Jump to content

Moto Zajednica

Oko Crnog mora,do zemlje vatre

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Sam ulaz u ovu zemlju dugo cu pamtiti,sve kao iz nekog filma,prosto ne verujemo da smo tu,od prvih ljudi koji skacu na nas sa sirokom lepezom novca,nude da nam zamene novac u njihovu valutu,do arhitekture,i samih boja ulica,zgrad,svega i svacega.Eeeee to je ono sto zelimo videti,pravu Aziju.Stajemo stotinu metra od granice,da bih spakovali stvari koje smo skidali na granici.Posle mozda 10-15 sekundi vec smo bili opkoljeni sa 10 ljudi i mladica.Iskren da budem nisam se bas nesto sjajno osecao,samo gledam ko ce sta da nam zdrpi,kljuceve sam odmah izvadio,i kacigu zakacio,to mi je bilo naj bitnije.Evo sad dok kuckam,glupo mi je zbog ovog svog ponasanja.Svi su se skupili iz najbolje namere,da pitaju odakle smo,treba li nam pomoc,uglavnom svi pretpostavljaju i znaju  da idemo za Baku,ocigledno da tamo putuju svi,kasnije cemo videti i zasto.Opet ovo je moje prvo putovanje u ove krajeve i nisam navikao na tako ponasanje.Citao sam druge putopise,i svi su pisli da su napadno prijateljski nastrojeni,odma se skupe,gledaju,slikaju,pricaju...Ali uzivo je skroz drugaciji osecaj,treba se ovo doziveti,recima se ne moze opisati.Kasnije tokom putovanja,skoro pa svud ista prica,svuda osim u glavnom gradu,tamo su se  javljali ,mahali,ali nisu se skupljali oko nas.Ne znam kolko njih je pitalo da sedne i slika se na motoru,naravno svima sam dozvoljavao,toliko sam se opustio,da kljuc nisam ni vadio,jedan nas je cak i zamolio da upali on motor,ma ok,moze.Gura on  kljuc i pokusava da ga upali kao auto,pa se zbunio,nesto nece,gleda u nas,onako malo crven i zbunjen,pokazujem mu da pritisne dugme,pali on masinu,a ja ne mogu ni da pokusam da vam  docaram njegov izraz lica,delovao je kao da sam mu poklonio ceo svet,za njega je to bilo nesto ne stvarno.Jos smo ih ponudili sa nekim slatkisem,ruka na telo i klanjali se,to jest zahvaljivali se dok god nismo otisli

Upozorili su nas na kamere i policiju,kazu da njihova policija mnogo voli dolare.Stvarno,malo pa malo, kamera,na auto putu 110 ogranicenje,van naselja 70 i 90,naselje 60.Mozda samo 5% vozaca ne postuje propise,ovi ostali svi kolko je ogranicenje toliko voze,primetili smo da ima i onih koji tacno znaju gde je koja kamera i tu usporavaju,takvi su nam dosta pomogli da kolko tolko povecamo putnu brzinu.Put je jako dobar,ali opet smo imali zadnjih 150 km,ogromne probleme sa vetrom,ne verovatno kolko mene na mom motoru vise vetar ljulja,u par situacija je bilo bas,bas kriticno da ne padnem,posebno kod preticanja kamiona,ne bitno dal mi preticemo ili oni.Sta me je onako bas fino iznenadilo,vozimo mi nekih 60-70km/h,i pored nas proleti rus sa novom tenerom 1200.Videli smo mu motor na pumpi,mi smo krenuli,a on tek poceo da se oblaci i da pakije motor.Kako on vozi po onom vetru,a takodje je fino natovaren,verovatno je drugacija aerodinamika,jer vidim i Olivera na tdm ljulja,ail mene nosi sa strane na stranu.

U grad stizemo dosta kasno,i ono sto smo mogli da vidimo,grad izgleda kao iz bajke.Malo lutamo do hostela,ali nista strasno.Odlazimo na recepciju i prvo pitamo gde je parking,da ubacimo motore,i on rukom pokazuje da je ok,mogu motori tu gde jesu.Ma ok,mogu oni,ali pise ima parking,ustvari lepo i pise,ima parking ali na ulicu.Vidi lik da nam nije bas milo,ali ok, kaze da su potpuno bezbedni,nema potrebe da brinemo.Ako tako kaze,tako je,drugu opciju nemamo.Posto je vec kasno,odlazimo do prve prodavnice 20m od nas,kupujemo neki sok,i naravno da se proba to njihovo pivo,ustvari da probam ja,Oki se malo preforsirao,i osecao je slabost,a mozda je imao i malo temperaturu,tako da je on koristio tabletice,a ja pivo.Veceramo u sobu,i pravac krevet.Smetaj nam je bio bas mali,ali za cenu od 10e po osobi,u skoro centru grada je bio odlican.

Ujutru ustajanje i dorucak,a da,zaboravih,u tih 10e imamo i dorucak.

Posto imamo dosta sta da vidimo,ostajemo ovde dva nocenja.

Prvo sta smo morali da vidimo je Yanar Dag,goreca planina.Planina koje se upalila pre ko zna koliko godina,i dan danas gori.Ustvari ne znam zasto uopste i pise planina,kad to nije,nego jedno malo uzvisenje.Postojala su razna verovanja za tu planinu,zvali su je i planina Bogova.Plamen je bio mnogo veci pre,ali kako gas ne staje,iz godine u godinu je slabiji.Kako je za nas normalno da izvire pijaca voda iz zemlje,tako je njima za plin

Ulaz i obezbedjen parking,ali samo za nase motore,jer su nam dozvolili da se parkiramo pored same cuvarske kuce,i da kod njih ostavimo kacige itd, kosta nas je samo 1e

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Obilazak glavnog grada, Baku,ili kako ga zovu istočni Pariz,  mali Dubai i grad vetrova.Ovo je i grad formule 1 nasta su jako ponosni.Grad je savrsenstvo, nismo hteli motorima,već smo ga obišli kolko smo mogli pešaka.

Kolko smo krenuli u šetnju prvo što smo videli je spomenik, i to ne bilo čiji,nismo mogli verovati Nikola Tesla.Videcete i sami na slikama,prelepe zgrade,šetališta i parkovi. Ono što smo najviše voleli da vidimo uživo su tri zgrade,tornja koji su građeni u obliku plamena.Kompletne zgrade su opremljene led rasvetom,tako da uveče izgledaju kao da gore,dok u nekim trenucima plamen se menja i zgrade izgledaju kao da se viori Azerbejdžanska zastava.Jos par zgrada se prave takvog oblika, neke su gotove,a neke su još u izgradnji. Sta je zanimljivo u ovom gradu,da je on 28 metra ispod nadmorske visine, i da ovde uglavnom konstantno duva vetar.

Uživajte u slikama, pošto ih imam bas dosta ubacivacu ih svakog dana po nekoliko

 

DSC_3345.JPG

DSC_3341.JPG

DSC_3340.JPG

DSC_3339.JPG

DSC_3338.JPG

DSC_3337.JPG

DSC_3336.JPG

DSC_3335.JPG

DSC_3333.JPG

DSC_3332.JPG

DSC_3331.JPG

DSC_3330.JPG

DSC_3329.JPG

DSC_3328.JPG

DSC_3327.JPG

DSC_3326.JPG

DSC_3325.JPG

DSC_3323.JPG

DSC_3322.JPG

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

To je to onda od putopisa, šteta ima još mnoooooogo lepih slika.Poslao sam poruku i Pablu ali verovatno nije video,čim mi nista nije odgovorio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

U povratku na Azerbejdzanskoj granici nismo imali nikakvih zadrzavanja,vratili papir za privremeni uvozo vozila,pljas pecat i teraj dalje.Gruzija ko Gruzija,uvek dobrodosli,i fini carinici..Na samo par metara od granice,put se racva ,pravo za Tbilisi,levo za Jermeniju.Stajemo i Oliver pocinje nesto da mi mrda,dal da preskocimo Jermeniju,zbog toga sto imamo pecat u pasosu da smo bili u Azerbejdan.Gledam ga i ne verujem.Ja resio da idem,pa makar i sam,i tako mu i predlazem,ako mu se ne ide ,da me saceka u Tbilisi.Ipak odlucuje da krene,Granica je relativno blizu.Na granici,nema guzve,odlazimo odma do kucice i Oki predaje dokumenta,jako ljubazni ljudi,pitaju kao i svi ostali,odakle smo,kuda idemo i td.Ali eto problema sa Oliverovom vizom.Datum rodjenja mu se ne uklapa na vizi i pasosu,sve lepo pise,ali je greska kod njh kad su radili odobrenje vize.Proveravam ja moju,sve je ok.Kazu nam da moramo kupiti novu vizu.Kolko para i vremena,5 dolara i par minuta.Ok,nije problem,menjamo pare ,predajemo pasos,i viza je gotova za par trenutka.Takodje radimo privremeni uvoz motora,i posle granice kupujemo njihovo osigranje za vozila,jer zeleni karton ovde ne vazi nicemu.Kolko smo prosli granicu,salecu nas sa svih strana,ovaj pokazuje vozi ovde,ovaj ovde,treci bukvalno trci ispred tebe i navodi te na trece mesto.O cemu se radi,postoje par kucica koje prodaju osiguranja,a ovi za neke sitne novce,to jest proviziju dovode im musteriju.Zavrsavamo i to,i krecemo za Vanadzor.Put rupa do rupe,a i za policiju nas upozorili da su jako rigorozni,naravno,vole novac.Posle nekih 50km,treba da skrenemo levo,kad ispred nas tabla,zatvoren put,radovi u toku.Na raskrsnici stoji decko i pokazuje nam da ima obilaznica desno,ali da mi motorima mozemo levo,i ako nam nije problem da ga povezemo.Naravno da je problem,nemas ni kacigu.Ubedjuje nas da je to ok,ali ne prihvatamo da ga vozimo.Posle par metra krece prava avantura,put prokopan,rupcage,blato,mulj,ludilo,i tako skroz do Vanadzora.Da smo znali,isli bi obilaznicom.Mrtvi gladni nalazimo na neki lokal gde se priprema hrana,ali trenutno ne radi,sprema samo za putare.Pitali dal moze da spremi i za nas,nije problem,postacemo putari:jee:Naravno,covek je spremio ekstra ukusni kebab,i nije nam naplatio punu cenu.U smestaj smo dosli bas kasno,cak na par km od njega pukne mi nosac zadnjeg kofera.Nije ni cudo gde smo prosli.Lokalci su nam pomogli da nadjemo hotel,vidi se da je bio u svoje vreme elita,vrh,ali kao i sve ostalo u ovoj zemljije propalo.Jermenija je definitivno naj siromasnija zemlja u kojoj smo bili,ovde je sve stalo pre 40 godina

DSC_3431.JPG

DSC_3433.JPG

DSC_3435.JPG

DSC_3436.JPG

DSC_3437.JPG

DSC_3442.JPG

DSC_3445.JPG

DSC_3446.JPG

DSC_3447.JPG

DSC_3448.JPG

DSC_3449.JPG

DSC_3453.JPG

DSC_3456.JPG

DSC_3457.JPG

DSC_3458.JPG

DSC_3462.JPG

DSC_3464.JPG

DSC_3465.JPG

DSC_3466.JPG

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 57 postova
  • Lokacija: Sokobanja
  • Motocikl: Yamaha ybr Honda Transalp

Ipak ima nade za ljudski rod,vise je dobrih nego zlih ljudi.Iskreno divljenje momci :care:. Ako ne zaboravis osvrni se na kraju na troskove

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 631 postova
  • Lokacija: SVILAJNAC
  • Motocikl: Honda Africa crf 1000

Veliki problem je kad u toku putovanja ne praviš beleške.Posao ne dozvoljava vremena za pisanje i postavljanje slika,i iskreno bas sam se odaljio od ove teme.

Posle onog puta,gledamo na karti kako se vratiti za Tbilisi a da ne idemo kroz onaj jucerasnji.Nalazimo resenje nekih 30km nam ispada dalje,ali sigurno ce biti brze.Krecemo tim putem,i zaista ne verovatno za Jermeniju,put kao staklo,priroda nestvarna.Dolazimo do kruznog toka i po karti trebamo na prvo isključenje desno, a znak stoji Gruzija Tbilisi drugo isključenje levo.U glavi nam logično bilo da pratimo znak , verovatno je to bolji glavni put,nego onaj nas sa karte.Predeli sve lepši i lepsi.Na granici zavrsavamo brzo i ako ovde strance ne vide svaki dan.Pitaju nas da li smo uplatili karnet za motore kad smo ulazili u zemlji i  ako je on vec godinu ukinut.Tu krece sala kako jesmo i da slobodno mogu da nas isplate.Kolko god daju, dobro je.Na granici i jednoj i drugoj osim carinika i nas, nema nigde nikog.To mi se vec nije svidelo.Kad smo prošli granicu sve mi je bilo jasno.Ovo je neki mini granici prelaz i skoro pa ga niko ne koristi,pretpostavite kakav je onda put.Gori nego onaj juce.

Posle ne znam kolko sati vožnje dolazimo na isparenjima iz rezervoara na pumpi.Ubrzo i do glavnog grada.Smestaj koristimo isti ,uz naravno dobrodošlicu i vince,presvlacimo se i pravac u drugi po redu,najvislji pravoslavni objekat na svetu.Gruzija je puna lepih manastira,crkva i dvoraca.DSC_3473.thumb.JPG.8203f854449d1019d8dfa21b1f9bb394.JPG

DSC_3477.JPG

DSC_3490.JPG

DSC_3507.JPG

DSC_3487.JPG

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3968 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Vaistinu se rodi!!
Hvala ti što si s nama podilija utiske s vašeg putovanja.
Jako jako zanimljivo!!


Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • NW, 2593 postova
  • Lokacija: НОВИ САД
  • Motocikl: R 1200 GS

Oвај путопис ми је баш требао, планирам сличну руту па ме баш занима. 
Читам и пратим све. 
Ајде настављај па да питам на крају све што ме интересује :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8929 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

E jbg, bas si ga oteglio, zaboravi sta se sve zbilo na predhodnim stranama.... cekam da zavrsis pa ajd jovo nanovo s'citanjem.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja