Jump to content

Moto Zajednica

R1100 RT: Odrzavanje

Recommended Posts

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 22 sati, mikiroy je napisao:

ali hvala Đunti što je pomenuo faziranje. Inače moram priznati, vratio bi kardan ne obraćajući pažnju na to.

 Dođeš, kod mene se zna tarifa, x5.

 

Pre 22 sati, mikiroy je napisao:

ali ja ne razumem kako se šraf (ležaj) može dotegnuti preciznije nego kvalitetnim moment ključem, silom koja ja propisana. 

 

Ovo je primer, veliki lager na FD-u na 11.xx:

 

1221321263_FDlager.thumb.jpg.b8fe3d04036ba15e8798e1f0ed832258.jpg

 

Preko  kućišta se praktično steže ležaj, evidentna je razlika u tih 0,05mm u samoj rotaciji, odnosno, u otporu. Ovo je primer kako izgleda fino podešen lager, što često nije bio slučaj pri fabričkoj ugradnji, a i kasnije tokom reparacija, sa 0,10 sigurno nebi išo ovako glatko:

 

 

Kris Haris, onaj što drži stalno čačkalicu u zubima, je svojevremeno izneo tvrdnju da moment od 8Nm nije dovoljan i da je to razlog preranoj pojavi zazora koju niko ne primeti na vreme i da zato propadaju ti pivot lageri, naveo je 12 Nm kao adekvatniju vrednost. Nisim nikad stezao moment ključem i poredio sa  radom na osećaj, ali sam sklon da se složim. Fabrički podaci ne moraju da budu uvek dobri, uz to, ne uzimaju u obzir  niz činioca kojih nema kod novog sklopa, računajući da se problematikom bavi iskustvena osoba, svaki polovan ležaj ima deformitet nužno. Tehnološki, ležajevi se podešavaju na šumnost, pa se tako definiše pritisak koji nastaje pritezanjem čija se sila naznačuje, ali u idealnim uslovima. Kod delimične rotacije i pomenute anomalije uz neizbežne deformacije, klaćenje ne mora da ide ujenačeno duž luka, zatim, prvo stezanje i par narednih se različito odražavaju na kretanje, tako da okidanje iz prve nije siguran optimum.  U suštini, lager ne treba da ima zazora i mora  da se vrti potpuno lako, nekad ode sat i kusur  vremena za podešavanje, ponekad mora da se mete točak zbog većeg kraka, ne retko mora da se svesno pravi kompromis jer su ti lagerčići preskupi i nema zamenskih.       

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Đunta, mogu da razumem da ljudi sa istančanim osećajem i iskustvom mogu na šum na dotegnu ležaj, ako isti pri tom ima namenu da se konstantno (beskonačno) vrti. Ali kako to primeniti, naprimer na pivot ležajeve, za koje mi se čini da imaju hod od možda 30 stepeni kruga? 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ležaj se steže na osećaj, da nema zazora a da se istovremeno vrti lako, šumnost je postupak proizvođača lagera. Diferencijal, isto važi i za kardansko kućište, se rukom klati gore dole  i nađe optimalna zategnutost. Osiguravajuća matica može da ima povratni uticaj, retko doduše, povlači pin kao radapcigerom i tad dođe do blagog olabavljivanja lagera pa valja da se radi korekcija dodatnim stezanjem ležaja. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 183 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW F650GS Dakar 2005.

U svetu se točkovi stežu na kilo ključ, a kod nas na vazdušni udarni čekić ili metodom stegni koliko možeš. Priča o metodama iznad je na žalost čista naučna fantastika i većinom se pribegava nekim priručnim metodama, kao i stezanje konusnih ležajeva gde se prvo na određenu kilažu stegne pa se popusti pa se opet stegne ali na manju... niko tako realno ne rade već stegnu i ako nema.lufta na ruku to je to.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Svaka čast ko to može na osećaj. Možda ljudi sa velikim iskustvom mogu na taj način da tačno doziraju silu. Meni ostaje moment ključ, pa kud puklo.  Nisam majstor, ali nisam ni neko ko je prvi put uzeo alat u ruke. Volim mnoge stvari u domaćinstvu da obavim sam. Imam  Audi A4 B6 već skoro 10 god. koji nikad nije bio kod majstora. Sva sreća nije ni imao kvarove, ali od velikog servisa pa nadalje, sve radim sam. Krečim, popravljam oko struje, vode, kućnih aparata, farbam, odštopavam kanalizaciju.Znam da ne možeš biti stručan za sve, ali radim svašta i volim majstorisanja. E da. Moram da pomenem i aero modelarstvo. To  mi je omiljeni hobi. Znam avion da pravim i po pola godine. Kad bolje razmislim, jedina stvar koju ne mogu da zajebem je  odštopavanje kanalizacije:jee:. Malo sam izašao iz teme održavanja motora, ali suština je da volim da mi je sve u ispravnom i čistom stanju i siguran sam da neke stvari odradim bolje od majstora koji žuri ili se predstavlja da je "majstor" 

Promenio član mikiroy
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1699 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 10 sati, dusantomic je napisao:

U svetu se točkovi stežu na kilo ključ, a kod nas na vazdušni udarni čekić ili metodom stegni koliko možeš. Priča o metodama iznad je na žalost čista naučna fantastika i većinom se pribegava nekim priručnim metodama, kao i stezanje konusnih ležajeva gde se prvo na određenu kilažu stegne pa se popusti pa se opet stegne ali na manju... niko tako realno ne rade već stegnu i ako nema.lufta na ruku to je to.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Pa nije bas tako.Kad je sve novo,kilo kljuc je prava mera,a sta ces sa srafovima koji su 150 puta zavrnuti i odvrnuti ko zna kako.Korodirani,felne farbane pa zafarbana i sedista za srafove,istegnuti srafovi,itd.Ovo sto je @đunta opisao itekako ima uporiste.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R

Da li postoji neko "sretno" resenje kada procuri amortizer kormana ?

Reparacija ?

I koliko je , da kazem - problem ... voziti ili ne voziti motor kada se to desi. 

Hvala.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Evo obećao sam slike motora.

 

IMG-20210609-175847.jpg

 

IMG-20210609-175857.jpg

 


IMG-20210609-175907.jpg

 

 

IMG-20210609-175924.jpg

 

IMG-20210609-175936.jpg

 

IMG-20210609-175947.jpg

 

IMG-20210609-180028.jpg

 

IMG-20210609-180044.jpg

 

IMG-20210609-180055.jpg

 

IMG-20210609-180105.jpg

 

 

 

IMG-20210609-180159.jpg

 

IMG-20210609-180400.jpg

 

IMG-20210609-180829.jpg

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Promenio član mikiroy
  • Sviđa mi se 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Javio mi se jedan problem danas posle vožnje.

Ispod ručke prednje kočnice, primetim dve kapi na rezervoaru. Brže našpricam Merom i obrišem da mi

ne bi Dot 4 uništio farbu. Primetih na mestu označenom na slici, da je malo vlažno. Nakon dvadesetak umerenih pritisaka

na kočnicu, kap nije pala, ali se vidi da je mokro od kočione tečnosti. Zbog ovoga će definitivno kod majstora. Da li se radi samo o nekoj gumici, dihtungu ili nečem trećem ?

 

Evo slike.

 

Inked-IMG-20210609-201201-LI.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

E moram samo dodati da je menjač nestvarno tih i mnogo se tečnije šalta sa Castrol MTX 75W140.

Neverovatna razlika.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Vojvodina - Kula
  • Motocikl: BMW R 850 R
On 8.6.2021. at 21:05, sixi je napisao:

Da li postoji neko "sretno" resenje kada procuri amortizer kormana ?

Reparacija ?

I koliko je , da kazem - problem ... voziti ili ne voziti motor kada se to desi. 

Hvala.

Niko nista … savet, iskustvo ?

mrka kapa. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 8.6.2021. at 20:44, ivica744 je napisao:

U svetu se točkovi stežu na kilo ključ, a kod nas na vazdušni udarni čekić ili metodom stegni koliko možeš. Priča o metodama iznad je na žalost čista naučna fantastika i većinom se pribegava nekim priručnim metodama, kao i stezanje konusnih ležajeva gde se prvo na određenu kilažu stegne pa se popusti pa se opet stegne ali na manju... niko tako realno ne rade već stegnu i ako nema.lufta na ruku to je to.

 

On 8.6.2021. at 20:44, ivica744 je napisao:

Pa nije bas tako.Kad je sve novo,kilo kljuc je prava mera,a sta ces sa srafovima koji su 150 puta zavrnuti i odvrnuti ko zna kako.Korodirani,felne farbane pa zafarbana i sedista za srafove,istegnuti srafovi,itd.Ovo sto je @đunta opisao itekako ima uporiste.

 

Opšti je trend simplifikacije i egalizacije, prostom spoju točka ništa ne može da se desi, osim da se teško odviju šrafovi ako se pretegnu. Moment ključ ne razlikuje dal je navoj masan i klisak, pa ode sila ohoho, niti da li je zarđao pa uopšte matica-šraf ne priđe do kraja, a ljudska ruka i jedno i drugo u glavnom razaznaje. Navoji na točku su prilično dugi,  pneumatika znatno i ubrzava i olakšava posao prostog zavijanja, a operateri na kraju rukom dotegnu šrafove, moment ključ je samo za paradu mušterijama kod vulkanizera.

 

Konusni valjkasti lager nosi znatno više, a i traje duže nego kuglasti, međutim, pokazalo se da nije tako, na adv-u postoji duga tema o tome i organizovali se ljudi i meću biksne od poliamida umesto ležajeva koji koštaju par oko 160€, plus ponovi koji su mislim još oko 70€, plus trošak zamene. Po meni je krivnja loše podešavanje, jel ko što rekoh, bilo labav, bilo pretegnut, jako brzo strada. Ovde se radi o 2 lagera koji su na istoj osi, ali ne i osovini, jedu se nejednako, košuljice im postaju elipsoidne,  rolnice gube svoj oblik valjka, a sami pinovi skoro uvek imaju neka oštećenja, tako da  kad se sve izvadi i rasturi radi pranja i podmazivanja, vrati se na druga mesta i ne nalegnu dobro, pa podešavanje prostim otkucajem moment ključa je tek upitno. Dalje, po fabričkom uputstvu se oba pina i osiguravajuća matica dodatno tretiraju Loktajtom:

 

LIKTAJT.thumb.jpg.6fec5b5621574e1d9ed0809aed3f388b.jpg

 

To sve zapeče i onda problem pri redovnom održavanju, što je isto navedeno:

 FD.thumb.jpg.177ed5d27773d0d3401f9b51caa0d892.jpg

 

Ako se javi zazor, a po mom iskustvu ga gotovo uvek bude malo, ( neki navedu da su okucali moment ključem pre x kilometara), podešavanje nije moguće moment ključem dok se levi pin ne izvadi skroz i očiste navoji na njemu, osiguravajućoj matici i samom kućištu, što je rizik da parčići zađu u iglice i da neke od njih neprimetno ispadnu u kućište, pa sledi onda njegovo skidanje što povlači niz radova koji koštaju. Kad se ume da se podesi pravilno lager, otpusti se sve, podesi i doda trunka Loktajta, traje relativno kratko i nema nikakvog rizika.

 

On 8.6.2021. at 11:50, mikiroy je napisao:

Svaka čast ko to može na osećaj. Možda ljudi sa velikim iskustvom mogu na taj način da tačno doziraju silu. Meni ostaje moment ključ, pa kud puklo.

 

I nije neki osećaj, jednostavno se razazna pod rukom kako se vrši rotacija prilkom stezanja, uz predhodnu pripremu. No, ako ne može tako, moment ključ pa kako mu bude, onda provera ranije, ili češće, na pojavu zazora, mora da se otkači koska.

 

Pre 17 sati, mikiroy je napisao:

Zbog ovoga će definitivno kod majstora. Da li se radi samo o nekoj gumici, dihtungu ili nečem trećem ?

 

On 8.6.2021. at 21:05, sixi je napisao:

Da li postoji neko "sretno" resenje kada procuri amortizer kormana ?

Reparacija ?

I koliko je , da kazem - problem ... voziti ili ne voziti motor kada se to desi. 

Hvala.

 

Pre 5 sati, sixi je napisao:

Niko nista … savet, iskustvo ?

mrka kapa. 

 

Amortizer kormana je po meni suvišan, on samo koči okretanje nekim svojim otporom. Ima smisla kod nekih oslanjanja koji su podložna voblingu, a to nije ovde slučaj, koriste ga neki takmičari, a neki su protivnici jer usporava dejstvo upravljanja.

 

PS:

Lep motor, reko bih da je u jako dobrom stanju. Inače je fabrika, baš zbog diy održavanja, eliminisala ovo rešenje na diferencijalu i napravila potpuno drugojačije na " 12.xx, ali je cena u kraćem trajanju samog kardanskog vratila, zašta opet dobar deo krivice bude u našim rukama. 

Promenio član đunta
  • Hvala 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

"Stručnjaka" je uhvatio neizdrž i krenuo sam da rastavim, odnosno izvadim klip iz glavnog kočionog cilindra. Kada je kočiona tečnost iscurela iz cilindra, primetio sam da je izašlo dosta kristalizovanog sadržaja. U samom cilindru se nahvatalo te kristalizovane tečnosti i nju sam najpre očistio krpom natopljenom medicinskim benzinom. Posle sam na gumeni valjčić bijaksa, nalepio vodobrusnu šmirglu granulacije 2500. Nakon blagog šmirglanja cilindra, oprao sam ga opet benzinom i dobio savršeno glatke površine cilindra. Gumice na klipu su vizuelno u odličnom stanju. Sastavio sve obrnutim redosledom, sipao Dot 4 u posudu i krenuo da ozračujem kočnice, ali nikako na polugi kočnice da dobijem pritisak. Pumpam je, otvaram, zatvaram šraf za ozračivanje na prednjim kočionim kleštima, ali ništa se ne dešava. Bio bi zahvalan ukoliko neko ima savet oko navedenog. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Kada pritišćem kočnicu, sa otvorenim šrafom na klještima, ulje puni crevo koje sam postavio uspravno i penje se na visinu od skoro metar creva. Mehurića nema, ali nikako da dobijem tvrdu kočnicu sa zatvorenim šrafom za ozračivanje na klještima prednje kočnice. Naravno, šrafić sa strane cilindra sam zavrnuo, nakon što sam klip sa oprugom pritisnuo u cilindar. Gore oko posude i glavnog cilindra nema nigde kapi. 

Promenio član mikiroy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Sad sam malo "dobio" prednju i proterao otprilike 2 decilitra kroz prednja klješta, ali je kočnica jako sunđerasta. Moram da skidam oklope i rezervoar da vidim  kako će biti kad ozračim abs modul. Na glavnom kočionom se ne vidi više nikakvo curenje. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Na proculeri cilndar se nevraćaju stare gumice.

Glavni kočioni  je iznad nivoa ABS modula, ostalo je crevo puno tečnosti, tako da vazduh nije mogao da siđe u njega pri otkačinjanju cilindara. Mada valja da se tečnost zameni i na samom ABSu zbog efekta sifona, svake druge zamene, sada treba jer je zatečeno stanje gore loše.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Ja zasad vratio stare gumice. Mislim da je uzrok bila kristalizacija koja se nahvatala po zidovima cilindra. On je sada maltene ispoliran sa vodobrusnom 2500. Za svaki slučaj sam ozračio i ABS modul  na odušku za prednju kočnicu, a nakon toga na klještima i opet sam proterao kroz sistem oko pola litre tečnosti. Sitnih mehurića je bilo u početku na klještima. Na ABS modulu nisam primetio ni najsitnije mehuriće. Poslušaću Đunta tvoj savet i staviću ipak nove gumice. Ako znaš ti ili bilo ko drugi , gde se mogu kupiti gumice, bio bi jako zahvalan. Ako ne, naručiću kod Radulovića. Radio sam i mali test na način da određenim intenzitetom držim oko tri minuta polugu kočnice pritisnutom. Nisam primetio propadanje kočnice. Curenja takođe nema. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT
Pre sat vremena, đunta je napisao:

Rekoh ti i linkovah ti temu sa detaljima. 

Da, video sam. Neki sajtovi za izradu gumica iz one stare teme, više ne postoje. Pronašao sam neke nove. Na koji način dati dimenzije onome ko eventualno pravi gumice. Premeravati ih ili postoje negde? U servisnom uputstvu tako nešto ne videh. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Zaboravih da pomenem da mi je ručka prednje kočnice nekako malo sunđerasta za moj ukus. Takva je bila i pre današnjih radova. Može li biti da su kočiona creva omekla od godina ili može postojati još neki razlog? Naravno znam da kočnica  bude sunđerasta zbog vazduha u crevima, ali prilično sam siguram da je sve dobro ozračeno. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6487 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

"Sigurnost" su radili, barem do pre par meseci. Prva serija  glavnog kočionog cilindra je od  čistog aluminijuma, zato je podložan koroziji i risovanju, kasniji su tvrdo eloksirani. Kristali mogu da oštete i cilindar i samu gumicu, može doći do propuštanja i zbog ovalnosti hilzne, tolerancija ne dozoljava ne znam kakvo šmirglanje. Vek gumenih creva je oko 6 godina, posle dolazi do nadimanja i zato se javlja sunđerasti efekat, to je čist pad efikasnosti kočnice, osim kad dođe do pretakanja gde je isti efekat. Krajnji stadijum je pucanje koje se dešava bez najave i imperativ je zameniti sva, u Beogradu mogu da se kupe Hell  creva koja su odlična, izbor u 3 boje, imaju sve potrebne nastavke i holendere, radi se po meri i može se napraviti bolji sistem nego što je fabrički. Meni je skoro nakon komplet remonta hidraulike puklo jedno prednje dok još nisam dobio pun pritisak, tako da više nema rada kad su u pitanju gumena creva. Ovo crevo je prešlo svega nekoliko hiljada km, ali je stari preko 2 decenije.

 

145219444_CREVOPUKLO.jpg.01965b4f7a29a489b41784d3003541b7.jpg

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Moraću upravo zbog ovoga što pre da promenim creva. Posebno se plašim starih creva jer sam pre dve godine u Hrvatskoj imao

propadanje kočnice na automobilu zbog puknutog creva koje ide u prednja leva klešta. Srećom išao sam 30 na sat i kočim na raskrsnici gde imam stop. Imao sam dovoljno vremena da bez drame zakočim ručnom. Nakon toga sam promenio sva creva i sva su vizuelno bila u očajnom stanju.

 

Promenio član mikiroy
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 107 postova
  • Lokacija: Batajnica
  • Motocikl: R 1100RT

Ovaj motor rešio da me zeza. Malo pre ga upalim, on se trese nenormalno. Pri dodavanju gasa, puca iz auspuha, a benzin smrdi. Stavim stare svećice koje sam dobio uz njega i ista stvar. Ove koje sam skinuo su prilično crne. Bez sauha radi na oko 400 obrtaja. Skinem u radu motora desnu lulu svećice i pri tom me par puta dobro opiči struja, a motor sa skinutom lulom radi bez ikakve promene. Definitivno desni cilindar ne radi. Pošto moram sve oklope da skidam, nisam našao da li negde kablovi probijaju. Kontam da me ne bi struja udarala da je bobina crkla. Jesam li u pravu? Za početak ću skinuti kabl i presvući sa oko tri sloja termoskupljajućeg bužira, pa da vidimo kako će da se ponaša. Iskreno volim da prčkam oko motora, ali me ubija skidanje oklopa. Bukvalno se nijedna sitnica na RT-ne može uraditi bez toga. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja