Jump to content

Moto Zajednica

Jos jedna "Kupujem motor" tema

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 249 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kymco Agility City 125,Agility City 200,SuZuki Boulevard M90, Honda NC 700 s

Evo,mogu ja da okačim sličku nove makine i novog vlasnika jednog zaista lepog primerka Honde CB500S :care:  ...osmeh je tu,ispod kacige,nemojte sumnjati :jee:

viber image.jpg

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 223 postova
  • Lokacija: N.Beograd
  • Motocikl: VIRTUELNI

pametan izbor,sve ispod 500ccm bi morao ubrzo da menjas-prodas-kupujes,ovako vozaces se par godina ( a mozda i mnooogo duze jer znam par njih koji ne odustaju od 500ccm)  i steci ces rutinu i iskustvo.

 

upamti samo jedno,,,,SVE IDE IZ GLAVE! 

 

sretno.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1896 postova
  • Lokacija: pvo
  • Motocikl: Benelli

Naravno da moze 500ccm,ako ti odgovara velicina,tezina i registracija.I kao iskusan a kamoli kao pocetnik zasto moras da juris?Zapocetak dovoljno je da vozis po ogranicenju brzine 50 grad 80 van grada.Oprezno i uci na tudjim greskama,bez zaletanja,i bice verovatno sve ok

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB 500S

Upravo! Postovanje ogranicenja je lep i jednostavan nacin da se ogranicis :D:D:D 

 

Meni za sad to odgovara i po njima se vodim. U gradu na svakoj raskrsnici pretpostavim da me niko ne vidi, prst uvek na kocnici i dosta rastojanja... Tako se osecam prilicno sigurno i 'u kontroli'. :)

 

U krivinama van naselja... Kontra upravljanje (eng. counter steering)... Sunce ti jebem, prvih nekoliko krivina jako velik trip! Srecom, mnogo brze nego sto sam ocekivao, postaje instinkt :) I strava je :D 

Prva situacija gde sam to svesno primenio je bila bas strasna... Regionalni put van naselja. Nisam isao brzo, mozda 50. Krivina 'jaca' nego sto sam predvideo i dosao sam u situaciju da sam oboren do nekog svog dotadasnjeg maksimuma i da polako ispravljam krivinu i ako tako nastavim precicu u suprotnu traku (iako sem mene tada nije bilo nikog na putu). U tom momentu jedino sto mi je bilo u glavi su dve stvari :D :

1. Korman levo da bi motor pojacao skretanje u desno

2. Video u kojem motociklista, kad spazi vatrogasni kamion koji mu ide u susret u krivini, pokusa da ga izbegne bez kontra-upravljanja i kao rezultat toga uspravlja motor i udara direkt u kamion...

3. Sposobnosti motora prevazilaze moje sposobnosti (Znam da je ovo skakljivo, ali trenutno u mom slucaju - cinjenica)

(Zanimljivo koliko covek u stvari moze brzo da razmislja...)

 

Rezultat tog razmisljanja: Korman zakrenut malko u levo, motor jos malko oboren u desno, gas jos malo dodat i krivina 'ispracena'!

 

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Никад не једи жути снег!, 681 postova
  • Lokacija: Церовац - Београд
  • Motocikl: Јаворка (ФЈР 1300)

Cestitam brale i u zdravlju se navozao!!!

 

Cisto jos jedno razmisljanje na temu, koliko jak motor da uzmem... Ja u mladosti vozio bratovog MZ 150 neko vreme... pa u poslednje vreme pomalo i vozio bratovog TransAlp-a (600)... a pre nekih par meseci kupih svoj zvanicno prvi motor i to FJR (1300)...  Samo da podelim misljenje na temu kubikaze...a to je - nema pravila... ;) i sto rece kolega Dejan, sve ide iz glave, apsolutno!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08
19 hours ago, Vodonik said:

Rezultat tog razmisljanja: Korman zakrenut malko u levo, motor jos malko oboren u desno, gas jos malo dodat i krivina 'ispracena'!

 

 

Vidim da si dobro proučio kontra-upravljanje, pa da pitam. Jel posle tog zaokretanja kormana malo ulevo i dodatnog obaranja motora, sledi posle vraćanje kormana na desno, i to pod malo većim uglom nego ranije, jer ovim manevrom si smanjio poluprečnik krivine pa bi onda i korman trebalo da bude više zaokrenut.

Drugo pitanje, nije mi logično zašto je moralo dodavanje gasa odnosno povećanje brzine, jer ako se motor više nakrivio potrebna je i veća centrifugalna sila da bi pružala ravnotežu, a kako je centrifugalna sila jednaka masa puta kvadrat brzine / poluprečnik krivine, samim tim što si smanjio poluprečnik krivine to je dovoljno da bi se centrifugalna sila povećala.

Ja lično, pošto evo još iako vozim po malo nekoliko godina, nisam savladao tehniku kontraupravljanja, da sam se našao u toj situaciji ja bih verovatno prikočio i smanjenjem brzine smanjio centrifugalnu silu čime bi se motor nakrivio više pod dejstvom gravitacione, i onda bih zaokrenuo volan nadesno i time smanjio poluprečnik krivine, jer kapiram cilj celog manevra je smanjiti poluprečnik krivine po kojoj se motocikl kreće. Moguće da bih prošao kao motorista sa vatrogasnim kamionom :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne može to niko da ti napiše.

 

Idi na parking i vežbaj krug u levo i desno, tu imaš par stavki da naučiš:
 

-Da se vodiš pogledom. Dakle ideš tamo gde gledaš, ne samo očima, već okreneš celu glavu. Na primer, uzmi flašu vode i vrti se oko nje ali tako da ne skidaš pogled sa čepa. To ti je to.

 

-Pri sporim manevrima, kvačilo treba da je u onoj zoni gde hvata. Pomoću njega kontrolišeš većinu toga :)

 

-Telo i skretanje, guraš upravljač po sistemu kontra upravljanja, guzicu makneš na sedištu ka spolja, telo i ramena što više vertikalno u odnosu na motocikl. 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08

Izvinjavam se ako ovim potcenjujem članove ovog foruma, ali mislim da dosta ljudi ne razume princip kontra upravljanja s naglaskom na ovo kontra.

@Alekre pitanje za tebe a i ostale, da voziš motor pravo i odjednom naleti udar bočnog vetra sa desne strane. Da bi održao ravnotežu da li bi upravljač okrenuo nalevo ili nadesno ?

  • Sviđa mi se 2
  • Zbunjen 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6803 postova
  • Lokacija: Smederevo
  • Motocikl: TDM 900

Ne može se upravljati motociklom bez kontra upravljanja, svi to rade svesni toga ili ne. Čak i dete koje uči da vozi bicikl.

 

Za vetar, pojma nemam, nešto uradim i sve bude okej :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Pustite početnike da sami stiču iskustvo, naravno laganom vožnjom i na manje prometnim putevima. Mnogo je toga njima nejasno kada čitaju sve te izraze.  Koliko smo svi mi iskusniji, mnogo iskusniji imali nezgodne situacije? Lično moj primer od pre par dana... 40 godina na motoru, promenio sve moguće kubikaže, dve godine trka za veliku nagradu Jugoslavije 80tih godina. Situacija sledeća: brzina oko 60 km/h, uzan, krivudav brdski put. Ispred mene lakat krivina, rupa do rupe, neravnine ko po oranju. Iza auto koji me panično juri, a o pesku po putu da i ne govorim. Uz to pozadi supruga, koja nema puno kilometara na motoru. Šta sad? Hajmo braćo sa savetima... Naravno, prvo što mi je prošlo groz glavu, niži stepen, gas prolaziš... ali ne po ovakvom putu i neiskusnim suvozačem. Pretpostavljam da bi mi zadnji točak proklizao po pesku... Da ne dužim, polako sam usporio motor, malo dozirano kočenje, malo kočenje motorom, i prolazim krivinu (leva) mojom krajnom ivicom asfalta. Dovoljno da ostanem na putu a i naduvani manijak u kolima iza da prođe. Desi se i nama iskusnijim... Što se kaže, pamet u glavu i u početku sporije, i ako se padne nije strašno. Kasnije, sve dolazi na svoje. Pozdrav

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB 500S
Pre 3 sati, Alekre je napisao:

Ne može to niko da ti napiše.

 

-Telo i skretanje, guraš upravljač po sistemu kontra upravljanja, guzicu makneš na sedištu ka spolja, telo i ramena što više vertikalno u odnosu na motocikl. 

 

Pa sta ja znam... Meni, recimo, znaci da znam sto vise o necemu pre nego sto to odem i probam.

Moja guzica se ne pomera u sedistu dok vozim (sem protezanja i kad ocu da prdnem :D). Samo malko krenem glavom i ramenima ka unutrasnjosti krivine, ali kontam da neko sa strane ne bi ni primetio da se nesto sad naginjem :D 

 

Pre sat vremena, Alekre je napisao:

Ne može se upravljati motociklom bez kontra upravljanja, svi to rade svesni toga ili ne. Čak i dete koje uči da vozi bicikl.

Upravo... Samo kontam da je zajebano krenuti to svesno raditi, ako vec postoji iskustvo/navika da se to radi podsvesno.

 

Pre 3 sati, BMXBandit je napisao:

Vidim da si dobro proučio kontra-upravljanje, pa da pitam. Jel posle tog zaokretanja kormana malo ulevo i dodatnog obaranja motora, sledi posle vraćanje kormana na desno, i to pod malo većim uglom nego ranije, jer ovim manevrom si smanjio poluprečnik krivine pa bi onda i korman trebalo da bude više zaokrenut.

Drugo pitanje, nije mi logično zašto je moralo dodavanje gasa odnosno povećanje brzine, jer ako se motor više nakrivio potrebna je i veća centrifugalna sila da bi pružala ravnotežu, a kako je centrifugalna sila jednaka masa puta kvadrat brzine / poluprečnik krivine, samim tim što si smanjio poluprečnik krivine to je dovoljno da bi se centrifugalna sila povećala.

Ja lično, pošto evo još iako vozim po malo nekoliko godina, nisam savladao tehniku kontraupravljanja, da sam se našao u toj situaciji ja bih verovatno prikočio i smanjenjem brzine smanjio centrifugalnu silu čime bi se motor nakrivio više pod dejstvom gravitacione, i onda bih zaokrenuo volan nadesno i time smanjio poluprečnik krivine, jer kapiram cilj celog manevra je smanjiti poluprečnik krivine po kojoj se motocikl kreće. Moguće da bih prošao kao motorista sa vatrogasnim kamionom :)

Sledi moje vidjenje upravljanja motociklom pri brzini i kontra-upravljanja:

1. Uvodjenje motora u krivinu se vrsi obaranjem motora.

2. Motor se obara kontra-upravljanjem.

3. Kada se motor obori, krivina se odrzava na isti nacin kako se odrzava i pravac pri pravolinijskom kretanju - minimalni pokreti kormana.

 

Ako bih posle obaranja okrenuo korman na desno, motor bi se uspravio i imao bih situaciju zbog koje sam dodatno oborio motor. :)

Ovde se pozivam na tacku 3 mog vidjenja :D. Dok vozis ravno ne drzis korman cvrsto u neutralnom polozaju, vec on tezi tom polozaju. Isto je i u krivini, samo sto taj polozaj nije neutralan vec malo nagnut ka unutrasnjosti krivine.

Dakle - kontraUpravljanje da ga oboris i onda vratis korman u neutralan polozaj da bi nastavio da se kreces tim precnikom krivine.

 

Dalje... Gas sam maaaaalo pojacao ne zato sto me brinula centrifugalna/centripetalna sila, vec gravitaciona :D Kako god okrenes uvek najvise najebes od gravitacije, pa od nje uvek bezim :D 

 

Jos dalje... Ne kociti u krivini! Pogotovo ne panicno/naglo!

To mi je jedna od vezbi koju moram da krenem da vezbam, samo da nadjem mesto za to... U krivini naglo uspraviti motor i sesti na kocnicu :D I polukruzna okretanja... To mi je trenutno gorece 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European
3 minutes ago, Vodonik said:

Jos dalje... Ne kociti u krivini! Pogotovo ne panicno/naglo!

To mi je jedna od vezbi koju moram da krenem da vezbam, samo da nadjem mesto za to... U krivini naglo uspraviti motor i sesti na kocnicu :D I polukruzna okretanja... To mi je trenutno gorece 

Upravo zbog ovog i napisao gore tekst. Šta ako te iza te krivine ili u pola krivine čeka pokvareni šleper ili je neko seče iz suprotnog pravca. Ne kočiti!!!!, vodi te u sigurnu smrt. Pusti savete i vežbaj što više, sve moguće situacije.                                                                            

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB 500S
pre 3 minuta, drtommy je napisao:

Upravo zbog ovog i napisao gore tekst. Šta ako te iza te krivine ili u pola krivine čeka pokvareni šleper ili je neko seče iz suprotnog pravca. Ne kočiti!!!!, vodi te u sigurnu smrt. Pusti savete i vežbaj što više, sve moguće situacije.                                                                            

Po meni malo kontradiktorna ova poslednja recenica. Ja da nisam citao i gledao (youtube) savete, ne bih znao za 70% situacija koje mogu da se dese na putu. I svaki dan citam i dalje. Gledam snimke ljudi koji su pali s motora i pokusavam da vidim ili procitam zbog cega su pali i kako ja mogu da promenim svoju voznju da bih izbegao to...

Mozda ja jednostavno nemam taj instinkt za voznju motora, pa moram da citam stvari koje drugima dolaze prirodno... Ne znam. U svakom slucaju: Lagano i oprezno, s tim ne mozes pogresiti ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 495 postova
  • Lokacija: Jagodina
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan European

Upravo tako, lagano i oprezno, iskustvo se brzo stiče i upoznaćeš svoj motor. A i tu je važno, ne reaguje svaki model isto. Saveti su jedno, a li moraš sam da osetiš svoj motor i naučiš kako da ga kontrolišeš. Nemam nijednu lošu nameru, samo hoću da pomognem što više, kako bi se vozili što duže :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB 500S

Naravno! :D

Nista ne uzimati zdravo za gotovo! Dobro se informisati, ali na kraju sve to treba primeniti i probati u voznji. :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 511 postova
  • Lokacija: Vršac
  • Motocikl: Japanski

Vodonik, veliki zajeb što nisi posetio moto kamp bezebedne vožnje u Kuli, prošlog meseca. Imao bi priliku da odslušaš teorijski deo, i sutradan da sve to o čemu pričaš probaš na stazi. U kontrolisanim uslovima, pod nadzorom vrhunskih instruktora. Counter steering, krivine sve moguće, i ostale nejasnoće. Vratio bi se kući kao druga ličnost... Stao bi ispred ogledala da se upoznaš sa novim vozačem... 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 130 postova
  • Lokacija: BG
  • Motocikl: YBR 250 '08
2 hours ago, Vodonik said:

Upravo... Samo kontam da je zajebano krenuti to svesno raditi, ako vec postoji iskustvo/navika da se to radi podsvesno.

 

 

4 hours ago, Alekre said:

Ne može se upravljati motociklom bez kontra upravljanja, svi to rade svesni toga ili ne. Čak i dete koje uči da vozi bicikl.

 

@Vodonik da te pozdravim i da ti se zahvalim, iako sam i ranije čitao, gledao na YT o kontraupravljanju, tek sam sad iz tvojih postova i malo istraživanja YT shvatio potpuno o čemu se radi. Pretpostavljam da je video o motociklisti koji udara u kamion ovaj :

 

 

Vrlo upečatljiv i edukativan video, nažalost sa vrlo moguće fatalnim posledicama po vozača. Ovo i pokazuje da kontraupravljanje nije samo po sebi prirodno, i da to ne rade deca dok voze bajs, nego mu treba posvetiti posebnu pažnju. Možda je prirodno nekome ko je to vežbao godinama, ali mislim da to nije ono što je Alekre mislio.

Još jednom, mislim da imaš odličan pristup materiji, koji bar što se tebe tiče tebi odlično odgovara, i samo tako nastavi sa spajanjem teorije i prakse.

  • Sviđa mi se 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5753 postova

Godinama na forumu citam mitove o kontra upravljanu i zakljucio sam da je to kao Jeti. Svi sve znaju o njemu ali ga niko video nije.

 

Salu na stranu to o cemu pricate je zbog prevoda sa Engleskog dobilo ime upravljanje a zapravo se radi samo o inicijalnom manevru koji je zbog ziroskopskog efekta potrebno uraditi kako bi se motor postavio u polozaj za prolazak kroz krivinu. Nakon postavljanja motora sve ide prirodno. Ono cemu se daje akcenat na yt je potencijalno iznenadna situacija u kojoj ljudi naprave gresku da u relativno brzom kretanju pokusaju da upravljaju prednjim tockom u pravcu u kojem zele da idu sto naravno po zakonima fizike (i pomenutog ziroskopskog efekta) dovede do suprotnog rezultata od zeljenog, odnosno motor umesto desno inercijom usled brzine tezi da nastavi pravolinijski ili laicki posmatrano odvuce u levo.

 

Ukoliko neko ume da celu krivinu (ili veci deo) vozi sa kontra okrenutim tockom on onda ume da "slajduje" kroz krivinu a takvih sam malo video.

 

Citajuci sve teme o ovoj pojavi dolazim do zakljucka da vecina vozaca motora nema osnovno znanje fizike.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 59 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Honda CB 500S

@WoodyRider

Slazem se za kamp! Bio je planiran, ali nisam bio u mogucnosti nazalost. Cekam jesenji, vec odvojen kes :).

 

@BMXBandit

Nema frke, drago mi je ako sam pomogao ;)

I da... to je taj jeziv video :/ 

Kontra-upravljanje se javlja tek na brzinama iznad ~20 km/h (zavisi od izvora), tako da iako ga mozda mala deca ne koriste. Svi biciklisti koji se krecu ovom brzinom u krivini ga koriste, a naravno i svi motoristi i ostali dvotockasi :)

 

@dvlns

Da upravo to, koristi samo za obaranje motora kao sto sam napisao iznad :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja