Jump to content

Moto Zajednica

Garmin City Navigator Europe

Recommended Posts

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Obzirom da se karta SCG Route više ne razvija, a ima potrebe za diskusijom o kartama za naše područje, otvorio sam ovu temu. :takoje:

 

City Navigator karte, kao što im i ime govori, su pretežno orijentasine na urbane sredine (asfaltirani putevi). Za makadamske puteve i neke stazice za offroad one su prilično siromašne. Za to postoje druge karte za koje možemo otvoriti posebnu temu u okviru ovog foruma...

 

Trenutno aktuelne verzije:

City Navigator Europe 2018.20 NTU

City Navigator Europe 2018.10 NT (za starije uređaje koji ne podržavaju Unicode kartu).

 

Great Britain and Republic of Ireland

  • Great Britain: Full coverage
  • Scotland: Full coverage
  • Wales: Full coverage
  • Isle of Man: Full coverage
  • Northern Ireland: Full coverage
  • Ireland: Full coverage
  • Channel Islands: Full coverage
  • Gibraltar: Full coverage

Denmark, Finland, Iceland, Norway, and Sweden

  • Denmark: Full coverage
  • Finland: Full coverage
  • Iceland: Full coverage
  • Norway: Full coverage
  • Sweden: Full coverage

France and Benelux

  • Andorra: Full coverage
  • Belgium: Full coverage
  • France: Full coverage
  • French Guiana: Coverage for most urban areas
  • Guadeloupe: Full coverage
  • Martinique: Full coverage
  • Netherlands: Full coverage
  • Luxembourg: Full coverage
  • Réunion: Full coverage
  • Saint Barthélemy: Full Coverage

Italy, Austria, Switzerland, and Liechtenstein

  • Italy: Full coverage
  • Austria: Full coverage
  • Switzerland: Full coverage
  • Liechtenstein: Full coverage

Malta

  • Malta: Full coverage

Spain and Portugal

  • Spain: Full coverage
  • Portugal: Full coverage
  • Gibraltar: Full coverage
  • Azores Islands: Full coverage
  • Canary Islands: Full coverage
  • Baleric Islands: Full coverage
  • Madeira: Full coverage

Germany

  • Germany: Full coverage

Czech Republic

  • Czech Republic: Full coverage

Greece and Cyprus

  • Greece: Full coverage
  • Cyprus: Full coverage of Republic of Cyprus; Major urban areas with intertown roads in disputed areas

Eastern Europe

  • Estonia: Full coverage
  • Latvia: Full coverage
  • Lithuania: Full coverage
  • Poland: Full coverage
  • Czech Republic: Full coverage
  • Slovakia: Full coverage
  • Hungary: Full coverage
  • Slovenia: Full coverage
  • Croatia: Full coverage
  • Bulgaria: Full coverage
  • Romania: Full coverage
  • Turkey: Full coverage
  • Moldova: Major urban areas with intertown roads
  • Bosnia & Herzegovina: Full coverage
  • Serbia: Full coverage
  • Kosovo: Full coverage
  • Montenegro: Full coverage
  • Albania: Major roads only
  • Republic of Macedonia (FYROM): Full coverage
  • Belarus: Major urban areas with intertown roads
  • Ukraine: Full coverage
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
13 hours ago, stevo said:

i gdje mogu doci do doticne karte 

Garmin uređaji (auto i moto) dolaze sa instaliranim kartama City Navigator Europe. Novi uređaji sa oznakom LM ili LMT imaju mogućnost doživotnog ažuriranja karte besplatno preko Garmin Express softvera:

https://www.garmin.com/en-US/software/express

 

Korisnici starijih uređaja ili uređaja kupljenih sa kartama drugih područja (recimo Amerike, Azije, Rusije i sl.) kartu City Navigator Europe mogu da nabave kod najbližeg Garmin dilera.

 

Kod nas je trenutno cena 6.900 Din.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV

pozdrav, juče mi stigao BMW navigator V sa mapama koje su na slici, update-ova sam ga preko Garmin express-a.

Nemam Srbiju , kako je moguće ubaciti mapu Srbije , Grcke , Bosne ,Rumunije i okolnih zemalja?

IMG_20171006_073317.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
7 hours ago, laband said:

pozdrav, juče mi stigao BMW navigator V sa mapama koje su na slici, update-ova sam ga preko Garmin express-a.

Nemam Srbiju , kako je moguće ubaciti mapu Srbije , Grcke , Bosne ,Rumunije i okolnih zemalja?

Uređaj koji si kupio nema pokrivenu kompletnu Evropu, već samo centralnu Evropu. To je najčešća greška koju korisnici sa naših prostora naprave. Pisao sam o tome puno puta, najčešće zbog onih koji porede cene Garmin zumo 395LM i 345LM...

 

Jedina legalna varijanta je da dokupiš ostatak karte koji ti fali. Kod nas je cena za to 2.760 Din. Međutim, to nije lifetime karta (LM) i svaki put kada izađe nova karta trebalo bi ponovo da dokupiš taj ostatak. Mada, ne moraš baš svaki put da dokupiš novu verziju već samo pred neki važniji put. Na žalost, nema drugog rešenja.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 774 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1250GS ADV
Uređaj koji si kupio nema pokrivenu kompletnu Evropu, već samo centralnu Evropu. To je najčešća greška koju korisnici sa naših prostora naprave. Pisao sam o tome puno puta, najčešće zbog onih koji porede cene Garmin zumo 395LM i 345LM...
 
Jedina legalna varijanta je da dokupiš ostatak karte koji ti fali. Kod nas je cena za to 2.760 Din. Međutim, to nije lifetime karta (LM) i svaki put kada izađe nova karta trebalo bi ponovo da dokupiš taj ostatak. Mada, ne moraš baš svaki put da dokupiš novu verziju već samo pred neki važniji put. Na žalost, nema drugog rešenja.
Hvala puno za info, snasao sam se ubacio sam neku crack varijantu, za sada, pa cemo videti,ne oslanjam se ja mnogo na navigaciju,tako da mislim da ce mi i ovako zavrsiti dobar deo posla

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Vidim da i dalje ima onih koji su zbunjeni regijama kod Garmin karata pa da malo to pojasnimo... A ovo je prava tema za to.

 

Garmin automotive uređaji (za automobile, motore, kamione, kampere...) dolaze sa preinstaliranim kartama City Navigator. Ove karte se dele na više varijanti. Iako postoje i karte za ostala područja kao što su Amerike, Afrika, Azija, Rusija (posebno područje koje nije uključeno u Evropsku kartu) itd... ovde ću se zadržati na karti područja o kojoj je reč u ovoj temi:

 

City Navigator Europe pokriva Evropu. To je jasno... Ali ono što nekako svi zaborave prilikom kupovine uređaja je da Garmin u pojedine uređaje osim kompletne Evrope (All) instalira i "regionalne" karte. To naravno utiče na cenu uređaja i stvar je izbora kupca da li mu treba kompletna Evropa ili samo neka regija jer ne planira put dalje od regije u kojoj će uređaj koristiti.

 

Elem, osim kompletne Evrope, Garmin u uređaje instalira regije koje pokrivaju lokalno područje. Najčešće su to:

- Centralna Evropa

- Centralna i Istočna Evropa

- Istočna Evropa

- Zapadna Evropa

 

Postoje i uređaji koji imaju instalirane i "lokalnije" karte kao što su:

- Španija i Portugal

- Alpi i DACH (Nemačka, Austrija, Švajcarska)

- Italija i Grčka

- Pa čak i severozapadna Istočna Evropa (!?) za one kojima ne treba drugo:

cm-md.jpg

 

Da ne dužim...

 

Na našem tržištu (Srbija) u prodaji su uređaji sa Centralnom i Istočnom Evropom:

fb9522_1ed0cbe05b474b33acede957f8096ad1~

 

i sa Kompletnom Evropom:

cm-md.jpg

 

Na drugim tržištima ima svega, pa obratite  pažnju kada kupujete uređaj. Nije sve u ceni... :takoje:

 

PS

LM (LM, LMT, LMT-D, LMT-S) oznaka ne znači da imate kompletnu Evropu već da imate pravo na doživotno ažuriranje karte područja i regije sa kojom je uređaj došao u originalu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
10 minutes ago, laband said:

Hvala puno za info, snasao sam se ubacio sam neku crack varijantu, za sada, pa cemo videti,ne oslanjam se ja mnogo na navigaciju,tako da mislim da ce mi i ovako zavrsiti dobar deo posla

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

To je najlošije rešenje od svih rešenja.

 

Ako je tako kao što kažeš i ne oslanjaš se previše na navigaciju, bolje da si skinuo neku od open source karata nego da si stavio neku krekovanu verziju koju je ko zna ko, kako i u kojoj nameri postavio. U tim varijantama najčešće ima zle namere i virusa. Zatim, osim zle namere, krekovanje rade i oni koji nisu baš stručni i ne umeju kompletnu kartu da krekuju, pa je postave bez provere. Oni koji te i takve karte hoće da koriste nisu baš stručni da prepoznaju zlu nameru ili neznanje pa se dešavaju razne neprijatne situacije... Pa im je Garmin kriv jer najčešće oni koji kude Garmin i karte koje koristi, su baš korisnici sumnjivih karti i uređaja (da ne kažem kradenih i krekovanih).

 

Za ovih skoro 15 godina koliko se bavim Garmin uređajima, mesečno bar 5 uređaja spašavam od tih "stručnjaka". Moj savet je da to ne radite. Ali, dokle god bude tih "stručnjaka", ja se neću bojati da li ću imati posla. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA, BMW R1200GS, Piaggio Beverly 500

Ja uglavnom koristim originalni set mapa ako nađem negde na torrentu i otključavam ih sam. Ne vidim neku razliku između njih i CE mapa koje se ažuriraju automatski. Ono što meni smeta kod Garmina je neintuintivnost i očajno rutiranje. Za planiranje putovanja koristim Furkot, napravim rutu i dnevne planove, eksportujem to u navigaciju i onda Garmin odradi rute po svome koje nemaju veze s mozgom.

 

Proletos me vodio od Sparte do Atine preko Italije pa trajektom na Hrvatsku pa kroz CG, Albaniju  :stabre:

 

Iskreno da postoji druga hardverski kvalitetna opcija batalio bih Garmin odavno. Ovako, imam tri komada ali se i dalje uzdam najviše u putokaze :)

 

U kolima mi naravno ne pada napamet da koristim Garmin jer ima mnogo boljih čak i besplatnih alternativa.

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5472 postova
  • Lokacija: Kraljevo
  • Motocikl: XT1200Z Super Tenere

Ovo ludilo sa Garminovim rutiranjem se vec prepricava uz smeh gde god da se pokrene tema o GPS-u (prosle godine na Kopu sa ekipom iz Slovenije sam se smejao do suza, malo iz njihovog, malo iz mog iskustva)...Koristim Garmina vec nekih 10-ak godina, prvo Zumo 550, pa sada Zumo 390 kod koga je malo popravljeno rutiranje u odnosu na prethodnika. Mada kad si dugogodisnji korisnik pocnes da prepoznajes njegove bubice i da ih ignorises. Inace stari 550 je bio sampion u ludiranju. I da, ona prica na zapadu su bolje karte pa se ne ludira nemaju veze, jer i tamo ima sumanute predloge

Potpuno mi je nejasno zasto najjeftinija/besplatna navigacija daje potpuno realne predloge rute, samo Garmin daje sulude, bez obzira na podesavanje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 885 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure
Ovo ludilo sa Garminovim rutiranjem se vec prepricava uz smeh gde god da se pokrene tema o GPS-u (prosle godine na Kopu sa ekipom iz Slovenije sam se smejao do suza, malo iz njihovog, malo iz mog iskustva)...Koristim Garmina vec nekih 10-ak godina, prvo Zumo 550, pa sada Zumo 390 kod koga je malo popravljeno rutiranje u odnosu na prethodnika. Mada kad si dugogodisnji korisnik pocnes da prepoznajes njegove bubice i da ih ignorises. Inace stari 550 je bio sampion u ludiranju. I da, ona prica na zapadu su bolje karte pa se ne ludira nemaju veze, jer i tamo ima sumanute predloge

Potpuno mi je nejasno zasto najjeftinija/besplatna navigacija daje potpuno realne predloge rute, samo Garmin daje sulude, bez obzira na podesavanje.

Avantura koju samo sa njim mozes doziviti.

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Integrisan, 8120 postova

Koristim garmin bar 10 god na motoru, rutiranje je neprepričivo. :) A nemogućnost forsiranja rute napravljene na eksternim sw (osim konverzije u track) i posle 10 god neopisivo nervira!

 

Takođe, podrška domaćeg Infoteam-a ne postoji realno. Realno, markone tu radi najbolji posao, iako nema ni delić resursa istih.

 

Što se karata tiče, koristite više OSM karte, imate temu na ovom forumu. Sjajne su, besplatne i neuporedivo ažurnije, da ne pričamo da postoje i TOPO karte (osm), što je za off nezamenjivo!

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!
On 11/10/2017 at 9:52 PM, Totomoto said:

Ja uglavnom koristim originalni set mapa ako nađem negde na torrentu i otključavam ih sam. Ne vidim neku razliku između njih i CE mapa koje se ažuriraju automatski. Ono što meni smeta kod Garmina je neintuintivnost i očajno rutiranje. Za planiranje putovanja koristim Furkot, napravim rutu i dnevne planove, eksportujem to u navigaciju i onda Garmin odradi rute po svome koje nemaju veze s mozgom.

 

Proletos me vodio od Sparte do Atine preko Italije pa trajektom na Hrvatsku pa kroz CG, Albaniju  :stabre:

 

Iskreno da postoji druga hardverski kvalitetna opcija batalio bih Garmin odavno. Ovako, imam tri komada ali se i dalje uzdam najviše u putokaze :)

 

U kolima mi naravno ne pada napamet da koristim Garmin jer ima mnogo boljih čak i besplatnih alternativa.

 

 

Nije mi logična tvrdnja iz prve dve rečenice da ne vidiš razliku između karata sumnjivog porekla (na Torentu NEMA originalnih karata) i originalnih karata, a onda malo kasnije navedeš drastičan primer lošeg rutiranja koji je vrlo verovatno uzrokovan baš tom sumnjivom kartom.

 

Za ovako drastičan primer lošeg rutiranja nikada nije kriv Garmin kao uređaj. I to mogu da potpišem i da uložim svoje 15-godišnje iskustvo sa Garmin uređajima.

 

Za tako loše rutiranje uzrok je ili loša karta (preklapanje, fali deo puta i sl.) ili pogrešno podešavanje. A veruj mi, viđao sam baš svakakva podešavanja kada su se korisnici žalili na rutiranje. Od toga da idu iz NS za Beč preko Niša, pa do toga da ih uređaj vodi nekim zaboravljenim putevima. I uvek, ali baš uvek je u pitanju bila krekovanja karta ili loše podešavanje, ili kombinacija. Najčešće zaborave da su pristali da idu preko neke prethodno odabrane tačke, ali primera je bezbroj pa ne bih dužio sa tim...

 

Sa druge strane, i originalne Garmin karte uz pravilno podešavanje opcija umeju prilično da zbune prosečnog korisnika. Kako rekoše Doktor i Severian, na Garmin interfejs se mora navići i naučiti šta se može i kako dobiti od njega. Za prosečne korisnike Garmin je vrlo prost za korišćenje. Na žalost, za zahtevnije korisnike zaista ima jezivo nelogičnu - logiku. :) Ni mi koji se bavimo Garminom ne razumemo tu politiku otpora da se nešto što je jako dobro, uz (kako mi verujemo) malo truda može učiniti maltene savršenim.

 

Ponoviću: Bolje je skinuti neku od open source karata koje je i Severian pominjao, nego neke sumnjive karte koje na prvi pogled deluju da su iste kao i originalne.

 

Za kraj, postavio bih pitanje i dao savet ako smem:

 

Pitanje: Na koji način neko može da proveri da li je sumnjiva karta iz nekog još sumnjivijeg izvora identična originalu? To što radi na nekom delu ne znači da će isto tako dobro raditi na nekom drugom delu.

 

Savet: Koji god uređaj imate i kakvu god kartu da imate, ako želite da prođete baš tuda kuda ste zamislili, sve to lepo pripremite i proverite  pre puta. Mislim na POI tačke kroz koje treba da prođete i rute kojima ćete ići preko tih POI tačaka. To zahteva dosta truda i vremena. Moram priznati, da sam ja jedan od onih koje mrzi da baš toliko detaljišu. Ali to je ponekad neophodno.

 

Nadam se da sam pomogao bar malo. :takoje:

 

PS Hvala Seve! Trudim se. :)

 

PPS Udavih... :P

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 192 postova
  • Lokacija: Beograd, Srbija
  • Motocikl: Yamaha FZ1-SA, BMW R1200GS, Piaggio Beverly 500

Izvini Markone ali ovo me podseća na tvrdnju da "samo originalni Windows radi kako treba"...

 

Ono što sam možda trapavo naveo u postu je da kada na Zumo 340LM koristim njegove originalne karte ili karte skinute sa Torrent-a i naknadno otključane ne vidim apsolutno nikakvu razliku.

 

Da je Garmin baš toliko neupotrebljiv ne bih ga ni koristio, a eto imam 2 komada. Ono što je sigurno je da mi je više poštapalica nego što mu slepo verujem, ali u kombinaciji sa saobraćajnim znacima i logikom ipak me dovede do cilja.  

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

Zaboravio sam da javim da je izašla nova verzija.

 

Trenutno aktuelne verzije:

City Navigator Europe 2018.30 NTU

City Navigator Europe 2018.20 NT (za starije uređaje koji ne podržavaju Unicode kartu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • www.markone-pegaz.rs, 2411 postova
  • Lokacija: Novi Sad, N45 15.579 E19 48.722
  • Motocikl: Napokon... BMW R1150GS!

I opet, preskočili smo par generacija karata...

 

Trenutno aktuelne verzije:

City Navigator Europe 2019.30 NTU

City Navigator Europe 2019.20 NT (za starije uređaje koji ne podržavaju Unicode kartu).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja