Jump to content

Moto Zajednica

Čepovanje gume crvom, ili vulkaniziranje.

Recommended Posts

  • Drug član, 1079 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'

Za nepunih mesec dana 2 šrafa u zadnjoj gumi.

Kada se ovaj prvi udobno smestio nisam se puno razmišljao, čepovao sam je kao prvu pomoć dok ne nađem dobru ponudu za gume, jer su bile za zamenu, posle par dana kupio nove i to je to.

Jutros se budim, pogledam motor, kad ono zadnja guma se ljubi sa betonom.

Opet nađem šraf.

Zovem Biker House čovek mi preko telefona objašnjava kako ne treba skidati točak i vulkanizirati, jer se onda guma stvrdnjava i deformiše, bolje da se čepuje jer se čep zajedno pomera sa gumom i lepo naležu.

Pitao kolegu sa posla on se hvalio kako je već dva puta išao na more sa čepovanom gumom i nema problema.

 

Okrenem Vulco da pitam tamo čovek kaže da je čep ili crv ili slina (kako ko voli da ga zove) samo privremeno rešenje.

Obavezno treba vulkanizirati gumu jer nije bezbedno voziti sa čepom.

Onda pročitam par tema na internetu gde se odprilike kaže isto da nije bezbedno voziti sa čepom.

Razum je na strani vulkaniziranja, rekao bih. Nova guma, ne ide da je tek tako bacim .

Jel može malo iskustava na ovu temu.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 531 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug
  • Motocikl: Honda Hornet 600 2005

Bas maler..

Pratim i mene zanima..

Ja izvadio eksercic..nosio kod vulkanizera..cepovao pecurka i zalepio je..kad izgleda opet ispusta negde..

Ali bas me zanima sta se radi dalje i sta je najbolje..

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • I'm the fear addicted, a danger illustrated !, 3919 postova
  • Lokacija: Lyon
  • Motocikl: Klx650,a Tdm u srcu.

Stara guma mi je imala cep , cep se trosio sa gumom, potrosio gumu,bacio stavio novu i to je to. Cep nikuda mrdnuo nije. Ja verujem cepu.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 412 postova
  • Lokacija: Zajecar
  • Motocikl: Suzuki V_Strom DL 1000

Ja i lepio i cepovao i nikad problema u obe varijante, niti je ispustala guma nakon toga niti se nesto deformisalo, izvozao tako svaku gumu do kraja koju sam krpio.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: honda nc 750x

Ja sam cepovao pa mi izleteo cep posle desetak dana na 100km,ali uspeo sam da ostanem na tockovima.Bila je bas velika rupa neki metal je probusio gumu nesto vece od srafa.posle toga je vulaknizirao i to je drzalo dobro ali sam je brzo zamenuo.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan ko mlad majmun!, 894 postova
  • Lokacija: Ljubiš Donji.
  • Motocikl: Uvijek Japanski!

Vulkaniziranje obavezno, a cepovanje je nuzno zlo da se ne ostane na cesti-putu. Naravno nosti ( imati uvijek uza`se ) po mogucnosti sprej za ljepljenje i duvanje gume. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • motordzija opste prakse, 700 postova
  • Lokacija: Novi zaSad
  • Motocikl: Tomos, Sprint (Jonway) Explorer 150, Yamaha TDM 850

    Hoce cep da ispusta polagano i podmuklo, nekad odmah od pocetka a nekad cep kasnije kao da se rasklima trosenjem gume i pocne da ispusta, nekad drzi do kraja veka gume. U svakom slucaju cep vazi za privremeno resenje DO KUPOVINE NOVE GUME (u zapadnim zemljama je vrlo kaznjivo duze voziti sa cepom). Na visim brzinama cep moze da se razmrlja ili odvoji od pocetnog polozaja (guma se povecanjem brzine tegli na veci precnik, to je normalno) ili cak izleti.

    Slucaj kolege Nenadbg88 da je kupio novu gumu i odmah ponovo usrafio, u Srpski uslovi se upucuje odmah i na ... brljanciju.

    Ugradnja nove unutrasnje gume PRE CEPOVANJA resava stvar na duze vreme sve do njene potrosenosti, ali donosi i jednu opasnost. Pri eventualnom sledecem busenju (sa unutrasnjom gumom) vazduh ce naglo izaci, i nece biti onog perioda vremena da se vozac UPOZORI MEKOCOM GUME DA NESTO NIJE U REDU SA NJOM i uspori dok moze bez nezgode. Ako ekser ili sraf udje u gumu bez unutrasnje (novu ili ispravnu gumu), vazduh izlazi polako i taj period je kljucan da vozac primeti neispravnost i uspori na vreme.

    Ako se vlasnik odluci na ugradnju unutrasnje posle cepovanja, u tom slucaju se mora iznutra obrusiti postojeci cep i okolina do glatkog, jer bi cep i neravnine iznutra brzo grizli i turpijali novu unutrasnju gumu.

    Ako mora popravka cepovanjem ili ugradnjom unutrasnje, oba nacina rade posao i stvar su izbora. Endure i kroseri cesto skrljaju gume o panjeve i kamenje pa obavezno imaju i nose rezervne unutrasnje ali se ti motocikli upotrebljavaju na nizem dijapazonu brzina. Drumski turni motori zbog razvijanja visih brzina treba da stave novu....  kolega stavio pa odmah opet usrafio.... (biraj brate cep ili unutrasnju ali nemoj juriti).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • bu!, 609 postova
  • Lokacija: Pa
  • Motocikl: Honda Deauville 650

ja sam cuo sledecu logiku...nagazis na ekser,iscupa se,da bi se stavio crv,treba da se gurne ono silo ili kako se vec zove,rupa se u nekoj meri jos prosiri a usput i pokida jos vise konaca u gumi i automatski je tu guma oslabljena i rizicna..zato je bolje vulkanizirati..osim ako niste negde u 3 pm pa ne mozete to uraditi.onda je i crv dobar

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 803 postova
  • Lokacija: Novi Beograd,Blok 63
  • Motocikl: Honda Hornet S,Yamaha R1

Ja sam cepovao gumu na motoru koji vozim po ulici...presao sa istom gumom jos nekoliko K km i tek onda zamenio,i to zato sto je doslo vreme za amenu,ne zbog cepovanja...lupicu,ali mislim da pri greanju gume u voznji dolazi do sjedinjenja cepa i ostataka gume i da nema tu neke posebne stete...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Ja ću vam opisati nekoliko mojih slučajeva ... (jebiga, sa preko 35K km po sezoni, svašta se čovjeku desi .. :D ) .. pa ako ne vjerujete na pisanu riječ, ja ću na zahtjev i slike staviti ... 

 

ALI (uvijek taj jebeni ali) ... disclimer: sve što ovdje pročitate i pokušate ili želite i sami probati, radite to na vlastitu odgovornost i nemate me pravo sudski goniti ili tražiti naknadu štete zbog pročitanog i na vlastiti brk učinjeno !

 

Nekoliko guma sam potrošio do kraja koje sam krpao SAMO sa sprejem za krpanje guma, ali sam procjenio da je oštećenje takvo da će sprej sasvim OK odraditi posao. Gumi defekt sa desio na putu daleko od kuće, a oštećenje nije bilo dovoljno veliko da bih se zajebavao sa "crvom" .. ;)

 

Nekoliko guma sam potrošio do kraja SAMO sa crvom jer sam procjenio da nema potrebe za vulkaniziranjem, ali je oštećenje bilo preveliko da bih ga riješio smo sa sprejem.. ;)

(bilo je nekoliko guma u kojima je bio i spray i crv)

 

A mislim da sam dva ili tri puta čak i vuklanizirao gumu jer je oštećenje bilo veće, a bio sam blizu i u mogućnosti to napraviti .. :takoje:

 

ALI NAPOMINJEM ... JEDINO RJEŠENJE PROBUŠENE GUME KOJE JE ISPRAVNO I NIJE OPASNO ZA DALJE KORIŠTENJE JE NOVA GUMA I NE POSTOJI NIKAKVO DRUGO RJEŠENJE KOJE ĆE PROBUŠENU GUMU POPRAVITI DA NE POSTOJI RIZIK PRI VOŽNJI ... !!!

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Kad pricamo o krpljenju guma malo nam se terminologija ne poklapa.Na prvoj slici je cep.Na drugoj crv ili zvaka,kako ko naziva.Na trecoj c-fleka ili hladna fleka.Trenutno nisam u mogucnosti da uslikam vulkaniziranu gumu ali je to isto kao kad se krpi unutrasnja na peglu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2287 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88

Po mom mišljenju i stavu, čep (prva slika) je apsolutno najbolje rješenje od svih ... :takoje:

 

Ali i dalje stojim pri tome da je nova guma jedino 100% ispravno rješenje .. ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Da,ali da bi okrpio sa tim cepom moras skinuti gumu,obrusiti iznutra i odseci visak kad ga provuces,na slici je i lepak koji se koristi tom prilikom.Ako si vec skinuo gumu mozes koristiti i fleku sa trece slike,ista procedura,ili uraditi vulkanizaciju koja je jos sigurnija.I slazem se sa tobom da je nova guma najidealnije resenje,ali 10-15 eura za popravku je dosta manje od cene nove gume.Ja u mojoj radnji za krpljenje gume crvom na zahtev musterije ne dajem apsolutno nikakvu garanciju.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1079 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'

Danas nešto razmišljam. Treba biti ozbiljan maler da se 2 puta tako nešto desi.
Sledeće, oba puta sam zatekao probušenu gumu ujutru kada sam izašao u dvorište. Takođe šraf je stojao na apsolutno istom mestu (gledajući udaljenost od ivice gume) kao i prošli put.
I mene ozbiljno upućuje na brljačinu
Inače jako sam savestan komšija, ne turiram motor nikada u svojoj ulici itd, pa me to sve malo čudi.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8860 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Dva puta mi je izleteo cep i nije bilo posledica, jos jedared je izleteo pred krivinu koju sam tako lepo ispravio takodje bez posledica.

Tako da od tada pa nadalje, cep samo do kuce pa od kuce do vulkaniera.

Isto tako, videh ljude koji imaju cep u gumi i voze bez problema, dopumpa s'vremena na vreme i to je to.

Kolegi je na autoputu pri vecoj brzini izleteo cep iz zadnje....jedva se zaustavio, kaze "usro sam se u gace".

 

Ono sto sam siguran da ne treba koristit je gel za krpljenje gume. Procedura je da odvijes ventil, ispustis gumu do kraja, ubrizgas gel, vratis ventil, napumpas gumu i izvrtis nekoliko krugova.

Bilo sta da se desi (sem velikog reza) u voznji, taj isti gel zakrpice gumu i to je super, sranje je sto nesto kasnije zakuca komplet ceo ventil i mozes ga hebati.... hoces da proveris pritisak - ne moze, hoces da dopumpas - ne moze, hoces da ispustis tj odvijes skroz ventil - nista se ne desava.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1079 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'

Koliko sam ja zaključio iz svih iskustava ovde navedenih, biće da je najbezbednija opcija vulkaniziranje.
Kontam i ja da se moze bez problema voziti, i guma potrošiti do kraja sa njim. Ali radije ne bih razmišljao.
Često se ne vozim sam, i pod teretom.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Ali samo jednom je Ivica spomenuo,radi se vulkaniziranje na hladno,o tome vodi racuna kada odes kod majstora.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1687 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom

Opet malo razlicita terminologija,c-fleka ide na hladno,vulkanizacija na peglu.Gel koji je pomenuo @satelis,u zavisnosti od kolicine,temperature itd.moze da se ne "stvrdne" cela kolicina,i onda imate debalans kao da je litar vode u gumi.Sprej je samo bas u krajnjoj nuzdi.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja