minutes ago, hard_rock said:

Pa uglavnom je kako moze, jer da mozgu svi bi uzimali nove gume ali ne mogu.

...kolega je objasnio :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja