Jump to content

Moto Zajednica

Filteri

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

Drugari,treba mi filter 72 mm za Nikkor 18-200 VR II

Nisam jos dostigao taj nivo da koristim filtere kao sto su polarizacioni,ND itd (malo sam eksperimentisao,ali sa jeftinim filterima-pa kao da i nisam)

 

Cilj mi je da zastitim staklo objektiva,pa sam mislio da uzmem UV filter....takodje pitanje da li je isto UV i Sunlight filter?

Dakle koji preporucujete i gde moze da se kupi?

 

 

Hvala

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Nemoj da se ložiš druže, staklo objektiva je prekriveno mnogo zajebanim premazima, i jako teško se oštećuje.  Dovoljno je da stavljaš poklopac kad objektiv nije na aparatu, a kada jeste da malo pripaziš, da ga baš ne nabodeš na nešto. Ovo ti govorim iz ličnog višedecenijskog iskustva, izmenjao sam sigurno desetine objektiva za to vreme, i nijedan nisam oštetio. A nisam baš bolesno pažljiv, mislim bio sam u početku, dok nisam skapirao ... ;)

 

Uv i sky nisu isti, sky ima blagi pink štih.  Uv po meni jedino ima smisla kada fotkaš na većim nadmorskim visinama, a sky se sada retko viđa jer mu je namena prvenstveno bila da (dok se fotkalo na filmu)  smanji plavi štih koji je kasnije teško bilo korigovati pri izradi fotografija. 

 

Ako si i dalje ubeđen da ti je filter neophodan, kupi, jer miran san nema cenu. Al' se ispruži malo više, pazari neki kvalitetniji, jer jeftini umeju da degradiraju kvalitet fotki, i uglavnom nemaju premaze, pa fleruju k'o blesavi ... Mnogo pametnija investicija po mom mišljenju je dobra zonerica. Ne samo da smanjuje upad bočnog i kontra-svetla i fler, već i mogućnost da prednji element pretrpi mehaničko oštećenje.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 435 postova
  • Lokacija: SIRMIVM
  • Motocikl: Yamaha XT 660 X

Hvala za savet imenjace,malo me isparanoisao precnik stakla :)

imam zonericu koju ne skidam i tako ce i da ostane

Isti savet mi je dao i drugar iz Kanade koji je profi fotograf.....kaze nikad ne koristi filtere

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 752 postova
  • Lokacija: sokobajna
  • Motocikl: nekad

Nema na čemu ;) 

 

CPL ima svoju svrhu i smisao, ND takođe, ali samo u određenim situacijama. Što se tiče tih tzv. zaštitnih filtera, da imam neka preskupa stakla, verovatno bi ih i ja koristio ... :D

 

Lično od filtera jedino imam cokin P nosač sa nekoliko pripadajućih filtera, koje već duže vreme nemam na šta da metnem, jer sam prodao širokougaoni koji je bio ф77. Nekoliko zadnjih godina imam onu preširoku sigmu 12-24, koja ima toliko ispupčen prednji element da je nemoguće montiranje filtera ispred ... Mislim da imam negde i adapter 72 na 77, tako da mogu da ti pošaljem da se poigraš malo ako hoćeš ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja