Jump to content

Moto Zajednica

Moj prvi udes 18.11

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R 1150 GS

Moj prvi udes se desio danas blizu bogoslovije. Hteo sam da vas pitam sta sam mogao bolje da uradim u ovoj situaciji.
Ja sam isao ka bogosloviji skroz levom trakom, jedno 10 metara od mene covek se naglo isparkirao i zauzeo je obe trake jer je karavan, nisam znao da li me uopste video i da li ce nastaviti da se isparkirava. Krecem da kocim sa obe kocnice al vidim da ne mogu da ukocim, u tom trenutku sam kontra skretanjem pokusao da ga obidjem sa leve strane i motor je pao i krenuo da suljam, suljao sam do skroz desne trake kontra smera (oko 5-10 metara) ... isao sam oko 60 na sat

Imao sam veliku srecu sto nisam pogodio auto inace mislim da bih polomio nogu, takodje me je spasao crash bar jer kada je motor pao na stranu, nije mi poklopio nogu, tako da sam prosao samo sa ogrebotinom na ruci. Od opreme sam imao pantalone sa protektorima, rukavice, kacigu, jaknu ( obicnu ) i duksericu. Od povreda imam samo ogrebotine na levoj ruci.

Covek je odmah prisao pitao da li sam dobro, nakon toga smo pomerili motor i dogovorili se. Covek tu radi i izgleda da se stalno tako isparkirava, rekao je da uopste nije pogledao u mom pravcu i nije ocekivao motor. Video sam da je pristojan covek i nakon sto me pustio adrenalin dogovorili smo se da mi plati samo jaknu. Ponudio je da me odveze do hitne ali zaista nije bilo potrebno. Rekao sam mu da pazi na motoriste i razisli smo se. Nisam hteo da zovemo policiju jer sam svestan da bi bio u velikom kanalu jer je presao preko pune i izvazvao sudar, verujem u karmu i  necu posle da me tera maler. 

Hteo bih da naglasmi da na motoru osim crash bara nista nije osteceno ... instalirao sam ga pre mozda mesecak dana i zaista se isplatio jer bi mi motor legao ravno na cilindar ( gs 1150 boxer)...

PAD.png

IMAG0918.jpg

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Medoševac - Nis
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

odlicno se zavrsilo, moja preporuka kad vidis nekog ko ti je sumnjiv, isparkirava, zeli da se ukljuci a neodlucan je, bolje ti prikoci ili cak stani iako imas prednost, ipak je njemu samo materijalna steta...........znamo svi koliko se u Srbiji pazi na motocikliste pa mora tako jbg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R 1150 GS
1 minute ago, ianullrich said:

odlicno se zavrsilo, moja preporuka kad vidis nekog ko ti je sumnjiv, isparkirava, zeli da se ukljuci a neodlucan je, bolje ti prikoci ili cak stani iako imas prednost, ipak je njemu samo materijalna steta...........znamo svi koliko se u Srbiji pazi na motocikliste pa mora tako jbg

Ma nije ni svetla upalio, nisam uopste registrovao da se isparkirava, on je to tako munjevito odradio valjda zato sto je hteo u kontra smer da ide, pa da izvede to jako brzo... ali slazem se da treba biti pazljiviji

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 111 postova
  • Lokacija: Medoševac - Nis
  • Motocikl: Honda CBR 600 f3

sve razumem, ali kultura u saobracaju kod nas je na vrlo niskom nivou, ljudi su okupirani svojim problemima, cesto ne gledaju ni gde idu a kamoli da obracaju paznju na druge

zato bukvalno moras da im citas misli sta zele da urade

znam da ne bi trebalo tako ali jbg, to glavu cuva

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 3 sati, Vision je napisao:

Hteo sam da vas pitam sta sam mogao bolje da uradim u ovoj situaciji.

 

Pre 3 sati, Vision je napisao:

Ja sam isao ka bogosloviji skroz levom trakom, jedno 10 metara od mene covek se naglo isparkirao i zauzeo je obe trake jer je karavan, nisam znao da li me uopste video i da li ce nastaviti da se isparkirava. Krecem da kocim sa obe kocnice al vidim da ne mogu da ukocim, u tom trenutku sam kontra skretanjem pokusao da ga obidjem sa leve strane i motor je pao i krenuo da suljam, suljao sam do skroz desne trake kontra smera (oko 5-10 metara) ... isao sam oko 60 na sat

Uradio si verovatno sve, izvršio takozvano panično kočenje pri iznenadnom nailasku na prepreku, potom pokušao da uradiš manevar izbegavanja prepreke. Verovatno a ne sigurno, uvek postoji upitnost kao što se i sam pitaš, da li je moglo drugojačije. Teško je reći ili proceniti sada, svi komandanti posle bitke. Bez obzira na nove kočione pločice, nepoznato je da li je efikasnost kočnica u punoj performansi i da li bi zaustavni put mogao da bude kraći; da li je stanje pneumartika dobro, da li si dovoljno oštro kočio i pravilno krenuo u vršenje manevara izbegavanja prepreke, da li su vešanje i geometrija u optimalnoj podešenosti za maksimalnu upravljivost, da li si instruiran predupređivanju, defanzivnoj vožnji i mogućim prevazilaženjem neželjenih situacija, možda je postojao izlaz u pokušaju izbegavanja bez kočenja ili čak i sa dododatnim ubrzanjem. Na ovo sve je nemoguće odgovoriti, to ćeš ti naj bolje da zaključiš. Da, svakom sumnjivom treba tako i pristupati, svirati, ablendovati, usporiti itd. , al je problem što su svi manje ili više sumnjivi, u Srbiji izgleda da može da bude ono što ne može biti.

 

Činiti svesno polukružno okretanje preko pune linije zarad skraćivanja puta je naj blaže rečeno krađa, nemoralan čin uz to i zakonom zabranjen i protivan. Nije ovo kulturološko pitanje, kultura je kad se učini ustupak ili neki postupak koji nije obavezujući, ovo je čista krivica, pokušaj ubistva iz nehata, mogao je da te udari sa boka ili da si pao pod kamion iz suprotnog pravca i bio pogažen na licu mesta, ne daj Bože.

 

Dobro si prošo, neko naravučenje ćeš sigurno da izvučeš. I bez kreš bara ne bi slomio nogu na Bokseru, cilindar štiti prilično dobro.

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1638 postova
  • Motocikl: /

Taj ce i sutra tako da se isparkirava... i prekosutra... i za 5 dana... mesec dana... Par dana ce da pazi, a posle ce opet da ga boli djoka... Dok ponovo ne naidjes ti... ili neko drugi... 

  • Podržavam 8

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Doživotno lud i zbunjen !, 241 postova
  • Lokacija: NBgd Vamos - U Romingu Tamos
  • Motocikl: 1250 Triple Black...Vel.ki baš !!!

To što je uradio ovaj sa ovakvim isparkirivanjem je u najmanju ruku,što reče Djunta,citiram: najblaže rečeno krađa, nemoralan čin uz to i zakonom zabranjen i protivan a isto i pokušaj ubistva iz nehata(mogao je da te udari sa boka ili da si pao pod kamion iz suprotnog pravca i bio pogažen na licu mesta), ne daj Bože.

Zato sam razmišljanja da nisi trebao da sebi dozvoliš da ovo prodje SAMO bez poziva policije i na dogovoru oko naknade štete(jakna?)...a gde je ostalo,jakna,kraš bar illi ti već šta god da je još materijalno stradalo,i gde je još tu tvoj pretrpljen strah,bol i sama moućnosz da je ovo moglo i mnogo,mnogo gore da zsavrši po tebe.

Treba koristiti svaku priliku i ovakve naučiti pameti i za radi njih a i za nauk drugima, da nisu sami u saobraćaju a što reče i član ser  : Taj ce i sutra tako da se isparkirava... i prekosutra... i za 5 dana... mesec dana... Par dana ce da pazi, a posle ce opet da ga boli djoka... Dok ponovo ne naidjes ti... ili neko drugi... 

Ali dobro, tvoja je odluka i procena bila takva a ti ćeš sam znati kad ti se ohladi glava, da li si dobro postupio ili si trebao drugačije da uradiš.

Najvažnije je da si ti dobro i da si čitav a materijalno se da popraviti.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Pustite dečka, on je po svom nahođenju doneo takvu odluku smatrajući se poravnatim. U Nemačkoj bi prvi vozač koji bi naišao odmah okrenuo policiju i hitnu videvši oboren motor, za njim još ko zna koliko njih bi pozvali hitne službe, a oni kad bi došli i zatekli da nema nikog, verovatno bi obojicu optužili za prikrivanje krivičnog dela. Kod njih se kažnjava kad neko na auto putu priđe vozilu ispred na bliže od 3 isprekidane crte. To tako funkcioniše i zato je država sinonim uređenosti, ljudi jednostavno ne tolerišu loše. Međutim, kod nas je vek negativne selekcije i naprosto je sramota i označiti negativnost a kamoli nešto više, psst, ćuti, dobro je, moglo je i gore i zato smo između ostalog tu gde jesmo i preživljavmo to što doživljavamo generalno. Svi to činimo na ovaj ili onaj način, 100 grama kafe je simbol.

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 197 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: MaxSym 400i

Potpuno se slazem sa gore navedenim,oprostio si nekome ko je potencijalni ubica jer ce ovakvim ponasanjem u saobracaju kad tad nekoga unesreciti ili ubiti.

To sto je on bio "korektan",ponudio prevoz u hitnu,nije pobegao....sve je to lepo ali takvog bih okarakterisao jednom slikom koju danas videh i koja do kraja opisuje mentalitet prosecnog Srbina koji je eto malo svesniji od vecine ali daleko od normalnog.

djubre.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 651 postova
  • Motocikl: XTZ 750

Kupi GoPro i snimaj kad voziš po gradu. Na snimku bi se videlo da je on izazvao udes. Pošto nije bilo kontakta između vozila, zamisli da je došlo do suda a vozač automobila, vrlo fin čovek, na sudu počne da priča drugu priču kako si ti sam pao i još nađe svedoke. Sa snimkom si mogao da ga malo prepudiš pa da mu uzmeš još malo više ovako vansudski. I naravno, posle odete na po jednu ljutu iza ćoška da proslavite pa mu malo zavrneš uho da niko ne vidi, čisto da se seti bajkera za dan državnosti.

 

Dobro je što si čitav.

 

Pozdrav

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1574 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

@Vision  Pitao si "sta sam mogao bolje da uradim u ovoj situaciji". Pitanje može da se odnosi na reakciju pre pada ili rasplet nakon pada. Nakon pada postupio si u skladu sa svojom savešću, nazorima, iskustvom i procenom situacije. I to je to. Ne postoji univerzalni recept.

Ono što je prethodilo padu, ja vidim ovako:

 

Faktor ON:

Umesto da ode do kružnog toka, 100m dalje, on seče tri trake da bi uštedeo minut vremena. Glupo i bahato; nema se šta olakšavajuće reći u njegovu korist.

 

Faktor OKRUŽENJE:

Nije te video, jer nije ni gledao. Ali posredno zaključujem da nije bilo drugih vozila u tvojoj neposrednoj blizini, jer bi nešto gabaritnije od motora - uočio. Takođe, to znači, da ti nisi morao da rasipaš pažnju na vozila oko sebe, pa si mogao (morao) da "na radaru" držiš i neposredno okruženje saobraćajnice.

Karavan tu nije mogao da bude parkiran pod 90° u odnosu na put, već paralelno sa putem. Kao takav, nije mogao baš kao iz praćke da iskoči i zapreči obe trake, trebalo mu je nešto vremena i prostora za to.

 

Faktor TI:

Ti promisli koliko si bio koncentrisan na vožnju i okruženje u tom trenutku kada je on uspeo da te iznenadi u potpunosti. Da li si koristio sirenu i da li je ta sirena dovoljno jaka? Da li si imao upaljeno dugo svetlo na motoru? Da li u trenucima "dokolice", s vremena na vreme, provežbaš kočenje maksimalnom silom?

 

Prošli ste odlično (super jeftino) i ti i motor. Izvuci svoje pouke i teraj dalje.

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
[mention=39168]Vision[/mention]  Pitao si "sta sam mogao bolje da uradim u ovoj situaciji". Pitanje može da se odnosi na reakciju pre pada ili rasplet nakon pada. Nakon pada postupio si u skladu sa svojom savešću, nazorima, iskustvom i procenom situacije. I to je to. Ne postoji univerzalni recept.
Ono što je prethodilo padu, ja vidim ovako:
 
Faktor ON:
Umesto da ode do kružnog toka, 100m dalje, on seče tri trake da bi uštedeo minut vremena. Glupo i bahato; nema se šta olakšavajuće reći u njegovu korist.
 
Faktor OKRUŽENJE:
Nije te video, jer nije ni gledao. Ali posredno zaključujem da nije bilo drugih vozila u tvojoj neposrednoj blizini, jer bi nešto gabaritnije od motora - uočio. Takođe, to znači, da ti nisi morao da rasipaš pažnju na vozila oko sebe, pa si mogao (morao) da "na radaru" držiš i neposredno okruženje saobraćajnice.
Karavan tu nije mogao da bude parkiran pod 90° u odnosu na put, već paralelno sa putem. Kao takav, nije mogao baš kao iz praćke da iskoči i zapreči obe trake, trebalo mu je nešto vremena i prostora za to.
 
Faktor TI:
Ti promisli koliko si bio koncentrisan na vožnju i okruženje u tom trenutku kada je on uspeo da te iznenadi u potpunosti. Da li si koristio sirenu i da li je ta sirena dovoljno jaka? Da li si imao upaljeno dugo svetlo na motoru? Da li u trenucima "dokolice", s vremena na vreme, provežbaš kočenje maksimalnom silom?
 
Prošli ste odlično (super jeftino) i ti i motor. Izvuci svoje pouke i teraj dalje.
 


Slažem se sa većim delom, dodao bih:

Faktor on:

Olakšavajuće je priznanje da je pogrešio, postupak da je odmah predložio da te obešteti i pre svega pitanje da te odveze do bolnice.
Pogrešio je u startu ali je se ispravio koliko je mogao u produzetcima i možda je ovo škola za ubuduce.

faktor TI:

Skoro sam siguran da ti je ‘guard’ bio pasivAn jer čim neko seda u auto, pale se svetla, znaci da predstoji neka akcija sa njegove strane. Tražiš onda kontakt ocima ukoliko je moguće, da uveriš sam sebe da te je on video i ne dozvoljavaš mu da pogreši, čitaj - da budeš oboren zbog njegove nepažnje.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R 1150 GS
17 minutes ago, Savan said:

 


Slažem se sa većim delom, dodao bih:

Faktor on:

Olakšavajuće je priznanje da je pogrešio, postupak da je odmah predložio da te obešteti i pre svega pitanje da te odveze do bolnice.
Pogrešio je u startu ali je se ispravio koliko je mogao u produzetcima i možda je ovo škola za ubuduce.

faktor TI:

Skoro sam siguran da ti je ‘guard’ bio pasivAn jer čim neko seda u auto, pale se svetla, znaci da predstoji neka akcija sa njegove strane. Tražiš onda kontakt ocima ukoliko je moguće, da uveriš sam sebe da te je on video i ne dozvoljavaš mu da pogreši, čitaj - da budeš oboren zbog njegove nepažnje.



Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

 

Slazem se sa ovim i mislim da mi je gard bio pasivan, tako da moram da pripazim na to. Takodje sam zakljucio da bih trebao da vezbam nagla kocenja, jer ipak u ovoj situaciji na toj uzbrdici na suvom putu bih trebao da mogu da ukocim.. cenim da nisam dovoljno verovao motoru i onda sam se odlucio sa obilazenje. Ovog puta je proslo "jeftino", ali bih definitivno trebao obratiti vise paznje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motoras, 2319 postova
  • Lokacija: PECINCI
  • Motocikl: BMW '73. zderac kilometara // TOMOS APN 4/deva //Gpz900r Ninja // VULCAN VN1500

Ako nema kontakta mozes ga je**ti. Meni je u Simanovcima izleteo kamion sa prikolicom,sa sporednog puta,sa desne strane,skrenuo u levo. Znaci sve mi je zatvorio. Ja sletim desno s puta,zakacim desnim farom (Zastava pik ap) za betonsku banderu. Brzina je bila oko 45-50,jutro,put mokar...

Kamiondzija ,stao,izasao iz kamiona,drzi se za glavu. Kaze-- Jao,sta sam uradio? I onda sedne u kamion i pobegne.

  Kod sudije-Ko je kriv-ja,naravno. Ko je svedok-kamiondzija. I sta je izjavio svedok? Da sam ja jurcao i sleteo s puta. I on je doveo jos jednog svedoka koji je to isto video. Sta sad? Platio sam kaznu,slupao auto... Kaze sudija da sam se zavukao pod prikolicu,on bi bio kriv. A ja mrtav. Jebi ga,bolje ovako.

Bog ce im vratiti...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 50 minuta, Ausländer je napisao:

Može jedno retoričko pitanje:

Da je došla policija da li bi uopšte okrivila vozača auta za štetu na motoru i pad vozača?

Ono on jeste izašao ali nije bilo kontakta, a motor je sam pao, pa sad ide ono neprilagođena brzina uslovima puta...

... kazna za ugrozavanje bezbednosti.

Jedini moguci scenario.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja