Jump to content

Moto Zajednica

Čepovanje gume crvom, ili vulkaniziranje.

Recommended Posts

  • Drug član, 1260 postova
  • Lokacija: Staze i planine
  • Motocikl: Suzuki gsxs1000, kawasaki zx6r, Beta 350rr

Par puta vozio Sa cepom u gumi, nikada problem. Ali vidim da su ljudi imali problem sa cepom, korisna informacija. Treba biti oprezan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 247 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: APRILIA SR50 DITECH
pre 23 minuta, rboban je napisao:

@LenkoNije problem, samo je ovde diskusija o vozilima sa vecom tezinom, snagom i vecom brzinom.

Pa da se zna da je manji skuter u pitanju....

Pa , i mi , Cigani, dušu imamo...:jee1:

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f
On 7/10/2017 at 23:53, Satelis je napisao:

Dva puta mi je izleteo cep i nije bilo posledica, jos jedared je izleteo pred krivinu koju sam tako lepo ispravio takodje bez posledica.

Tako da od tada pa nadalje, cep samo do kuce pa od kuce do vulkaniera.

Isto tako, videh ljude koji imaju cep u gumi i voze bez problema, dopumpa s'vremena na vreme i to je to.

Kolegi je na autoputu pri vecoj brzini izleteo cep iz zadnje....jedva se zaustavio, kaze "usro sam se u gace".

 

Ono sto sam siguran da ne treba koristit je gel za krpljenje gume. Procedura je da odvijes ventil, ispustis gumu do kraja, ubrizgas gel, vratis ventil, napumpas gumu i izvrtis nekoliko krugova.

Bilo sta da se desi (sem velikog reza) u voznji, taj isti gel zakrpice gumu i to je super, sranje je sto nesto kasnije zakuca komplet ceo ventil i mozes ga hebati.... hoces da proveris pritisak - ne moze, hoces da dopumpas - ne moze, hoces da ispustis tj odvijes skroz ventil - nista se ne desava.

E ovo "usrao u gace" je pravi izraz. Meni se desilo da mi cep izbije (nakon 40km) i jedva zaustavio. Poceo sam da klizim ko  poledu, stranicno :( I to na sred puta. 

Naravno odma vulkanizacija

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Misbehave Responsibly, 1575 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: FZ6S

Kupio nove gume i posle 100 km probušim zadnju. Stavio čep (tj, crva ili žvaku po Ivicinoj terminologiji). To je bilo početkom prošle godine. Od onda je motor bio na stazi, nosio dvoje na leđima i prešao hiljade kilometara. Guma ne pušta. Prvo i jedino iskustvo sa čepom.

Jedanput, pre dosta godina, sam gumu krpio vulkaniziranjem. Ni jedno ni drugo nije idealno (i vulkaniziranje oštećuje gumu). Da li gumu reparirati i kojom metodom najviše zavisi od vrste oštećenja i lokacije oštećenja na gumi.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 531 postova
  • Lokacija: Branicevski okrug
  • Motocikl: Honda Hornet 600 2005

 Danas oterao gumu jer je ispustala na cep gde su je cepovali da je srede..stavili drugi cep isto samo manje.. kazu da guma nije kako treba.. a tu se probusila pop nitnom..ko je tu kriv ko zna..nisam pametan dal da je teram kod drugog vulkanizera ili da je dopumpavam svaki put..poludecu od te gume:grr:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1080 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'

Moj čep je ispustio za nekih nedelju dana i 400km sa 2.7 na 2.4.
Kontam da nije strašno ali jos uvek nisam uradio ništa po pitanju vulkaniziranja.
Još više ne mogu da verujem da svaki majstor ima različito mišljenje a svodi se da ne valja ni jedno ni drugo. Ko je tu lud ostaje pravo pitanje.
Kupovati novu gumu posle svakog kiksa mislim da se ne isplati, niti da to ljudi rade uvek. Ali ono što ne mogu da verujem je da ne postoji idealno rešenje kod vuklanizera da neko odradi posao i da kaže ok to je to bezbedan si.
Od čepovanja opet vozim pederišku u svakoj krivini nikako da se opustim, imam taj osećaj opreznosti u glavi zbog koga ne uživam u vožnji u potpunosti, verujem da je tako i sa još nekim...

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 493 postova
  • Lokacija: NL / Bgd
  • Motocikl: Honda Vision

Tema je stara koliko i same gume, ako guma moze da se toplo zakrpi (vulkanizira) onda je to i trajno resenje. Ako ne moze onda je za bacanje.

Cep je uradi sam resenje jer se lepi kao i fleka, a tkz crv se isto lepi i privremeno je resenje da se dovuces do kuce ili vulkanizera, mada u nekim slucajevim i on moze da potraje koliko i sama guma.  

Vrlo prosto. Ako vam se probusi guma idete kod vulkanizera na toplo vulkaniziranje. Za ostalo nema garancije da ce potrajati.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2288 postova
  • Lokacija: Podravska pripizdina u HR
  • Motocikl: egzotični GSXR750 K88
On 7/10/2017 at 10:51 PM, ivica744 said:

IMG_20170710_223931.jpg

 

Po mom mišljenju, ovo je apsolutno najbolje rješenje za krpanje moto gume ... isto mislim i za aute .. :takoje:

 

ali kako ono kažu ... sto ljudi sto čudi ... sto žena dvjesto sisa ... :takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1080 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V Strom 650 2020'

Posle pozivanja dosta vuklanizerskih radnji, u par njih sam bio i lično na razgovoru i konsultacije sa ljudima koji su tamo, neki su vlasnici a neki radnici, zaključak i neko srednje mišljenje je sledeće:

 

Čep isključivo koristiti kao meru koja će služiti za odlazak do najbližeg vulkanizera.

Vulkaniziranjem se može zakrpiti guma, i to jeste gotovo trajno rešenje na automobilima koji imaju ravan gazeći sloj. Nažalost moto guma se često uvija prilikom obaranja, dalje nastaje velika sila prilikom ubrzanja, kočenja, temperatura gume se povećava i smanjuje konstantno tako da su velike šanse da guma "prožvaće" u jednom momentu na vulkaniziranom mestu.

 

Sada ću da citiram par ljudi iz par moto radnji:

 

Biker House NBG:

- Čepovanje je bolji proces od vulkaniziranja jer se vulkaniziranjem guma oštećuje i stvrdnjava, dok čep radi zajedno sa gumom. Stavi čep, promeniš ga jednom u mesec dana čisto zbog sigurnosti i to je to.

 

VULCO Mirijevo, Jovanke Radaković:

- Ni jedan način krpljenja nije bezbedan, jer, da se razumemo, koliki god da je rizik, ipak rizikujete svoj život. Mi razumemo da je veliki trošak promena gume, ali to je jedino ispravno rešenje. Vulkanizacija može biti privremeno rešenje, može i potrajati duže, ali sve za šta se odlučite radite na sopstvenu odgovornost.

 

E sada, braćo i kolege, da se mi razumemo nešto. Da je nama svima lako kupiti novu gumu niko se ovde ne bi bavio ovom temom.

Dodatnu polemiku stvara činjenica da se gomila ljudi lepo navozala i sa čepom i sa vulkanizacijom, iz priloženih komentara se mogu čuti takva iskustva.

Ja sam se lično odlučio za vulkanizaciju, vodim se time da ipak vozim TDM i da ne obaram motor do nekih velikih granica.

Danas ću je odraditi pa ćemo videti, česta provera pritiska u nekom početku ne gine ali šta da se radi...

 

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

Das 150e za gumu, probusis nakon 100km i onda kao baci..ma jasta. Blago onom ko tako moze. 

Znaci koliko vidim cepovanje i pici. Kao i do sada

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Kakva su, u međuvremenu iskustva, sa opcijama koje se provlače kroz temu? Ne pitajte što me zanima... :rolleyes:

 

IMG-20240310-133326.jpg

 

  • Haha 1
  • Tužan 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • -, 1648 postova
  • Motocikl: /

Jel pusta?

Ja sam uvek imao po neki cep u zadnjoj gumi. Nikad mi nije napravio neki problem. Mada, nikad nisam ni vozio tako da mogu da dodjem u situaciju u kojoj bi doslo do problema...

Promenio član ser
  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Došao kući sa vožnje, u prošlu nedelju, bilo sve ok. Danas krenuo u vožnju i čim sam ga u garaži spustio sa centralnih nogara imam šta videti. Znači da polako pušta tako da, računam, mogu je naduvati do vulkanizera. Najbliži sam opciji vulkanizacije, ali reko' da čujem šta ima novo, u međuvremenu, nakupilo se novih iskustava za 7 godina...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

I posle 17 godina topla vulkanizacija pravo rešenje a čep samo do vulkanizera

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 804 postova
  • Lokacija: Svuda po malo
  • Motocikl: Lep

Odavno sam imao RF-a 600, kupio sam ga sa celavim gumama, cepovanim, zadnja je imala dal 3 cepa ako se dobro secam, prednja valjda 1. Sve u svemu, vozio sam ga cele sezona par hiljada, secam se da sam u vise navrata vozio 180kmh (a sigurno i preko, koliko je mogao da ide) i tako sam ga prodao dalje, niti je ista ispalo, zeznulo se ili bilo sta, ne racunam da nije mogao da stane kada se koci zbog celavih i starih guma. Sad, dal sam samo imao mnogo srece jer mozga i kinte tada nisam bas imao ili su cepovi ipak dovoljno dobri, ne znam, ali eto jos jednog iskustva.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 522 postova
  • Lokacija: novi beograd
  • Motocikl: HONDA GL1800

To sto tebi nije puštalo je izuzetak koji potvrđuje pravilo ,može da se desi da čep izdrži ko i guma ali je veliki rizik naročito ako putuješ dalje da te izneveri guma kad najmanje treba ali za nedaj bože čepovi su prva liga i ja ih iz motora ne vadim nikada.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Zakleo sam se da se neću zaklinjati... U poznatoj novosadskoj, vulkanizerskoj radionici, koja mi je btw. par stotina metara niz ulicu, rekoše mi da ne rade vulkanizaciju moto guma zbog mogućnosti deformacije iste, pa ako hoću čep (crv) ili ništa... Prekosutra mi ističe rega, sutra imam neke obaveze pa ne mogu da se bakćem motorom... Stavljaj, reko', pa neka mi je sa srećom! :goodluck: :rolleyes:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 4 sati, DraganNS je napisao:

mogućnosti deformacije iste,

Na pegli na kojoj se krpe unutrasnje gume?:stabre:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Hronični Motociklopata, 7060 postova
  • Lokacija: Severna Bačka
  • Motocikl: Banditos 650
Pre 12 sati, DraganNS je napisao:

Zakleo sam se da se neću zaklinjati... U poznatoj novosadskoj, vulkanizerskoj radionici, koja mi je btw. par stotina metara niz ulicu, rekoše mi da ne rade vulkanizaciju moto guma zbog mogućnosti deformacije iste, pa ako hoću čep (crv) ili ništa... Prekosutra mi ističe rega, sutra imam neke obaveze pa ne mogu da se bakćem motorom... Stavljaj, reko', pa neka mi je sa srećom! :goodluck: :rolleyes:

Kenjaju, nego ih mrzi da skidaju gumu, lakše im da urade čep.

Kakva crna deformacija, godinama vozio vulkanizirane gume i ništa.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1542 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Ma, znam, drugari da su me otkačili jer je bolje/lakše uzeti 700 din za par minuta posla nego nekoliko puta toliko za demontažu/montažu, vulkaniziranje, balansiranje, centriranje, lanac... Ne volim lakša rešenja, ali nisam imao izbora tako da mi ostaje da se nadam da ću biti među onima koji su izgurali vek čepovane gume (sada sam negde na polovini). :neznam:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja