Jump to content

Moto Zajednica

Nove ili Polovne gume

Recommended Posts

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha R1

Drugari bajkeri,

Kraj je sezone mozda kalendarski jer po ovako lepom vremenu steta je ne voziti motor,a posto "nemam gume",opet sam bace u razmisljanje I kalkulisanje gde,sta,kako,koje?

Zanimam ne vase misljenje o polovnim gumama?Nisam neko ko ide na stazu,al opet vozim motor od 1000cc.Neko kaze novo je novo (slazem se),ali novo kosta 300e,a polovno 50e.

Opet neko kaze za tip voznje ne puno agresivan I polovnjaca ce odlicno sluziti.

 

 

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Po meni,motocikl moze da bude star,ali gume moraju biti nove.Ali stvarnost nekad nije ruzicasta.Ima dobrih polovnih,ali uzimaj od poznatih faca,ne na kupujem prodajem od anonimusa.Dacu ti broj mog dobrog drugara,Goranceta sa Tosinog bunara,vulkanizer,uvek ima odlicne gume.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2462 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Uvek na motoru imam dobre gume, nikad nisam stavljao polovne. Nekako se osećam sigurnije sa dobrim gumama, ipak su dva točka u pitanju.

Samo sam jednom i to pre jedno 25 godina kupio polovne gume za kola i nikad više.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1951 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Na gumama, kočionom sistemu, pogonskom lancu, lančanicima i kvalitetnom ulju se ne štedi jer na kraju ume da izađe višestruko skuplje. To je bar moj stav i pravilo koga se držim.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7030 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Pa i novu kad stavis, posle 1000km vise nije nova, i sta onda?? Menjaces je? :D

Uzmi slobodno neke dobre polovne sa svezim DOT-om i ne brigaj.

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L
pre 19 minuta, Biker-Boy je napisao:

Pa i novu kad stavis, posle 1000km vise nije nova, i sta onda?? Menjaces je? :D

Uzmi slobodno neke dobre polovne sa svezim DOT-om i ne brigaj.

Ova je skroz dobra.Stavis novu gumu drzis motor napolju przi ga sunce tokom leta i kakva je onda nova guma posle toga?Uzeo sam pre nekoliko godina gumu koja je stojala u magacinu cuvana  po onome kako je proizvodjac preporucio bila je stara tri godine.Namontirana na motor uz komentar vulkanizera "....pa ovo je nova guma...".Zna se sta je dobra polovna guma a sta za bacanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
54 minutes ago, Arso said:

Na gumama, kočionom sistemu, pogonskom lancu, lančanicima i kvalitetnom ulju se ne štedi jer na kraju ume da izađe višestruko skuplje. To je bar moj stav i pravilo koga se držim.

Tako je .... ne štedi se ni na dobroj kacigi, jakni, rukavicama, čizmama, kombinezonu ... 

 

Pa ipak ljudi voze u patikama i farmerkama .. ;)

 

Nove gume su nove gume, ali i polovne će te odvasti kamo si krenuo .. :takoje: ... jer, i nove gume su polovne nakon nekog vremena, pa ih ljudi ne bacaju dok ih ne potroše .. ;) 

Kad na motor staviš polovne gume, stvar je u tome da se prema njima moraš i ponašati tako.. tj. vožnju prilagoditi stanju guma koje si stavio i to je to .. ;)

Gle recimo ovaj filmić .... a sve novo ... i motor i GUME i oprema .. ;)
 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tehnički gledano, u nekim zemljama i prpoisano,  radni vek pneumatika je 5 godina, 3 godine je performansa vršna a u sledeće dve počinje da slabi al ajd. Svesno prilagođavanje vožnje stanju motora i automobila je naravno obavezno ali nije 100% apsolutno sigurno. Može da se vozi kolko god oprezno i sporo, al i pri recimo 50 kmh se dešavaju iznenadne situacije koje drugi izazivaju, ono čuveno, "izvini, nisam te video", tad i par desetina santimetara kraćeg zaustavnog puta može da deli od ozbiljne nezode ili ništa, a na to direktno ima uticaja stanje motorcikla, konkretno, kočnice, gume i vešanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Možeš li novu gumu zaista zvati novom ako je prešla 10K km ?!? 

 

Šta bi bilo bolje, voziti se na gumi koja je na motor stavljena nova i preška 15-20K ... ili staviti polovnu koja je prešla 5K ?!? 

 

Kod stavljanja polovnih guma je najveći problem što ljudi gledaju samo kolika je šara ... rijetko tko pogleda njen "DOT" ... ;)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha R1

Gledam na KP sajtu ima neki batica koji prodaje polovne gume od 30-70e,odlicno izgledaju na slikama (naravno nista ne znaci dok se ne pipne),ali decko ima preko 200 like-ova.
Kimentari su takvi da ga svi hvala.Iz Surcina je.
Dal neko ima iskustva sa tim?

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
pre 15 minuta, strasilo je napisao:

Možeš li novu gumu zaista zvati novom ako je prešla 10K km ?!? 

 

Šta bi bilo bolje, voziti se na gumi koja je na motor stavljena nova i preška 15-20K ... ili staviti polovnu koja je prešla 5K ?!? 

 

Kod stavljanja polovnih guma je najveći problem što ljudi gledaju samo kolika je šara ... rijetko tko pogleda njen "DOT" ... ;)

Svaki pneumatik ima kontrolnik granične potrošenosti dubine šare, zakonom postoji i propis o tome, i datum proizvodnje, DOT, oba trebaju da budu prihvatljiva, prednost lično DOT-u zato što starenjem gume se gubi grip i pojačano je trošenje. Postoje sredstva za spoljnu regeneraciju gume kojima se povrati crnilo i sjaj, čak se oseti i blago omekšavanje u vidu lepljivosti pod prstima, al je to čista šminka. Neki pneumatici su konstruktivno tvrdi a neki ne, tako da procena rukom malo šta znači, zato postoje pomenuta dva kontrolnika uostalom, ali svakako da ni to ne definiše kvalitet gume u prkasi, nije isto Mišelin i Pneumat, današnji Hajdenau recimo, zato se i razlikuju cene novih.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2462 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Jeste, nova guma nije nova kad pređe 1K ili 10K kako kažete ali je dobra guma dok ne dođe do tih 10Kkm.

Polovnu sa pređenih 1K teško da će se naći kod ovih što se bave preprodajom polovnih.

Slažem se da isto i treba gledati dot gume koji je po meni važniji od dubine šare. Kako je ta guma čuvana.

Polovna sa pređenih 10-15Kkm, sa dobrim dotom, je guma pred izdisajem. Kad se sa takvom gumom nađeš u nekoj kritičnoj situaciji uvidećeš razliku između novije i polovne gume.

Može da se vozi i sa polovnom ako nisi pri parama za nove.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Uzeo sam zadnju polovnu sredinom sezone, Bridgestone bt21 2014 godiste, presao sam malo vise od 3000km, od prvog dana mi je bezao zadnji kraj kad nagazim liniju, na magistrali kad krecem da preticem pa predjem preko linije osetim da prokliza malo, preko pesackog isto ili bilo koje farbane povrsine
Posle mesec, dva sam uzeo i prednju polovnu Metzeler Roadtec (Z8 cini mi se) 2015 god (za 20e) od coveka iz Kv-a (ima ga na KP prodaje gume) sa njom nisam imao nikakvih problema, dobro radi poso.

Da sam bio u mogucnosti da kupim nove, kupio bih bez razmisljanja, ali s obzirom da sam prvi put seo na sportaka ovu sezonu sam vozio sa tim gumama i nije bilo vecih problema, za sledecu planiram da kupim nove posto sad imam nekog iskustva na ovom tipu motora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
Pre 2 sati, strasilo je napisao:

... jer, i nove gume su polovne nakon nekog vremena, pa ih ljudi ne bacaju dok ih ne potroše .. ;)

 

E to... većinu polovnih guma je neko skinuo jer više ne rade posao. Ako ne rade njemu, što bi radile nekom drugom?

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
4 minutes ago, Čeh said:

 

E to... većinu polovnih guma je neko skinuo jer više ne rade posao. Ako ne rade njemu, što bi radile nekom drugom?

i da i ne .. ;)

Znam ljudi koji imaju dovoljno novaca da mijenjaju gume na motoru sa svakim redovnim servisom na 6K km 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Znam likove koji menjaju 2 seta za sezonu :) Otkako sam 2 puta mogao da poljubim beton sa bivsim motorom, nikad vise polovne gume ne vozim.

Ja ne znam samo kako neko kupi polovne gume i jednostavno "veruje" istim. Novo je ipak nesto cemu mogu verovati, naravno prvih 100km vozim normalno, da se gume "formiraju" i potrose onaj povrsinski sloj, a onda normalno vozim.

 

A onaj sa snimka se prosuo jer su gume nove, hladne, hladan asfalt, nije nesto gas ni dodao kako treba a guma proklizala. Tako moze da radi svaka polovna guma van optimalnog dot-a. Guma izgubi elasticnost, dobija plasticnost, nece da se ugreje dovoljno brzo, nece da prijanja na asfalt itd itd.

 

Polovna guma = glava u torbi. To sto se do sada nije desila neka glupost zbog gume, ne znaci da nece. Ne daj Boze, ali djavo nikad ne spava.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Nova guma je nova guma i tu nema neke velike diskusije ... ;) 

 

Ja sam imao priliku da jebeno dobre polovne imam za džabe, pa sam se uglavnom vozio na takvim gumama ... ustvari, koliko znam, otkako vozim motor, samo sam 2 ili 3 puta imao nove gume, sve ostalo su bile polovne ... 

 

ALi nikad i nikome nisam preporučio da su polovne gume bolje od novih ... Ali kao što znamo, nisu svima financije jača strana, pa će uvijek biti onih koji se voze na polovnim gumama... i što je najgore, takvi u pravilu prave daleko veću kilometražu godišnje od onih koji se voze na novim gumama.... 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: XLV 1000
pre 48 minuta, strasilo je napisao:

i da i ne .. ;)

Znam ljudi koji imaju dovoljno novaca da mijenjaju gume na motoru sa svakim redovnim servisom na 6K km 

Jasno, zato i napisah ono 'većinu'. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 2782 postova

to je uglavnom pihologja jer ,,kao ,,nije novo.To je veoma slično onima koji kupuju premijum a i one narodne nemačke brendove auta,Ako ja vozim versisa i skinem gume dam ih tebi ti mi kažeš da si vozio mesec dana a nisi motor je stojo,i daš mi gume nazad-JA SAM U PSIHOLOŠKOM PROBLEMU ,sve nešto gledam ,zagledam šta se dešava i verovatno ću nešto nači što ranije nisam video, a sigurno ću se i tripovati.

Guma je guma i ako nisi naletao na kratere na putu i iskrivio gumu i držo je u benzinu svejedno je da li je bila na tvom motoru ili nekom drugom

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ja sam pre par godina vozio sa nekom koskom od gume napred, imala je 7-8 godina. Kad mi je prvi put malo kliznuo na semaforu i iscimao me, odmah kuci , na KP, nasao lik uvozi iz Svajcarske, uzeo Michelin za 3k i miran i dan danas.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6711 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Nema diskusije oko izbora novih ili polovnih pneumatika osim u retkim slučajevima ako su promenjene bez tehničkog razloga. Na forumu se uvek povede debata kako polovnim gumama ništa ne fali. Postoje neki dobroćudni ljudi u inostranstvu koji svoje gume štede i bez razloga montiraju nove da bi neki istočno evropski narod mogao da oseti vrline motociklizma i sve što on donosi.

 

Kako god, moj savet a da njega imaš koristi jeste da pogledaš cenu setova u inostranstvu (AT, DE). Imaju često popuste, pneumatike iz premijum i ekonomik klase a generalno su jefitniji od nas, u slučaju TDM900 i po 70 eur. po setu.

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750
Pre 20 sati, BRCHA je napisao:

Opet neko kaze za tip voznje ne puno agresivan I polovnjaca ce odlicno sluziti.

 

...služiće sve dok ne dođeš u situaciju u kojoj će te ta polovna guma izdati (a u istoj bi te nova guma izvukla)...takva situacija se ne dešava često ali se uvek desi i nikad ne znaš kada će da se desi. Ne igraj se. DOT nikad stariji od 12 meseci. Pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 483 postova
  • Lokacija: Smed. palanka
  • Motocikl: HONDA CB 750 boul d"or, free-style

Ne treba bezati ni od mladje polovne gume, ali to je tema za raspravu do beskonacnosti. Kad si svestan stanja svoje masine i svojih mogucnosti,prema tome se i ponasas i vozis bez problema. ja uglavnom vozim polovnjake i kupujem sa prolupalih motora, stranaca, havarisanih... Kadvidis polovnu skoro novu gumu, moras se zapitati zasto je vlasnik skinuo, nekog razloga ima. Jednom sam drugaru montirao takvu, dot , dubina sare, sve super,ali ona trese li trese i balansiranje nije pomoglo. Naime imala je duze kocenje sa blokiranim tockom i tu je malo skinuta, to sam primetio tek kad sam drugi put stavio na balanserku i 30e ode u vetar. Sve u svemu od dva zla biraj manje. Pozz svim ucesnicima u temi

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja