Jump to content

Moto Zajednica

Predrasude

Recommended Posts

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Govor mog sina na fakultetu politickih nauka u Beogradu.

 

Предрасуде према моторима и мотоциклистима


Моје име је Душан Брдар, студент сам Факултета политичких наука и представићу себи блиску тему која се односи на предрасуде према мотоциклистима у Србији, али и у свету. 

Предрасуде према двоточкашима заснивају се на несолидарности возача две најзаступљеније категорије, возача аутомобила и мотоцикала, ниској свести, неинформисаности и лошим пређашњим искуствима.

Мотоциклисте прати лоша репутација због наводне ароганције у саобраћају, непоштовања саобраћајних прописа, опасности које са собом носи овај вид транспорта итд. Постоје стереотипи да вожња мотоцикла подразумева велике брзине, неношење адекватне опреме, припадност мото бандама и повезаност са разним криминалним активностима. 

Несолидарност између возача мотоцикала и аутомобила заснива се на међусобном неразумевању. Постоји разлика у величини возила и начину управљања. Возачи аутомобила често превиде двоточкаше у саобраћају и кривицу приписују непредвидивој вожњи мотоциклиста, провлачењу између трака и слабој видљивости.  

До предрасуда долази због неинформисаности. Највећи утицај има непознавање начина на који мотори функционишу, поготово при лошим временским условима. Подизањем свести и бољом информисаношћу могао би се променити неповлашћен положај мотоциклиста.

Стереотипи према мотоциклистима настају из лоших индивидуалних искустава људи, те се сви мотоциклисти стављају под исту категорију. Асоцијације на мото скупове где се конзумирају велике количине алкохола и стил облачења који одудара од социјалних норми. 

Предрасудама доприноси информација да се шанса за незгоду на мотоциклу повећава тридесет пута у односу на аутомобиле. Јавља се страх као фактор. Возачи мотоцикала су изложенији повредама, чак и при малим несрећама. Већа је стопа смртности, инвалидитета и тешких телесних повреда у односу на друге категорије.

Као млад возач, са шест година искуства на мотоциклу, сусретао сам се са бројним предрасудама и коментарима везаним за мотористе. Често ми прилазе странци, дајући ми разне приговоре и упозоравајући ме на опасности које мотор са собом носи. Коментари ове врсте потврђују предрасуде које су заступљене у народу.

Погрешно је заснивати предпоставке на малом узорку возача. Потичем из породице мотоциклиста, те ми је моје одрастање омогућило другачију перспективу. Моја вожња се зато битно разликује од горе наведених примера, те сматрам да је неправедно подводити све двоточкаше под исту категорију. 

Постоје групе као што је БЈБ, који доприносе подизању угледа бајкерске заједнице. Промовишу безбедну вожњу, ношење адекватне опреме и солидарно понашање у саобраћају. Организују бројне курсеве и манифестације које за циљ имају подизање свести међу младим возачима и возачима уопште.

Побољшању садашње ситуације значајно би допринело пребацивање фокуса са досадашњих лоших искустава и несолидарности на нове темеље које у оквиру заједнице возача желимо да изградимо.

Ljubi ga tata.:takoje:

  • Podržavam 25

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere

Nažalost koliko god mi to negirali i pokušavali da zabašurimo ovo naše, ali ne samo naše, već i ostala društva na prostorima bivše Jugoslavije obiluju predrasudama i stereotipima, koje je kako stvari stoje teško iskoreniti!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 105 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Hyosung GV125

Bravo za govor.

Naravno da ima primera koji će afirmisati predrasudu isto tako kao što ima magaraca u oklopnjacima.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4790 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Lep,pametan,poucan govor.

Nego,jel ima on svoj nalog ovde,jednom si rekao da prati forum,ako ima "prosledi" mu plusice,nemoj se kititi sinovim perjem :P:jee:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

Može li nam se reći u kom svojstvu je ovo izlagano na fakultetu? Pred drugarima iz zajebancije ili pred nekim profesorom zarad ocene ili neceg slicnog.

 

Pitam jer iskreno ovo ne zasluzuje da se izlaze pred profesorima i vise lici na rad jednog srednjoskolca koji pise sastav iz nekog suludog predmeta na koji se ne obraca paznja. Kada sam ja isao na fakultet za ovakav tekst bi dobio podsmeh profesora i zajebavanje od strane kolega. Zna se sta "student" znaci ali izgleda da su i drzavni fakulteti poceli da primenjuju sega mega ocenjivanje. Pad kvaliteta u svim sferama zivota ocigledno nije zaobisao fakultete. Od studenata se treba ocekivati vise od pola strane teksta bez ikakvih navoda, zvanicne statistike, dubljeg ulazenja u problem itd.

 

Da ima minusa verovatno bi ih dobio 100 jer ocigledno ne pratim drustvene norme ovog sajta i ne delim odusevljenje ostalih kolega ali moje misljenje je ovakvo i iznosim ga iskreno.

  • Podržavam 28

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Narod koji bira lažove i lopove nije žrtva već saučesnik!, 1953 postova
  • Lokacija: Čačak
  • Motocikl: Yamaha XTZ 750 Super Tenere
pre 30 minuta, markoizkule je napisao:

Može li nam se reći u kom svojstvu je ovo izlagano na fakultetu? Pred drugarima iz zajebancije ili pred nekim profesorom zarad ocene ili neceg slicnog.

 

Pitam jer iskreno ovo ne zasluzuje da se izlaze pred profesorima i vise lici na rad jednog srednjoskolca koji pise sastav iz nekog suludog predmeta na koji se ne obraca paznja. Kada sam ja isao na fakultet za ovakav tekst bi dobio podsmeh profesora i zajebavanje od strane kolega. Zna se sta "student" znaci ali izgleda da su i drzavni fakulteti poceli da primenjuju sega mega ocenjivanje. Pad kvaliteta u svim sferama zivota ocigledno nije zaobisao fakultete. Od studenata se treba ocekivati vise od pola strane teksta bez ikakvih navoda, zvanicne statistike, dubljeg ulazenja u problem itd.

 

Da ima minusa verovatno bi ih dobio 100 jer ocigledno ne pratim drustvene norme ovog sajta i ne delim odusevljenje ostalih kolega ali moje misljenje je ovakvo i iznosim ga iskreno.

Ako neku pojavu ili društvenu grupu prate predrasude ili stereotipi, bez obzira da li je reč o Romima, rokenrolu ili bajkerima, onda to nesumnjivo predstavlja razlog da se o tome govori. Tim pre jer predrasude i stereotipi svake vrste karakterišu ovo naše nesretno društvo bez izglednih šansi da se one u skorije vreme svedu na neku, uslovno rečeno, društveno prihvatljivu meru. Stoga ne vidim ni jedan jedini razlog da se ovom temom ne bave studenti političkih nauka ili sociologije. Uostalom svako od nas se bar jednom i to u svom najbližem okruženju suočio sa predrasudama koje prate rokere ili ti ga motordžije, bajker mi zvuči kao novokomponovana kovanica. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R
20 hours ago, sashac said:

Побољшању садашње ситуације значајно би допринело пребацивање фокуса са досадашњих лоших искустава и несолидарности на нове темеље које у оквиру заједнице возача желимо да изградимо.

Jel' može prevod? Subtitle na srpski?

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator
Pre 7 sati, Nemanja_Denke je napisao:

@Arso nije poenta da se o tome govori. Svakako je tema interesanta poenutim profesijama.

 

Ono što je Marko hteo da kaže (predpostavljam) i sa čime sam se ja složio jeste da ovaj rad nema akademsku ni formu ni sadržinu.

Zna se kako izgleda blogerski, kako novinarski a kako akademski rad. Ono što je osnovno je neki opšti uvod u temu, postavljanje teze, odbrana teze kroz analizu i argumente, kritički osvrt na tezu i obavezan zaključak.

    Ako mogu da primetim, ovaj rad nije ni akademski ni novinarski ni blogerski već studentski koga je pisao student ( koji tek po završetku studija može da se računa da je " akademski obrazovan " - za sad je samo student kao i hiljade drugih. Ipak, od tih drugih se on razlikuje po tome što je napisao rad kakav se do sad verovatno nije pojavio među studentskim radovima - dok se mnogi studenti pojavljuju sa prepisanim il prerađenim radovima nekih bivših studenata - a neki nikad ni ne napišu neki rad.  Dečko je pokazao kreativnost, napisao je rad koji je zasnovao na temi njemu bliskoj. Možda je mogao da bude i bolji, ali za jednog studenta je dobar i pretpostavljam da će njegovi profesori to znati da cene . 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R
20 minutes ago, drumskalisica said:

    Ako mogu da primetim, ovj rad nije ni akademski ni novinarski ni blogerski već studentski koga je pisao student ( koji tek po završetku studija može da se računa da je " akademski obrazovan " - za sad je samo student kao i hiljade drugih. Ipak, od tih drugih se on razlikuje po tome što je napisao rad kakav de do sad verovatno nije pojavio među studentskim radovima - dok se mnogi studenti pojavljuju sa prepisanim il prerađenim radovima nekih bivših studenata - a neki nikad ni ne napišu neki rad.  Dečko je pokazao kreativnost, napisao je rad koji je zasnovao na temi njemu bliskoj. Možda je mogao da bude i bolji, ali za jednog studenta je dobar i pretpostavljam da će njegovi profesori to znati da cene . 

Znaš li kako izgleda jedan rad, seminarski, studija, teorija, rasprava, apoteoza, prilog itd.... U šta bi eventualno spadao ovaj uradak? 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zlo i naopako, 545 postova
  • Lokacija: Kula
  • Motocikl: Kao da nema

@drumskalisicaStudent - od lat: studere - znaci stremiti ka necemu. interesovati se za nesto. istrazivati predmet interesovanja.

Student treba da bude krem drustva. ono najbolje sto omladina moze da pruzi.

Fakultet treba da bude mesto gde se ideje suprostavljaju argumentima, dokazima i resenjima.

U ovom slucaju student nije, po mom misljenju, opravdao svoje zvanje/titulu.

Od studenata se sve manje ocekuje i sve manje im se omogucava da sire svoje znanje i slobode u potrazi za tim znanjem.

Svaki rad studenta treba da zadovolji neke forme. Kako se kult samokriticnosti urusava (usled svih sranja u zemlji) tako se od studenata ocekuje manje a lestvica norme se spusta.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer

Tema je bila emocionalno izlaganje neke sebi bliske teme bez preteranih fraza i parafraza.Narodski.Znaci ubetiti prisutne u neke svoje stavove.Uspeo je,jer dobio je gromoglasan aplauz.Nije bilo za ocenu,vec obicna aktivnost.

On je na najzahtevnijem smeru fpn-a,medjunarodna politika-diplomatija.Dosadasnji prosek mu je 8.6,nikad nije pao ispit,95.to je godiste i cetvrta godina.

Ja razumem poentu koju Milos i ostali govore,ne slazem se sa time,ali boze moj.Hvala na sugestijama,one ce svakako pomoci,i ja cu mu ih preneti.

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 418 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535
Pre 1 sat, sashac je napisao:

Tema je bila emocionalno izlaganje neke sebi bliske teme bez preteranih fraza i parafraza.Narodski.Znaci ubetiti prisutne u neke svoje stavove.Uspeo je,jer dobio je gromoglasan aplauz.Nije bilo za ocenu,vec obicna aktivnost.

On je na najzahtevnijem smeru fpn-a,medjunarodna politika-diplomatija.Dosadasnji prosek mu je 8.6,nikad nije pao ispit,95.to je godiste i cetvrta godina.

Ja razumem poentu koju Milos i ostali govore,ne slazem se sa time,ali boze moj.Hvala na sugestijama,one ce svakako pomoci,i ja cu mu ih preneti.

- Sreća da sin nije ovde logovan ,  jedva ako bi sad bio i  druga godina. Izgleda da je lakše proći na fakultetu političkih nauka nego na forumu.  :sampion:     Sve čestitke tati . 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Cool tip, 2146 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: MT 09 Tracer
pre 41 minuta, Jašim je napisao:

- Sreća da sin nije ovde logovan ,  jedva ako bi sad bio i  druga godina. Izgleda da je lakše proći na fakultetu političkih nauka nego na forumu.  :sampion:     Sve čestitke tati . 

Imam ja dovoljno sopstvenih problema,da bih razmisljao o tudjim.:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 40 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha FZS 1000 Fazer

Gledam koliko triggerovanih ljudi ima ovde, pa sam fasciniran... Jbg pun forum trolova, toksicnih ljudi i samoproglasenih akademika.

Ovaj rad predstavlja jednostavnu simulaciju kako treba da izgleda struktura jednog govora, nista manje, nista vise. Imali smo tacna uputstva koja smo trebali da pratimo i tako je i napisan. Poenta sto je ovde postavljen je njegova zanimljiva tematika koju sam izabrao.

Mislim da gospodine ''markoizkule'', vas komentar je samo odraz vaseg manjka obrazovanja i licne gluposti. Cinjenica da ste pomislili da ovo moze da se poredi sa akademskim radovima, hahahah pa ajde da se ne zajebavamo, pa dal si ti realan..

Vazno da ste gospodine, sa wikipedie izveli naziv student na latinskom, verovatno ste akademski obrazovani da bi tako nesto uspeli da napisete. Bravo bravo

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

^^ Sad ništa ne razumem!?! 

Ko je ovde kome otac? :neznam:

 

Šalu na stranu, ne smatram se merodavnim za utvrđivanje vrednosti javnog govora, ali svakako je degutantno preispitivanje kapaciteta deteta jednog od naših kolega na ovakav način. Na bilo kakav način ;) 

Tematika + pominjanje BJB zajednice :takoje:

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne glasam - ne ćutim, 395 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kawasaki Ninja ZX-14R

Bila jednom jedna velika zemlja u kojoj nisi mogao da preguraš prvi srednje bez elementarnog poznavanja pravopisa. Ali ta zemlja se Srbima nije dopadala, pa sada živimo svoji na svome, sada sve može, naši smo :)

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja