BMW R1200GS zamena kočione tečnosti u dva i po sata

Pozicija sisica u bilo kom kočionom sistemu je činjenica kako to funkcioniše. U uskom hidrovodu, mehur vazduha može da stoji jako dugo čak i kad je vertikalan, a vrlo lako se tera pod pritiskom fluida, pogotovu kod su u pitanju mali presci voda kao što je kočioni. Uz svega par druka u višeputnom uzastopnom intervalu BMW dobije kočnicu i uz još malo ispuštanja vazduha nema ni malo. Istina je da kod nekih motora to traje ko gladna godina ali čim proradi glavni cilindar, očas posla se i tad dobije kočnica, napomenuo sam da nije loše koristiti pomagalo koje skraćuje vreme punjenja, ali samo punjenja, ne kao način zamene ulja, standardni ABS nije tu ništa posebno za izuzimanje. Pri kretanju fluida dolazi do kavitacije, čak i pri običnom sipanju, neki mikro zaostatak se isteruje držanjem stisnute komande neko vreme, često se to primenjuje kod motorcikla jer zbog nagiba u sistemu može negde da ostane džepčić.

Zazor između kočionog klipa i košuljice u klještima je izuzetno mali pa praktično vraćenjem klipova u "nulu" ništa ne ostane ni između ni iza, već izađe iznad, otvaranjem sisica, sve iscuri napolje slobodnim padom, a uz stisak komande i pritisaka ulja, sve izleti i ispere i zameni se ulje u nekom mikro lavirintu između ulaza i izlaza, sisice, mulj ne ostane osim ako nije zalepljen, a lepi se usled zaostajanja iz ovog ili onog razloga i vremenom sve više.

Slobodni pad nije primenjiv baš uvek, ali ako se izlazno crevo potopi u sud sa uljem, neće vazduh ući u sistem, pogotovu  dokle god ima pritiska koji gura ka vani, hidraulični sistem je jednosmeran ali zahvaljujući pritisku, slobodan pad ga čini, ali zbog specifičnosti pojedinih sistema se može javiti efekat prevrnute čaše pune vode pa mora da se komandom dejestvuje. U suštini se sistem ne otvara bez da ne postoji neki pritisak, odvijanjem sisice bez druka, kao i predugo držanje otvorenom, naravno da će dovesti do uvlačenja vazduha. Sisica se i otvara i zatvara pod pritiskom, tad neće doći do povlačenja vazduha, a i ako dođe, on je tu uz otvor i u sledećem druku izlazi napolje.

Postoje sistemi gde se na čelu nalazi gumica ko naprstak, retko danas doduše, gaženjem do kraja prekomerno, može doći do probijanja, a takođe nije preporučljivo terati klip u krajnji potisni položaj jer u svom normalnom radu on nikad ne ide do kraja i u toj zoni može biti koje čega, prljavštine, korozije, kristalizovanih čestica pa kad naiđe gumica belaj, a može i sam klip zaglaviti, često se to dešava kod aljkavo održavanih pa mora prisilno da se vraća komanda jer neka povratna opruga nema dovoljno snage, u dosta instrukcija o održavanju stoji napomena na ovu temu.

Naravno da valja istiskati komande iz sve snage, ali tek kad kočnica očvrsne, stiskanjem u dance se ništa ne detektuje osim da je košuljica sumnjivog stanja. Time se relativno puzdano može otkriti nadimanje creva, ali svojevoljna sila nikad nije dovoljno jaka da isimulira hidro udar koji se dešava pri paničnom stisku kočnice, bar ja nikad nisam to uspeo već uz Avalu. Pri drukanju i ispuštanju vazduha, vrlo lepo se može detektovati stanje, kako radi komanda između dvoje klješta, kakav se izlazni mlaz javlja na njima, nekad i šum može da bude pokazatelj. Sva pomagala ne mogu da nadomeste veštinu i iskustvo, da olakšaju svakako mogu.

A što se tiče puklog creva, radio sam skoro RS 1100, nenametljivo sam vlasniku rekao da razmišlja o zameni svih creva iako se nisu nadimala uočljivo njemu, ma nije prošlo 10 dana, puklo mu zadnje, malo nije imao pad jer mu ulje polilo gumu.  Pri  zameni creva sam baš komentarisao, "da sam onda insistiro i nisam pustio motor bez zamene svih creva, oko 200€ recimo, reko bi da navlačim posao", "tako je" reče. Nema ovde mnogo pametovamnja, danas sam slao izvod iz manuala za Yamahu, lepo piše da se kočiona creva menjaju na 4 godine, kod BMW-a koji imaju gumenu hidrauliku to treba učiniti na 5 godina, jednako važi za bilo koju drugu marku. Kad smo već tu, creva koja nisu pod pritiskom, zadnje lonče do cilindra, takođe moraju da se menjaju jer počinju od starosti da se rasipaju i "gumena" prljavština ode direktno u cilindar i napravi kermes.

1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima

Napravite nalog ili se ulogujte da biste postavili komentar

Morate biti član zajednice da biste mogli ostaviti svoj komentar.

Pridružite se!

Napravite svoj nalog u našoj zajednici. Vrlo je lako!

Registrujte novi nalog

Ulogujte se

Imate nalog? Ulogujte se ovde.

Ulogujte se odmah

• Aktivni korisnici   0 članova

Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.