Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Za sad sam ziv i zdrav i motor takodje ali sam nazalost nadomak granice usled spleta okolnosti morao da prekinem napredovanje ka Iranu za sad se polako vracam nazad ostacu jos malo u Turskoj da obidjem Kapadokiju pa se lagano vracam kuci.

 

Zao mi je sto nisam uspeo da ostvarim do kraja ovo putovanje, bice drugi put.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Pre svega ovo putovanje je za mene odmor a ne reli trka izdrznjivosti coveka i masine.

 

Pred put sam imao ceo mesec stresa u jurnjave oko svega i svacega pa nisam krenuo skroz odmoran i usredsredjen.

Prva tri dana zapeh muski i predjoh oko 2000km da bi sto pre stigao do granice. Medjutim usput se sve i svasta izdesava.

 

Prvog dana zbog loseg prcvrscenja uspeh da izgubim jedan pajser za gume, sto je veliki problem ako ne daj boze zatreba.

 

Drugog dana u sred Istambula pocinje da me zeza usb punjac mislio sam da je kabl ali se ispostavilo da se razlemio od vibracija. Ovo tek primetih treceg dana do kad sam punio na power bank tokom odmora. Srecom imao sam 12v upaljac i punjac koji uvek nosim u jakni :) Ali punjac ne ulazi do kraja pa morah i leziste uljaca da prepravljam. Za proveru napona iskoristih 12v kompresor za ciji mehanizam se ispostavilo da se raspao prilikom transaporta...

 

Treceg dana zbog malog disbalansa u kormanu desno rame muski trne ali nekako guram dalje, jos jednom prolazim kroz rutu i uvidjam da imam jos 8000km i da ce ovim tempom odmor da se svede na 20 dana voznje i eventualno 6-7 dana odmora sto me dodatno demoralise :/ ali jos uvek istrajavam.

 

Cetvrtog dana dok se pakujem uzimam da okrenem motor i u toj akciji motor se zanese i leze preko mene sa celih 230kg zive vage. I ko za q zaglavi mi se cizma ispod rolbara (do ispod kolena). Posto je tlo bilo peskovito pokusavam da se iskopam al dzaba motor samo jos vise naleze. Narednih 15min muka ziva boli noga, cizma nikako da izadje a ni noga iz nje a kopce do zemlje. Pokusavam da trubim al dzaba niko me nevidi posto sam smesten pored puta do nekog zbunja... Na kraju posle puno pokusaja da dignem motor nekako uspevam da ga pridiginem taman toliko da se izvucem. Nimalo prijatno iskustvo. I dok motor lezi uhvatim se za zadnji tocak kad se i on malo klima levo desno, izgleda da se lezaj malo naceo u ovih 2000km... Srecom poneh sve lezajeve u rezervi ali njihova zamena oduzima vreme kojeg vec imam premalo. 

 

Usled svega ovog odlcih da je bolje ne forsirati dalje nego malo odmoriti i provozati se po Truskoj a kad bude vise vremena bice i Irana i drugih egzoticnih destinacija.

 

  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Svaka čast na mudroj i hrabroj a pre svega teskoj odluci. Malo nas je koji bi tako mogli da odluče.

Zao mi je zbog tebe sto nisi ostvario svoju želju ali verujem da ćeš ponoviti i da ćeš drugi put imati više iskustva/sreće.


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

Iskustvo pravi svoje, a to je da razmisljamo hladne glave. A ti SI razmislio i doneo pravilnu odluku.

Ko zna, mozda ova karma nagovestuje nesto drugo, mozda se dogodi da taj put izvozas sa nekim pa bude jos bolje.

Ko zna....... :stabre:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

@RadicM Znam da većinu nas uhvati na samom početku šandoprc puta, i da se, što u pripremi, što prvih dana, uglavnom prekomerno isforsiramo... Prošle godine je ovde takođe bio putopis ekipe koja je sa velikim ambicijama krenula na isti put kao i ti, isforsirali prvih dva-tri dana i neslavno završili kompletan put... Bez obzira na tvoje veliko iskustvo u solo putovanju na daljinu, da si nam napisao kako si planirao put, ja bih ti čantrao i drobio ko' zla žena da ostaviš minimum 6 dana za vožnju do granice sa Iranom... To je cca 400-450 km dnevno što realno ne bi trebalo da umori... Ja sam sa ženom razrađivao plan za Iran (u nadi da ćemo u narednim godinama uspeti da realizujemo to putovanje) i kako god da smo kontemplirali dolazili smo do cifre od minimum 25 dana potrebnih da se obavi putovanje, od čega 6 dana do granice sa Iranom, 10 dana po samom Iranu i 6 dana za povratak od granice, uz minimum 3 dodatna dana za razne nepredviđene okolnosti (umor, lakša bolest, tehnički kvar popravljiv u putnim uslovima ili jednostavno bleja na nekom lepom mestu...).

 

U svakom slučaju podržavam tvoju odluku da ne forsiraš... Nema ništa gore nego suludo istrajati protiv unutrašnjeg osećaja koji ti govori da se kockice nisu najbolje složile. Da si ti živ i zdrav, a putovanja će biti...

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

@icatenej

10 dana je jako malo za Iran sobzirom da do Teherana ima oko 1000km u jednom pravcu i jos 500km - 1000km do istoriskih gradova prakticno kolko imas do tamo tolko jos imas po Iranu i to u skracenoj verziji :)

 

Naravno upoznao sam i coveka koji preso 15000km za mesec ipo vozio do Irana i po okolinim zemaljama vecinom sam, takvima svaka cast

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 131 postova
  • Lokacija: MURSKA SOBOTA --- SLOVENIJA
  • Motocikl: YAMAHA FJR 1300A

Ja planiram 2018 godine put u Iran ( Azarbedjan , Gruzija , Armenija ) , oko 10 000 km - ove godine Rusija , Belorusija , Kazakhstan oko 12 000 km , nama trebaju vize za Iran i Azarbedjan , na ovakva duga putovanja uvijek trazim nekog ko ide na tu stranu , da ne idem sam , ne zbog sigurnosti ( 99 % ljudi je dobrih ) , vec zbog drugih problema kojih ima na takvim dugim putovanjima , ta opcija mi je dosada 100% uspjevala , uvijek sam dobio dobrog suvozaca . RadicM , ne brini , bice jos puno prilika , da odvozas ovo rutu ..... lp iz Slovenije 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Ovo znaci da ce biti lep putopis iz Turske.Veoma pametna odluka u datim okolnostima,niko nema ni najmanji rezon da ti zameri sto nisi otisao dalje:sampion:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Elem posto sam ostao na Turskoj ima li neko predlog sta je interesantno posetiti sa istoriske i arhitektonske strane. Za sad sam milslio da svratim do Pamukala, Efesa, Troje i Istambula mozda jos nesto u ovom delu zamlje ili neko lepo mesto uz more.

 

Trenutno sam u Kapadokiji

IMG_7571.thumb.JPG.945bcffb82923b0896c3c54028ec7fa5.JPG

IMG_7584.thumb.JPG.9dff2f2c53dae325c83bdb78c9d1fc72.JPG

  • Podržavam 10

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 3942 postova
  • Lokacija: CH-HR-BiH
  • Motocikl: 2002 K1200RS-1989 XTZ 750 Chesterfield- 1989 XTZ 750 FarawayBlue

Meni osobno je putanja Sv. Pavla Apostola jako zanimljiva i volio bih ju proć akobogda....


Vozim motor, nisam bajker.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean
On 14.8.2017. at 12:19, RadicM je napisao:

Prirpeme

 

Posto sam motor kupio pre nepunih mesec dana bilo je potrebno da ga detaljno pretresem i proucim kako funkcionise kako bi znao da se snadjem za ne daj boze situacije. Prvo sto sam primetio dok sam ga vozio kuci je blago povlacenje u desnu stranu na kocenju i da volan kad se pusti pri vecim brzinama osetno seta levo desno. Srecom ovakve probleme sam vec imao sa Dominatorom pa otprilike znam sta da gledam :). Prvi sledeci vikend i krece rasturanje i servisiranje.

 

IMG_20170722_143927_Fotor.thumb.png.3f163136423398754f788ff1f6ed3c53.png


Pred vikend je stigla magicna kutija sa delovima :) A tokom vikenda krecem u rasklapanje, silazi sediste, plastike i rezevoar gde uspevam da polomim plasticnu osovinu za okretanje slavine koja je vec lepljenja jer se i pre mene neko zeznuo...

 

IMG_20170723_092019_Fotor_Fotor.thumb.png.76704fd8d6b8c88711a2efb095d0e30a.png

 

Skunvsi filter vazduha vidim da je skroz cist ko da nije koriscen, jedna stvar manje za zamenu. Posto je motor razgolicen i na klocni prilikom okretanja volana levo desno osecam jedan deo gde malo zapinje sto implicira da je lezaj volana spreman za zamenu (uzrocnik voblanja). A pod pravim gledanja vidi se da su stapovi su stapovi nejednako postavljeni (uzrocnik poniranja u desnu stranu).
 

IMG_20170723_092047_Fotor_Fotor.thumb.png.b226463909875c8949ab915d5faae07c.png


Prva stvar za zamenu su svecice, ko ih nije menjao na Africi ili Transalpu ne za sta je muka... Potreban je specialni kljuc koji moze da zadje u glavu pod specificnim uglom i pritom bude dovoljno tanak da stane u rupu... OEM varijanta kosta tricavih 15e pa se zato pribegava kucnoj radinosti, na bibanj potoku nalazim OEM 21 kljuc od starog mercerdesa koji ulazi u rupu al je prevelik za Hondine svecice. Uz malu asistenciju brusilice i aparta za varenje uspesno je zamenjena glava.

 
IMG_20170722_1800081_Fotor.thumb.png.8b0b50d6379e3f0ee4b0f4b243f2faa5.pngIMG_20170722_1824251_Fotor.thumb.png.fb7ff32cc2725c3219ecac5482c06e0a.png
IMG_20170722_1824181_Fotor.thumb.jpg.3810edd672160abee8a951cbd50a95b8.jpg

I reseno vadjenje zadnje svecice, ali to je tek pola posla da bi se izvadila prednja svecica potrebno je ni manje ni vise nego skinuti levi hladnjak, sreca pa menjam antfriz :)

 

IMG_20170722_172938_Fotor.thumb.png.eb6e92d0788fe753b8868271214ea6ae.png


Posto su svecice zamenje red je dosao na stelovanje ventila, sve ide relativno jednostavno dok nije dosao red na prednji izduvni koji je jako nepristupacan. I ovde ni manje ni vise treba da se skine desni hladnjak. Posle ko zna koliko hiljada km venitili su bili na gornjoj granici tolerancije a sad su podeseni na propisan zazor.


IMG_20170722_172923_Fotor_Fotor.thumb.png.ac81070cc07e041b736d85d3449e717e.png

 

Posto je i to gotovo predjoh na karburatore.

 

IMG_20170721_170847_Fotor.thumb.png.e82c10c0ab25479da38bfffa2f6a4420.png

IMG_20170721_170853_Fotor_Fotor.thumb.png.da6aa0934819988a46c984ea383a549c.png

 

Stanje je pristojno sobzirom da predhodni vlasnika nista nije dirao preko 5 god. Uz malo ciscenja i vakumiranja putem stapa i kanapa i to je zavrseno (kasnije je sve jos jednom provereno i doterano kako treba kod majstor bokilica :) ).
 

IMG_20170723_171953_Fotor.thumb.jpg.91a4c497ef6fea8f3add6d7fb9427d28.jpg

 

Zamena motornog ulja, kocionog ulja i antrifriza prolazi glatko. Sad ostaje jos prednja suspenzija i volan da se sredne.


IMG_20170813_104250_Fotor.thumb.png.5233a4b0f3db6ce5b2970526b9c093e0.png

 

Skidam vile i truglove i neverovatno lako izbijam lezista lezaja iz rama za razliku od Dominatora gde sam se dosta pomucio sa tim.

 

IMG_20170813_160406_Fotor.thumb.png.091fafb81a04c6146f9423bb6aefb540.png

 

Nakon sto se leziste dobro ohladilo lagano ga vracam u ram i uz malo kuckanja seda na svoje mesto. Ista precedura i sa donjim lezajem.


IMG_20170813_104659_Fotor_Fotor.thumb.png.7231a1b2161e43dfe2e018953ed1e284.png

 

Na starom telu lezaja su vidni tragovi koriscenja i risevi koji su uzrokovali voblanje i otpor prilikom skretanja. Brusilica je odradilo svoje i lezaj brzo silazi sa osovine a u medjuvremenu novi se zagrejao na sporetu i zauzima njegovo mesto.


IMG_20170813_160345_Fotor.thumb.png.0f9197bea3baf880f8a1cfdc124b3722.png

 

Sad su ostali jos ulje i semerinzi vile i svi veci zahvati su gotovi. Vile jako dobro saradjuju i sve prolazi glatko cak se i caure ispod uljnog smeiringa lako vracaju.


IMG_20170813_173825_Fotor.thumb.png.e6ff77c21c4f4d3d8054aa949530bc65.png

 

Dok vracam sve na svoje mesto primecujem "interesantano" resen sistem kacenja roll barova. 


IMG_20170813_173847_Fotor_Fotor.thumb.png.44eccf400bb253a89e628bfabd320350.png

 

Naime gornji krak je tako postavljen da usled malo jaceg pada ili ispustanja motora u mestu flah zavrsava pravo u hldanjku... Jos jedna stvar koji treba prepraviti pre polaska. Kao i prosirenje fabrickih nogostupa koji su bas mrsavi.

 

IMG_20170718_204503.thumb.jpg.74a31cabd988c4860325b58ee6d76e8a.jpg

 

To je to za sad ostala je po koja sitnica ali svi veci radovi su zavrseni.


 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • IF YOU THINK ADVENTYRE IS DANGEROUS TRY ROUTINE ...IT IS LETHAL, 986 postova
  • Lokacija: Bor
  • Motocikl: Honda ST 1100 Paneuropean

Ako si otkrio "luft" u točku menjaj ležaj što pre  jer ako se raspadne posle bez aparata za varenje i muke  se ne menja.A koji točak je u pitanju prednji ..zadnji ?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hard Enduro, 1531 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Honda Africa Twin 750 '01, Honda Dominator 650 '01 bili nekad Suzuki TS 125 R i Tomos ATX 01'

Obidjoh Pamukale (neverovatno cudo prirode) i stigoh do Efesa danas sledeca stanica Troja

 

@Sveta 5.

Zadnji tocak je u pitanju nadam se da necu morati da menjam do kuce ima jos 2000km plafon 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6469 postova
  • Lokacija: Singidunum
  • Motocikl: đački pešački

Sveta 5. ti je tačno kazao, kad zalepi ležaj bez dobre muke i pomagala, nema skidanja. Ako ima vibracije i zazor a uslovno se ne čuje, može da se provuče. Ako se čuje zvuk nalik na škripu, pred zaribavanjem je,  ako je vruć do vrelog, vrlo brzo će da blokira pri dužoj konstantnoj vožnji, pri kraćim i malo potraje. Već pri 110°C mast nestaje i ležaj se suši, za prvu pomoć izbi poklopce i natopi ih motornim uljem , ako imaš masti, natrpaj sa spoljne strane kolko možeš i ne vraćaj poklopce, vozi sa prekidima da se kolko tolko ne pregreva i omašćuj. Dobar si momak i trebalo bi malo i sreća da te posluži. 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Enduraš, 6287 postova
  • Lokacija: Paracin
  • Motocikl: CRF300L

Sto ne zamenis lezaj kad ga vec imas, to ti je sat vremena posla ? Ja vala ne bi rizikovao da mi blokira tocak u voznji, a ako zalepi moze i da ti razloka glavcinu gde se nalazi, pa si onda jos u vecem problemu, tada ni zamena ne pomaze. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2069 postova
  • Lokacija: Borca - Greda
  • Motocikl: V-Strom 1050 XT

Miki tebi sve najbolje. Ima gde da se vozi I po Turskoj a I sta da se vidi. Antalija je moj favorit. Valjda sto me placaju da idem tamo.

Ali bi za sledeci put morao da biras neko vozilo koje malo bolje poznajes a ujedno si fizicki spreman da se hrves sa istim. Spram tvojih gabarita. Ujedno to bi bio savet I za ostale kolege ako vec sami planitaju putovanje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 698 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: yamaha fz6r
Motoevolucija u nastavcima! :takoje:
Na motori.hr mozes naci bracni par Gemić (GeM, ako se ne varam, na forumu), toliko su opčinjeni Iranom, da su bili 3 puta...putuju Aprilijom Caponord koju od milja zovu Severina.




720b85221f35478325c103768bff6cac.jpg
e11aa5c87f3deca83ff648cfff7ffd76.jpg

Ako je rec o njima, sreli smo se u Krasnodaru, popili kafu i porazgovarali. Fantasticni ljudi i kolege , i taj put su bili put irana koliko me sluzi pamcenje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Šteta za neostvaren plan putovanja do Irana, ali verujem da ćeš i po Turskoj imati zanimljive predele i doživljaje. Što se tiče motora, nije mi jasno da pored svih onih priprema za put, koje si odlično odradio (i nama prikazao) dođe do problema. U svakom slučaju, čovek kada ima problem i u nevolji je, treba da posluša savet dobronamernih, a oni su ti se već javili u ovoj temi.

Pozdrav i srećan put :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja