Jump to content

Moto Zajednica

Obrada glave granitnom plocom

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Pozdrav bajkeri :) Imam Kawasaki EN500, dihtung glave pusta antifriz u desni cilindar i onda nastaje beli dim i brljavljenje cilindra. Na stranom forumu za Ninju 500 (ista masina kao i u EN500) nadjoh da postoji homemade opcija obrade glave jer sama zamena ili reparacija dihtunga nece pomoci, gomila ljudi je radila ovo bez ikakvih posledica. Da li je neko od vas obradjivao glavu granitnom (ili staklenom) plocom? Da li zna neko gde mogu da nadjem ostatke granitnih ploca za kuhinju (deo koji se isece gde ide sudopera i slicno, uglavnom se baca ili stoji da skuplja prasinu) posto nove ploce kostaju boga oca :D . Moze ovo i debelim staklom da se uradi, ali granit je dosta cvrsci i sigurniji za obradu glave.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Staklo ti je sasvim OK .. ;)

 

6-8mm staklo staviš na ravnu drvenu dasku (komad obrađene fosne ili slično veličine kao što je i staklo ili za koji cm veća).. 

 

i onda kreće show .. :D 

 

Ali ovo su šeme starih majstora kad je bilo teško doći do strojne (mašinske) obrade i dok je bilo strašno skupo ... ;) .. sad se više s tim nema smisla zajebavati... :takoje: ... ali sretno ti bilo ako baš imaš želju ... 

 

Pazi da ti je pritisak ravnomjeran i da ne "tučeš" po istom mjestu .. ;)

 

jebote, to sam radio još na automatiku kad smo ih "frizirali" ... :D

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6479 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Ne, nikada nije bilo skupo mašinsko ravnanje glave i bilo je relativno rasprostranjeno. Imao sam parče od puklog tocila, ma nisam ga koristio ni za čišćenje a kamoli za ravnanje, na kraju sam ga bacio il poklonio. Ne znam ni danas kolko košta, ne plaćam inače, ali je to jedini ispravan način da se glava poravna i dovede u osu što je kod nekih sklopova važno. Tuširanje može na ravnom staklu automobilskog prozora sa zalepljenom šmirglom, ali da se skida deseta nije za ručno trljanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Radio sam, treba ti čitavi dan da obradiš glavu i cilindar na taj način, moraš oboje. Lično ne bih to više  ponavljao, mašinska obrada je do 50€, maksimum, za te pare se meni ne isplati izgubiti čitavi dan sa upitnim rezultatom. Kad si već skinuo glavu obradi siceve ventila obavezno

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

U principu ako se naleti na besplatan primerak granitnog ostatka ploce, onda se posao zavrsi za dzabaka. Sa debljim staklom ispadne malo jeftinije od masinske obrade, pa ko zeli, voli i ima volju nije mu tesko da obradi sam :D Inace smirgla posluzi ako je neko vece pokrivljenje pa da se visoke tacke skinu brze, za neku minimalnu obradu povrsine postoji pasta za obradu glave i ciscenje ventila (koja mi je poslata na poklon od rodjaka iz inostranstva). Ako ne nadjem granit, staklo cu da nadjem sigurno. I da bi se ravnomerno obradila, glava i cilindar se obradjuju u pokretu broja 8, tako se ravnomerno obradjuje po celoj povrsini. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Videcu da odradim to tokom sledeceg meseca, pun k*rac obaveza imam pa ne mogu da odvojim ceo dan da rasturim, obradim i sastavim masinu. Kacicu slike ovde tokom procesa

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 292 postova
  • Lokacija: Nju nau
  • Motocikl: XF 650 freewind

Najskuplji posao je posao koji se radi dva puta:jok:,znaci lepo glava na masinsku obradu,sredis ventile,vodjice gumice,poravna se glava i mirna Backa:)

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 126 postova
  • Lokacija: UE
  • Motocikl: ER- 5

Secam se sebe,klinackih dana i neogranicenog entuzijazma. .Podseti me Marko 9966 na to vreme. .
Jedva skupis neke pare za neki prsli MZ kome dusa izvadjena,ili neku JAWU od koje su digli ruke i gurnuli za ogradu. . .i onda. . .Danima trljaj,guli,pravi,popravljaj. . .7 dana pravis,4 guras da upali,i nekim neznanim cudom 5ti dan upali.
Vozis se 2,3 sata. . .ih bre srece tvoje. . .Po pravilu uzbrdo ili nekoga iza sebe da bi gurao kada se ugasi. . .
Pa onda opet pravis 7 dana.3guras pa 2 vozis. . .I presrecan,teraj dalje.
Ex te 80te

Послато са Lenovo P70-A уз помоћ Тапатока

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 405 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Ex GSX-750R

Ne kosta vise od 50e i to sa sve hidro testom. I ne boli te glava. Ovako ce da te bole ruke, a posle mozda i glava, ako ne bude kako valja. Drugarski savet, bolje odnesi na masinsku i uzivaj kad sklopis masinu. Pricam ti, jer sam dobro upucen u sve to, matori mi je automehanicar. Tako da pusti te price iz 70-ih kad se tako radilo, sa stapom i kanapom. Pozz i svako dobro i pisi sta si uradio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 129 postova
  • Lokacija: Glogovac (Jagodina)
  • Motocikl: Kawasaki EN500

Au ljudi dobro me naplasiste :D Znaci rizicno je da sam obradim povrsine ovom metodom...Dakle moze masinskim putem da se odrade i povrsine, i ventili i sve ostalo sto je potrebno? Ajde onda ako cemo tako da resavamo stvari da mi neko preporuci u porukama gde da nosim/saljem glavu i cilindre na obradu? Ne mora da bude jeftino, bitno je da rade kvalitetno

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Ja bih to voleo videti kako bi to izgledalo ali da sam na tvom mestu ja bih poslušao većinu i dao da to mašina odradi.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Pana, 419 postova
  • Lokacija: Šabac
  • Motocikl: Yamaha XV535

- Kao se uteruje dug ?  

Isto kao i kratak , samo duže traje.  

 

 

Ovaj način obrade mi liči na vic al neka sa srećom. 

Granit pogledaj kod kamenorezaca.  Kod svakog imaš izbor: sečenog , brušenog , poliranog u rinfuzi i komadima 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Tutti Frutti, 668 postova
  • Lokacija: ...
  • Motocikl: Pojela Maca

ja sam 1995te na svom APN-5 pokusao to isto da uradim sa "kapom cilindra",jer sam cuo da kad smanjim kompresioni prostor dobija vise snage :jee1:.

Nasao parce debelog stakla,razvio po staklu smirglu neku 5000 i poceo da vrtim kapu po tome.Posle 15min mi malo utrnule ruke i skontam da se nepomera nista.

 

Onda nadjem parce P-80 ona sto su nekad cistili sporete kad zardjaju. I za tren oka,nekih 10ak minuta poravnam glavu.

 

Sav srecan jedva cekam da je navucem na 4 brezona na cilindar,zavrnem 4 matice i da vidim kako leti apenac.

 

Namunjim sve i krece trenutak istine,upalim ga,a on sisti najstrasnije,samo sto se nije rastocio. Neravnomernim pritiskom,ukrivis povrsinu glave koja naleze na cilindar samo tako i nijedan dihtung nemoze da je ispegla.

Dodje cale i opali mi dandaru i kaze sad skupljaj pare i cekaj da dodju madjari na pijacu jednom mesecno i donesu delove pa da kupis novu.

 

tako da bolje nemoj....:)

I

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R

Ala ste uplašili čoveka, nije to nikakva mudrost. Ja sam to više puta radio, doduše na APN-cima, tamo devedesetih.

Na autu sam poravnao usisnu granu i ništa joj ne fali.

Ko zna da rastavi motor, zna i ovo uraditi, samo je pitanje vremena i želje.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 733 postova
  • Lokacija: Split
  • Motocikl: Honda CRF 250 L

Eto, samo šta bi ja flomasterom(markerom) malo išarao površinu koja se brusi pa se bolje vide rezultati tijekom brušenja i uvik bi bilo u redu.

Poslano sa mob

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Ne diraj glavu. Stavi novi dihtung i gotova stvar. Ako ravnas glavu nikad neces imati vise motor kakav je bio. Lanac će postati dugačak i kasniće svi ventili itd...

Večina proizvodjača kaže da do 0, 15mm pokriva dihtung bez problema. Ja sam sklapao i do 0,20- 0, 25 i bilo je OK. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4678 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

Uzmi jedan duži šubler i špijun za štelovanje ventila i izmeri koliko je kriva glava ako je uopšte i kriva. Mehaničari često po difoltu šalju ravnu glavu na ravnanje ali prvo premeri pa ćeš znati šta dalje. Stavi šubler dijagonalno kad meriš. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: krusevac
  • Motocikl: gsx-r 750 к1

Друже, моји се баве каменорезачким послом тако да није проблем за камен, која величина камена ти је потребна? Ми када сечемо камен увек буде неког отпада, вероватно има неког парчета,а и ако нема знам где има јер се код мене 90посто села бави тим занатом...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • 8-bit, 1766 postova
  • Lokacija: Beočin
  • Motocikl: KTM690 Freeride 250R
2 hours ago, Dejan Bgd said:

To je sviranje k.... nikad ne moze rucno da bude perfektno. NIKAD! Zasto postoji masinska obrada? Nemojte da zajebavate decka.

Raspitaj se malo sta je tusiranje i lapovanje. Rade se rucno posle masinske obrade pri prizvodnji alatnih i mernih masina. Granitni merni stolovi koji su precizni u hiljaditim delovima milimetra se obradjuju rucno.

 

edit:

postupak lapovanja kojim se rucno ravna glava je precizan do u par mikrona. Naravno zavisi ko to i kako radi.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja