Jump to content

Moto Zajednica

Gde ima dima, ima i... ulja?

Recommended Posts

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Beograd, Kumodraž
  • Motocikl: Mrka kapa, za sada...

Rekoh da iskoristim priliku, odvešću Jamahicu na neki sastanak u gradu, nisam je vozio 3-4 nedelje.

 

Stigao u garažu, upalio Jamahu (sa sauhom, dok Bokilić ne vidi malo šta joj se zbiva), i krenuo da se oblačim. Spor kakav jesam, to je potrajalo 2, možda 3 minuta. Prilazim motoru, a osećam miris paljevine, i vidim dim! Kill switch, PP aparat za svaki slučaj u ruke, ali ništa, dima ima sve manje. Palim motor ponovo, da utvrdim odakle dolazi. Posle 10-20s dim ponovo kreće da se pojavljuje, otprilike u ovom delu. 

 

jamaha.png.3a493f5e4db05fbd964075c3b72a2181.png

 

Uplašen (videh Bojanovu "malu" nezgodu), a već kasneći, ostavljam motor u garaži, nastavljam kolima, a o majstorijama docnije.

 

Danas, shvatam da sam video malo ulja na podu garaže, i pitam se da li je možda bilo ulja na izduvnoj grani, koje je tako reagovalo? Čistim površinu izduvne grane, malo su prljave ali ne abnormalno, palim motor, puštam da radi, ništa od dima.

 

Ono što mene kopka je - da li bi se ulje na izduvnoj grani ovako ponašalo (dim + miris paljevine, nakon gašenja mašine vrlo brzo prestaje, nakon paljenja mašine ubrzo kreće ponovo), ili postoji neki drugi očigledni razlog zašto bi ovo moglo da se desi (3 minuta pod sauhom? Pretpostavljam da sam budala što tako uradih)?

 

U svakom slučaju, prva sledeća stanica je Bokilić (ako će me prihvatiti!), ali se u ovom momentu samo pitam, jal' da vozim, jal' da tražim šlep?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Vozi,da je iscurilo toliko ulja da ne smes voziti bila bi ogromna bara,ulje se bas tako ponasa na izduvnoj grani.

Pre nego krenes obrisi benzinom ili razredjivacem mesto gde curi i granu,msm pravo kod Bokilica,za svaki slucaj,ne u voznju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Beograd, Kumodraž
  • Motocikl: Mrka kapa, za sada...

Da, nivo ulja deluje normalno (kad je na štenderu). Samo se zapitah da nije nešto unutar motora (pu, pu, pu). 

 

Hvala za savet, mnogo ću mirnije spavati noćas :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 54 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Street Triple RS '24

Iskreno meni se desilo da ostane cerada nekako zalepljena, smrdi i pusi se sve u sesnaes...

Sent from my E2303 using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Beograd, Kumodraž
  • Motocikl: Mrka kapa, za sada...

Na svu sreću, imam neki gard od prohroma za auspuhe, ali da... prestadoh da stavljam ceradu posle vožnje, ako nemam 10 minuta da ostanem da se ohladi :D

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

Da je ulje iz masine moralo bi da ostavi trag kud je proslo.

Pregledas sve te deklice i dihtunge, obrises ih belom krpom ili ubrusom, grane kao sto je kolega rekao obrisi benzinom i onda upali motor i vidi sta se desava sa mestima koja si prebrisao...

Ja sam slicnu situaciju imao, fleka masna ispod motora, deklovi se zute ko da je neko prosuo kantu ulja po bloku, kad upalim motor pocne da sagoreva, smrdi itd...a dihtunzi suvi ko barut, motam po glavi otkud ulje i to u ovolikoj kolicini!?

Naredni dan poranim i krenem do garaze, kad covekov najbolji prijatelj po imenu Vule pomesao moj motor sa hidrantom, digo nogicu i zaliva :D  :) 

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Којекуде, 484 postova
  • Lokacija: Borča-Bgd

Ja sam imao iste simptome kada sam menjao sajlu kvačila pa sam je usled nepažnje proturio blizu izduvne grane. Gumena zaštita je posle 5 min vožnje usled temperature počela da se topi i dimucka. Drugom prilikom sam podmazivao oprugu i sajlicu automatskog dekompresora pa sam vrv malo nakapao i na agregat ili izduvnu sto je rezultiralo mirisom paljevine kao i kod tebe tako da može biti i da te je neko ulje zezalo. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Beograd, Kumodraž
  • Motocikl: Mrka kapa, za sada...

Hahaha, još bi najbolje i bilo da je Vuletov rođak, ali zatvorena je garaža, pa sumnjam... ali ću definitivno da proverim!

 

A potvrdiću još jednom da nema ništa previše blizu grane, ali što više razmišljam, to veća šansa da sam prilikom dosipanja ulja prolio malo a da sam zaboravio da pokupim. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • "Trtl", 584 postova
  • Lokacija: Sabac
  • Motocikl: BMW K1600 GT

Ako si skoro menjao/dolivao ulje vrlo verovatno si malo prosuo, ulje sklizne niz blok malo kane na grane i to je 99% uzrocnik tvog dima i mirisa paljevine.

Da je Vuletov rodjak bila bi to bara, ne stedi "covek" :) 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 61 postova
  • Lokacija: Beograd, Kumodraž
  • Motocikl: Mrka kapa, za sada...

Da ne ostavim nedorečeno - oribao grane, ostavio još par dana u garaži, pre sledećeg paljenja, grana je malo mašnjukava. Nažalost, nije da mi je samo podlilo, nego "aktivno" curka ulje. Sa druge strane, em ispušta u malenim količinama (barem sudeći po količini na grani, i količini na meraču), em mi nije agregat goreo nego ulje :)

 

Hvala puno na pomoći za pronalaženje krivca!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja