Jump to content

Moto Zajednica

suzuki gs500- na moj nacin

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

ko god je poceo da ceprka po motociklu, zna kako to pocinje a bogami i kako zavrsava. a zavrsava sa utroskom novca koji se iskazuje sa cetiri cifre (minimum) opste prihvacene evropske valute. ja sam planirao samo da saniram rezervoar, ali posto je peskiran, odlucio sam da ga ofarbam. kad vec farbam rezervoar, moraju i plastike da se ofarbaju. kada se to ofarba izgledace ruzno na ramu koji je ofarban nekim sprejem i ima delova gde je farba skinuta benzinom koji je curio. i ram ide na farbanje (podrazumeva se i tockovi). glupo je da na sveze ofarbane tockove ne stavim nove lezajeve i nove gume. belo sediste ne ide uz novu boju, tako da se i ono salje kod majstora. istim principom ide i sredjivanje agregata, karburatora, kocnica, zamena sijalica, itd... opet, prilikom rasklapanja se uvek nadje neki sraf ili deo koji nije pomeran godinama ili decenijama, pa se zalomi ili osteti, a onda treba naci zamenu. polovno moze da se nadje, ali je pitanje u kakvom je stanju. po meni, novo je prvi izbor. i tu je, naravno, zamka. ako imate cetiri srafa koji drze prednji blatobran (recimo) necete kupiti samo jedan nov sraf nego sva cetiri. i tako ukrug. najvise novca i vremena sam potrosio na sitnice tipa srafova, podloski, gumica i slicnih sitnica. najgore je sto sitnice kostaju (kao sto im samo ime kaze) nesto sitno pa se i ne primeti koliko novca odnesu. kolika kolicina novca ode na sitnice postane jasno tek kada se sve to stavi na papir, a tada je vec kasno jer para vise nema :jee:

sa druge strane, nema tog materijalnog koje moze da zameni osecaj srece i ponosa kada zavrnete poslednji sraf ili upalite masinu koju ste svojim rukama rastavili i sastavili. znaci- neprocenjivo. ko nije probao, obavezno da proba :aha:

a novac ionako sluzi da se trosi...

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

juce je palo 20-ak km voznje, skoro sam zaboravio kakav je osecaj voziti, i to mi je ulepsalo dan. medjutim, da ne bi sve bilo idealno, nisam prosao tehnicki :tras2:  od modifikacija mi nabrojase izduv i volan. izduv bi i mogao da prodje, ali volan nikako. i tako, opet alat u ruke i vracanje heblova koje sam zamenio jer mi ne odgovaraju...

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
Pre sat vremena, raps je napisao:

juce je palo 20-ak km voznje, skoro sam zaboravio kakav je osecaj voziti, i to mi je ulepsalo dan. medjutim, da ne bi sve bilo idealno, nisam prosao tehnicki :tras2:  od modifikacija mi nabrojase izduv i volan. izduv bi i mogao da prodje, ali volan nikako. i tako, opet alat u ruke i vracanje heblova koje sam zamenio jer mi ne odgovaraju...

 

 

A to k`o oni znaju kakav je bio original guvernal? :stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

da krenem redom:

volan (korman, guvernal) nije originalan, vec je sa yamahe, kupljen ovde na forumu. nosaci su uzeti sa suzukija gs500, da li su njegovi ili neki aftermarket, stvarno ne bih znao. sa navedenim delovima nisam imao problema a i bili su prijatniji za voznju. na prethodnoj strani ima slika na kojoj se vidi kako to izgleda na motoru.

auspuh je robertov, klasican, cilindricni, bez karbona i zezancija (samo sa db kilerom ;)). nisam skoro slikao, ali ima slika negde u temi o suzukiju gs500.

kako su meni objasnili, na tehnickom imaju bazu podataka sa slikama motora i tako uporedjuju da li je i sta je menjano. zbog toga i fotografisu motore i te fotografije su obavezni da cuvaju (cini mi se da rekose) dve godine.

@bokilic

karburatore sam stavio na motor, upalio i rade. vrv ce im trebati fini tjuning, ali u cajtnotu sam sa vremenom (posao, istice registracija, kojekakve obaveze) pa ce to morati da saceka, prioritet mi je tehnicki.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 2 minuta, raps je napisao:

na tehnickom imaju bazu podataka sa slikama motora i tako uporedjuju da li je i sta je menjano. zbog toga i fotografisu motore i te fotografije su obavezni da cuvaju (cini mi se da rekose) dve godine.

:stabre:

Auspuh treba da ima homologaciju a korman nema homologaciju tako da ...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori..., 3301 postova
pre 14 minuta, raps je napisao:

da krenem redom:

volan (korman, guvernal) nije originalan, vec je sa yamahe, kupljen ovde na forumu. nosaci su uzeti sa suzukija gs500, da li su njegovi ili neki aftermarket, stvarno ne bih znao. sa navedenim delovima nisam imao problema a i bili su prijatniji za voznju. na prethodnoj strani ima slika na kojoj se vidi kako to izgleda na motoru.

auspuh je robertov, klasican, cilindricni, bez karbona i zezancija (samo sa db kilerom ;)). nisam skoro slikao, ali ima slika negde u temi o suzukiju gs500.

kako su meni objasnili, na tehnickom imaju bazu podataka sa slikama motora i tako uporedjuju da li je i sta je menjano. zbog toga i fotografisu motore i te fotografije su obavezni da cuvaju (cini mi se da rekose) dve godine.

@bokilic

karburatore sam stavio na motor, upalio i rade. vrv ce im trebati fini tjuning, ali u cajtnotu sam sa vremenom (posao, istice registracija, kojekakve obaveze) pa ce to morati da saceka, prioritet mi je tehnicki.

 

Vidi ti djavola sta su se dosjetili?!? :tras2:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

@bdada

nista nisam rekao, kriv sam :) sve je to jasno, samo je bzv da nesto sto sam registrovao dve godine bez problema sad ne mogu. na tehnickom su odmah primetili da auspuh, sediste i volan nisu serijski. ali nisu primetili da su novi diskovi, nove plocice i nove gume. da me ne shvatis pogresno, ne prebacujem nista ljudima sa tehnickog, ljudi rade svoj posao onako kako se trazi od njih.

@hard rock

ne vredi ti da se bunis kad nemas, s oprostenjem, za sta da se uhvatis. da li pise da motor mora da ima originalne delove? pise. imas li originalne delove? nemam. jbg... posebna je tema da li to treba da se menja, ali misljenja sam da ni ja niti zaposleni na tehnickom ne mozemo to da resimo za pola sata, koliko traje pregled.

@Branko

djavli :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
pre 2 minuta, raps je napisao:

na tehnickom su odmah primetili da auspuh, sediste i volan nisu serijski.

Znam, hocu da kazem da nigde ne pise da mora biti serijski, za auspuh pise da mora biti homologovan OK, a korman nema homologaciju i ako nema varova, secenja to nisu trebali spominjati, sediste takodje ... no dobro svi imamo svoju muku :(

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Evo i ovde kažem... Kao u čuvenoj pripovetci "Jazavac pred sudom", hvala Bogu pa nam se država intenzivno brine za našu bezbednost..

 

pre 2 minuta, raps je napisao:

da li pise da motor mora da ima originalne delove? pise. imas li originalne delove?

 

NE PIŠE... To je u stvari poenta svega. Ne moraš da imaš originalne delove, nigde u svetu pa ni kod nas... Uravo zato što nigde ništa ne piše, sve je podložno najslobodnijem tumačenju. Otiđi ne neki drugi tehnički pregled i proći ćeš bez problema. U tome je poenta svega.

 

edit., Preteče me @bdada

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
...na tehnickom su odmah primetili da auspuh, sediste i volan nisu serijski. ali nisu primetili da su novi diskovi, nove plocice i nove gume..



Diskove i pločice nisi stavio fabričke?? Dobro si još prošao, provukao si se ;)


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro
  • Haha 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

generalno, jeste problem kada se pusti da svako tumaci na svoj nacin. kod mene je problem volan, a nije izduv koji nema homologaciju. ako sam dobro shvatio kolegu @bdada trebalo bi da bude obrnuto :)

@icatenej

pokusaj na drugom tehnickom: drugar je zvao svog poznanika koji drzi tehnicki pregled i dobio je potpuno isti odgovor kao i ja. slazem se sa tobom, da je to neuredjena oblast, ali na kraju, opet zavisimo od nekog ko tumaci pravila na svoj (ispravan ili neispravan) nacin i ko to verifikuje svojim potpisom. druga je nesreca sto se kod nas zakoni, koji nam komplikuju zivot, pisu, prepisuju ili prevode vise nego povrsno...

@Savan

diskovi su fabricki, tako da sam se provukao samo za plocice ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1109 postova
  • Lokacija: Sr.Mitrovica
  • Motocikl: Honda Africa CRF 1000

Kreteni napredni sendvicari,olos bre,sad ce da krene u oglasima -izdajem auspuh pola sata 5 evra,majke im ga spalim.Po njima svi proizvodjaci aftermarket delova treba da zatvore fabrike,mrs bre>:(.

  • Hvala 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 927 postova
  • Lokacija: Vlasotince, Ladovica
  • Motocikl: Peugeot Vivacity 2, Automatik A35, Honda CM 125, Suzuki Bandit 600

Kod nas u Vlasotincu nikakav problem, jos nisam cuo da se neko pozalio za tehnicki sto se tice motocikla. Ja sa Remus izduvom, pre mene Intruder sa povisenim (naravno ne fabrickim) kormanom, prosli tehnicki bez problema. 

E sad se postavlja pitanje, sta mi sa Naked i Touring varijantom da radimo, moze li da prodje tehnicki ako je jedne godine bio u N, a sledece u T varijanti?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

nastavak o tehnickom. skinuo sam volan i vratio heblove. zbog obaveza nisam mogao da odvezem motor na tehnicki, pa je to uradio drugar umesto mene. kao na iglama sam cekao da drugar pozove i da se dogovorimo oko preuzimanja papira. telefon zvoni, drugar je i kaze: zvali su me sa tehnickog, ima neki problem, najbolje da se cujes sa njima. ajde, uzmem broj i pozovem. sa druge strane umilni zenski glas, koji mi posle predstavljanja,  saopstava da imamo problem. a problem se sastoji od nepoklapanja brojeva na sasiji i u saobracajnoj. na trenutak se dvoumim da li da motor polijem benzinom i zapalim, ili da ga samo gurnem u dunav. posle prvog soka, pocinjem trezvenije da razmisljam. ok, u cemu je problem? problem je sto se u onom nizu slova i brojeva izgubila jedna 5-ica, ima je na sasiji ali je nema u saobracajnoj. kada se uradi tehnicki, to mora da se prijavi u neki protokol, kako bi bilo vidljivo svagde i uvek. ali, videce sta moze da se uradi pa da se cujemo kasnije. zovem agenciju preko koje registrujem sva vozila vec godinama. tamo mi kazu da to nije neresiv problem ali ce, verovatno, biti potrebna nova saobracajna. potrebno je samo da uzmem sve papire koje budu uradili na tehnickom i da dodjem kod njih. vidno raspolozeniji, pozivam tehnicki da prenesem sta su mi rekli u agenciji. ali, stativa. gospodjica gospodja, vlasnica umilnog glasa sa druge strane, objasnjava mi koji je postupak u mom slucaju: tehnicki, prijava u protokol-registar, mup, uput od nekog za neki drugi tehnicki koji moze da uradi nesto drugo sto oni ne mogu a mogli su do 05.07. ove godine, vestaci, privredna komora, u tri primerka, ne moze, komisija, NASA, u tri primerka, zakljucak. jbt, nista ne razumem. definitivno, put kojim se redje ide. jasno mi je (slagah na keca), uradite sve sto morate, prijavite kome god treba da prijavite, i kada sve to stavite na papir, dajte mi primerak (ili dva, tri) koji me sleduje. a ne, to ne moze. zasto ne moze? mi vama ne mozemo da uradimo tehnicki. zasto? ne slazu vam se brojevi na sasiji i u saobracajnoj. pa malopre ste mi opisali koji je postupak u mom slucaju. jeste, ali vama se ne slazu brojevi i ne mozemo da vam uradimo tehnicki. u redu, nemojte da radite tehnicki, prijatan dan. u redu, dovidjenja. dovidjenja.

izgleda da ona ideja o paljenju ili potapanju i nije toliko losa. sta sad? javljam u agenciju da se "operacija registracija" odlaze do daljneg i ukratko opisujem u cemu je problem. zovu me iz agencije i pitaju mogu li da im dostavim slike plocice sa brojevima. posle par dana, odnosim im slike plocice i iscitanu saobracajnu. i tu dolazimo do toga sta je, zapravo, problem. suzuki je na plocici oznacio tip motocikla (Type) GM51B a zatim i identifikacioni broj (No de serie) GM51Bxxxxxx. obe oznake (GM51B) su odstampane na plocici a ostali brojevi su ukucani. od svega toga, meni nedostaje broj 5 u saobracajnoj dozvoli. u agenciji nisu verovali da zbog toga nisu hteli da mi urade tehnicki. isti dan sam zakazao tehnicki za danas.

danas na tehnickom, blaga nelagodnost. predajem papire i kazem radniku na tehnickom kako ima par stvari oko motora zbog kojih tehnicki nece biti rutina. on se nasmeja i pita sta je problem. registracija istekla pre vise od 60 dana. nikakav problem, aj dalje.

promenjena je boja. resava se za par minuta, sta jos.

ne slazu se brojevi na sasiji i u saobracajnoj. moze da se resi, nije problem.

i onda sve po redu, kocnice, svetla, boja, provera brojeva, slikanje. kazu motor je tehnicki ispravan, ali mora nova saobracajna i tablice. i to je to. nikakve komisije, NASA, uputi...

nadam se da u toku sledece nedelje stize tablica, pa da padne neki krug ako vreme posluzi.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550
Pre sat vremena, bdada je napisao:

Nadamo se da nece nestati reg. tablica pa ... salim se, dobro je vise, taman smo te spominjali u drugoj temi. :)

 jel to imas neke insajderske informacije? :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

nije nestalo registarskih tablica, prosle nedelje sam dobio svoj primerak. danas je stigla i saobracajna, tako da je dokumentacija kompletna. i ispravna, nadam se :takoje:

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 458 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: kawasaki zephyr 550

dosta vremena provedoh pokusavajuci skontati zasto diode u instrument tabli nece da rade. struja mi nije jaca strana i, iskreno, bezim od nje kao djavo od krsta. ali, sto se mora, mora se...

naoruzan "znanjem" sa interneta, savetima kolega i nesto alata krecem u akciju. skinem satove, povadim sijalicna grla, rasklopim far i izvucem ostatak instalacije. prvo proverim konektore, svi na svom mestu i spojeni kako treba (drugacije i ne moze, osim u slucaju viska snage i manjka sive mase). upalim motor, ukljucim far- radi. ukljucim levi zmigavac, em radi em radi i indikator na tabli :jee3: sreca neopisiva. ukljucim desni, on radi ali indikator ne radi <_< pustim dugo svetlo, i ono radi ali svetlo na tabli- muerto. sve pogasim, majstorski se pocesem iza uveta, da duvanim i cigaretu bih zapalio, sem in pedeset, verovatno.

pa da krenemo. prvo da proverim ima li struje u grlima. povadim diode, i ustanovim da u svim grlima ima struje :stabre: ajd sad opet iz pocetka. vratim diode, upalim motor, odmah se upalila lampica za ler, kada sam ukljucio svetla ukljucila se i dioda obrtometra, ali brzinomer, zmigavci i duga svetla nista. sada vise nisam siguran ni da su diode ispravne. menjam mesta ovima koje rade sa ovima koje ne rade. kako sam pomerio diodu brzinometra ona je proradila, ali je problem sto je izvucena iz lezista do pola. zamenim diodu lera i zmigavaca, ne radi ni jedna. vratim opet nista. cini mi se da mi nesto ne ide... sve pogasim, povadim sve diode i vratim njegove sijalice. upalim, radi samo sijalica za ulje :zbunjen:

ako ovo nisu gremlini, onda ne znam sta su...

za sada sumnjam u kontakte na diodama, i porucio sam druge sa drugacijim kontaktima, pa kad stignu idem ispocetka. a i zima tek pocinje...

 

p.s. i nisam skontao zbog cega diode ne rade :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja