Jump to content

Moto Zajednica

Zasto ne mineralno ulje

Recommended Posts

  • U prolazu, 42 postova
  • Lokacija: Leskovac
  • Motocikl: Yamaha Virago xv 125

Poz ljudi, ovog proleca sam bio sipao u moj motor mineralno ulje jer su mi tako rekli ljudi koji rade u Yamahi Barel, kada sam pre jedno mesec dana bio kod jednog majstora on mi je rekao da mineralno nikako da sipam ili sintetiku ili polusintetiku, sada me interesuje koje vi ulje sipate u vase masine i ako neko zna zasto ne valjaju mineralna ulje, hvala

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ako gledaš u pod nikad nećes videti nebo, 1376 postova
  • Lokacija: Vrnjacka Banja
  • Motocikl: K1600GT

Svaka masina ima propisano koje standarde ulje treba da zadovoljava, to imas i u upitstvu od motora. Samo pratis to i ne brines.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 240 postova
  • Lokacija: Banja Luka, BiH
  • Motocikl: BMW 1600 GTL, Vespa PX 200

Ovako su meni pojasnili.

 

Sintetika - Njihova gustina je najmanja i imaju najbolje aditive koji stvaraju najmanje trenje. Takva ulja su i najbolja za nove i moderne motore.

 

Polusintetika - Podmazivanje i trenje koje ona stvaraju su i dalje dobra ali zbog gustine u kojoj se proizvode ce smanjiti potrosnju motora. To bi bilo rješenje za motor u nekom srednjem stanju.

 

Mineralno -  najzastupljnenija kod svih proizvodjaca jer je njihova upotreba najveca.

 

E sad, nisam ja nikakav stručnjak za ulje, ali su me ovako učili majstori koji valjda jesu.

 

Kad se radi o ulju ja se držim teorije kupi kvalitetno ulje adekvatnog viskoziteta koji preporučuje proizvođač i mijenjaj ga na vrijeme i uvijek sa filterom.

 

Proguglaj imaš mnogo ovoga na netu.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6480 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Dobro ulje je dobro, nezavisno od porekla, ja vozim mineralno i ima dosta zadovoljnih, ali se radi o vrhunskom kvalitetu koga uglavnom više nema u mineralnim uljima. Još uvek ne prevaziđen paket aditiva, ZDDP, upotrebljava se od pamtiveka i po pravilu se ubacuje u mineralno ulje danas u nekoj iole značajnijoj količini, dok ga u PS i S uljima retko kad uopšte ima ili u jako malim količinama. Problem je što šteti katalizatoru a i smatra se otrovnim, ko da se pa sintetika može piti, pa su to razlozi takvog posmatranja. ZDDP je ne zamenljiv kod konstruktivnog takozvanog ravnog razvoda ventila koga sve manje ima u modernim agregatima i gotovo svaki proizvođač ulja od ugleda  ima neko u ponudi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja