Jump to content

Moto Zajednica

Manastir Mileševa, kanjon Mileševke, tunel...

Recommended Posts

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)

Planirao sam za ovu godinu nekoliko srednjih tura (do sedam dana trajanja) i jedu dužu (oko 25-30 dana), ali ako stvari stoje trenutno od toga neće da bude ništa, pa sam krenuo u razradu i planiranje dvodevnih (eventualno trodnvnih) tura, po Srbiji, BiH, Crnoj Gori i Makedoniji.

Jedna od prvih vožnji koja je planirana je upravo poseta manastiru Mileševo (sa okolinom) i Uvcu, pa mi je ova tema baš dobrodošla i ukazala gde i šta treba obići i videti.

Interesuje me u kakvom je stanju put od Mileševa preko Hisardžika, Kaćeva i Karaule do Sjenice (jer imam drugare sa čoperima, TDM, HD) pa da li je preporučljivo da im predložim da krenemo tim putem (da me ne bi ubili usput).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

 @zika56 ja prodjoh tuda zaista odavno i bila je katastrofa, sada ne znam možda su nešto i radili mada ne verujem. Mislim da je @balle na prethodnoj strani ove teme napomenuo da je nedavno prošao tim putem ako sam dobro skapirao, možda on zna?

 

Evo još fotografija kako bih se nadovezao na moje postove sa početka teme. Razdvojiću postove radi preglednosti.

 

Prilaz tunelu, kanjon Mileševke i okolina. Na četvrtoj fotografiji se vide i nekadašnje monaške pećine isposnice. Savine pećine su na drugoj strani kanjona, preko puta tunela isto kao i tvrđava. Te fotografije ću postaviti kasnije.

 

01.jpg

 

02.jpg

 

04.jpg

 

05.jpg

 

06.jpg

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

I ja sam davno bio u tom kraju i posetio tunele. Imam autokartu iz 1976 godine od pokojnog oca, i na njoj je ucrtan taj put PP-SJ kao magistralni, asfaltni sa sve oznakom puta. Valjda su racunali da ce se put izgraditi brzo,kao sto je i bilo planirano.

I tako sam  jedared krenuo iz Prijepolja do Sjenice tim putem, i vec kad stigoh do prvog tunela vidim nesto mi ne lici da se njim saobracaj odvija. Mislim da sam stigao do drugog tunela i nisam mogao dalje.

Vratio sam se nazad do prvih kuca i raspitao kod dva momka taksiste za put. Oni su mi objasnili da tuda ne mogu, ali mogu preko Hisardzika i Aljinovica, krajickom oka odmeravajuci moj automobil. Bilo je to vec kasno popodne, i buduci da su prethodnih dana padale kise, rekose mi da cu tesko proci, da cu auto slomiti.

Tako da sam odustao, prvenstveno zbog blizine noci, jer ne bih video p od prirode...

Tada sam vozio Ford Maverick 4x4.

 

Ziko ako budes isao na tu stranu sa drustvom, podji ispred svih, pa ako oni zaglave na losem putu, sacekaj ih u Aljinovicima ili bolje Sjenici. Dotle ce da ih ljutnja pusti:)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Čuvaj sebe od drugih i druge od sebe, 3477 postova
  • Lokacija: Niš / Donji Adrovac
  • Motocikl: BMW R1100GS (iz prošlog veka)
pre 51 minuta, slave74 je napisao:

I ja sam davno bio u tom kraju i posetio tunele. Imam autokartu iz 1976 godine od pokojnog oca, i na njoj je ucrtan taj put PP-SJ kao magistralni, asfaltni sa sve oznakom puta. Valjda su racunali da ce se put izgraditi brzo,kao sto je i bilo planirano.

I tako sam  jedared krenuo iz Prijepolja do Sjenice tim putem, i vec kad stigoh do prvog tunela vidim nesto mi ne lici da se njim saobracaj odvija. Mislim da sam stigao do drugog tunela i nisam mogao dalje.

Vratio sam se nazad do prvih kuca i raspitao kod dva momka taksiste za put. Oni su mi objasnili da tuda ne mogu, ali mogu preko Hisardzika i Aljinovica, krajickom oka odmeravajuci moj automobil. Bilo je to vec kasno popodne, i buduci da su prethodnih dana padale kise, rekose mi da cu tesko proci, da cu auto slomiti.

Tako da sam odustao, prvenstveno zbog blizine noci, jer ne bih video p od prirode...

Tada sam vozio Ford Maverick 4x4.

 

Ziko ako budes isao na tu stranu sa drustvom, podji ispred svih, pa ako oni zaglave na losem putu, sacekaj ih u Aljinovicima ili bolje Sjenici. Dotle ce da ih ljutnja pusti:)

U odlasku za Mileševo išli bi preko Višegrada i Rudo (kroz tunel Brodar), a u odlasku iz Mileševa bih najverovatnije ja prvi krenuo prema Sjenici, pa ukoliko procenim da je i za ostale prolaz moguć javio bi im telefonom da pođu i oni, a ukoliko ipak nije dobar put onda okolo-naokolo do Uvca i dalje prema Ivanjici.

Promenio član zika56

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Sym symphony 50

Put M8 od Manastira do puta za Sjenicu, kod Aljinovića.

https://www.google.rs/maps/dir/43.3713871,19.6949108/43.3289544,19.8790092/@43.3313363,19.7693432,13.26z/data=!4m3!4m2!3e0!5i1?hl=sr&authuser=0

Prošao pre 3/4 godine. Nikako, razvaljen, ostaci nekadašnjeg puta, ako je prethodno padala kiša put je bukvalno odnet. Bolje okolo, preko Nove Varoši.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1268 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: SMC 300

Isao sam par puta Visegrad, Brodar, Rudo, a odatle na sve strane, i tu je put ok, osim ako ides ka Cg odnosno Pljevljama ili prevoju Jabuka, tu je nesto ok makadama.

Koliko sam razumeo one momke u PP, najgori je deo puta odmah kad se penje od Prijepolja, al nije iskljuceno  da gresim. Tako da relativno brzo iz tog pravca mozes saznati dal je prohodno za ostale...

Valjda ce se javiti kolege , koje su tu turu prosli nedavno.

 

Letos iz Kostunica sam uputio neke momke iz Cacka(sedeli smo u restoranu zajedno, ako citaju pozdrav) , jedan na coperu, na Ravnu Goru makadamom, koji je u jednom kracem delu bas kamenit i stenovit.. Nemam informaciju kako su prosli, ali verujem da sve se moze i coperom samo sporije i oprezno.. Takodje video sam da lokalci idu sportskom Aprilijom 125cc redovno tim putem. Kazu ok je. Sve je stvar koliko je covek spreman i vest u upravljanju masinom.

 

Dosta putujem uzim regionom, uglavnom volim puteve kroz planine i ocuvanu prirodu. Cesto su to makadami u srednjem stanju. I kad me lokalci, koje pitam, odvracaju da prodjem tim putevima i kazu da necu proci, samo ih potpitam jel ima sela gore, jel se zivi. Ako se gore prebiva, ljudi koriste obicne putnicke automobile po tim putevim. Tako da se koristim uzrecicom, ako mogu oni, mogu i ja.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 141 postova
  • Lokacija: BGD
  • Motocikl: Sym symphony 50

Od Manastira kreću serpentine pored kuća, uzak put i asfalt. Ali čim se popneš na visoravan, počinje igranka. Doduše, priroda je nedirnuta.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Staza do Savinih pećina i Savine vode kreće od podnožja tvrđave Mileševa odnosno od džamije u Hisardžiku. Nije potrebna nikakva posebna obuća mada ne treba kretati ni sa obućom otvorenog tipa. Deo staze koja vodi pored stena je nekada bila potpuno neobezbeđena, sigurnost vam je pružao jedino lanac zakovan u stene za koji bi ste se mogli držati na uzanoj stazi. Nažalost neko je morao da nastrada da bi se vlasti setile da na bolji način obezbede prilaz toj turističkoj lokaciji. Sada se duž cele staze sa strane litice nalaze postavljeni gelenderi pa je prilaz pećinama u mnogome olakšan.

 

Samo mesto polaska je lepo obeleženo putokazima. Levo, nizbrdo se ide za Savinu vodu i pećine dok desno staza vodi ka usponu za tvrđavu. Napomenuo bih samo da je velika verovatnoća da ćete sresti lokalca koji se tu uvek muva i koji će pokušati da vam objasni kako je on ovlašćeni turistički vodič i kako ćete se bez njega izgubiti... ili će pokušati da vam naplati parking sa pričom da je celo imanje oko džamije njegovo. Kulturno mu se zahvalite na svemu... nikakav vodič nije potreban, staza je lako uočljiva jedino zbog vidljivosti treba izbegavati mrak.

 

20190825_120202_edited.jpg

 

20190825_111104_edited.jpg

 

20190825_111550_edited.jpg

 

20190825_111632_edited.jpg

 

20190825_111825_edited.jpg

 

20190825_111913_edited.jpg

 

20190825_112000_edited.jpg

 

20190825_112112_edited.jpg

 

20190825_112131_edited.jpg

 

20190825_112223_edited.jpg

 

20190825_112309_edited.jpg

 

20190825_112421_edited.jpg

 

20190825_111525_edited.jpg

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

@A.J. hoću što da ne. Gledajući trenutnu situaciju ove sezone će po svemu sudeći biti mnogo više repriza lepih destinacija po Srbiji nego odlazaka u inostranstvo. 

 

Savine pećine. 

 

20190825_112447_edited.jpg

 

20190825_112555_edited.jpg

 

20190825_112601_edited.jpg

 

20190825_112621_edited.jpg

 

20190825_112834_edited.jpg

 

20190825_112841_edited.jpg

 

20190825_112854_edited.jpg

 

20190825_112900_edited.jpg

 

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1539 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: BMW R1250 GSA

Kod Savinih pećina postoji procep (prolaz) u jednoj steni koji vodi do same litice sa koje se pruža direktan pogled na tunel u kome je sniman film "Lepa sela lepo gore" a koji se nalazi preko puta, odnosno na drugoj strani kanjona. Takođe sa tog mesta je moguće nesmetano videti reku Mileševku i samo dno kanjona. Ta nazovimo terasa nije obezbeđena ni na koji način pa treba povesti računa.

 

Napomenuo bih još da tokom sunčanih dana (April-Septembar) postoji velika verovatnoća da ćete u pojedinim delovima kanjona naleteti na Poskoka, našu najotrovnoju zmiju. Prepoznatljiv je po tome što ima jasno izražen rog na samom vrhu njuške ali je i sreća što nije agresivan pa nikada ne napada prvi. Ipak, treba biti oprezan. Moj iznenadni bliski susret sa Poskokom je protekao tako što se nije znalo ko se od koga više prepao pa smo se onako džentlmenski samo udaljili jedan od drugog. :)

 

Kada sam se već dotakao gmizavaca Slepića je moguće videti na skoro svakom koraku ali bukvalno (postavio sam njegovu fotku). Za one koji ne znaju Slepić nije zmija, čak šta više njihov je neprijatelj jer se između ostalog hrani njihovim mladuncima. Slepić je jedini beznogi gušter koji živi na teritoriji Sbije. Njegov rep je zapravo duži od tela i ima mogućnost da se regeneriše odnosno da nakon gubitka ponovo izraste. Ime je dobio zbog toga što kada ugine ili kada je ubijen očni kapci mu se zatvore.

 

20190825_112932_edited.jpg

 

20190825_113630_edited.jpg

 

20190825_113708_edited.jpg

 

20190825_113727_edited.jpg

 

20190825_113906_edited.jpg

 

20190825_113910_edited.jpg

 

20190825_114131_edited.jpg

 

20190825_114134_edited.jpg

 

20190825_115528_edited.jpg

 

  • Sviđa mi se 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja