Jump to content

Moto Zajednica

Kako motor spremiti za zimski san

Recommended Posts

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Yamaha Virago xv 125

Poz ljudi, zelim da cujem kako vi spremam motor za zimski san, ja sam moj sve detaljno oprao, podmazao lanac, napunio rezervoar, skinuo akumulator, e sad sad cuo da se ispusta gorivo iz karburatora, to nisam uradio, pa zelim da cujem kako vi to radite i da li ima jos nesto sto ja nisam uradio 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 897 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Ima tema sa ovim naslovom bas puno i iz godine u godinu biljezimo rast tema sa ovim naslovom :)

 

A kako ga spremit? Pa najlakesi nacin je da ga prodas pred zimu pa pustis drugog da to uradi za tebe :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
Pre 1 sat, bogdan_011 je napisao:

Poz ljudi, zelim da cujem kako vi spremam motor za zimski san, ja sam moj sve detaljno oprao, podmazao lanac, napunio rezervoar, skinuo akumulator, e sad sad cuo da se ispusta gorivo iz karburatora, to nisam uradio, pa zelim da cujem kako vi to radite i da li ima jos nesto sto ja nisam uradio 

AA,pa moras da ga pokrijes cebetom marke dormeo,too obavezno,inace,raspasce se do sledece sezone.:)

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3827 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Honda VFR750 RC36
Pre 2 sati, mrle je napisao:

 

Ne spremam ga, vozim stalno.

I kod mene je vrlo slična situacija. Mada kada planiram da stoji duže od nedelju dana, tada ga operem, dignem na centralni i naprskam lanac, pokrijem ceradom i to je to...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Opusti se Bogdane, i kada bude koji lep dan k'o danas (a bude ih tokom svake zime) kresni konjića i napravi koji krug, da te želja mine! Sledstveno napred navedenom - ni moj motor zimi ne spava. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Jel ti jašeš medveda ili mrmota ? Kakav crni zimski san. Pa ništa slađe nema nego kad za vožnju "ukradeš" poneki dan u Decembru, Januaru, Februaru.

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 294 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1200GS "13 LC

После дедамразијаде,мотор иде да заслужени одмор,зашто би ризиковао да проклизам,да ми буде хладно и слично? Возим мотор да уживам у свему.

 

Ја припремам мотор за одмор тако што га детаљно оперем,подмажем ланац,наточим пун резевоар,извадим акумулатор (упалим зимски режим за пуњење),подигнем на оба штендера,ставим преко цираду и наравно у гаражу.:dobar:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 443 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: BMW S1000R '15

Zato sto su zimske voznje drugacije i posebne. Nigde se ne zuri, ne juri.. Sve je mirnije i usporenije a vozi se sto bi mi Juznjaci rekli s merak! :)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Pozdrav @bogdan_011

 

Posto boravim i radim u inostranstvu samo 4 meseca godisnje sam u Srbiji (svaki treci) i tada se ne skidam sa motora, al' zato i 4 puta godisnje pripremam motocikl za dvomesecnu pauzu. Naravno da ovo sto ja radim nije nista specijalno i nema veze sa pravom konzervacijom ali je u svakom slucaju korisno pa mozda i pomogne.

 

- Prva stavka je naravno detaljno pranje i ciscenje motora. Najvise vodim racuna da slucajno negde ne ostane neki zalepljeni insekt cija je kiselina smrt za lak odnosno ofarbanu povrsinu. Za lako i detaljno uklanjanje zalepljenih insekata i njihovih ostataka moja topla preporuka je Motulov "Insect remover".

motul_insect_remover_750x750.jpg

 

- Ko ima plasticni rezervoar nema potrebe ali ko nema trebalo bi bar da ostavi 1/2 ili 2/3 goriva u njemu zbog prevencije od korozije. Kada sam spomenuo gorivo ono sto sledece obavezno uradim je da pre finalnog gasenja motora u rezervoar sipam Motulov stabilizator za gorivo. "Motul stabilizer" ostavlja zastitni film i sprecava koroziju na svim delovima kroz koje je gorivo proslo. Takodje sprecava oksidaciju odnosno razgradnju goriva i gubitak oktanskog broja usled dugog stajanja, olaksava start, sprecava stvaranje naslaga i taloga u karburatoru... Sjajna stvar.

MOTUL_Stabilizer_250_ml-650x650.jpg

 

- Posto imam kardan, nemam sta da cistim i podmazujem.

 

- Ko nema centralni stender vec samo "copavu" bilo bi dobro da motor preko zime ostavi sa gumama naduvanim nesto preko maksimuma (3 bara recimo) da bi sprecio potencijalno deformisanje guma usled stajanja ili bar s' vremena na vreme motor pomeriti malo napred-nazad da gume ne prezime oslonjene samo na jednom mestu.

 

- Akumulator ne skidam vec ga konektujem na vec instalirani dzek digitalnog CTEK punjaca. CTEK punjaci su po meni najbolji na trzistu i imam ih godinama unazad... jedan za motor, drugi za auto. Oba su MXS 5.0 kao na slici ispod.

F7934092-01.jpg

 

- Sledece sto uradim je da zapusim auspuh. Sto da bih sprecio prodiranje vlaznog vazduha (vlage) do agregata i ulja, sto da bih sprecio eventualnu koroziju samog izduva iznutra. Postoje posebni cepovi za izduv, obicno su silikonski i ima ih u raznim oblicima, bojama i velicinama. Lako ih je naci na netu i nisu skupi. Osim toga mogu da se koriste i kao zastita od vode prilikom pranja motocikla. Kao opcija moze da posluzi i neko staro parce krpe umotano u najlon kesu.

exhaust_plug.jpg

 

- Bez obira sto je u garazi tako pripremljen motocikl uvek prekrijem zbog prasine. Moj savet bi bio da prekrivka obavezno bude od nekog "disuceg" materijala a ne od recimo najlona ili plastike koji bi ispod skupljali vlagu.

 

Toliko od mene :)

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 1648 postova
  • Lokacija: Beograd, Mirijevo
  • Motocikl: Bmw R1200Gs

Lepo pranje, centralni stender, pun rezervoar, skidanje akumulatora i lepo pokriti ceradom i sto bi rekli- nista ja tu nebi diro vise.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer
On ‎27‎.‎12‎.‎2017 at 17:27, SkoMy je napisao:

Zato sto su zimske voznje drugacije i posebne. Nigde se ne zuri, ne juri.. Sve je mirnije i usporenije a vozi se sto bi mi Juznjaci rekli s merak! :)

...a merak nema - cenu!

:zdravo:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

U zadnjih 5-6 godina zima sve kraće traje i ima dosta lepih dana za vožnju u zimskom periodu.

Nešto razmišljam da ga od iduće zime ne dižem na štender već da hvatam lepe dane i vozim koliko mi vreme dozvoli.

Pre neki dan bilo 17C i sunce sija li sija a ja gledam kako pametni ljudi isterali motore i zuje li zuje po gradu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • nekrunisani kralj moto cigana, 3120 postova
  • Lokacija: Banovo brdo, Juzni Beograd...
  • Motocikl: 4x4
pre 16 minuta, ZEMZEM je napisao:

U zadnjih 5-6 godina zima sve kraće traje i ima dosta lepih dana za vožnju u zimskom periodu.

Nešto razmišljam da ga od iduće zime ne dižem na štender već da hvatam lepe dane i vozim koliko mi vreme dozvoli.

Pre neki dan bilo 17C i sunce sija li sija a ja gledam kako pametni ljudi isterali motore i zuje li zuje po gradu.

zamisli da danas moraš da pozavršavaš neke poslove po gradu, da li bi seo u auto ili na motor?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ODUSTO OD DIJETE, 2463 postova
  • Lokacija: ZEMUN
  • Motocikl: GSX650F + NMAX155

Sva sreća da ne moram preko mosta, sve završavam na par km od kuće.

Ono kad moram za Beograd kolima, ne zamerite mi Zemunci se ne vabimo kao Beograđani, bude mi muka.

A još ako upadnem u onaj haos kad svi idu kući s posla pa to je za samoubiti se.

Da moram poslom svaki dan kolima zujati po Beogradu mislim da bih brzo završio u Lazi >:(

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 92 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha R1
Pozdrav@bogdan_011
 
Posto boravim i radim u inostranstvu samo 4 meseca godisnje sam u Srbiji (svaki treci) i tada se ne skidam sa motora, al' zato i 4 puta godisnje pripremam motocikl na dvomesecnu pauzu. Naravno da ovo sto ja radim nije nista specijalno i nema veze sa pravom konzervacijom ali je u svakom slucaju korisno pa mozda i pomogne.
 
- Prva stavka je naravno detaljno pranje i ciscenje motora. Najvise vodim racuna da slucajno negde ne ostane neki zalepljeni insekt cija je kiselina smrt za lak odnosno ofarbanu povrsinu. Za lako i detaljno uklanjanje zalepljenih insekata i njihovih ostataka moja topla preporuka je Motulov "Insect remover".
motul_insect_remover_750x750.jpg
 
- Ko ima plasticni rezervoar nema potrebe ali ko nema trebalo bi bar da ostavi 1/2 ili 2/3 goriva u njemu zbog prevencije od korozije. Kada sam spomenuo gorivo ono sto sledece obavezno uradim je da pre finalnog gasenja motora u rezervoar sipam Motulov stabilizator za gorivo. "Motul stabilizer" ostavlja zastitni film i sprecava koroziju na svim delovima kroz koje je gorivo proslo. Takodje sprecava oksidaciju odnosno razgradnju goriva i gubitak oktanskog broja usled dugog stajanja, olaksava start, sprecava stvaranje naslaga i taloga u karburatoru... Sjajna stvar.
MOTUL_Stabilizer_250_ml-650x650.jpg
 
- Posto imam kardan, nemam sta da cistim i podmazujem.
 
- Ko nema centralni stender vec samo "copavu" bilo bi dobro da motor preko zime ostavi sa gumama naduvanim nesto preko maksimuma (3 bara recimo) da bi sprecio potencijalno deformisanje guma usled stajanja ili bar s' vremena na vreme motor pomeriti malo napred-nazad da gume ne prezime oslonjene samo na jednom mestu.
 
- Akumulator ne skidam vec ga konektujem na vec instalirani dzek digitalnog CTEK punjaca. CTEK punjaci su po meni najbolji na trzistu i imam ih godinama unazad... jedan za motor, drugi za auto. Oba su MXS 5.0 kao na slici ispod.
F7934092-01.jpg
 
- Sledece sto uradim je da zapusim auspuh. Sto da bih sprecio prodiranje vlaznog vazduha (vlage) do agregata i ulja, sto da bih sprecio eventualnu koroziju samog izduva iznutra. Postoje posebni cepovi za izduv, obicno su silikonski i ima ih u raznim oblicima, bojama i velicinama. Lako ih je naci na netu i nisu skupi. Kao opcija moze da posluzi i neko staro parce krpe umotano u najlon kesu.
exhaust_plug.jpg
 
- Bez obira sto je u garazi tako pripremljen motocikl uvek prekrijem zbog prasine. Moj savet bi bio da prekrivka obavezno bude od nekog "disuceg" materijala a ne od recimo najlona ili plastike koji bi ispod skupljali vlagu.
 
Toliko od mene 
 
 
 
Svaka cast na izlaganju na ovu temu.Imam jedno pitanjce.Ovaj CTEK mi je zapao za oko ,cackam,guglam,kosta oko 100e,no pitanje je sledece.Da li se on stalno nalazi negde u motoru I stalno je konektovan na akumulator,ili radi po principu klasicnog punjaca?

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

@BRCHA - ne, ne instalira se na motor i radi po principu klasicnog punjaca s'tim sto je MXS 5.0 (kao i vecina CTEK punjaca) sa svojom naprednom tehnologijom sve samo ne klasican punjac. Na slici koju sam skinuo sa neta mozes da vidis sta sadrzi fabricko pakovanje MXS 5.0 punjaca. Osim ovoga sto dobijes u kutiji postoji jos gomila dodatne opreme koju naknadno mozes da nabavis.

 

Ono sto mozes da instaliras na motor (ili auto) i sto sam ja uradio je kabl sa zenskim dzekom (konektorom) koji se nalazi na dnu slike. Taj kabl ti omogucava komforni pristup akumulatoru.  Jednostavno kontakte na kablu (1) povezes sa plusom na akumulatoru i sa masom (nekim mestom na ramu motora). Mada i crni kabl mozes direktno da povezes sa akumulatorom (minus klema) jer su CTEK punjaci poznati po tome da ne izazivaju varnicu "spark free". Nakon povezivanja kabl je sasvim dovoljno dugacak da njegov kraj sa zenskim konektorom (3) mozes da sprovedes do bilo kog pristupacnog mesta na motoru (ispod sedista recimo ili ga negde plasticnom vezicom fiksiras za ram...). Konektor ima gumeni cepic privezan za kabl koji fenomenalno dihtuje i stiti kontakte od vode i prljavstine kada nije u upotrebi. Osim jednostavne i brze konekcije sa punjacem, tako instalirani konektor mozes koristiti i za CTEK dodatnu opremu uz koju sa akumulatorom mozes povezati mini kompresor za vazduh, puniti mobilni i navigaciju u toku voznje...    

 

Sam punjac sa jedne strane ima kabl za struju a sa druge kabl sa muskim dzekom - konektorom (2) koga po potrebi dalje povezujes sa kablom za komforni pristup ili stipaljkama za kleme...

 

CTEK-_MXS-5-0-_Test-_Lieferumfang.jpg

 

Ako budes kupovao CTEK MXS 5.0 gledaj da uzmes model sa CRVENIM dugmetom za biranje modova (prva slika ispod). Taj model je novije generacije i ima unapredjeni mikro procesor koji pored svega ima i temperaturnu koreciju napona. Kod starijeg modela pomenuto dugme je crne boje. (druga slika).

 

mxs_5.0-web-big-1.jpg

 

me_56721_ctek_1.jpg

 

Ja imam dva punjaca, jedan sa crnim i jedan sa crvenim dugmetom jer ih koristim i za auto i za motocikl kada nisam tu. Taj noviji sa crvenim dugmetom sam uzeo kod ovih ljudi i stigao mi je na kucnu adresu za dan. Veoma su poslovni i korektni. Postavicu link pa ih kontaktiraj ako budes zeleo... ;)

 

https://www.kupindo.com/Baterije-i-punjaci/33139985_Punjac-MXS-5-0-12V-CTEK 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja