Jump to content

Moto Zajednica

Kupovina - Kawasaki Versys X300 vs Honda CB500X

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN

Pozdrav svima,

 

Vec neko vreme se interesujem za kupovinu motora. Vozim auto od 18-te god (sad mi je 26), i mislim da je pravo vreme za kupovinu motora jer nemam zelju da divljam vec da izbegnem letnje guzve i odem ponegde sa devojkom. Leto provodim u Herceg Novom gde je motor moranje za bilo sta, a jesen/prolece na relaciji BG-NS. Mislim da mi najvise leze adventure touring, i to ove manje verzije.

 

Dosta sam citao o ovom VX300, i zvucao mi je kao prava stvar za mene - trazim nesto ispod 500cc, da mogu da vozim po gradu ali da vikendi od po 100-200-300 KM ne budu problem, cak i do BGa 2 puta godisnje.Bio sam odlucan da kupim ovaj model dok nisam otkrio hondu koja je nesto slicnjo sa dodatnih 200cc. Koliko sam mogao da zakljucim po informacijama po netu, i nema neke razlike vece, generalno smatram da je 300 cc dosta za CG i SRB i razgledanje krajolika, a putevi su uglavnom krs.

 

Cini mi se da je Kawasaki u prednosti zbog veceg prednjeg tocka (19 in) i manje kilaze. Ja sam 180cm/80 kg, a leti mi dosta znaci da mogu lagano da manevrisem jer je saobracaj haotican. Medjutim, Honda je za nijansu skuplja a obezbedjuje dodatnih 200cc. Potrosnja im je slicna kao i ergonomija..

 

Voleo bih da me iskusniji vozaci posavetuju u izboru ili eventualno predloze nesto trece (izbegao bih bilo sta preko 500cc ).

 

Hvala i pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Ja glasam za Hondu izmedju ova dva. 

Iako hoces da izbegnes preko 500 kubika, nesto pitomo i sa jako malom potrosnjom bi bila Honda NC750X... pogledaj.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN
10 minutes ago, Šumi Zmajček said:

Msm da je 300ccm malo za dvoje.. :)

Pa u sustini, to bi vise bilo kroz CG leti, zaliv i slicno..Ko se vozio tim predelima znace da su u pitanju putevi sa mnogo krivina gde ne moze da se predje 60 km/h..Verujem da to ne bi bio problem za masinu sa motorom ninje 300..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7031 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650

Posto poredis motore razlicite kubikaze, glasam za Hondu cisto zbog vise kubika i snage, a inace Kawasaki je odlican u svom rangu, koji god uzeo neces pogresiti, mada, za voznju u dvoje savetujem jacu masinu

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Andragog, 4655 postova
  • Lokacija: On off road
  • Motocikl: BMW K25 HONDA PD05

300 ccm je odlično za početak ali kad prodje jedna sezona , malo se naviknes, tada ćeš primetiti da sa  dve osobe jedva mozes preteći kamion, onda će ti faliti itekako tih 200 ccm viška.

Srećna kupovina !

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin

Sav fazon puteva kroz Boku je upotrebljiva snaga, preko 500cc borit ćeš se da održiš kontakt zadnjeg točka sa katastrofalnim asfaltom, ispod 500cc falit će ti snage da na rjetkim kratkim pravcima pretekneš šleper ili autobus, to je pri vožnji u dvoje, sa jednom osobom može lako da se izbori i motor od 300cc

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1515 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Potpis ispod ovoga što je Srbac rekao, nekad kubici spašavaju glavu - bukvalno! I moj mlađi brat (nema još ni 50 godina, tek će najesen:lol:) se sprema da kupi nešto slično kao i ti, samo se dvoumi između CB500X i NC750x.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN
6 minutes ago, DeLarge said:

Sav fazon puteva kroz Boku je upotrebljiva snaga, preko 500cc borit ćeš se da održiš kontakt zadnjeg točka sa katastrofalnim asfaltom, ispod 500cc falit će ti snage da na rjetkim kratkim pravcima pretekneš šleper ili autobus, to je pri vožnji u dvoje, sa jednom osobom može lako da se izbori i motor od 300cc

Hvala na cetvrtoj potvrdi! :)

 

S obzirom da ste sve svi slozili oko izbora, mislim da mi je ocigledno sta izabrati. Imate li neke predloge za top box i ostalu dodatnu opremu, ili stock oprema?

 

Hvala svima jos jednom!

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 747 postova
  • Lokacija: Ugljevik; RS; BiH
  • Motocikl: MZ TS250/1, Honda CBF 1000

Dobio si dobre savjete oko izbora motora. 

Gledaj po gradu šta se vozi i nosi od opreme (lične i one za motor) i polako kompletiraj neku svoju sliku o tome.

Kriterijumi za izbor opreme treba da počnu sa:

1. funkcionalnost

2. kvalitet

3. estetika...

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2753 postova
  • Lokacija: MNE-SRB-BIH-CRO (trenutno Herceg Novi))
  • Motocikl: GPZ 500 Street Twin
Pre sat vremena, shokee je napisao:

Hvala na cetvrtoj potvrdi! :)

Jes, malo nam je što baguje forum ::)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
Pre 14 sati, shokee je napisao:

Pozdrav svima,

 

Vec neko vreme se interesujem za kupovinu motora. Vozim auto od 18-te god (sad mi je 26), i mislim da je pravo vreme za kupovinu motora jer nemam zelju da divljam vec da izbegnem letnje guzve i odem ponegde sa devojkom. Leto provodim u Herceg Novom gde je motor moranje za bilo sta, a jesen/prolece na relaciji BG-NS. Mislim da mi najvise leze adventure touring, i to ove manje verzije.

 

Dosta sam citao o ovom VX300, i zvucao mi je kao prava stvar za mene - trazim nesto ispod 500cc, da mogu da vozim po gradu ali da vikendi od po 100-200-300 KM ne budu problem, cak i do BGa 2 puta godisnje.Bio sam odlucan da kupim ovaj model dok nisam otkrio hondu koja je nesto slicnjo sa dodatnih 200cc. Koliko sam mogao da zakljucim po informacijama po netu, i nema neke razlike vece, generalno smatram da je 300 cc dosta za CG i SRB i razgledanje krajolika, a putevi su uglavnom krs.

 

Cini mi se da je Kawasaki u prednosti zbog veceg prednjeg tocka (19 in) i manje kilaze. Ja sam 180cm/80 kg, a leti mi dosta znaci da mogu lagano da manevrisem jer je saobracaj haotican. Medjutim, Honda je za nijansu skuplja a obezbedjuje dodatnih 200cc. Potrosnja im je slicna kao i ergonomija..

 

Voleo bih da me iskusniji vozaci posavetuju u izboru ili eventualno predloze nesto trece (izbegao bih bilo sta preko 500cc ).

 

Hvala i pozdrav!

Jel' imaš ti položeno za neku moto kategoriju? Jel' si nekada vozio motor? Na brzinu sam pročitao tvoj post, ali odgovore na ta pitanja nisam video. Skoro sam dao isti savet, ali da ponovim: NE VOZI saputnika dok nisi potpuno ovladao tehnikom vožnje. 

Sve je lepo na Forumu, lepi putopisi, uživanje, druženje, vožnja... Ali za iskusne i one koji znaju svoj domet.

Od odgovora na moja pitanja, zavisi ti (po meni) i odgovor na tvoju dilemu.

Ako nisi do sada vozio, može i 300,  500, pa i 600, ali oprezno i bez saputnika. Kada nekog staviš iza sebe, preuzimaš svu odgovornost za njega, moralnu, ne samo zakonsku. Mlad si, polako, imaš vremena za sve. 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN
4 hours ago, Šumadinac said:

Jel' imaš ti položeno za neku moto kategoriju? Jel' si nekada vozio motor? Na brzinu sam pročitao tvoj post, ali odgovore na ta pitanja nisam video. Skoro sam dao isti savet, ali da ponovim: NE VOZI saputnika dok nisi potpuno ovladao tehnikom vožnje. 

Sve je lepo na Forumu, lepi putopisi, uživanje, druženje, vožnja... Ali za iskusne i one koji znaju svoj domet.

Od odgovora na moja pitanja, zavisi ti (po meni) i odgovor na tvoju dilemu.

Ako nisi do sada vozio, može i 300,  500, pa i 600, ali oprezno i bez saputnika. Kada nekog staviš iza sebe, preuzimaš svu odgovornost za njega, moralnu, ne samo zakonsku. Mlad si, polako, imaš vremena za sve. 

 

U pravu, nisam to pomenuo. Vozio sam dugo vremena skuter 50 cc po gradu, a i cesto od prijatelja beverly 300 (imam A kat).

 

Cenim tvoj savet, a nisam ni pomisljao na to (voznju u dvoje) ukoliko bih ga sad uzeo, vec tek sledece sezone. S obzirom da nisam vozio nista osim skutera, tretirao bih sebe kao da prvi put sedam na motor, samim tim polako ucio i vozio manje prometne trase kako bi bolje osetio motor. Slazem se da ima vremena za sve, pa samim tim i smatram da je sad pravo vreme jer samo finansijski nezavistan a za par godina ko zna.

 

To me dovodi do druga dva pitanja:

1. Da li je zaista suludo kupiti ovaj motor nov ( oko 6600e)? Znam da se verovatno ljudi nece sloziti sa ovom idejom, ali ja sam jedna od tih "budala" koji imaju taj fazon.

 

2. Smatrate li da je druga polovina avgusta kasno u sezonu za kupovinu istog, ili da sacekam sledece prolece?

 

Jos jednom hvala svima na odlicnim savetima i idejama.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Ti si otprilike godište mog mlađeg sina, pa računaj da ti se tako obraćam, u zaista, najboljoj nameri. Njemu (a ni starijem) nisam dozvolio nagle "preskoke" u kubikaži. Sve je to išlo postepeno, sa 250 na 600, pa na 900. Bilo im je zabranjeno da nekog voze, dok ne ovladaju tehnikom vožnje. I zbog njih i zbog suvozača.

Sada, stvar je krajnje individualna. Neko posle deset dana ima dovoljno sigurnosti da nekog poveze, a nekome treba znatno više vremena. To ćeš ti već sam oceniti. Nije to nikakav bauk, kada stekneš dovoljno rutine, biće ti smešno od čega si zazirao. Ali, do tog trenutka budi strpljiv. Obzirom da si već vozio dvotočkaše, mislim da ti 500 ili 600 neće predstavljati bilo kakav problem. Uz mentalna ograničenja.

Sad' da li ćeš nov ili polovan, zavisi od mnogo stvari (osim finansijskih mogućnosti). 

Ja sam lično pristalica, za početnike, sezonu-dve, dobrog polovnog, malo ćeš kinte izgubiti prilikom prodaje, a posle-novo je naravno najbolje.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN
3 minutes ago, Šumadinac said:

Ti si otprilike godište mog mlađeg sina, pa računaj da ti se tako obraćam, u zaista, najboljoj nameri. Njemu (a ni starijem) nisam dozvolio nagle "preskoke" u kubikaži. Sve je to išlo postepeno, sa 250 na 600, pa na 900. Bilo im je zabranjeno da nekog voze, dok ne ovladaju tehnikom vožnje. I zbog njih i zbog suvozača.

Sada, stvar je krajnje individualna. Neko posle deset dana ima dovoljno sigurnosti da nekog poveze, a nekome treba znatno više vremena. To ćeš ti već sam oceniti. Nije to nikakav bauk, kada stekneš dovoljno rutine, biće ti smešno od čega si zazirao. Ali, do tog trenutka budi strpljiv. Obzirom da si već vozio dvotočkaše, mislim da ti 500 ili 600 neće predstavljati bilo kakav problem. Uz mentalna ograničenja.

Sad' da li ćeš nov ili polovan, zavisi od mnogo stvari (osim finansijskih mogućnosti). 

Ja sam lično pristalica, za početnike, sezonu-dve, dobrog polovnog, malo ćeš kinte izgubiti prilikom prodaje, a posle-novo je naravno najbolje.

Razumemo se u potpunosti. Nisam agresivne prirode, vec dosta smiren. U sustini hteo bih da uzivam u voznji i razgledanju krajolika (a i bavim se fotografijom), pa ja sve to vise zamisljam kao kombinovanje strasti jelte - priroda, motor i fotografija.

 

Plan mi je bio da uzmem nesto novo i vozim ga bar 5 godina - otprilike 80-90% bi bila solo voznja nakon sto steknem iskustva, tako da mislim da ne bih imao zelju za necim vecim (mada koliko vidim po pricama to jednostavno tako ide), a i gledam da bude ekonomicno na duze staze, u smislu potrosnje/registracije itd.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Sa 300 na 500, pa na 750, pa litrica...

To bude jače od tebe :)

Samo se traži . Vidiš mane i prednosti...i šta ćeš :lol:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

1. Da li je zaista suludo kupiti ovaj motor nov ( oko 6600e)? Znam da se verovatno ljudi nece sloziti sa ovom idejom, ali ja sam jedna od tih "budala" koji imaju taj fazon.


Nikad nije suludo kupiti NOV motor.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250

Kada porediš cene CB500x i ostalih motora, karakteristike i ostalo, shvatiš da je za novu Hondu to odlična cena.
I divno je imati motor koji si kupio nov.

Sent from my mobile device using Tapatalk

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN
5 hours ago, DeLarge said:

Šaraš temu.

Na primorju valjda ne prestaje sezona.

A mi kontinentalni kako ko, ja nekad samo da nema snega i leda, nek je minus, zadnjih godina ne.... tek 15+...

U pravu si za saranje, mislim da sam dobio sve potrebne odgovore koje sam trazio, a i mnogo dobrih saveta.

 

Hvala svima, a nas druzenje ce tek poceti!

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 108 postova
  • Motocikl: Vetropir

Na prvi pogled bih rekao CB500X, pošto su mi inače zanimljivi taj model i NC750X, a za Kawu prvi put čujem. Međutim, kad malo bolje pogledam, ovaj Versys 300 je baš ludo motorče. Jako lagano, Točkovi 17 - 19, odlično vešanje i vrtešan agegat koji izbacuje korektnih 40ks. Moj glas ipak za njega! :) 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Fotograf amater koji voli prirodu i planira da kupi neki laksi soft enduro... :stabre:   U startu mi se javlja slika da se neces bas drzati asfalta, sto u kombinaciji novog motora bez prethodnog ikakvog (ispravi me ako gresim) offroad iskustva je plodno tle za ljustenje glanc novog motora :moto2:.

Da li bi mozda razmislio o kupovini nekog polovnog enduroa dok ne steknes malo naophodnog iskustva na kamenjaru?

 

Inace, od ova dva motora zaista ne znam za koji bih se odlucio. Jedan ima 19-17 koncepciju tockova, ali ipak skoro duplo manje kubika, dok drugi ima super agregat, ali 17/17 tockove, sto ce lepo da kotrlja levo desno ako budes jurio neko lepo brdo za fotografisanje  :neznam:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: HN
6 hours ago, kosooki said:

Fotograf amater koji voli prirodu i planira da kupi neki laksi soft enduro... :stabre:   U startu mi se javlja slika da se neces bas drzati asfalta, sto u kombinaciji novog motora bez prethodnog ikakvog (ispravi me ako gresim) offroad iskustva je plodno tle za ljustenje glanc novog motora :moto2:.

Da li bi mozda razmislio o kupovini nekog polovnog enduroa dok ne steknes malo naophodnog iskustva na kamenjaru?

 

Inace, od ova dva motora zaista ne znam za koji bih se odlucio. Jedan ima 19-17 koncepciju tockova, ali ipak skoro duplo manje kubika, dok drugi ima super agregat, ali 17/17 tockove, sto ce lepo da kotrlja levo desno ako budes jurio neko lepo brdo za fotografisanje  :neznam:

Moram da ti priznam da si razumeo i sumirao moje probleme (ako se uopste mogu nazvati problemima :) ) bolje od mene  _:sampion:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1665 postova
  • Lokacija: Cacak
  • Motocikl: XF650 Zrakoprc :)

Sjajno je sto si iskren, najpre prema sebi, a zatim i ostalima, a ne usijana glava koja zna da je najpametnija na svetu i postavila je pitanje sa ciljem potvrdjivanja onoga sto je vec unapred resila.

Moras visestruko dobro razmisliti pre nego preseces, jer nisu ni malo mali novci u igri, sto zbog sanse da mu promasis namenu (ni jedan od ponudjenih nije skroz konkretan motor, vec neki crossover zbir kompromisa), sto zbog postojanja sanse da nov motor izubijas nekim gotovo neminovnim pocetnickim izvrtanjima u mestu.

Honda je evidentno osetno bolji asfaltni motor, dok je kawa zbog gorepomenute koncepcije tockova i razumno niske tezine (nije ni on lak, da se razumemo), bolji izbor za vozikanje po prirodi.

I dalje apelujem da se za pocetak spakujes na neki polovni laganiji jeftini enduro (xt600 yamaha npr, ili nesto manje i lakse ako imas na trzistu), da se polako uvozas na obe podloge, izvrnes po neki put (normalna i skoro redovna pojava srazmerno tezini offa), pa tek onda za sezonu/dve, daleko iskisniji nego sto si sad, shvatis kakav novi motor tebi treba.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja