Jump to content

Moto Zajednica

suzuki gs500- na moj nacin

Recommended Posts

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ako su l.e.d. diode moraju biti dobro okrenute + na + nece kao obicne sijalice bilo kako, probaj te sto ne rade zarotirati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Sve sto navodim su moje greske koje sam pravio pa da spomenem i ovu, vidi kakvo je grlo tj raspored polova, imao sam slucaj da utaknem diodu i odma zvekne osigurac a na stolu ispravna, grlo je imalo kao dve stipaljke sa svake strane s'tim da je jedan limic + a drugi - ali na jednoj strani i naravno isto tako na drugoj a diodi jedna strana + a druga - i pravilo kratak spoj.

Eto jos to mi pade na pamet :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2329 postova
  • Lokacija: Wien/Požarevac
  • Motocikl: MZ ETZ 250, Suzuki GS 450L
On 13.10.2018. at 22:41, raps je napisao:

i tu dolazimo do toga sta je, zapravo, problem. suzuki je na plocici oznacio tip motocikla (Type) GM51B a zatim i identifikacioni broj (No de serie) GM51Bxxxxxx. obe oznake (GM51B) su odstampane na plocici a ostali brojevi su ukucani. od svega toga, meni nedostaje broj 5 u saobracajnoj dozvoli. u agenciji nisu verovali da zbog toga nisu hteli da mi urade tehnicki. isti dan sam zakazao tehnicki za danas.

danas na tehnickom, blaga nelagodnost. predajem papire i kazem radniku na tehnickom kako ima par stvari oko motora zbog kojih tehnicki nece biti rutina. on se nasmeja i pita sta je problem. registracija istekla pre vise od 60 dana. nikakav problem, aj dalje.

promenjena je boja. resava se za par minuta, sta jos.

ne slazu se brojevi na sasiji i u saobracajnoj. moze da se resi, nije problem.

i onda sve po redu, kocnice, svetla, boja, provera brojeva, slikanje. kazu motor je tehnicki ispravan, ali mora nova saobracajna i tablice. i to je to. nikakve komisije, NASA, uputi...

nadam se da u toku sledece nedelje stize tablica, pa da padne neki krug ako vreme posluzi.

Е кад добијеш саобраћајну и таблицу иди код власнице умилног гласића и нај*би им се свима миле мајке неписмене!!!! ПА на планину ако се неписмени мајке вам га ...... а не да *ебете поштен свет!!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550
On 28.12.2018. at 0:23, Sr3ck0 je napisao:

Е кад добијеш саобраћајну и таблицу иди код власнице умилног гласића и нај*би им се свима миле мајке неписмене!!!! ПА на планину ако се неписмени мајке вам га ...... а не да *ебете поштен свет!!!!

ma jok... sto bih sebe kaznjavao da se nerviram a da vlasnicu umilnog glasica to i ne dotice? kod njih se registruje 1000 automobila i mozda 10 motocikala, tako da im i nisam interesna grupa, niti ih nesto preterano potresa sto sledece godine necu doci kod njih. plus sto bih ispao djidjan koji vredja zenu koja posteno zaradjuje za zivot. ovako, resio sam problem i znam gde cu da idem sledece godine, da me ne zavlace pricama bez kraja i pocetka.

 

p.s. tablicu i saobracajnu sam dobio odavno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

stigle i diode koje sam porucio. malo su drugacije, imaju vece kontaktne povrsine i oznacene polove (+ i -). poslazem kako pravila nalazu i dam kontakt. odmah se pale lampice ulja i lera. upalim motor, lampica ulja se ubrzo gasi, ler i dalje svetli. upalim svetla, pale se diode u brzinometru i obrtometru. pustim duga, dioda nesto ckiljavi, nisam bas zadovoljan ali vidan je napredak u odnosu na prosli put. ubacim u brzinu, lampica lera se gasi. vratim u ler, opet se pali. ekstra, to je to. ukljucim levi zmigavac, radi i lampica. ukljucim desni- lampica ne radi. hm, sta sad? zarotiram diodu, sad radi kad je ukljucen desni zmigavac, a kad ukljucim levi opet nista. probam i sa originalnom sijalicom, ne radi ni u jednom slucaju. kontam da ima neke veze sa polovima (+ i -) ali ne mogu da rastumacim :stabre:

moracu jedan ceo vikend da posvetim isterivanju gremlina, pa da i taj deo radi kako treba...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS
Pre 2 sati, raps je napisao:

stigle i diode koje sam porucio. malo su drugacije, imaju vece kontaktne povrsine i oznacene polove (+ i -). poslazem kako pravila nalazu i dam kontakt. odmah se pale lampice ulja i lera. upalim motor, lampica ulja se ubrzo gasi, ler i dalje svetli. upalim svetla, pale se diode u brzinometru i obrtometru. pustim duga, dioda nesto ckiljavi, nisam bas zadovoljan ali vidan je napredak u odnosu na prosli put. ubacim u brzinu, lampica lera se gasi. vratim u ler, opet se pali. ekstra, to je to. ukljucim levi zmigavac, radi i lampica. ukljucim desni- lampica ne radi. hm, sta sad? zarotiram diodu, sad radi kad je ukljucen desni zmigavac, a kad ukljucim levi opet nista. probam i sa originalnom sijalicom, ne radi ni u jednom slucaju. kontam da ima neke veze sa polovima (+ i -) ali ne mogu da rastumacim :stabre:

moracu jedan ceo vikend da posvetim isterivanju gremlina, pa da i taj deo radi kako treba...

Ti gremlini se isteruju vrlo lako. Treba ti samo jedan mali grec. Pošto se menja polaritet ( levi migavac + -  a desni migavac - + ), između postaviš taj mali grec žičice zalemiš na naizmenične nožice greca, a + diode na + greca i - diode na - greca. Radiće kako treba.

  • Hvala 2
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
16 hours ago, Niske said:

Ti gremlini se isteruju vrlo lako. Treba ti samo jedan mali grec. Pošto se menja polaritet ( levi migavac + -  a desni migavac - + ), između postaviš taj mali grec žičice zalemiš na naizmenične nožice greca, a + diode na + greca i - diode na - greca. Radiće kako treba.

To je odlicna solucija, ako je to problem. 

 

@raps, daj malo slika da mozemo da vizualizujemo problem. Ukoliko ti treba neko ko se snalazi sa unimerom, kablovima i strujom, zovi. Rado bi pomogao. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550
On 3.2.2019. at 22:06, Niske je napisao:

Ti gremlini se isteruju vrlo lako. Treba ti samo jedan mali grec. Pošto se menja polaritet ( levi migavac + -  a desni migavac - + ), između postaviš taj mali grec žičice zalemiš na naizmenične nožice greca, a + diode na + greca i - diode na - greca. Radiće kako treba.

grec? malo sam tanak sa strucnom terminologijom posto, vec rekoh, nisam bas familijaran sa strujom niti me nesto posebno interesuje. hteo bih da pitam, moze  li se taj "grec" postaviti na zice pre lezista diode?

 

Pre 8 sati, NoX2SR je napisao:

To je odlicna solucija, ako je to problem. 

 

@raps, daj malo slika da mozemo da vizualizujemo problem. Ukoliko ti treba neko ko se snalazi sa unimerom, kablovima i strujom, zovi. Rado bi pomogao. 

slike nemam, ali cu ih napraviti prvom prilikom. u pitanju su svetla na instrument tabli (ulje, ler, zmigavci, duga svetla), odlucio sam da originalne sijalice zamenim diodama jer daju jace svetlo ali se nesto iskundacilo...

dobrovoljac koji se razume u struju i rad sa unimerom je uvek dobrodosao :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Onda da ti ja ne komplikujem priču. Kolega NoX2SR će ti već pomoći da nabaviš grec koji košta 20-30 dinara i da definitivno može na žice pre diode jer je jako mali. Ako ipak zaškripi, pitaj, rešićemo gde škripi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Taj grec ce raditi posao odlicno. 1.5A, i vise nego dovoljno. Moze se upakovati u termo buzir, pa izvuci zice (ulaz/ilaz) i onda spajati ih pre sijalica.

@raps, u NS-u mozes kupiti komponente u Sprintu. U Brace Ribnikar 15. Udje se u pasaz, pa sa leve strane poslednji lokal. Rade do 4. radnim danima i to je malo muka. I Orbit. Onu su na Bulevaru Oslobodjenja. 68b. Isto pasaz, isto sa leve strane. To je kod onog kineza. Ali pogledacu danas kad dodjem sa posla. Trebalo bi da imam kuci 10-ak ovakvih. Radio sam skoro nesto, pa sam dosta njih spalio. :D Moram videti sta je ostalo.

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 181 postova
  • Lokacija: Beograd - Zvezdara
  • Motocikl: BMW F 650 GS

Ma samo napred. Kada budeš uradio videćeš kako je to mali posao, a meni na motoru radi već 4-5 godina tako bez ikakvih problema.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Napabircice se kod mene u radionici nesto. Koliko ti treba komada? Mogu ti ih i upakovati onako u buzir, ako ti tako odgovara ili imas neku drugu zamisao kako da ih stavis. Nisu svi sto imam od 1.5A, ali moze da se nadje 5-6 komada. Koliko W imaju te sijalice? 

QomcvMd.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

u principu, treba mi samo za indikator rada zmigavca jer on brljavi, tj. pokazuje kada radi ili levi ili desni zmigavac (ovo zavisi od toga kako je dioda postavljena u grlo), nikada oba.

mislim da su 5w, uostalom evo specifikacija:

 

Colour: Cold white (Approx. 8000k)
Base type: W5W T10
Lamp: 8 COB SMD LED Chips
CANBUS: No
Size (Approx.): 20mm x 10mm
Voltage: 12V
Lifespan (Approx.): 50000h

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Potrudicu se da napravim onda dva komada kad dodjem sa posla. Mozemo se cuti u petak radi preuzimanja. 

  • Hvala 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

danas sam preuzeo grecove od kolege @NoX2SR . dobio sam i vise nego sto treba, na cemu se i ovom prilikom zahvaljujem. jos samo da nadjem vremena da ih ugradim i zaokruzim popravke i prepravke...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star

Nema na cemu. Drago mi je da mogu pomoci i ubrzati proces sastavljanja :)

Nadam se da cemo se uskoro sretati na putu :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 495 postova
  • Motocikl: Honda Shadow 750 Spirit, Yamasaki Sky 50, TMZ 50 LS

Juce sam pazario GS500 godiste 1993. i sa velikim interesovanjem procitao danas sve ove postove. 

Odlican rad, veoma lep rezultat. Meni to sve tek predstoji. 

Nadam se da cemo se sresti negde na drumu, druze. Bas bih voleo da vidim sve to uzivo. 

Veliki pozdrav

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

neka je sa srecom nova makina :takoje: 

nadam se da ne predstoje radovi u ovom obimu a pogotovo ne u ovom vremenskom intervalu ;)

bice prilike za voznju, ide lepo vreme... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

za vikend je bio judgment day :) zvezde su se poklopile i ja nadjoh vremena za, nadam se, poslednju stvar koja je ostala nedorecena i nezavrsena. naoruzan alatom (ali bez unimera), znanjem, strpljenjem i novim (super)tajnim (super)oruzjem- grecom ne ostavljam ni promil sanse da poduhvat bude neuspesan. ali, avaj...

grec postavljam bas onako kako mi je kolega @NoX2SR pokazao i objasnio, ali dioda nece da radi. uvidevsi da moje vise nego skromno znanje o usmerenom kretanju elektrona, ne moze da izadje na kraj sa ovim izazovom, pocinjem on line konsultacije sa konstruktorom i darovaocem greca. ne smem ni da pomislim koliko sam ga smarao sa svojim problemima i pitanjima (sada dugujem vec dva piva, minimum :takoje:). posle opseznih konsultacija, pokusaja i pogreski dioda i dalje odbija saradnju. jedino sto sam uspeo jeste da proradi obicna sijalica koja pre toga nije radila. probam da upalim diodu direktno zicama- nece. skinem diodu koja radi i pali se u leru, ni ona nece da "upali" diretno na zice. ova prva savrseno radi kada je stavim na indikator lera. nesto je trulo u drzavi danskoj :stabre: situacija se toliko komplikuje i usloznjava da kolega predlaze da promeni smer sutrasnje planirane voznje i dodje da zajednickim snagama iscackamo u kom grmu lezi zec. stvarno bi me bilo sramota da coveku upropastim dan planiran za voznju, pa odlucih da ostavim obicnu sijalicu, a dioda kada dodje na red dodje, a ako i ne dodje, ovo ce opet da svetli. u principu, nije ni bitno da li je sijalica ili dioda u pitanju, ali ja sam nesto zajunio da sljasti pa to ti je...

ipak, nisam hteo da odustanem. uz jos malo cackanja, proveravanja i zamena, sto spojeva sto dioda, dolazim do dobitne kombinacije (ne pitajte kako, ne znam).

kontakt:

 

sija1.jpg.1c806c5e0230d3a02170634e685e8d4a.jpg

 

upaljena pozicija:

 

sija2.jpg.429e58754d2fceede08b1c2b11cbae5c.jpg

 

dugo svetlo:

 

sija3.jpg.b63f124cf59173d52a16ed208d07cf0a.jpg

 

ukljucen pokazivac pravca:

 

sija4.jpg.59e8a8e5625ac6692faca8a0e19480b7.jpg

 

naravno, pokazivac pravca trepce :)

satovi stoje nakrivo jer nisu montirani, zbog radi mogucih korekcija. i (kako je danas popularno reci) "hvali" mi ovo zeleno socivo sa indikatora za ler...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 353 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Piaggio Free (sa dusom zmaja), Yamaha XVS 650 Drag Star
26 minutes ago, raps said:

ne smem ni da pomislim koliko sam ga smarao sa svojim problemima i pitanjima

Ma taman posla. Ja bi se glupavo osecao da si presao toliki put do motora i da nisi uspeo resiti.

 

18 minutes ago, raps said:

sada dugujem vec dva piva, minimum :takoje:

Ukoliko se sretnemo u nameri da se i provozamo, mozemo konvertovati pivo u nesto nealkoholno :D 

 

Ja sam bio ubedjen da je problem u grlu ili tako nekom spoju, pa da LED sijalica ne naleze dobro i nema kontakt. 

 

Drago mi je da je proradilo na kraju i da se blizi momenat kad ce moci i da se vozi :)

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja