Jump to content

Moto Zajednica

R1100 RT: Odrzavanje

Recommended Posts

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Prelistao sam deo foruma posvecen BMW-u ali ne nadjih na jednom mestu potrebne informacije za osnovno odrzavanje.Postoji manual postoje na Youtube-u raznorazni snimci ali predlazem da ovde stavimo spisak potrebnih delova za mali servis pa i za onaj prosireni.Mene za pocetak interesuje koje ulje sipati u prednje stapove jer u manualu pise da se sipa BMW-ovo ali ne i kog viskoziteta,koje su dimenzije kajsa alternatora.Po iskustvu dugogodisnjih vlasnika RT-a koje su sesvecice najbolje pokazale? Danas sam otkrio da ulje za motor po BMW specifikaciji 20W50 SG proizvodi Eneos i ima ga u vecini prodavnica auto delova a cena je oko 450 din/l.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Imaš na forumu manje više sve, možda ne kao zasebno naslovljene teme, načelno je sve isto ili vrlo slično za bilo koji model Boksera. Takođe postoji zasebna temo o ulju za Boksere, a ima i u opštoj temi o uljima dosta napisano. Za polovne delove se svi uglavnom obraćaju Džeriju, a i sam ebay.de je prilčnog izbora., ima i ko da donese, navedeno u oglasnom poglavlju. Što se tiče alternator kaiša, ide 4PK611, pa može do 620, u prodavnicama auto delova je uobičajen 618, Dayco ili Contitek. U štapovima ide BMW obično ulje za vile SAE 7.5 ili 10, može i petica jer nije od velikog uticaja kao kod klasične viljuške, preporučujem multigradno i temperaturno stabilno, Silklene RSF 2.5, brojčana oznaka ne označava visokozitet, zamenu na 30.000km ili na 3 godine, jednaka kako važi za bilo koji amortizer.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Procitao sam dosta toga na forumu ali sam video da za RT-a nema sve na jednom mestu.Lalajko mi je predlozio da otvorim novu temu pa to i uradih.Hvala za informacije a nadam se da ce biti jos zaiteresovanih da se pridruze sa svojim komentarima.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Ja na svom GS-u 1100 zadnjih tridesetak hiljada km koristim NGK Iridium (BKR7EIX) i zadovoljan sam.

Prethodno imao neke Brisko (sa tri elektrode) i probao i Autolajt, međutim ove NGK  ipak daleko bolje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Ja sam nekako hteo da kupim bas te Brisk sa tri elektrode..Kakvu razliku si primetio izmedju tih koje si koristio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

OKada sam kupio motor (uvezao ga iz Švajcarske) na njemu su bile te Brisk svećice.

Moj motor je lako palio i lepo radio i sa njima i potrošnja je bila umerena, međutim pri 2800-3000 o/m pojavljivala se prilično izražena "rupa" u odazivu na dodavanje gasa (kao kada motoru nedostane goriva).

Sa NGK svećicama ova je pojava bila neuporedivo manje izražena (potpuno je neutralisana tek zamenom fabričkog EPROMA onim kupljenim od Grka), a čini mi se da je sa ovim svećicama odaziv na gas poboljšan u celom opsegu obrtaja. 

Najfiniji rad motora i najlakše paljenje sam imao sa Autolajt svećicama i taman pomislio da je to pravi odabir, kad ono potrošnja goriva ubistvena. U proseku i do 1,5 litara više nego sa NGK! Nakon prevezenih par hiljada kilometara skinute i date na test drugaru na GS1150. Rezultat isti.

Inače sam NGK kupio u Luisu u Beču i bile su prilično skupe, međutim kontrolišem ih na desetak hiljada kilometara i sada izgledaju kao da su nove.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

U proseku i do 1,5 litara više nego sa NGK!

Ne mogu da verujem da ako motor dobro radi a samim Tim I svecica da se potrosnja poveca za 30%.Nema logike.Citao Sam Na stanim forumima da vas te Autolite hvale.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1208 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: BMW R1100R

Slazem se sa Zikom, sicno mi se desavalo dok nisam stavio NGK iridijumske 22evra komad exspoatacija istih 100000km (bar tako pise) a ja sam sa ovim do sada ubio preko 60000km i daje nema probema.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Šampion RC9YCC ili adekvatni Denso, (nezgodno označavanje za pamćenje), bakarne jednostruke svećice, oko 300 Din. komad.

 

Pre 17 sati, zika56 je napisao:

Najfiniji rad motora i najlakše paljenje sam imao sa Autolajt svećicama i taman pomislio da je to pravi odabir, kad ono potrošnja goriva ubistvena. U proseku i do 1,5 litara više nego sa NGK! Nakon prevezenih par hiljada kilometara skinute i date na test drugaru na GS1150. Rezultat isti.

 

Pre 15 sati, vazlan je napisao:

U proseku i do 1,5 litara više nego sa NGK!

Ne mogu da verujem da ako motor dobro radi a samim Tim I svecica da se potrosnja poveca za 30%.Nema logike.Citao Sam Na stanim forumima da vas te Autolite hvale.

Ceo ADV vozi Autolite i svi navode umanjenjo pinogovanje i nižu potrošnju, nabavio 4 kom direktno iz USA i dve svećice Žiletu kao Božićni poklon pre par godina. Nisam ih probao lično kao ni Brisk kojima mi je uzvratio. Tehički navodi o povećanju potrošnje zbog svećice su oko 8%, može to da ode i na 15% a da ne primeti svako poremećaj u radu motora, lošije paljenje, nestabilan rad, zatrzavanje, trokiranje pri višim obrtajima i ubrzanju i na kraju prestanak jedne svećice  na leru pa potom i u vožnji. Praktično do povećanja od 30% ne bi trebalo da dođe uopšte jer svećica crkne uz predhodnu najavu otkazivanja manifestovanjem, slično se dešava ako je promašena toplotna vrednost.  Daleko od toga da ne verujem ni njemu ni drugaru, samo je jednostavno čudno, da nije ono, "pola sebi, pola Šarcu". 

 

Podaci o intervalu zamene iste svećice za automobil su duži nego za motor.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Mile, pošto vodim tačnu evidenciju o svakoj intervenciji na motoru (pa i o promeni svećica), kao i evidenciju o svakom punjenju goriva (datum, vreme, kilometraža na satu, mesto i čija je pumpa), imam tačne podatke o svemu. 

Kada sam dao prethodni komentar (vezano za Autolajt svećice) učinio sam to po sećanju i pogrešio sam malo.

Tačno je bilo sledeće:

Svećice Autolajt montirao sam na motor 31.01.2015. (na 44.695 km), a skinuo ih 27.02.2015. (na 45.424 km), što znači da sam sa njima prevezao 729 km.

Prosečna potrošnja u tom (zimskom) perodu sa svećicama Brisk bila je 5,88l/100 km a sa Autolajt je porasla na 7,12 

 

p.s.

Sada vidim da mi je nestalo pola posta a mrzi me da kucam ponovo po telefonu (isćoravih se).

 

Promenio član zika56
Dopuna teksta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L
Pre 2 sati, zika56 je napisao:

Prosečna potrošnja u tom (zimskom) perodu sa svećicama Brisk bila je 5,88l/100 km a sa Autolajt je porasla na 7,12 

Ovo je,sa tehnicke strane,neobjasnjivo(ne tvrdim da vlasnik nije u pravu)...

Pre 5 sati, đunta je napisao:

Tehički navodi o povećanju potrošnje zbog svećice su oko 8%, može to da ode i na 15% a da ne primeti svako poremećaj u radu motora, lošije paljenje, nestabilan rad, zatrzavanje, trokiranje pri višim obrtajima i ubrzanju i na kraju prestanak jedne svećice  na leru pa potom i u vožnji. Praktično do povećanja od 30% ne bi trebalo da dođe uopšte jer svećica crkne uz predhodnu najavu otkazivanja manifestovanjem, slično se dešava ako je promašena toplotna vrednost. 

a sa ovim se u potpunosti slazem.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
Pre sat vremena, vazlan je napisao:

Ovo je,sa tehnicke strane,neobjasnjivo(ne tvrdim da vlasnik nije u pravu)...

a sa ovim se u potpunosti slazem.

Ja sam u prethodnom komentaru bio dao još neke podatke (što je međutim u trenutku slanja nekako nestalo pa je objašnjenje ostalo nedovršeno).

A bio sam naveo da ne mora da znači da je svećica bila jedini mogući razlog za ovako drastičnu razliku u potrošnji, već je moguće da je uzrok bila i trenutna razlika u temperaturi (ja vozim i na -15), ili više gradske vožnje, ....!

U svakom slučaju pojavila se veoma bitna razlika u potrošnji (prilikom dva uzastopna punjenja rezervoara) i to je meni bio znak da skinem ove svećice (i sigurno je da takve više neću da stavim na motor).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

Rasirila se ova teme.Mislim na kraju da je zakljucak staviti NGK.E sada jos ostaje dilema da li investirati u iridijumsku varijantu ili klasiku.Nasi bokseri nisu visokoturazne masine a i u manualu stoji klasicna varijanta.Kada se preracuna klasicna izdrzi 15000km i kosta 500 din. a iridijum 1200 a 60000km onda glas ide iridijumu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1740 postova
  • Lokacija: JAGODINA
  • Motocikl: Tomos 14M BMW R 26 BMW R 65 BMW R1150R

Ja nosim sve 4 Denso iridijum i rade kao sat , motor pali fantasticno i ide super,  svecice kontrolisem i uvek kad ih pogledam izgledaju isto :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sveća ce je skoro ista od svog postanka, anoda, katoda i izolator između, kad se gleda sa aspekta električne komponente koja treba da prenese jednosmeran visoki napon, provodno je bakar najbolji, minorno slabiji od srebra,a sumarum kao dijalektrik neka keramika. Što se tiče trajnosti u smislu erozije, promene oblika i manjeg lepljenja cundera, drugi materijali jesu u prednosti i ta dugotrajnost je glavni adut. Ako je svećica adekvatne toplotene vrednosti, što zavisi pretežno od dužine, manje od vrste, izolatora, i ispravna, razlike među njima postoje ali su one male u svakom pogledu. Više dolazi do izražaja preciznost izrade, kvalitet i čistoća upotrebljenih materijala koji proizvođači ugrađuju, mada se radi o vrlo jednostavnom proizvodu a ne nano tehnologiji kako nam se predstavlja. Praktično, ako su dva osnovna uslova ispunjenja, razlika u potrošnji je na nivou nebitnog, odnosno, drugo mnogo više može da utiče. 

 

Žile, tvoja statistička baza je zlata vredna zaista, vrlo temeljana i značajana refrenca. Ja sam lane ispuco jedan tank, 60% švaler gas, a 40% uslovno trkaće jurcanje, potrošnja 5,2l sa pomenutim Šampionom, da je sve bilo umereno, bilo bi ispod 5l, pa bi tih 5,88 bilo ko Ajfelova kula. Sve je relativno, vožnja na -15°C osetno diže potrošnju bez obzira na ručni gas koji ne mora da bude povučen, ECU jednostavno obogaćuje smešu kao da je klasičan saug, bilo ručni bilo automatski uključen i litra više ode, čak i kod dizela se zimi podigne potrošnja iako on nema problema pri radu na hladno ko benzinac. Pre dve godine mi se "vrati" jedan GS posle mesec dana, kao troši preko 13l što je duplo nego posle servisa, smrdi živo gorivo, dva puta točen motor, ok, doteraj, uđu on i otac u garažu, zatvorim vrata i upalim motor, jel smrdi, ne, jel smrdi, ne... i kad ja nisam mogao više da izdržim prekinemo istragu. Zadržim  motor 3 dana da iskontrolišem sve, dodatno senzore i ode čovek sa normalnom uobičajenom potrošnjom za centro gradske uslove. Il su ga klepili il sipali ko zna šta, mada  nije bilo promene u performansi, znači čista krađa naj verovatnije, a mogao je da zameni sveći i proglasi lošim što sam  ugradio, il mene ocrni. Kvalitet rada agregata koji si naveo sa Autolite-om jednostavno nije logičan sa povećanom potrošnjom bez obzira na dva puna tanka i na istoj pumpi i pištolju, na stranu slini pozitivni komentari na ADV-u. Us put, za zimsku vožnju sabi zazor na 0,70-0,75 ako koristiš jednostruku, a vištruke svećice su tek priča za sebe, tu nema pomoći, ne volim ih inače.

 

@Vazlan-servis se radi na 10.000km, tad se skidaju svećice, kontrolišu i čiste, a nova, bakarna,  košta 270 Din., da se svaki put menja nije mnogo a uvek u špic formi i sigurne.

 

 

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vazlan(Zlatko), 369 postova
  • Lokacija: Sombor
  • Motocikl: Aprilia SR50R,Honda Africa twin 1000L

@đunta  svaka cast na komentaru.To sto si objasnio je ustvari osnova auto-moto mehanike.Ja sam pitanje svecica pokrenuo cisto da vidim ko je kakvo  iskustvo imao u praksi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Tu smo da izedlimo iskustva, na žalost nisam imao vremena da  izvozam Autolite i Brisk na svom motoru, delom što mi se sviđa kako zvuči Šampion, skidao sam ih ali i vraćao. Brisk ima zanimljive geometrije a to može itekako da utiče na rad agregata, nekad i da uzrokuje ozbiljan kvar doduše, al bi voleo da ih poređam. U suštini je bitno da svećica ima dobru originalnost, recimo, USA Šampion je jedno, belgijski malko zaostaje, a turski je stepenica niže iako jeste original, govorim o vršnim performansama od nekad koje nisu previše bitne za svakodnevnu upotrebu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
Pre 12 sati, đunta je napisao:

Šampion RC9YCC ili adekvatni Denso, (nezgodno označavanje za pamćenje), bakarne jednostruke svećice, oko 300 Din. komad.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački
On 11/20/2017 at 16:30, sasamajstor je napisao:

 

Pre 7 sati, sasamajstor je napisao:

Ja imam utisak da bokser traži nešto hladniju svećicu jel sam probao razne varijante.

Sad sam se namoto, iridujum ima slabiju termičku provodljivost od bakra i to se uzima u obzir pri projektovanju za dati agregat. Nije isto BMW benzinac auto vodenjak i BMW vazdzšnjak, mora da se poklope i kataloški brojevi da bi toplotna vrednost bila adekvatna baš za taj tip agregata, ista svećica a jedno slovce na kraju ga nema recimo, zato si možda i došo da je bolja hladnija, koja brže odvodi temperaturu, a takvi su naši Bokseri.

 

I još nešto, dugotrajno ne skidanje svećice može da uzrokuje da se ona zalepi i može da dođe do pucanja pri odvijanju, tako da je to jedan rizik  o kome malo ko razmišlja, ovde se skida na 10K pa je u redu.

Promenio član đunta

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja