Jump to content

Moto Zajednica

Santorini Jun 2017

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Santorini ( i ostala Grčka ostrva uopšte) motorom - za i protiv

 

Odmah na početku da se izjasnim, ima mnogo lepših, jeftinijih, jednostavnijih i na kraju bezbednijih načina da se obidju grčka ostrva. Najkomfornije je do većine ostrva stići avionom, ili gliserom/trajektom iz Atine ili Soluna. Leti je vrućina, a putevi su uglavnom loši, turisti i lokalci voze kao nenormalni ili često pijani, daleko od toga da su idelani uslovi za vožnju...  

Otkud mi onda ideja da odem motorom na Santorini?  

Ove godine supruga je imala poslovne obaveze u Atini, pa smo se dogovorili da uskoristimo par slobodnih dana u pauzi izmedju i pobegnemo na Santorine (kako kaže moja bolja polovina). Zbog rasporeda dana i odmora, otvorila mi se opcija da posle Santorinija, iskoristim još par dana i provozam se još malo. Nisam imao isplanirano ništa, ali rekoh smisliću se usput...

 

FastForward >> autoput kroz Srbiju i Makedoniju, dosadan, ne zaslužuje opisivanje.

 

Predveče prvog dana stigao u Platamon, moj prijatelj Petar sa porodicom tradicionalno letuje u kampu kod Pantelejmona, pa sam mu se uvalio na večeru

65a855259a68c96feea1459316a5aa60.jpg

 

Od Soluna do Atine je sada inače sve autoput, otvorili su valjda ove godine sve tunele oko Platamona i klanca Tempi.

Meni je to omiljeni deo za vožnju pa sam sišao sa autoputa i vratio se starim putem da izvozim krivine oko Platamona.  

 

1f6dd09297024b6a2f130147b105fb75.jpg

 

Sam autoput do Atine je lep, čim se prodje Larissa je zadovoljstvo da se vozi. Ko ima priliku nek obavezno skrene na Lamiu, Delfe ili Amfisu, neće pogrešiti.

Ja sam žurio da stignem u Atinu, pa sam isforsirao opet autoput. Na dole me je pratilo lepo vreme, 28-33 C, idealno za mesh jaknu. Inače, na putu ima dovoljno benzinskih pumpi i odmarališta, i super je označeno npr. koliko ima do sledeće benzinske pumpe km, itd.  

 

Stigao sam u Atinu oko 5 popodne, i odmah shvatio da sam se opasno zaje*ao, vreme špica u 6 milionskom gradu gde svi voze motore ili skutere... I k'o za baksuz, hotel u kome je trebalo da se nadjem sa ženom u samom centru Atine. Sat ipo mi je trebalo da se promuvam, i hvala bogu bezbedno stignem. Dva padanja sam video usput, odnosno jedno oduzimanje prednosti i jedno proletanje kroz crveno. Atina je ogromna, i svi negde žure, a saobraćajne zakone ni policajci ne poštuju. Što kaže moj drugar Grk, kad bi krenuli da naplaćuju kazne za kacige i pojas u Atini samo, otplatili bi pola duga Nemačkoj.  

 

Kad sam stigao u hotel, ispizdeo sam kad sam shvatio da je njihova garaža zapravo podrum, ali makar su imali čuvara pa nisam morao da strepim tu noć. Hotel je inače prevara u tri čina, Divani Karavel, 5* na tabli a daj bože 3, pri tome papreno naplaćuju posebno nemačkim firmama  

 

Jedva sam dočekao jutro da se spustim do Pireja i sednem na trajekt. Pošto je polazak bio u 7 ujutro, ženu sam spakovao u taxi, a ja se natenane provozao kroz još uspavanu Atinu, i ukrcao na Hellenic Highspeed za Santorini, preko Sifnosa i Iosa.  

 

Karta za mene i motor je oko 65€, ima i dosta jeftinije ako se kupi unapred. Dosta grka inače putuje skuterima ili motorima, pa posada iskusno zna šta treba da se radi. Sedišta na samom trajektu su udobnija nego u avionu, ima TV ispred svakog sedišta, i (dosta loš) free wifi, wc-i su ok. Cene u restoranu za kafe, sokove i sendviče su dranje, ali je put 5 sati samo pa ne mora neophodno ni da se tamo troše pare.  

 

c3ef80270b213f6dfeb6a3ff9afb0d7b.jpg

 

801794f7414088e9362156bab6cb6421.jpg

 

Sad manje više na početku sezone nije bila gužva, pa sam se raširio u šaragama

 

37271bd790db37aebc293985629fafcf.jpg

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Oia - migraciona trasa kineskih nevesti

  Prva stvar koju sam pomislio kada sam sišao sa trajekta je bila - 'auuu, ko će bre da istera motor čak gore'.

 

400f38d0b2f8c86f8397eafd888720ad.jpg

 

Luka za trajekte se nalazi sa strane kaldere, unutrašnje ivice (grotla) vulkana, i put odatle ide u cik cak na gore. Naravno, u isto vreme je stiglo oko 5 trajekta i kruzera, pa je bio ozbiljan zastoj na gore, svi stoje pod ručnom.

 

5c66fc76f4d959c872bb5076e3551443.jpg

 

73a1c642a083836ead19b7c98d4e0297.jpg

 

Ja sam strpljivo čekao nekih 10-15 minuta, i onda rekao j*bo ti ovo, i krenuo da obilazim kolonu na gore. Problem je naravno bio neki turista koji je rentirao raspali Suzuku Jimny dole u luci (idiot), amerikanac najverovatnije pa je sve smrdelo na lamelu. Uz manje više dosta sreće sam se izborio sa uzbrdicom i kolonom, i krenuo put Oia-e (čita se ije).  

 

Put donde je prilično haotičan, i pošto je bilo već podne prokuvali i ja i motor. Jedva sam se izborio sa navigacijom, autobusima koji blokiraju pola krivine, i na kraju čekao pola sata da se odčepi put, jer je majstor parkirao cisternu nasred, samo da tetki odnese lek...

 

b5af9acf69b1c616711e5dcdbab150df.jpg

 

Šašavi ovi Grci, što kažu Asterix i Obelix... 

 

Stigoh nekako na plato ispred pošte u Oia-i, gde me je sačekao Kosta, lokalni vodič i dečko za sve.  

Pošto smo se na brzaka organizovali, supruga je preko booking.com našla "divan smeštaj u Oia-i, povoljno i romantično sa divnim pogledom na kalderu"...

 

Ispostavilo se da je apartman ustvari u pećini na ivici vulkana, 150 m ispod pešačke zone, na migracionoj trasi kineskih nevesti...  

 

Ali ajde redom, Oia ( Ia, Ija, Oia, Oiya kako se deru kondukteri u autobusima) je najsevernije naselje na ivici kaldere, prelepo i prepoznatljivo po crkvi sa ONE fotografije na svim razglednicama iz Grčke. Beli zidovi, plavi krov, to je baš ta...  

 

474e7539e5238867e3af2b7d7d804406.jpg

 

Sve, ali bukvalno sve mlade u Kini, sanjaju da kad se udaju dodju i slikaju se tu ispred. Od sabajle pa do uveče, kreće procesija, par po par, nekad sami ili ponekad sa rodbinom, strpljivo čekaju u redu, da se popnu na ogradu i slikaju sa tom crkvom u pozadini. Kad zamaknu iza ugla i prvi put vide crkvicu i vulkan ispod, pa kad im se ozare lica, te sreće i radosti kineske... Obučeni u fulu, odela, venčanice, cipele, sve po redu. Oko njih obavezno forograf, poneki imaju i dva, i to ide kao na traci. E sad, kad vam kažem da je širina te staze oko 60-80cm, da nema nigde hladovine, da osim njih dolaze i ostali turisti koji bi samo da slikaju istu tu crkvu, pa možda možete da zamislite kako to izgleda... E pa naša pećnica je bila baš ispod te crkve, i do nje može da se dodje samo tim stepenicama, izlizanim i kroz kineske mlade. Da mi je neko rekao, da ću laktom da odgurnem mladu u venčanici, ili mladoženju, i to više puta, pa makar bih ga čudno pogledao ali eto, svašta čovek doživi...

 

Elem, stiže moja draga, Kosta hvata njen kofer, tovari na ledja i kaže za mnom. Ja gledam da li je ovaj normalan, kofer Samsonite, 3 nedelje garderobe (ženske) spakovano unutra, ali on se nije ni pogrbio. Ja za njim šta ću, kaciga ranac i torbe okačio, računam tu smo negde iza ćoška.

 

HowYesNo što bi rekli neki...

 

Kažu da je najlepši pogled na zalazak sunca upravo iz Oia-e, što je odličan marketing za kafane i restorane koje imaju terasu - a skoro svi je imaju.

 

b475fcc35a8eded27bf95b7f4e9aba60.jpg

 

170b94d37174d6aa6c87037172a9acb1.jpg

 

Zovu ga i pogled od milion evra, i moram da se složim, čak i bez zalaska sunca je impresivno...

 

3cdd262aa213f05bebfa0db7f43f1398.jpg

 

ec7d708cab8f9ee1e70e26f180bba4b1.jpg

 

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Fira - grad na ivici vulkana

 

Glavni grad na Santoriniju je Fira (ili Thira). Nalazi se otrpilike po sredini ostrva i većim delom se spušta niz ivicu vulkana.

Prvi utisak je da je pretrpana, košnica koja zuji, i vibrira danju i noću. Sve vrste radnji, od Adidasa i Reeboka do Armanija i Versacea, na jednom kraju Irski pub, na drugom kineski fastfood restorani. Najviše ima naravno vila i hotela, restorana i kafića, umetničkih galerija ili prodavnica džižabidža, uopšte svega što može da se iznajmi, proda ili uvali na brzinu. 

Mi smo nekako u Firu uvek svratili uveče, i tada je magija mora, vulkana i svetlosti najjača. Stvarno je poseban ambijent, i melem za oči i dušu što kaže narod...

 

Ranije je luka bila ispod same Fire, i ostala je, i još uvek funkcionalna žičara, sada kao turistička atrakcija, kojom se možete spustiti do samog nivoa mora.

 

2229409579a30a338be331ad3926aedd.jpg

 

Srce Fire je možda autobuska stanica, odakle se na svakih 5 minuta izlije bujca turista koji stižu ili odlaze negde. Prevoz je

organizovan neverovatno, linije pokrivaju praktično sva interesantna mesta na ostrvu, pa je moguće obići veći deo ostrva samo autobusom. Karte se kreću od 1-3 EUR u zavisnosti od destinacije, svi autobusi su klimatizovani i komforni, i u principu se ne oseti vožnja. Mi smo prvi dan autobusom prokrstarili ostrvom, do Perisse i nazad i bilo nam je kao na školskoj ekskurziji, valjali smo se od smeha. Jer em je sastav putnika šarolik - toliko da podseća na vic - kinezi, ameri, španci, nemci, itd. em su grci kondukteri odvaljeni od lenjosti i sprdnje sa svima. Naravno, desi se i sama od sebe situacija vesela, pa je tako nama zarkčio put dekica na magarcu /inače zaštitnom znaku Santorinija/ i vozač se gegao za njim pola sata. U tih pola sata se autobus tresao, jer je bila neka ekipa klinaca koja se provaljivala nenormalno, ali kao i svi dobri vicevi, ne sećam se kako je sve tačno bilo

 

 

a7df7e2aeb758d50a7a4fc3b3297d497.jpg

 

Ima toliko toga da se vidi u Firi, ja ću ipak probati da prenesem samo ono što me je najviše impresioniralo. Na primer brojevi kuća na ulicama sa strane kaldere. Brojevi su u nizu, 87 pa 88 pa 89, itd, ne samo parni ili neparni, jer pa prosto, druge strane ulice nema  

 

02345b101da125e6aa2ebb37a4500e07.jpg

 

Santorini ima svoju pivaru, maštovito nazvanu Volkan. Par vrsta craft piva su sjajna, a i podobijali su raznorazne nagrade po evropskim sajmovima. 

 

0a16a5458995b77aee57a0b5524b160a.jpg

 

Fira je pešačkom stazom praktično spojena sa Firostefani i Imerovigli, i za svaku preporuku je da se ovaj deo obiđe.

 

1785b3c26c706c1790744769d23cb97c.jpg

 

Obzirom da su im apartmani/pećinice manje više slične, Grci se trude da istaknu detalje kako bi privukli turiste. Jedan je tako popeo čamac na krov...

 

37b3d4f297a65d3b97cdf63bae328669.jpg

 

Taverna kod mame na izlazu iz Fire, nema neki pogled ali klopa boli glava...

 

ee415b4efcbd280c16ad0d08847cf162.jpg

 

Na ulicama se uvek nešto dešava, mogu da zamislim kako je tek u jeku sezone...

 

479db099ae160d042f4d80dc664e0081.jpg

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 219 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Suzuki V-Strom

Eeee ako si me pretekao sa putopisem....ja sam bio pre tacno godinu dana.

 

Kada sam video naslov ...najezio sam se...JEDINSTVENO I PRELEPO MESTO!!!

 

Ja sam prvo u junu 2016 godine, motorom imao turu Atina, Santorini i na kraju Mikonos! Jedina razlika je sto sam u danu izvezao do Atine (tako i u povratku)...nije mi bila namera ali lepo mi je isao put.

 

Dva meseca kasnije sa zenom sam posetio Santorini ali tada sa autom! Uhhhh sada bih krenuo...ponovo!!!

 

Svaka slika tamo nastala kao da je sa razglednice.

 

SVAKA CAST ZA IZBOR DESTINACIJE!!!

20160624_121744.jpg

20160624_233407.jpg

20160626_170715(0).jpg

20160628_123819.jpg

20160910_110708.jpg

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Plaže na Santoriniju - crne, bele i crvene

 

Santorini i nije baš poznat po plažama, ali ima da se probere ponešto :D

 

4889c12555f96834387f7a9a5b308806.jpg

 

Najčuvenije su Red beach i White beach, i prilazi im se sa broda uglavnom, ime su dobile po crvenom vulkanskom stenju, odnosno belim oblucima, ali su pretrpane, i nećete se tamo usrećiti ako planirate kupanje.  

 

af9a72b361eb0e50d92c1e1bbc5cdf67.jpg

 

b8951cecef0e3085519e13961d11e144.jpg

 

Za široke narodne mase su Perissa/Perivolos i Kamari beach, sa crnim užarenim vulkanskim peskom, beach barovima i tavernama, nešto poput Pefkohorija ili Nea Porija. Veći deo restorana drže komšije Albanci, ima ih sa svih strana, a one skuplje drže Grci iz Atine. Uglavnom su ležaljke i suncobrani besplatni, uz piće na plaži, a cene su pristojne i čak jeftinije na primer od Halkidikija. Fredo esspreso i flaša voda je npr 3€. Do ovih plaža se lako stigne autobusom iz Fire, pola sata ili kraće, 2.20€ je karta.  

More je prečisto, u ovom delu godine prohladno još uvek, ali prija po vrućini da se čovek bućne...

 

6fd732a05dfdc39772219ffb4d3550c8.jpg

 

Najbolja opcija po lokalnim preporukama za kupanje je Ammoudi bay, skakanje sa betonskih ploča neposredno ispod Oia-e, ili, za gledaoce sa skupljim kartama, katamaran cruise ispod kaldere u samom grotlu vulkana.  

 

Ja sam se već drugi dan zasitio vožnje autobusom, i pošto nisam uspeo da nagovorim ženu da sedne na motor, dogovorili smo se da pogledamo neki rentacar da bi se lakše organizovali za po ostrvu. Imali smo sreće jer u prvu radnju u koju smo svratili, posle obaveznog "Where are you from?" grk poče da se dere Vladaaaaaa.... Dečko iz Zemuna, tu je već par godina, sve fore zna, ubedio nas da uzmemo Polaris, ili popularno frezu  napravio nam cenu, dogovor da ostavimo u Iji, ne moramo da vraćamo u Firu... ma extra. Ispričao nam ukratko gde da idemo, šta da gledamo, ful.  Za svaku preporuku, ako neko ide na Santorini, nek pogleda www-santorini-bikes.com  

 

d838f734fd339f3e7da60605220e24bc.jpg

 

Freza inače piči ko luda, 60-70km/h po putu samo doduše, offroad je zabranjen na ostrvu jer su neki turisti (naravno) se stumbali pravo u vulkan. Dovoljno brzine ima za preticanje quad-ova i onih malih škodi i hyundai rentacar-ova, a uživancija je jer si na otvorenom. 

 

344476e2ec212939632f0f5a84a36eb2.jpg

 

 Jedan dan smo se častili ručkom u Sea Side by Notos u Perivolos-u, odličan beach bar i restoran, nimalo jeftin, ali za sve preporuke. Žena je jela sushi, a ja pošto jedem samo susta, za sebe sam izabrao neki kapnisti - "cheese dip" sa štapićima od hleba. Kad se nisam šlogirao, doneli vruć lebac u krpi, i nešto zamotano u papir, kad iseče onaj papir makazama, a ono unutra urnebes!  

 

 

cb40d1bba44831db1de99aea3e13daed.jpg

 

 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Dakle, najzad jedan tvoj putopis na videlo, a vredelo je čekati. Samo nastavi "vako", praviš nam zazubice, ali izdržaćemo. Šteta što žena neće da se vozi motorom, pa da duplo uživate, ali moraš da nađeš lek za to, pa ti si "valjda" doktor. :jee1::takoje:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 288 postova
  • Lokacija: Zemun / Žarkovo
  • Motocikl: Versys 650

Odlično!  Oduvek me je zanimao ovaj malo ličniji opis Santorinija. Do sada sam viđao samo jako lepe slike, ali prvi put vidim kako stvari funkcionišu tamo.  Odmore uvek uzimam u avgustu kada je sve jako skupo tako da mi je ova destinacija van budžeta.  Ali, možda jednog dana svratim i tamo.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke
Odlično!  Oduvek me je zanimao ovaj malo ličniji opis Santorinija. Do sada sam viđao samo jako lepe slike, ali prvi put vidim kako stvari funkcionišu tamo.  Odmore uvek uzimam u avgustu kada je sve jako skupo tako da mi je ova destinacija van budžeta.  Ali, možda jednog dana svratim i tamo.


Evo odmah da ti dam savet, Santorini nije destinacija za Avgust niti za odmor :)
Produženi vikend je najbolja variajanta, 4-5 dana max
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Zasada super. Pokazujem lipotici pa nek planira rutu, GPS je ionako njen :-) hvala

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1514 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki Versys 1000 Grand Tourer

Jako lepo pišeš i prenosiš impresije...nadam se da ima još!? Nisam nikada bio na Santoriniju, pa sa posebnim zadovoljstvom pratim... :)

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1016 postova
  • Lokacija: Zemun
  • Motocikl: Hornet 600

Za Travel channel, da se ja pitam. Bas je bio ugodjaj za mene kao citaoca, lep i detaljan putopis. Hvala!

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Pyrgos i Dobro srce

 
Pošto smo obezbedili prevozno sredstvo, krenuli smo malo više da vršljamo po ostrvu. Santorini nije toliko velik, i sa kraja na kraj može da se prođe za sat-satipo. Ipak, ima dosta da se vidi (ne računajući samo zalaske sunca), i jedna od lokacija koja mi se jako dopala je Pyrgos. Selo se nalazi u sred ostrva, otpilike na najvišoj tački, tako da puca pogled na sve strane.
 

ec591988b6aa5d77a99c2142ea59a5fc.jpg

 

Na vrhu brda se nalaze ruševine stare venecijanske tvrđave, koja je nekad bila administrativni centar ostrva. Ovo je jedno od retkih autentičnih mesta na ostrvu, ne živi samo od turizma i ima neku svoju dušu. Iznenadilo me je kad sam pročitao da po poslednjem popisu iz 2011. selo ima registrovano svih 911 stanovnika...

 

5d85f7ea8f5912590e020e8a4e3d3052.jpg

 

Uske uličice, pravi lavirint sa skrivenim prolazima, sada naseljavaju uglavnom umetnici iz Atine i ostale grčke, koji su tu otvorili svoje ateljee.


ffd47419eacf70460aa3ecab6d06ad67.jpg

3be81198177b08ed19f13163dfd03adc.jpg

 
Kafanica na glavnom trgu, u prirodnoj hladovini, idealno mesto za pauzu i refleksiju o prolaznosti svega - uglavnom autobusa sa turistima :)
 

2a57e4952ea777370050f819ee74e314.jpg

 

Kažu da je jedan od glavnih razloga zašto je antička Grčka iznedrila filizofiju, matematiku, i retoriku to što kad upeče zvezda niko neće da radi, nego svi sede u 'ladovini i čekaju da ispričaju jedan drugom šta im je palo na pamet posle obilnog ručka...

Kad smo kod ručka, put nas je posle Pyrgosa, vodio kroz Akrotiri prema Farosu, tj. svetioniku. Akrotiri je preantičko naselje, zakopano posle erupcije vulkana ispod pepela nekih 1700 godina pre Hrista. Pepeo je doprineo da se očuvaju ostaci, freske i dosta tragova civilizacije iz tog perioda. Navodno je ovo mesto Platonu poslužilo kao inspiracija za priču o Atlantidi.


4bf04d1885edfe536f236789a3290653.jpg

 
Danas je Akrotiri simpatično seoce, koje je uglavnom usputna stanica za Red Beach, ili da se obidje tvrđava (opet venecijanska). Koliko god da se ulice u stvari prolazi, nemojte da se iznenadite ako prozuji skuter ili čak auto kroz njih.
 

e2182deb07095db1e543d85bdab734cf.jpg

 
Pošto je upekla zvezda, mi smo samo bacili pogled preko ograde, i krenuli da uhvatimo negde ladovinu i da klopamo nešto. Dok smo pili kafu u Pyrgosu, video sam na google maps da ima neki restoran koji se zove Dobro srce, pa sam rešio da svratimo tamo.
Inače Santorini je poznat po posebnoj vrsti čeri paradajza, nije okrugao i loptast, već više kao jabučar, samo mini verzija. Jako se ponose njime, i uglavnom ga izvoze, pa sam shvatio da je dobar restoran onaj koji ima njega u salati. Gaji se uglavnom na južnoj strani ostrva, i dosta je kreativan pristup kako ga zalivaju i štite od ptica :D
 

6242ebf1a1e3e29664cdf0b6db53a8e1.jpg

 
Elem, Dobro srce je porodična taverna, koja gostima nudi samo ono što sami odgaje i spreme. Jako su ljubazni i gostoprimljivi, vole da pričaju sa gostima, a hrana, jednostavna i ukusna. Naručili smo salatu, njihovu verziju grčke sa maslinama, kaparom i malo nekih biljaka, pržene paprike, tikvice, malo grilovanog sira, tzatziki, uz domaće vino i "ukradenu" kleftiko jagnjetinu...
 

23684063fdc03a8e9f9f77418ffa5266.jpg

 
Evo opet mi ide voda na usta kad pomislim na to kako je sve bilo ukusno...
Moram da priznam da imam visoke standarde kad je Grčka hrana u pitanju, obzirom da mi je deo porodice iz Grčke, i da sam od malih nogu tamo na moru, ali ovima nisam mogao da nađem grešku..
Ispraćeni kao rodbina, na brzaka smo odradili svetionik, ništa posebno, i vratili se u Firu da još jednom ispratimo spektakl zalaska sunca..

95965224d20600548134a578c109b5b2.jpg

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1063 postova
  • Lokacija: Beograd- Cerak
  • Motocikl: Tracer MT09

Ne mogu da nađem birane reči da izrazim koliko je dobar putopis. Ne žuri sa pisanjem, tj. svaki dan po malo razvuci da što duže traje.:jee:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke
Ne mogu da nađem birane reči da izrazim koliko je dobar putopis. Ne žuri sa pisanjem, tj. svaki dan po malo razvuci da što duže traje.:jee:


Dogovoreno :) mislio sam da posle Santorinija opišem malo i Atinu i Sounio, tako da će biti još par redova.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Santo wines vinarija - samo za odvažne

  Santorini je inače dosta poznat po svojim vinima. Istorijski vino se tamo gaji od davnina, imaju svoje autohtone sorte od kojih je najpoznatiji Assyrtiko - jako belo vino od 13,5%. Posle pada Vizantije, Venecija je preuzela Santorini. Kažu da su oni unapredili proizvodnju vina, i čak da je loza odande preneta u Evropu ka Bordou i Francuskoj. Ono što nigde nisam video do sada je i sam način na koji gaje lozu - ne diže se stablo, već ostavlja da stoji položeno po zemlji, i nekako ga uvrću kao u gnezdo... to je zaštita od vetra koji ume da polomi čokote.   b65d0544ac3c8de09f82f4488aa258b8.jpg

 

Za poslednje veče na Santoriniju, dogovorili smo se da idemo na wine tasting u jednu od većih lokalnih vinarija - Santo wines. Nalazi se na ivici kaldere, odmah pre ulaska u Firu, blizu raskrnice za luku. Kosta nam je preporučio da odemo tamo jer je pogled na zalazak sunca fantastičan, a za prilično pristojne pare (od 12-36€) mogu da se isprobaju razne vrste vina. Što se tiče klope, e tu je druga priča, salata je 10€, a tanjir maslina/sireva ili nedaj bože suvog mesa/domaće pršute 15-30€. Salata i sir vrede svih para, pršutu ni mačke nisu htele da jedu. Sam restoran je pravi svadbarski, samo što ima najskuplji pogled na svetu. Ide i živa muzika, debela grkinja koja peva engleske hitove iz 80ih u pratnji klavijatura. Ja sam naravno, kao i svaki autentični Srbin, busajući se u grudi, rešio da probam svih 18 vrsta vina koja imaju. 

 

0b98096bc1d2d473d98fa9d2725bae63.jpg

 

To izgleda ovako, donesu ti sve odjednom na tacni, i na papiru spisak kojim redom da piješ.

 

f99b6e4a817a46e88025233217f50621.jpg

  Pošto smo stigli malo ranije, do zalaska sunca sam već stigao do rozea. Sva bela vina sa spiska su bila manje više dobra, ta lokalna sorta assyrtiko je odlična, ali roze me je oduševio. Baš mi je legao, iako je malo sladji nego što inače volim. Najbolji je u varijanti kao penušavo vino, demi sec.  

 

390d978e032f0563638c74cc005a8162.jpg

 

Iskreno sam oduševljen ovim vinom, kupio sam jednu flašu da ponesem mojima, nadam se da će izdržati do Beograda. Na žalost, posle rozea, ništa me se nije svidelo, pa ne bih mogao da preporučim ni jedno sa spiska.   Generalno sva vina sa Santorinija su slatka, najčuvenije im je Vinsanto, to je slatki dezertno vino, nešto poput ajsvajn-a, pravi se od suncem osušenog groždja. Elem, sunce ni to veče nije razočaralo, predstava je bila spektakularna, mali Kinezi, Indijci i Amerikanci su otišli kući punih foto aparata i praznih novčanika.   c796eba0886bbfb2be07f4612dd2179e.jpg

  Vratili smo se taxijem nazad, i to je bilo svojevrsno iskustvo, jer nas je majstor vozio okolnim putevima da bi izbegli zakrčenje sa turističkim autobusima koji se vraćaju iz Oia-e. Proterao je mercedes koritom kanala za navodnjavanje, ali smo stigli nikad brže.  

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 559 postova
  • Lokacija: Beograd/Zug
  • Motocikl: Stokke

Dva Tracer-a na trajektu za Atinu

 

Poslednji dan na ostrvu iskoristio sam da se malo prošvrćkam za svoju dušu.

 

Žena se ujutro vratila za Atinu avionom, a mučenik Kosta je sad njen kofer isterao na leđima uzbrdo :D ostavio sam mu par evrića da popije nešto od nas, i po njegovoj reakciji sam skapirao da nije baš često da mu se to desi...

Ja sam sam izneo svoje stvari (iz dva puta doduše), spakovao sve na motor i okrenuo krug po ostrvu pošto mi je trajekt bio tek oko pola 2 popodne.

 

36a74fc38d211abf1aa8b5351341e9d3.jpg

 

 

Pošto je duvao vetar taj dan, bila je gužva k'o u šesnaestercu, smenjivali su se na pola sata trajekti i gliseri, i stvarno skidam kapu mornarima i kapetanima koji su ih parkirali.

 

a0d5c24ec365341b29a0adce76297016.jpg

 

33d81759522b90cb8a6833ed0e11b22f.jpg

 

6ee946f35f6593368185846880fd2aeb.jpg

 

Kada sam se ukrcao na svoj trajekt, obradovao sam se jer je pored mene bio parkiran još jedan Tracer :) još jednom sve pohvale za posadu, stvarno su pažljivi oko vezivanja.

 

3a9baefc753586802fb1d2c79bf9c321.jpg

 

Ispostavilo se da su svi motori na slici zapravo njihovi, jer me je kad smo krenuli našao jedan od njih - vlasnik crnog Tracera. Video je moje LED-ove na štitnicima za ručke pa mu nije bilo jasno da li idu uz godište ili su aftermarket. Ispričali smo se lepo, on je tek uzeo Tracer-a, ove godine, ima par hiljada pod točkovima i srećan kao malo dete. Preporučio mi je par servisa i radnji po Grčkoj, i gde blizu Atine ići za dobru vožnju. Svratio je pre iskrcavanje da se pozdravi i da mi pokloni nalepnicu za kofere :D

 

337fc56ed5955c88221cf510013879d3.jpg

 

 

Kad smo stigli u Atinu, već oko 7 predveče, uleteo sam opet u gužvu, ulice oko izlaska iz Pireja se popravljaju i haos je kompletan u saobraćaju. Navigacija je naravno zakucala, pa sam je isključio i napamet se uputio u pravcu Glifade. Za to veče plan je bio Cape Sounio, najjužnija tačka Atike, nekih 60km od Pireja. Put me je vodio pored Glifade i Vuljagmenija, omiljenih gradskih plaža i generalno mesta za izlaske Atine, pa sam vozio opet kroz gužvu sve do isključenja za aerodrom. Posle toga se put ispraznio, i sve u svemu oko 9 sam stigao do hotela.

 

60km za 2 sata, i to motorom, eto otprilike kako izgleda život u i oko Atine :/

  • Podržavam 4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja