Jump to content

Moto Zajednica

Pomoć od iskusnijih =]

Recommended Posts

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd

Pozdrav ljudi, nadam se da na dobrom mestu otvaram temu, pošto sam nov pa se i dalje malo gubim. :D

Gledao sam par emisija o motorima, bukvalno sve i svašta ali mene kao nekog sa malo iskustava zanima ovo.

Da li mogu da se jave iskusniji vozači koji bi nama početnicima mogli da ukažu našta treba obraćati pažnju na motoru. 

Ne treba biti u mrtvom uglu, moraš da paziš dal se neko isparkirava, da pratiš gde mu ide točak ali mene više zanimaj saveti tipa , ne koči prednjom na zebri padas, beži od sitnih kamenčića padaš, pazi se udubljena asfalta od autobusa, nemoj pred krivinu to ,nemoj to to i to, jer možda nekome vaša opomena spasi život. 

Naravno,ne plašim se da se desi, ali ako mogu bilo šta da izbegnem , što čačkati mečku. 

I zanima me šta znaci " ispravio krivinu " ( vidim da se dosta nesreća desilo zbog toga )  nagadjam , da taj neko nije i dalje držao motor oboren, nego je krenuo da ga uspravlja i otišao u drugom pravcu ili?

Ps. Pitam vas, jer sam u autoškoli izašao sa znanjem 0 o opasnostima i svemu ostalom..

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Ispraviti krivinu znaci ulazak u krivinu sa prevelikom brzinom  sto rezultira nemogucnoscu motocikla da zavrsi prolazak kroz krivinu i onda se desava da motocikl sleti sa asfalta. Blaza je varijanta ako izletis iz spoljne trake, ali ako predjes u suprotan smer u nadolazeci saobracaj, tad si na milost i nemilost svevišnjem.

Ispraviti krivinu znaci takodje i kad uopste ne skrenes motor u krivinu, vec produzis pravo. Desava se pocetnicima, ne stigne da prikoci, fiksira objekat van asfalta i direktno vozi u njega. Ovo se moze desiti i u gornjem slucaju, tako da je zlatno pravilo "pogled prati izlaz iz krivine, uvek"

 

Mrtve uglove obavezno izbegavati, 2 puta proveravaj retrovizor pre prestrojavanja, cetvore oci otvori u saobracaju.

Kad je mokar asfalt, izbegavaj bele linije kao i kocenje preko istih. 

Uvek nosi opremu. Mozda nije svemoguca ali ce te sacuvati od svih "manjih" nezgoda. Kaciga obavezna, full face po mogucstvu. Ovo sto si negde prokomentarisao da je za skuter dovoljna obicna kaciga, bez chin guarda je isto pogresno. Probaj da se zakucas u neki objekat face first sa kacigom koja ti ne pokriva facu pa ces videti sam koliko je to dobra ideja.

 

Uvek izbegavaj pesak, kamecice, bilo sta sto moze da onesposobi tocak da prijanja uz asfalt. Ovo posebno vazi kada je motocikl oboren u stranu, zato uvek gledas unapred kroz krivinu i gledas sta te ceka.

 

Voznja kroz kolotrag nema smisla, ne vidim zasto bi to pokusavao, izbegavaj.

 

Kocenje maksimalno do krivine, obaras motor u stranu i nema vise kocenja dok je motor oboren. Svako zezanje sa kocnicom u tom momentu dok je motor oboren je igranje sa zivotom.

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5900 postova
  • Lokacija: Novi Sad - Cacak, Srbija
  • Motocikl: Suzuki GS 400, Sacsh Madas 125, Piaggio Zip, Tomos Targa, Honda NX 650 Dominator

 Pregledaj temu " Motoristi na drumu " - tamo imaš opisane razne situacije - verovatno ćeš naći dosta odgovora na tvoja pitanja. 

  Drugi način - Upoznaš se sa nekim ko vozi motor ( al da je stariji od 30 godina - ozbiljniji, iskusniji ), pa ga lično pitaš sve što te zanima. Preko njega upoznaš njegovo društvo saznaš gde izlaze ( kafana - kafić ), pa se malo družiš sa njima. Saznaš od njih puno, pomoći će ti kad budeš kupovao prvi motor ( da ti neko nešto ne uvali ) , napraviš prve vožnje sa njima i polako uđeš u svet motociklizma . 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8415 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: ---Honda---

I od mene jedna univerzalna, uvek biti svestan svojih granica, uvek! 

Voziti u okviru istih, ne preceniti se posle pet krivina lepo prodjenih...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
Pre 3 sati, Momentum je napisao:

Ispraviti krivinu znaci ulazak u krivinu sa prevelikom brzinom  sto rezultira nemogucnoscu motocikla da zavrsi prolazak kroz krivinu i onda se desava da motocikl sleti sa asfalta. Blaza je varijanta ako izletis iz spoljne trake, ali ako predjes u suprotan smer u nadolazeci saobracaj, tad si na milost i nemilost svevišnjem.

Ispraviti krivinu znaci takodje i kad uopste ne skrenes motor u krivinu, vec produzis pravo. Desava se pocetnicima, ne stigne da prikoci, fiksira objekat van asfalta i direktno vozi u njega. Ovo se moze desiti i u gornjem slucaju, tako da je zlatno pravilo "pogled prati izlaz iz krivine, uvek"

 

Mrtve uglove obavezno izbegavati, 2 puta proveravaj retrovizor pre prestrojavanja, cetvore oci otvori u saobracaju.

Kad je mokar asfalt, izbegavaj bele linije kao i kocenje preko istih. 

Uvek nosi opremu. Mozda nije svemoguca ali ce te sacuvati od svih "manjih" nezgoda. Kaciga obavezna, full face po mogucstvu. Ovo sto si negde prokomentarisao da je za skuter dovoljna obicna kaciga, bez chin guarda je isto pogresno. Probaj da se zakucas u neki objekat face first sa kacigom koja ti ne pokriva facu pa ces videti sam koliko je to dobra ideja.

 

Uvek izbegavaj pesak, kamecice, bilo sta sto moze da onesposobi tocak da prijanja uz asfalt. Ovo posebno vazi kada je motocikl oboren u stranu, zato uvek gledas unapred kroz krivinu i gledas sta te ceka.

 

Voznja kroz kolotrag nema smisla, ne vidim zasto bi to pokusavao, izbegavaj.

 

Kocenje maksimalno do krivine, obaras motor u stranu i nema vise kocenja dok je motor oboren. Svako zezanje sa kocnicom u tom momentu dok je motor oboren je igranje sa zivotom.

Hvala na divnom objašnjenju. :D

Oprema ce svakako biti tu , a to za skuter sam prokomentarisao u smislu da zakon to dozvoljava , ne da je meni okej da se to nosi. Svakako ce biti full face.

za kolotrag sam bas na forumu gledao,svakako ne planiram tu da vozim . Dosta toga sam ovde video , i u temi tipa " koliko ste puta pali " , tako nešto, pa sam zato pitao.

Inače za kupovinu planiram nekoga da povedem sa sobom. Znam da je to velika odgovornost za tog nekog ali svakako ništa ne bih zamerio jer će taj neko da vidi dosta bolje nego ja stanje mašine,barem dok ne udjem i ja u taj svet. A oduživanje,ili neki novac ili jagnjetina. :D

Hvala ti puno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
Pre 3 sati, drumskalisica je napisao:

 Pregledaj temu " Motoristi na drumu " - tamo imaš opisane razne situacije - verovatno ćeš naći dosta odgovora na tvoja pitanja. 

  Drugi način - Upoznaš se sa nekim ko vozi motor ( al da je stariji od 30 godina - ozbiljniji, iskusniji ), pa ga lično pitaš sve što te zanima. Preko njega upoznaš njegovo društvo saznaš gde izlaze ( kafana - kafić ), pa se malo družiš sa njima. Saznaš od njih puno, pomoći će ti kad budeš kupovao prvi motor ( da ti neko nešto ne uvali ) , napraviš prve vožnje sa njima i polako uđeš u svet motociklizma . 

Imaš ti skroz prava, ali pitanje je ko bi želeo da se bakće i objašnjava mi malo , a opet gledanje klipova nije isto što i praksa. U mom kraju su sve mladi momci, do 25,27 , nemam nekoga ko bi odvojio vreme, jer nisam dobar aa njima,bukvalno ćao ćao. Gledao sam da ima tim stručnjaka , da te ne lažem mislim da je kod navaka za dodatnu obuku gde ljudi sve živo objašnjavaju , učiš iznenadne situacije, učiš za samo vozilo..ma svašta nešto , tako da to planiram. Nije sramota reći da ne znaš i što više obezbediti sebe u saobraćaju,a i druge.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 22 postova
  • Lokacija: Beograd
Pre 4 sati, N.F.S. je napisao:

I od mene jedna univerzalna, uvek biti svestan svojih granica, uvek! 

Voziti u okviru istih, ne preceniti se posle pet krivina lepo prodjenih...

Tačno tako, bilo šta kada radiš , najgore je kada misliš da znaš , odma preveliko samopouzdanje i odma više mesta za grešku.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja