Jump to content

Moto Zajednica

Recommended Posts

  • U prolazu, 84 postova
  • Lokacija: Mladenovac

Pozdrav,

posto motor nije hteo da upali na dugme, samo je kliktao solenoid, a akumulator sam proverio i dopunio problem nije bio resen, odlucio sam da skinem alnaser i proverim o cemu se radi.

 

Nije zalepio, ali kada sam ga otovorio imao sam sta da vidim, jedna cetkica (na koju dolazi + ) je bila nacisto pojedena (slika 1), metalna ploca na kojoj lezi + cetkica nagorela i bio je pun garezi i prasine od stare cetkice (slika 2).

 

Posto nigde nisam nasao da kupim cetkice, resio sam da ih napravim sam.

Otisao sam i kupio cetkice od  (slika 6) vecih dimenzija nego sto su mi bile potrebne i krenuo da smirglam i turpijam.

 

Cetkice bi trebalo da su od :

Alfa Romeo Alfa 146 1.6 I.e., Alfa 33 1.7 16V, Alfa 33 1.7 I.e., Alfa 33 1.7 I.e. 4x4, Alfa 33 1.8 TD, Arna 1.2, Arna 1.3 Ti, Arna 1.5
FIAT 127 1.3 Diesel, 127 1.3 Diesel Panorama, Duna 1.1, Fiorino 1.3 Diesel, Premio 1.3

 

Posto na netu nisam uspeo da nadjem koje su duzine cetike  za moj TAIGENE alnaserr, zakljucio sam da je 12 - 13mm ukupna duzina sasvim ok.

 

Dakle cetkice koje sam napravio su visine 9mm, sirine 6mm, duzine 13mm (slika 3, slika 4), ali je bitno da od bakarne zice koja  ulazi ucetkcu pa do jednog njenog kraja bude 3mm. (slika 5)

 

Posto je bakarna zica koja ide od + do cetkice dodirivala metalno kuceste u kome lezi cetkica i stalno pravila tu kratak spoj sa masom te je metalna ploca na kojoj lezi + cetkica nagorela morao sam i taj problem resiti i to tako sto sam stavio termo buzir (heat shrink) na bakarnu zicu + cetkice kao i malo parce termo buzira na oprugicu koja gura + cetkicu.

 

Posto su bakarne zice starih cetkica bile zapunktovane za kuciste isekao sam zice skroz do kucistam ugrejao stari bakar i nalio kalajem, takodje sam nalio kalajem i krajeve bakarnih zica koje izlaze iz novih cetkica i sve lepo spojio uz jos malo kalaja.

 

Stavio sam i malo tovatne masti na kraj rotora koji ulazi u stator.

 

Sve sastavio, vratio na motor i sada radio odlicno :)

 

slika 1.jpg

slika 2.jpg

slika 3.jpg

slika 4.jpg

slika 5.jpg

slika 6.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja