Jump to content

Moto Zajednica

Pet motora i jedan Ducati na putu za Nordkapp

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

15. dan / 3. 08. 2017.

Sandvik - Trondheim / 4%

 

 

Posle doručka u studentskoj menzi, spremni smo za pokret. 

HW78yT.jpg

 

64mUoC.jpg

 

Danas treba da prevezemo oko 400 kilometara do Trondheima. Nismo planirali ništa da obilazimo uz put, kad ono… zaista, ni nema ništa interesantno. Naravno, ovo treba shvatiti uslovno. Posle toliko pređenih kilometara kroz Norvešku, već smo navikli na lepe pejzaže, jezera, šume, odlične puteve pa nam je ostalo samo da uživamo u samoj vožnji. Zasluženi bonus je odlično vreme. Ovo je bio jedan od tih dana kada smo se prepuštali našim dvotočkašima. Evo dva kratka isečka iz današnje “obične norveške vožnje”.

 

 

U početku su predeli kroz koje prolazimo bili ruralni i relativno siromašni. Dešavalo se da dosta dugo ne naiđemo ni na jednu benzinsku pumpu. Upravo ovde sam saznao kako izgleda range od 0 kilometara na motoru. 

02BKuW.jpg

 

Na sporadičnim pumpama obično nema ničega osim benzina i potrošnih delova za automobile. Možete zamisliti kako je ovde zimi kad im trebaju ovakve mašine.

iBRgRW.jpg

 

Umesto na benzinskim pumpama, pauze smo pravili na odmorištima uz put. 

YreWRJ.jpg

 

pJ0aOC.jpg

 

Mesta za odmor su smeštena u šumici, u hladovini, imaju klupe... Obično imaju i WC ali onima koje pritera nužda i šumica vrši posao. Upozorenje za bajkere koji imaju osetljiv stomak ili prosto vole da piju koncentrat soka: Nosite sa sobom vlažne maramice i toalet papir. Nikad se ne zna…

41B438.jpg

 

Na jednoj od tih pauza sam imao priliku da po drugi put iskoristim kamp opremu i da napravim kafu. Pošto nismo imali drugu, ispostavilo se da i sa gaziranom vodom može da se skuva sasvim pristojna kafa. 

PzoTn4.jpg

 

Par reči o kampovanju i kamp opremi. Zbog straha od visokih cena smeštaja i potencijalnog manjka slobodnih mesta, oprema za život u prirodi je predstavljala najozbiljniji deo našeg prtljaga. Kod mene je najveći (levi) kofer bio napunjen do gore kamperskim sitnicama a u torbi iza leđa sam nosio šator i vreću za spavanje. Između svega ostalog, nosio sam čak tri boce za gas: dve velike i jednu malu, korišćenu, da je odmah potrošim i bacim. Nepotrebno, čak i tu malu sam vratio kući. Sve to sam džabe teglio deset hiljada kilometara.

 

Kako je vreme prolazilo, postalo je jasno da ćemo noćiti samo pod čvrstim krovom. Sa jedne strane, veoma često je popodne padala ozbiljna kiša pa nikome nije bilo do majstorisanja sa šatorima a sa druge, provalili smo takozvane summer hostele. Ispostavilo se da je to jedan od najpovoljnijih načina da se prenoći u Norveškoj. Kao i sinoć, reč je o studentskim domovima koji preko leta funkcionišu kao smeštaj za putnike. U njima rade studenti i pomoćno osoblje. Ovo je super stvar za sve - dom zarađuje i uvećava budžet čak i kada nema studenata a turisti noće jeftino. Doručak je uključen u cenu a za navlake za posteljinu se plaća nešto simbolično. Na raspoloženju je uvek i kuhinja, ima grejanje a jedina neudobnost su zajednička kupatila. Ako ti se uvali neko od higijeničara iz naše grupe, možeš malo i da počekaš za tuširanje.

 

Popodne stižemo u Trondheim. Mislili smo da nas gps nešto zeza jer nismo očekivali da je ova velelepna zgrada hostel koji smo rezervisali. Prošli smo pored njega dva puta. 

FGptJB.jpg

 

Mesto je zaista odlično za te pare (oko 30 Evra po čoveku). Prodaju i pivo pored recepcije.

PFWjdG.jpg

 

KN2Zc7.jpg

 

2vBtkz.jpg

 

  • Podržavam 20

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Posle osveženja i presvlačenja, za ostatak dana smo planirali dve stvari. 1. Ručak povodom mog rođendana i 2. Razgledanje grada.

 

U vezi izbora restorana, kao i uvek, računao sam na Tanju. Zamolio sam je da mi na internetu pronađe neko simpatično mestašce sa lokalnom klopom. Ona se bacila na Trip Adviser i Google i ubrzo mi je poslala linkove za nekoliko dobro ocenjenih restorana. Pošto nas je glad pritisla, izabrali smo najbliži. 

mhYOJX.jpg

 

Restoran je zaista… interesantan. 100% hipsterski. Sve je nekako opušteno i nepretenciozno ali je svaki detalj osmišljen. Bradati konobari ti čak ne uzimaju ni porudžbinu. Kada sedneš donesu ti jelovnik pa kad izabereš šta ćeš, odeš na kasu da poručiš i odmah sve platiš.

 

Znam da je nepristojno da dajem takvu informaciju jer sam ja bio taj koji je častio za svoj rodjendan, ali cene ubijaju. Skromna večera za šestoro, obogaćena sa 2-3 ture piva, koštala je skoro 300 Evra. Moji dragi gosti su videli cenovnik pa su svo vreme, da se ne sekiram, komentarisali kako je klopa preukusna, nezaboravna, super egzotična… a na meniju je bilo ovo:

7wzFm3.jpg

 

sujUMh.jpg

 

a8a2TC.jpg

 

Pretpostavljam da su uveče, pre spavanja, ubili neki komad slanine, da ne pocrkaju od gladi. 

 

“Momci, kakva je klopa?gDa7wt.jpg

 

“Odlična!”
tgNxaA.jpg

 

  • Podržavam 19

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Posle ove ručko-večere, krenuli smo u obilazak grada. Trontheim je treći grad po veličini u Norveškoj iako ima manje od 200.000 stanovnika. U vreme vikinga, to je bila prestonica. Mnoge zgrade su stare ali su izuzetno dobro očuvane.

t5eGMI.jpg

 

BXAEBA.jpg

 

wgH0Sp.jpg

 

xNKmwt.jpg

 

FhbJoo.jpg

 

GGLOFv.jpg

 

s34Wsz.jpg

 

H7yAqE.jpg

 

Najupečatljivija građevina u centru je katedrala iz IX veka. Upada u oči koliko je neproporcionalno velika za grad ove veličine. 

tmXuN6.jpg

 

NwDkxR.jpg

 

yf0OEi.jpg

 

Gj9hEa.jpg

 

 

  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

U centru se nalazi tvrđava ali nismo mogli da je posetimo jer se u njoj održavao koncert. 

HL6KbN.jpg

 

Majo je izrazio želju da ide na koncert ali smo mi ostali bili nešto meh… Od zabave, bilo nam je OK da sednemo na neku tribinu i da kibicujemo dobro sređene posetiteljke koncerta. 

Yx7XEV.jpg

 

Jedni gledajOU a drugi delajOU.

WIbENu.jpg

 

U gradu ništa ne blješti od luksuza ali se standard vidi u detaljima. Na primer, ovo je taksi vozilo. 

uxqzYe.jpg

 

Ljudima koji se danima kreću pomeranjem zgloba desne ruke, duga šetnja po Trondheimu je veoma prijala.

JNUCPs.jpg

 

OjxFkr.jpg

 

nacbm9.jpg

 

Kada je počelo da se smrkava vratili smo se u hotel. 

SOERcs.jpg

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Dok su ostali nestali po sobama, Lale me pozove da ostanemo napolju i da popušimo po cigaru pre spavanja. U tom trenutku, iza leđa čujem onu četvorica kako u horu pevaju: “Happy birthay to you…” Pojavljuju se i nose mi najotkačeniji rođendanski poklon - bajkersku tortu. Kad se nisam šlogir'o od oduševljenja. 

Of7212.jpg

 

3r9tSL.jpg

 

1iKmNr.jpg

 

Krenem da fotkam tortu kad čujem savet: “Okreni je da se vidi Adidas.” 

LW9yLy.jpg

 

Ovo je još jedna od provala zbog kojih sam danima dobijao napade smeha. OK, evo ga Adidas.

EwqPjU.jpg

 

Neplanirana žurka nije dugo trajala. Stigao nas je umor od hodanja ali najvažnije, nismo imali šta da pijemo. Recepcija je bila zatvorena pa nismo mogli da kupimo pivo a sok smo sinoć već popili.

 

 

Današnji dan: 412 km

qtLm9k.png

Krivine:                      *****

Predeli:                      *****

Kvalitet puta:            *****

Zezanje:                    *****


  • Podržavam 18

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE

Bas je smor voziti kroz takvu okolinu. Sve samo zelenilo, eventualno neka vodurina pored, putevi sa krivinama pod konac, ili je sunce ili je oblačno sa kišom.. svaka vam čast kako ste izdržali tih 10k km. :D


Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

16. dan / 4. 08. 2017.

Trondheim - Molde / 3%

 

 

Paljevina sa neta koja nas je grejala mesecima.

1htH5T.jpg

 

0IsWSQ.jpg

 

 

Da narode, to nas očekuje danas, famozni Atlantic road. Osam kilometara dug put izgrađen preko malih ostrvaca i poznati krivi most, svuda se spominje kao “must see” u Norveškoj. Ovo je posle Nordkappa drugi najvažniji cilj našeg putovanja. Kad već nismo imali sreće na Nordkapu, danima smo proveravali na sajtovima vremensku prognozu za ovaj dan. Plašili smo se da će eventualna kiša pokvariti lepotu predstojeće vožnje. Osim toga, pročitali smo da u slučaju nevremena Atlantic road može da bude zatvoren a to bi nas zaista rasturilo. Mnogo drugih mesta (uključujući i jedan off-road, druže Rade ;)) smo žrtvovali da bismo videli ovo čudo. 

9GhPfB.png

 

Ustali smo rano, željni da krenemo što pre. U tom uzbuđenju prvo smo malo omašili pravac i uputili se autoputem ka Oslu. Posle nekoliko pokušaja i pogrešaka ipak smo uboli E39. Prolazimo po zemlji, ispod zemlje, po vodi, ispod vode i iznad vode.

0Nofjx.jpg

 

HWw7iB.jpg

 

3McZtY.jpg

 

IV4Md5.jpg

 

Posle oblačnog jutra, ubrzo se pojavljuje šareno sunce i vožnja postaje izuzetno prijatna. Raspoloženje je na vrhuncu.

D0VOWd.jpg

 

PjYeky.jpg

 

9fvdxP.jpg

 

mSg1I1.jpg

 

ErDPAZ.jpg

 

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Kod Kristiansunda skrećemo prema naplatnim rampama. Ova deonica puta se naplaćuje. 

u1Zn2d.jpg

 

XCgAGv.jpg

 

dvSskT.jpg

 

Na kratko se zaustavljamo da proverimo kamere i psihički se pripremimo za spektakl koji nas očekuje. 

Fqdrog.jpg

 

Eno ga naš krivi heroj, nazire se u daljini.

8aOtvA.jpg

 

A2DAAc.jpg

 

Zaustavljamo se na parkingu pre samog mosta. 

KDYXAW.jpg

 

Bodrog koraka odlazimo da napravimo foto sesiju kako bismo bajkerskim naraštajima ostavili tragove naše istorijske posete ovom mestu. 

BkGllJ.jpg

 

qDLytm.jpg

 

CmEy88.jpg

 

380UuC.jpg

 

NhxBjh.jpg

 

xY2YVq.jpg

 

xrQLBd.jpg

 

SZdAr5.jpg

 

  • Podržavam 22

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Postoji par idealnih pozicija sa kojih krivi most izgleda još krivlje i svi turisti se baš tu guraju… i mi sa njima. 

oMcxMA.jpg

 

NX5Jf5.jpg

 

UuCPZZ.jpg

 

cPBl0A.jpg

 

3dEct7.jpg

 

Obavezni selfi, da se pohvalim familiji.

Jlz5lA.jpg

 

Došao je i taj trenutak. Uzbuđeno palimo motore i kamere i krećemo u osvajanje Atlantic road-a…

NmBG4m.jpg

 

 

 

Čekaj malo…

 

Jedan…

JhjEnh.jpg

 

Dva...

TidWHb.jpg

 

Tri...

3ISsE0.jpg


  • Podržavam 12

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Šta je bre ovo? Tek što smo krenuli kad ono gotovo. Pa ovaj most je minijaturan. Svi smo očekivali neku emociju, borbu sa vetrom, kvašenje talasima, urlik divljeg Atlantika… a ono ništa. Vozili smo brzinom umorne gliste a za manje od minut smo prešli ceo most… i to je to. Zaustavljamo se na parkingu.

bEtVLX.jpg

 

Lale, iznervirano: “Ne, ovo nije Atlantic road, ovo je neko sranje. Pogrešili smo put, trebalo je na onoj raskrsnici da produžimo pravo.” Svi smo zbunjeni. Gledamo u mape… ne… to je bilo to… Shvatamo da smo upravo doživeli najveće razočarenje putovanja.

 

Ajde da okinemo još po koju sa druge strane nasipa, kad smo već tu.

din2jb.jpg

 

DRK0X6.jpg

 

LAc4wy.jpg

 

Posle zaustavljanja, vozili smo par kilometara po krivudavom putu koji je takođe deo Atlantic road-a… 

s9q5it.jpg

 

1Y4jXc.jpg

 

Iz ugla motocikliste, samo asfalt, voda na okolo i ništa više. Uopšte nemamo utisak da je ovo nešto mnogo spektakularnije od mnogih drugih mesta kroz koje smo prošli. E sad, da ne grešim dušu, ovo jeste istinski arhitektonski i građevinski podvig koji će iskreno oduševiti mnoge koje to interesuje ali mi smo došli zbog vožnje. Doživljaj na motoru nije ni blizu onoga šta smo očekivali. Verovatno je trebalo da doletimo dronovima ili da se molimo da vreme bude loše pa da osetimo Atlantic road takav kakav bi, u čast našeg dolaska, morao da bude.

 

Ultra razočarani, nastavljamo put ka Molde-u. 

yGWm2F.jpg

 

jHfRGw.jpg

 

R30cAy.jpg

 

U samom gradu smo se zadržali koliko da napazarimo pivo i hranu… i lokalne slatkiše.

SEkig0.jpg

 

Zanimljivo za Norvešku je da svih ovih dana nismo imali ni jednu jedinu krunu keš-a. Čak smo i jagode na ovoj tezgi platili kreditnom kartom.

f3PPPt.jpg

 

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 14

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 823 postova
  • Lokacija: Sofija, Bulgaria
  • Motocikl: BMW R 1250 GSA, Honda ADV 350

Hostel (ponovo studentski dom) se nalazio na brdu izvan grada i do njega smo stigli lako. 

EwBD3A.jpg

 

DidBAP.jpg

 

Lale i dalje ne može da se otrgne utisku da smo negde omašili put. Da se malo smiri, podmaže lanac. 

TUfUlu.jpg

 

Čekiramo se, i da nam je lepo, uzimamo i posteljinu. 

cNT6ze.jpg

 

Posle tuširanja ostatak dana smo proveli kako je ko želeo. Mile i Bojan su prošetali po okolini i prisustvovali fantastičnoj igri oblaka i sunca.

XcPB7R.jpg

 

sG2rpz.jpg

 

mWyNFb.jpg

 

EhImwE.jpg

 

Lale i ja smo celo popodne presedeli na terasi. Gledamo grad, pušimo i nešto mislimo... “Ne, ovo nije bio Atlantic road… Nemoguće…”

VL0Qdp.jpg

 

p7VlyP.jpg

 

Malo kasnije nas je glad saterala unutra. Sakupili smo se da spremimo večeru u jednoj od kuhinja kojih ima na svakom spratu. Svo vreme smo diskutovali na temu izneverenih očekivanja. Tokom razgovora, moji saputnici su jasno definisali ko je kriv za današnji fijasko. Ja. “Je*ali te tvoji marketing i reklama.” Na filmovima, fotografijama i promotivnim materijalima Atlantic road izgleda 1000 puta upečatljivije. Saglasan, u ime reklamne branše prihvatam kolektivnu odgovornost.

 

Veče smo proveli uz klopu i slušanje muzike iz naše mladosti. Svako je sa Youtube-a puštao po neku stvar a ostali su pogađali šta je to. Ovde sam ih rasturio. Bez greške sam provaljivao pesme Creedence Clearwater Revival, T. Rex, Jethro Tull, Uriah Heep… sve dok me nisu uhvatili da Shazam-ujem.

 

Ovaj dan je prošao… onako. Već smo dugo na putu pa postajemo osetljivi na neke stvari. Kad posle toliko očekivanja i uložene energije ostaneš razočaran, kao što smo se mi razočarali Atlantic road-om, raspoloženje malo splasne. Prozvali smo ga Atlantic fake. Ipak, i dalje od negde vadimo dovoljnu količinu pozitivizma. Znamo da nas čeka još lepih stvari… a i ekipa je super.

 

Da nam malo digne raspoloženje, na kraju dana se iznad grada pojavila jedna lepa duga.

3NJO7B.jpg

 

Pošto nije red da završitim poglavlje sa lošim utiskom, evo moje omiljene pesme posle koje smo otišli na spavanje.

 

 

 

Laku noć.

 

Današnji dan: 340 km

Rw90uB.png

Krivine:                      *****

Predeli:                      ***** (zinat iako nije baš tako)

Kvalitet puta:            *****

Zezanje:                    *****

 

 

  • Podržavam 13

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 417 postova
  • Lokacija: Mladenovac
  • Motocikl: kavasaki kle, BMW K 1200RS

lepo da ste sami priznali, i ima deo teksta gde čovek pošteno i iskreno govori o kišnom odelu i dugoj vožnji po kiši. Zbog svega zasluženo

hvala ! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW GS 1200 LC ADV

Ja sam Atlantic road doživeo potpuno isto kao i vi.

Dok sam čitao kako ste bili uzbuđeni pre nego ste prošli taj deo puta pitao sam sebe hoće li biti razočarani kao ja.

Potpuno se slažem, da je taj deo puta marketinški prenaduvan.

Netom kruže fotke olujnog udaranja Atlantika što je zaista impresivno. A impresivno je svako udaranje mora u kopno, bilo to na Atlantic road ili, na primer, u piransku puntu. Ona ti je poznata... 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2883 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Kliks
11 hours ago, Furious Panda said:

 

 Mnogo drugih mesta (uključujući i jedan off-road, druže Rade ;)) smo žrtvovali da bismo videli ovo čudo. 

 

Ovo vam nikada neću oprostiti. Nikada!! 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja