Jump to content

Moto Zajednica

Informacije u saobraćajnim propisima za motociklisteu Mađarskoj i Hrvatskoj

Recommended Posts

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Telep
  • Motocikl: Honda NTV 650

Spremam se da uskoro izađem iz zemlje motorom, pa me interesuje šta od opreme motociklisti moraju imati ili nositi na sebi u Mađarskoj i Hrvatskoj.

Koliko sam uspeo da saznam u Hrvatskoj se mora imati prva pomoć i reflektujući prsluk uz sebe.

Za Mađarsku ništa nisam saznao.

Ono što ne znam. tj. nisam siguran da li se mora imati taj prsluk i na sebi dok se vozi motor?

I naravno nalepnica sa oznakom zemlje da li se mora imati i gde se mora/može lepiti. Nazad na motoru baš i nema mesta negde se zalepiti. Da li onda sa strane?

Za Hrvatsku imam svežu informaciju da je kola moraju imati, čak i njihova kada izlaze iz zemlje, inače je kazna oko 100€.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Nalepnica sa oznakom zemlje vise nije obavezna jer postoji oznaka na tablici,sada imamo te jelte europske tablice (osim vlasika kombinacije YĐ i slicnih,za auto).

Za ostalo nisam upoznat.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • abc, 886 postova
  • Lokacija: Pula
  • Motocikl: BMW GS 1250 Adventure

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 297 postova
  • Lokacija: Miljakovac
  • Motocikl: Bio nekad Yamaha FZ6 Fazer S2

Skoro nikad mi na granici ne traže ni saobraćajnu dozvolu, granicu najčešće prelaziš sa kacigom na glavi, u inostranstvu me nikada nisu ni zaustavili. Ne opterećuj se previše oko toga, uživaj u putu! 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 21 postova

Pre neki dan sam isao za HR. Na prelazu kod Iloka mi trazili da skinem kacigu,saobracajnu i gledali broj sasije :) Prvi put su mi to trazili.. Do sad uvek bez skidanja kacige ili bilo cega,samo dam pasos i prodjem. 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4792 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Nije problem granicni prelaz,njima treba pasos i saobracajna,za opremu nikada ne pitaju,opremu bi trazio saobracajac da te zaustavu u unutrasnjosti.

Ja inace uvek moram skinuti kacigu,obavezno provere dali se motor potrazuje (unesu reg.u komp) koliko god puta da predjem u toku dana.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 44 postova
  • Lokacija: Telep
  • Motocikl: Honda NTV 650

Video sam hrvatski zakon po kom PP nije potrebna, a prsluk jeste.

To mi ionako nije problem, jer PP nosim zbog naših. a za prsluk ću već naći mesta u prtljagu.

Međutim interesuje me da li je potrebno nositi prsluk na sebi?

Ne bih da me na ulazu u neko selo gnjave neki lokalni panduri...

Inače, zna li neko nešto o Mađarskoj?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 6084 postova
  • Motocikl: GS1250Adv curi ulje na semering

(2) Vozač koji je zbog neispravnosti na vozilu, prometne nesreće ili drugoga opravdanog razloga prisiljen vozilo zaustaviti na kolniku dužan je za vrijeme kretanja izvan vozila označiti se reflektirajućim prslukom, poduzeti sve mjere da zaustavljeno vozilo ne dovede u opasnost druga vozila te vozilo odmah ukloniti s kolnika.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 300,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno odredbama ovoga članka.

Članak 88.

(1) Motorna vozila, osim mopeda, mopeda s tri kotača, motocikla, motocikla s bočnom prikolicom, motornog tricikla, lakih četverocikla i četverocikla i traktora moraju imati jednu kutiju prve pomoći, a autobusi sa više od 25 sjedećih mjesta dvije kutije.
(2) Motorna vozila iz stavka 1. ovoga članka, koja se prvi put registriraju u Republici Hrvatskoj, moraju biti opremljena s kutijom prve pomoći u skladu s hrvatskom normom HRN 1112, osim vozila koja se uvoze i imaju serijski ugrađenu kutiju prve pomoći u skladu s normom matične zemlje.




Članak 91.
Motorna vozila, osim mopeda, mopeda s tri kotača, motocikla s bočnom prikolicom, motornog tricikla, lakih četverocikla i četverocikla moraju imati reflektirajući prsluk, kojeg je vozač dužan koristiti-obući kada na cesti obavlja neke radnje uz vozilo (mijenja kotač, obavlja manje popravke na vozilu, nalijeva gorivo kada vozilo ostane bez goriva, traži pomoć zaustavljajući druga vozila i sl.).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 2819 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: CBF 1000

Danas stigao iz mađarske (Hrvatske,Slovenije,Italije,Austrije)i neopterećujući se sa tim imao prsluk i PP u motoru.Jedino što je neizostavno je evropski obrazac za nezgodu.U principu sve kao i kod nas.

Lep provod i manje kiše nego mom društvu

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Vozac A kategorije :D, 899 postova
  • Lokacija: Beograd - povremeno Bijeljina,RS
  • Motocikl: Suzuki V Strom DL 650

Hrvatski policajci vole kada se motoristi oznace floroscentnim prslucima, trakama i slicno. Mi dok smo se voizli kroz Hrvatsku nismo imali to ali nismo imali apsolutno nijedan susret sa organima vlasti :) U Osijeku imam prijatelja policajca, naravno motorista,  pa cu mi poslati poruku da mi tacno kaze gdje sta kako i to cu da podijelim sa vama :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja