Jump to content

Moto Zajednica

Santorini Jun 2017

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 893 postova
  • Lokacija: Skoplje
  • Motocikl: Honda CBR 1000f

Bio u maju u Atinu i tacno znam o cemu pricas, saosecam sa tobom

Putopis je predivan, stil bez greske (za razliku od mojeg) i samo nastavi :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Cape Sounio - istorija i kako je izbeći

 

Gde god čovek zakorači u blizini Atine, istorija vreba iza svakog ćoška.

 

U legendi o Minotauru, koga Tezej pobedi pošto je prethodno uspeo da se iskobelja iz lavirinta, ipak u povratku zaboravi da promeni jedra, i zbog toga, umesto herojskog dočeka i happy end-a za sve, izgubi oca, koji se baci očajan sa litice u more. Tezejev otac bio je Kralj Egej, po kome je i more dobilo ime, a mesto sa kog se bacio je Cape (rt) Sounio.

 

1872e80afccf8502c3cdeed08e14a711.jpg

 

Najjužniji deo Atike, poluostrva na kome se nalazi Atina, od davnina je bila strateška lokacija i čak izvor moći Atine.

Odmah pored Suniona se nalazi Lavrio, u antičkim vremenima najveće nalazište srebra koje je finansiralo mornaricu Atinjana. Preko puta je Makronisos, u bukvalnom prevodu "dugi otok", u novijoj grčkoj istoriji poznat kao goli otok - posle građanskog rata tamo su slali komuniste i disidente...

 

Lavrio je danas jedna od većih marina i "čarter parking" za jedrilice i jahte, ujedno i jedna od luka Atine - trajekti prema Kei i Lemnosu kreću odatle.

Blizina luke znači i ozbiljno dobre taverne sa svežom ribom i plodovima mora.  

 

f0dbac7b45fedb9fdf5fd6e66b597ec3.jpg

 

Na samom rtu Sounio se sada nalazi resort hotel sa 5 zvezdica, i jedno od bitnijih turističkih destinacija u okolini Atine - zbog očuvanih ostataka Poseidonovog hrama.

 

3a516ecffed325dfc2cbe5508c0a996a.jpg

 

Svako veče gomila autobusa izbljuje stotine turista, koji selfuju, dronuju i generalno smaraju i kvare utisak.

 

d92b58b2f4c18279e4a6f4868cdc044e.jpg

 

72fc3c20cd13859717b15ec9ba8ce852.jpg

 

5380b26e402c606cd7951a78f74d8795.jpg

 

Zalazak sunca je i ovde maestralan, ipak većina turista se sjati oko mermernog stuba na kome je egleski pesnik Bajron huliganski urezao svoje ime...

 

Ipak, pošto ovo nije forum profesora istorije, moj razlog za dolazak ovde je bio i ovaj članak:

Route along the Mines of Moria

 

Jedna od možda najlepših vožnji uz obalu u Grčkoj, pruža se od mesta Lagonisi do samog Poseidonovog hrama na rtu.

Nekih 30ak km dobrog puta, bez preteranog saobraćaja, pravo uživanje. Setio sam se da uključim GoPro, pa vas ostavljam da procenite sami.

 

https://youtu.be/R_zlgt-RElo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 563 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Molon Frappe - (prev. dodji i popi frape)

 

Hteo bih da podelim sa vama za kraj i skroz super iskustvo sa MotoRaid-om - prodavnica moto opreme u Atini. Na njih sam naleteo pre tri-četiri godine, i svidelo mi se što su ekipa koja diše ista isparenja kao svi mi ovde

 

Otkako sam ga kupio, razmišljam šta da uradim sa vizirom na Tracer-u, nikako mi ne odgovara fabrički, a ono što sam video kod drugara ili po prodavnicama opreme po Srbiji mi se nije svidelo. Palo mi je sad na pamet da pogledam kod njih na sajtu šta ima, i video sam da imaju NationalCycle vizire (da ih ne reklamiram za dž, koga interesuje Google link). Po svemu što sam čitao, otprilike sam zaključio da je to opcija za moju visinu i način na koji vozim, pa sam odlučio da ga kupim.

 

Pozvao sam telefon radnje u Atini, javi se Mihalis, kaže imamo na stanju, cena povoljna kad uračunaš taxfree, sve super. Pitam je l' možete da mi montirate - kaže, ne radimo to, možemo da ti zakažemo u nekom yamahinom servisu. Objasnim ja da sam samo u prolazu, neću se zadržavati duže od jednog dana, i da bih montirao sam, ali nisam siguran da li imam sav alat - kaže Mihalis "dođi da popijemo kafu, smislićemo već nešto".

 

Pogledam na google maps, kad ono dve ulice od hotela u kome sam prespavao u dolasku, e rek'o konju, da si se setio ranije ne bi se ponovo zaglavljivao po centru Atine  Međutim, ovaj put sam išao sa druge strane, od Lavria do Atine je čak deo autoputa, koji izgleda svi izbegavaju jer se naplaćuje. Meni nije bilo žao da platim 1.5 evra, pa sam super brzo stigao do radnje. 

Odmah su sa vrata prepoznali motor - "parkiraj tu odma sa strane u hladovini, sedi, evo kafa, kolač, voda da se okrepiš, gde si bio, Santorini, sa Tracerom, zezaš, ahaha ludaku, ok evo doneo ja alat moj od kuće, imaš sve tu, traži ako ti nešto treba..."

 

58d19acffe274fdd2bce12d647a9f0a6.jpg

 

Ispostavilo se da je montaža prosto ne može biti prostija, i trebalo mi je pola sata da završim.

 

378a1394cbcead7d941ee2db2b4b4e35.jpg

 

Posle sam procunjao kroz radnju, imaju super izbor Rev'It opreme, i po dobrim cenama, ali i hiljadu nekih sitnica, pa sam na kraju dodao u pazar još sprej za kacigu, čepiće za uši i ROK straps po dogovoru, učinili su mi cenu drugarski za sve, pa sam otišao srećan i zadovoljan. 

 

5e1197d660f264e5b7098bfbf1ec2816.jpg

 

Vizir se usput nazad pokazao prilično dobro, u odnosu na fabrički je ogromno poboljšanje. 

 

Završavam ovu priču sa još jednim zalaskom sunca, ovaj put malo ispred Beograda

 

 

 fe498ea16fae773c0f6844a92826a630.jpg

 

 

 

 

 

  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Нек иде живот, 858 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Vulkan 800 некада био Keeway Supershadow 250

Фантазија , свака част за овак последњи залазак :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1064 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Pa sobzirom da si ovako efikasno završio ovaj putopis (valjda ti je vizir na kacigi ostao u boljem stanju), za koji bi se moglo reći da je obnavljanje istorije za vreme raspusta, sa dugačkim "odmorima" između časova, posvećenih vinu, klopi i majstorskim veštinama, mogao bi da nam podariš još neki putopis, jer znam da se puno vozikaš po lepim predelima. :takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 580 postova

Kolega nemam reci da opisem ovaj putopis i zahvalnost sto si nama koji nismo JOS otisli na santorini priblizio to ostvro :) . Bukvalno si ga opisao da mozemo da kazemo da smo bili :lol:  Iskreno bas me je zanimalo gde se ti ljudi kupaju, dal po onim "kadama" koji imaju po neki apartmani ili negde dole silaze na obali mora. Ne znam sta vise da dodam sem da sam ocaran putopisom i da, ja bih jos slika :D 

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja