Jump to content

Moto Zajednica

Kros za najmladje

Recommended Posts

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Lomim se, tako rado bih mu ispunio zelju da vozika neko motorce ali i dalje me je strah. Malac ce za par dana 8 godina da napuni i cuo sam se nekim kros klubom gde je sad trenutno sezonska pauza i oni kao da je to OK, voze vec sa 5 godina uveliko. Od motora za naj najmladje preporucuju yamahu pw50 a za malo vece husqvarnu ili ktm sx50 i tc50. Oba su dvotaktna i automatski menjaci. Skupi kao otrov..!

 

Cuh se danas i sa (suzuki)dilerom gde sam uzeo svoj motor i sa kojim imam odlicna iskustva, on ipak preporucuje kawasaki klx110 ili yamahu tt-r110e. Suzuki iz te kategorije je izbacen i dosao je novi model 125 za koji iskreno on nema preporuku jer je prevelik zalogaj. I kawa i yama su 4-taktni i poluautomatski. On iako nije njihov diler moze da ih isporuci i preporucuje ih zato sto je po njemu i ktm i husqvarna previse ostra. Ako bi on birao bila bi yamaha pravi izbor, nov model, malo laksa.. Cenovno su potpuno isto.

 

Sad sam nekako u dilemi, sta je bolje 50ccm dvotaktni ili 110 4-taktni gde ce morati malo i da salta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
  • Drug član, 1190 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: Yamaha R1, Kawasaki KX450F

Ja bih se pre odlucio za 4T, za pocetak mislim da ce da bude odlican
KTM SX50 sam imao prilike da vidim na stazi ove godine, definitivno ga ne bih preporucio kao prvi motor za dete :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Klinac od drugara je letos dobio PW 80, poluautomatski menjač, mali i jednostavan za vožnju.

Kada smo bili na kampovanju letos, apsolutno sva deca u kampu, i muško i žensko su naučili da voze.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere
40 minutes ago, severian said:

Taj pw80 je super, samo se retko nalazi dobar. Ja jurim jedan već neko vreme...

Ovaj kupljen ovde u nekom selu, vozila neka gastarbajterska deca kada su na rasputu, pa prerasla, u super stanju...600€, nema papire, mada se i neregistruje, kao kros

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja bih mu kupio "kineza" za 100-200€ da vidiš hoće li se mali htjeti voziti ili ne ... a onda ako hoće, kupiti nešto što će zadovoljiti potrebe .. ;)

U klubu sam i vozio sam cross nekad, pa ne pričam napamet .. :takoje: 

 

Bilo je jako puno ljudi koji su "pljunuli" velike pare za klincima kupe novi motor i novu opremu, jer su valjda mislili da će mali samom kupovinom motora i opreme biti prvak države, ako ne i šire ( :D ) ... a bilo je klinaca koji nisu završili jedan jedini krug na stazi, već su se na pola uplašili i to je bilo to ... prvo i zadnje sjedanje na motor .. I u ovoj priči ni najmanje ne krivim klince, već roditelje .. :grr:

Ako već imaš klub u blizini, u tom klubu sigurno ima i klinaca koji voze .. pitaj nekog od roditelja da ti posudi motor tamo na stazi, a odmah će ti i dio osnovne opreme posuditi i neka ti se klinac tako proba voziti 2-3 vikenda i znat ćeš na čemu si .. :takoje:

 

Pa tek onda kupovina bilo čega ... 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Evo ovako, da podelim moje iskustvo sa mojim mladjim sinom, koji sad ima 9 godina. A posto si gastos, kao i ja, mozda ti bude znacilo nesto.

Pre kupovine motora, na srecu postoje klubovi koji organizuju za klince da probaju kros.

Platis poslepodne i dobiju sve, motor i opremu. Moj je isao tako pet sest puta i zavoleo.

Onda sam resio da mu kupim opremu i motorce.

Uzeo sam mu polovnu CRF 70, koju cu da prodam kad bude prelazio na vece motorce.

U klubu gde je isao da vozi, prvo su ga stavili na PW50 prva 2 puta, a posle kad se oslobodio na CRF70 (koji je za njegov uzrast 9-11 godina).

Ja sam mu kupio motor koji je raga i koji cu da prodam kad ga preraste ili pocne mnogo bolje da vozi. Na ceni pri prodaji cu izgubiti cenu jednog kineza, ali znam da je motorce izdrzalo sve probe vremena, tako da nisam hteo da eksperimentisem sa kinezima. Svako ima svoje razloge. Ti vidi sta tebi odgovara.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE



Ja bih se pre odlucio za 4T, za pocetak mislim da ce da bude odlican
KTM SX50 sam imao prilike da vidim na stazi ove godine, definitivno ga ne bih preporucio kao prvi motor za dete


Danas ceo dan u medjupauzama jurim klipove da bi uporedio neki snagu i rekao bih da 2 taktni samo je malo zivlji na gasu ali (bar mi se tako čini) da je 4 taktni brzi na kraju. Mada diler je pomenuo da mogu da ga ograniče tj uštroje da ne bi jurio.


Ja bih mu kupio "kineza" za 100-200€ da vidiš hoće li se mali htjeti voziti ili ne ... a onda ako hoće, kupiti nešto što će zadovoljiti potrebe ..

U klubu sam i vozio sam cross nekad, pa ne pričam napamet .. :takoje: 
 
Bilo je jako puno ljudi koji su "pljunuli" velike pare za klincima kupe novi motor i novu opremu, jer su valjda mislili da će mali samom kupovinom motora i opreme biti prvak države, ako ne i šire (  ) ... a bilo je klinaca koji nisu završili jedan jedini krug na stazi, već su se na pola uplašili i to je bilo to ... prvo i zadnje sjedanje na motor .. I u ovoj priči ni najmanje ne krivim klince, već roditelje .. :grr:

Ako već imaš klub u blizini, u tom klubu sigurno ima i klinaca koji voze .. pitaj nekog od roditelja da ti posudi motor tamo na stazi, a odmah će ti i dio osnovne opreme posuditi i neka ti se klinac tako proba voziti 2-3 vikenda i znat ćeš na čemu si .. :takoje:
 
Pa tek onda kupovina bilo čega ... 







Evo ovako, da podelim moje iskustvo sa mojim mladjim sinom, koji sad ima 9 godina. A posto si gastos, kao i ja, mozda ti bude znacilo nesto.
Pre kupovine motora, na srecu postoje klubovi koji organizuju za klince da probaju kros.
Platis poslepodne i dobiju sve, motor i opremu. Moj je isao tako pet sest puta i zavoleo.
Onda sam resio da mu kupim opremu i motorce.
Uzeo sam mu polovnu CRF 70, koju cu da prodam kad bude prelazio na vece motorce.
U klubu gde je isao da vozi, prvo su ga stavili na PW50 prva 2 puta, a posle kad se oslobodio na CRF70 (koji je za njegov uzrast 9-11 godina).
Ja sam mu kupio motor koji je raga i koji cu da prodam kad ga preraste ili pocne mnogo bolje da vozi. Na ceni pri prodaji cu izgubiti cenu jednog kineza, ali znam da je motorce izdrzalo sve probe vremena, tako da nisam hteo da eksperimentisem sa kinezima. Svako ima svoje razloge. Ti vidi sta tebi odgovara.



Slažem se sa obojicom. Svakako ću sačekati prolece da krene sezona pa da odemo malo da pogledamo na terenu kako to uživo izgleda. MoDa stvarno neko i bude dozvolio krug da se proba. A od dilera imam poziv kad poželim da ih obavestim unapred pa će oni doneti jedan takav u salon da bi ga isprobao kako mu lezi na visinu. Poznavajući ovog mog on bi uzjahao i djavola samo da ga se dočepa tako da ne sumnjam uopšte da će se njemu se dopasti.

A kad smo kod visine, onaj 110 mi se čini bas dosta vislji od 50. Ne znam koliko je to zgodno.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Gledaj, moj mali je dosta obazriv na pocetku sa svim, a i sitan je 134cm. Tako da je to bio razlog da pocne sa maleckim Pivijem 50. :)

Ja sa njim idem korak po korak. Nema veze ako motor bude kod nas dve godine ili 9 meseci, zavisno kako bude napredovao.

U ovom klubu na 110 pocinju klinci od 12-13 godina, dok za mladje idu sa 70 i 80, sem ako tvoj mali nije kao 12 godisnjaci. Posle kad pocnu da ozbiljno voze prelaze na 2t.

Za mog malog je za motokros bilo presudno kada je dobio korman u stomak, valjda treci put kad smo bili. Plakao je i ja ga pitam hoce li da prestane, a on kaze ne, hoce da nastavi.

Rekoh doci cemo jos dva tri puta, pa da vidimo da li ga jos drzi. Mislim da je to bilo presudno.

Sad samo prica o tome i gleda opremu, youtube i onog malog degana. Poslednji put je obilazio druge za po krug ili dva, i sad samo prica kako ce da bude sampion u motokrosu. To ce da vidimo, ali za sad ga drzi. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 957 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

pre nesto meseci sam i ja postavio slicnu temu...kumov mali prerastao kvada, pa smo mu vijali nesto na dva tocka...omladinac se zaleteo, hoce hoce hoce...par puta isao da gleda trke, pun elana, kad ce motor,kad ce motor...nadjemo PW80, sredimo svaki sraf na njemu kao i svaki drugi motor koji nam je dosao pod ruke..

pri prvoj ozbiljnijoj voznji, omladinac padne...prodje bez ikakvih posledica, full oprema, al ostao strah...kum nece da ga forsira, motric stoji u garazi...svakih nedelju dve omladinac pita tatu jel mogubda ga upale, ali ne sme i dalje da sedne...sad cekamo razvoj situacije :) ja sam ubedjen da cje da probije strah, ali kum ima teoriju da mora malinsam da pokaze da zeli...u varijanti je "moje je da mu omogucim, a on nek odluci da li hoce ili nece"...

received_10212325042056152.jpeg

received_10212325042136154.jpeg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
Gledaj, moj mali je dosta obazriv na pocetku sa svim, a i sitan je 134cm. Tako da je to bio razlog da pocne sa maleckim Pivijem 50.
Ja sa njim idem korak po korak. Nema veze ako motor bude kod nas dve godine ili 9 meseci, zavisno kako bude napredovao.
U ovom klubu na 110 pocinju klinci od 12-13 godina, dok za mladje idu sa 70 i 80, sem ako tvoj mali nije kao 12 godisnjaci. Posle kad pocnu da ozbiljno voze prelaze na 2t.
Za mog malog je za motokros bilo presudno kada je dobio korman u stomak, valjda treci put kad smo bili. Plakao je i ja ga pitam hoce li da prestane, a on kaze ne, hoce da nastavi.
Rekoh doci cemo jos dva tri puta, pa da vidimo da li ga jos drzi. Mislim da je to bilo presudno.
Sad samo prica o tome i gleda opremu, youtube i onog malog degana. Poslednji put je obilazio druge za po krug ili dva, i sad samo prica kako ce da bude sampion u motokrosu. To ce da vidimo, ali za sad ga drzi.


Moj je padao sa bicikla i razbijao se ali nije odustajao. Bas pre neki dan išli da se vozimo i on u krivini samo se sruči na pod da ni meni nije bilo jasno šta je uradio. Čak ni njemu, valjda ne blenuo ko zna gde i kad je spustio se sa ivičnjaka je guvernala mu se otela iz ruku. Ali samo je ustao i otresao se i nastavili smo sa oguljenim kolenom. :) a motor kad bi dobio to bi više bio rat u kući kad ćemo opet ići u klub da bi se vozikao.
A po visini su tu negde onda, i moj je negde 130 i neki cm i stvarno mi deluje prevelik taj 110. Ne sumnjam da bi on njega mogao voziti ali me je strah da ne bi imao dovoljno hrabrosti da ga vozi opušteno kao sto bi vozio npr tu husqvarbu gde može dobro da dohvati tlo i gde mu je motor srazmeran, dok ne nauci da ga upravlja jer onda veličina prestaje igrati toliku ulogu. Bar se meni čini tako.



pre nesto meseci sam i ja postavio slicnu temu...kumov mali prerastao kvada, pa smo mu vijali nesto na dva tocka...omladinac se zaleteo, hoce hoce hoce...par puta isao da gleda trke, pun elana, kad ce motor,kad ce motor...nadjemo PW80, sredimo svaki sraf na njemu kao i svaki drugi motor koji nam je dosao pod ruke..
pri prvoj ozbiljnijoj voznji, omladinac padne...prodje bez ikakvih posledica, full oprema, al ostao strah...kum nece da ga forsira, motric stoji u garazi...svakih nedelju dve omladinac pita tatu jel mogubda ga upale, ali ne sme i dalje da sedne...sad cekamo razvoj situacije ja sam ubedjen da cje da probije strah, ali kum ima teoriju da mora malinsam da pokaze da zeli...u varijanti je "moje je da mu omogucim, a on nek odluci da li hoce ili nece"...
received_10212325042056152.thumb.jpeg.8c849c836c1b6696a501ff6f0dfec14b.jpeg
received_10212325042136154.thumb.jpeg.0b0dce567a95e38f934efd363f4af3e2.jpeg


Kod mene je cerkica takva, ona mora svojim tempom i ne može ništa da se isforsira kod nje. Ranije su motori bili babaroga za nju, a onda smo polako odlazili u garažu da pomazimo motor, prvo samo otpozadi da bi odmah posle dodira mogla da zbriše prema vratima. A onda smo polako malo više pa smo onda išli i do dilera sa motorima.. sad već hoće i da sedne na motor ali ne sme ni pod tačku razno da se upali, čak ni moja ruka ne sme da krene prema kljucu :D



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 957 postova
  • Lokacija: New Now
  • Motocikl: Aprilia Shiver GT 750, Honda CB400N

hvala. tata je vrteo nalepnice na nekom engleskom sajtu, a omladinac je birao...oko toga se nismo nista pitali :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova

Ja iman dete 12 godina oce da vozi motor nisam siguran sta da radim da li da ga vodim kod nekoga da proba sad sam citao komentare ljudi na sajtu svi su rekli moji su prvo probali pa kupiki pa voze a gde da ga vodim da proba neka preporuka mi treba jer nisam dugo u tome i ne znam jos puno ljudi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja