Jump to content

Moto Zajednica

R1100GS: LED H4 u fabricki far

Recommended Posts

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Da li je neko ovo uspeo da uglavi? Citam sad temu na ADVRider-u i zakljucak je da nema boljeg osvetljenja za noc&kisu od fabrickog cetvrtastog fara sa LED sijalicom i da cak i xenon zaostaje.

 

Sta bi smo mi mogli da iskoristimo sa Aliexpress-a za ovu namenu? Problem su poveci hladnjaci H4 sijalica koji tesko mogu da stanu u kuciste fara, a i ako stanu, tu nema nekog hladjenja...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Duh Bez Sekire, 1037 postova
  • Lokacija: Beograd - Miljakovac, Ljubovija
  • Motocikl: Yamaha XJ600N, Cagiva Canyon 600, Husqvarna TE 250

Ja sam baš dugo kontemplirao na ovu temu jer na oba motora imam H4 (doduše, nisu četvrtasti nego okrugli farovi ali to je potpuno nebitno). Sve živo što sam mogao naći po relevantnim forumima i jutjubu mislim da sam pregledao (uključujući i ADV, naravno...). Na kraju sam odustao od cele balade. Jednostavno problem je u tome što kvalitetne LED sijalice, za koje bi se isplatilo celokupno zajebavanje vezano za ugradnju, koštaju previše (blago rečeno), a jeftine zamene apsolutno ne rade posao, niti u smislu kvaliteta osvetljenja niti u smislu pouzdanosti koja je meni vrlo bitna. Iz istog razloga nisam uopšte hteo da razmišljam o ksenonu, jer sam imao negativno iskustvo sa jednog od prethodnih motora (na Hondi mi je crkao H4 biksenon usred neosvetljenog tunela i tad sam samo pustom srećom pretekao...). Znači, podržavam ideju da probaš ovu konverziju pod uslovom da planiraš da staviš neki Philips iz Ultinon serije  ili sijalicu sličnog kvaliteta - za neupućene - ozbiljne LED sijalice u H4 pakovanju koštaju oko 100 evropskih po komadu... U suprotnom, mani se jalova posla. Nightbreaker i slične "klasične" H4 sijalice rade sjajan posao u smislu osvetljenja, vrlo je mala verovatnoća da oba vlakna crknu istovremeno,a uvek se u koferu, torbici ili ispod sedišta može nositi rezervna sijalica...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS

E i mene ovo zanima. Do sada sam na motorima uspevao da napravim kompromis sa pristojnim sijalicama, bixenonima i slično. Pristojan LED na aliju još nisam našao a da je proveren. Pratim


Sent from my iPad using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • BJB Maxi Scooter Club, 2024 postova
  • Lokacija: Београд
  • Motocikl: Био некад јапанац сада понтадеранац,и поново јапанац

Ја сам поручио ове,по препоруци,код мене иду једна Х4 и једна Х7, па би ме све коштало око 60 еврића,али ми је мајстор рекао да ће моћи да углави оба Х4. Тако да чекам да стигну и јављам резултат.Иначе возим Бургмана 400 К7.

https://www.aliexpress.com/store/product/NIGHTEYE-H4-9003-HB2-50W-8000LM-White-6500K-CSP-LED-Fog-Lamp-Bulb-Auto-Car-Headlight/2340257_32746783126.html?spm=2114.12010612.0.0.HEp3sZ.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Писао сам већ пар пута на ову тему.
Имам у ауту H1 и H7 COB LED сетове са алија. 25е пар.

Светле не за све паре, него и више. Код мене су тренутно нешто преко 6 месеци без проблема.

Касније сам поручио и ћалету и његовом другару који је уградио Н4 сет у камион и такође презадовољан.

Купио бих одмах и за мотор али код мене иду неки чудни адаптери који држе Н7 сијалице у лежишту фара и мислим да овакве сијалице неће успети да се уграде.

Чак сам слао и овде неким колегама линк и они су узели.

По мом мишљењу LED далеко испред ксенона.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 174 postova
  • Lokacija: Gardinovci
  • Motocikl: CBR 600 F4i

Meni si kolega poslao link ali ispostavilo se da i ja imam neke cudne adaptere za H7 u faru pa ih nisam jos porucio. Nadam se da cemo uspeti da nadjemo neko resenje.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ponosni BJB Redar, 1214 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: R1100GS
Писао сам већ пар пута на ову тему.
Имам у ауту H1 и H7 COB LED сетове са алија. 25е пар.

Светле не за све паре, него и више. Код мене су тренутно нешто преко 6 месеци без проблема.

Касније сам поручио и ћалету и његовом другару који је уградио Н4 сет у камион и такође презадовољан.

Купио бих одмах и за мотор али код мене иду неки чудни адаптери који држе Н7 сијалице у лежишту фара и мислим да овакве сијалице неће успети да се уграде.

Чак сам слао и овде неким колегама линк и они су узели.

По мом мишљењу LED далеко испред ксенона.


Link?

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Samo da pojasnim razlog pokretanja teme u BMW podforumu. 1100GS je karakteristican po tome sto se far nalazi u plasticnom kucistu i kao prvi problem se namece pitanje da li uopste moze sijalica da stane u to kuciste. Na Aliju vidim da su dimenzije LED sijalica od 77mm pa do 90mm, gledano od vrha sijalice do kraja ventilatora. Verujem da sa sijalicom od 77mm moze da se upasuje u kuciste fara, ali u tom slucaju se postavlja pitanje hladjenja jer kuciste nema nikakvu ventilaciju. Trenutno se nosim mislju da izbusim otvor na mestu gde ne moze da prodre voda i da namestim neki mali kuler da duva kroz kuciste fara. U tom slucaju mi treba i otvor na drugoj strani gde bi vazduh izlazio. Napajanje kulera bih uzeo sa sijalice - kako se upali sijalica krene okretanje ventilatora.

 

Inace, sama nabavka sijalica je najmanji problem. Ameri na 1100GS stavljaju sijalice sa 20W kratkim i 40W dugim svetlom i prezadovoljni su. Vidim da mnogi koriste i Hela farove istih dimenzija kao fabricki far, ali su uradjeni znatno plice pa ima vise mesta u kucistu fara.

 

003427811.PT80.png

 

Kinezi takodje prave far sa vec ugradjenim LED sijalicama:

 

 

 

Screenshot_20170619_130640.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 728 postova
  • Lokacija: Beograd, Zvezdara

Licno mislim da je sve to sviranje ku... i da LED ne moze u klasicnom faru da daje svetlosni obrazac kao i halogena sijalica, jednostavno razlikuju se izvori svetla previse.

Bilo bi lepo da neko od zadovoljnih slika oboreno svetlo upereno u zid nocu, cisto da vidimo kako izgleda.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Teoreticar ..., 12089 postova
  • Lokacija: Lazarevac
  • Motocikl: BMW R1200GS Adv

Imas sve te slike na ADVRider-u, razlika je drasticna, jace i od xenona, ali za razliku od xenona, ne rasipa svetlo sto znaci da ne zaslepljuje vozace koji dolaze i suprotnog smera. xenon je u tom smislu katastrofalan.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec
Imas sve te slike na ADVRider-u, razlika je drasticna, jace i od xenona, ali za razliku od xenona, ne rasipa svetlo sto znaci da ne zaslepljuje vozace koji dolaze i suprotnog smera. xenon je u tom smislu katastrofalan.

Управо то. Мени баца идентично као и обична, само много јаче. Не расипа негде нити даје другачији сноп кад притерам уз зид.
Подешени фарови и нико ми не блица да му сметају моја светла.

А овако изгледа сијалица, а ево и линка из које продавнице је поручено. Неко је тражио линк горе
http://s.aliexpress.com/jyY7Z3Ab

edcfb6ae3240837bd7391553d9d9c962.jpg0f018571d0bb4a594247e57bdc34c5a0.jpg0e6bce66409384d28be4aa8ea1710bc1.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
On 19. 6. 2017 at 13:29, Mrva je napisao:

Sijalica treba da daje ovakav obrazac

775d1238641628-headlight-adjustment-easy

 

 

LED koji sam ja uzeo nema veze sa ovim. Bacicu pogled na ADV

druže, nijedna sijalica ne baca takav "obrazac", več to rafi far, tačnije ili parabola fara ili staklo fara. Takvi "obrazci" kod novijih motora više ne postoje (za automobile ne znam) , več je ravna crta.

  • Sviđa mi se 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 914 postova
  • Motocikl: BMW R50/5

Jeste, reflektor i sočivo projektuju oblik svetlosnog snopa, ali na njega utiče i položaj izvora svetlosti (vlakna sijalice, ledova...) u odnosu na njih.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
On 19. 6. 2017 at 13:09, lalajko je napisao:

Samo da pojasnim razlog pokretanja teme u BMW podforumu. 1100GS je karakteristican po tome sto se far nalazi u plasticnom kucistu i kao prvi problem se namece pitanje da li uopste moze sijalica da stane u to kuciste. Na Aliju vidim da su dimenzije LED sijalica od 77mm pa do 90mm, gledano od vrha sijalice do kraja ventilatora. Verujem da sa sijalicom od 77mm moze da se upasuje u kuciste fara, ali u tom slucaju se postavlja pitanje hladjenja jer kuciste nema nikakvu ventilaciju. Trenutno se nosim mislju da izbusim otvor na mestu gde ne moze da prodre voda i da namestim neki mali kuler da duva kroz kuciste fara. U tom slucaju mi treba i otvor na drugoj strani gde bi vazduh izlazio. Napajanje kulera bih uzeo sa sijalice - kako se upali sijalica krene okretanje ventilatora.

 

Inace, sama nabavka sijalica je najmanji problem. Ameri na 1100GS stavljaju sijalice sa 20W kratkim i 40W dugim svetlom i prezadovoljni su. Vidim da mnogi koriste i Hela farove istih dimenzija kao fabricki far, ali su uradjeni znatno plice pa ima vise mesta u kucistu fara.

 

003427811.PT80.png

 

Kinezi takodje prave far sa vec ugradjenim LED sijalicama:

 

 

 

Screenshot_20170619_130640.png

Tebi je stvarno dosadno u životu...;)... a kako izgleda imaš i previše para.

Misliš da ti je voda največi neprijatelj kod fara? Razmisli ponovo.....največi neprijatelj ti je prašina druže, jer kakav snop svetla i kako je jako svetlo ti ne definiše sijalica, več oblik i "čistoča" fara (pogotovu onog srebrnog dela pozadi sijalice....). Ako ne veruješ, izbuši kučište, namontiraj tu "super-duper" sijalicu i javljaj za nekoliko dana koliko se još vidi....

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 6 minuta, spredrag je napisao:

Jeste, reflektor i sočivo projektuju oblik svetlosnog snopa, ali na njega utiče i položaj izvora svetlosti (vlakna sijalice, ledova...) u odnosu na njih.

Ajde da nešto odmah razjasnimo, da ne bi gubili vreme bez veze. Reflektor i sočivo (odnosno parabola) su projektovani u odnosu na žarulju koja če se upotrebljavati i ne obrnuto. Najbolje osvetljenje reflektor daje kada se upotrebljava izvor svetlosti za kojeg je projektiran ili drugi adekvatan izvor svetlosti  koji odgovara tim zahtevima (kao što si naveo položaj i orijentisanost vlakna sijalice). LED sijalice ovde ne mešam, pošto vlakno svetli 360 stepeni okolo, dok je sa LED-om to nemoguče postiči, a i geometrija svetlenja mu je potpuno drukčija.

Moj savet je jednostavan......želiš bolje svetlo? Menjaj ceo far sa drugim, boljim, i drugim tipom svetlosnog vira. Sve ostalo su pokušaji koji na kraju koštaju i nije neki efekat......

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec
LED sijalice ovde ne mešam, pošto vlakno svetli 360 stepeni okolo, dok je sa LED-om to nemoguče postiči, a i geometrija svetlenja mu je potpuno drukčija.



Како сад човек да те схвати озбиљно?
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8859 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
On 6/21/2017 at 0:14, bmw je napisao:

................

Misliš da ti je voda največi neprijatelj kod fara? Razmisli ponovo.....največi neprijatelj ti je prašina druže, jer kakav snop svetla i kako je jako svetlo ti ne definiše sijalica, več oblik i "čistoča" fara (pogotovu onog srebrnog dela pozadi sijalice....). Ako ne veruješ, izbuši kučište, namontiraj tu "super-duper" sijalicu i javljaj za nekoliko dana koliko se još vidi....

 

 

Boldovano......nije tacno, najveci neprijatelj fara je toplota koja sa prednje strane dopire od sunca, sa zadnje ili bocno dopire od motora/hladnjaka i unutra od same halogene sijalice.

Povecanjem toplote, reflektujuca povrsina fara (ono srebrno iza sijalice) propada tj pocinje da zuti, nesto kasnije potamni i takav far mozes baciti.

To je bio prvi problem, drugi problem je dihtovanje fara.

Ako far ne dihtuje kako treba, momentalno ce doci do magljenja sa unutrasnje strane prozirnog dela (krece od coska) fara sto je najizrazenije kad su nize spoljne temperature.

 

Dalje, sijalica i te kako igra bitnu ulogu u jacini svetla koje se isporucuje na put.

Sijalice od 35, 55, 100W ne mogu nikako isto svetleti jer su razlicite jacine, pa na to jos kad se doda njihov polozaj u faru, tj usmeravanje svetla ref. povrsinom, dobije se svetlosni snop koji je sklon stelovanju po visini, levo i desno.

 

On 6/21/2017 at 0:26, bmw je napisao:

..............

Najbolje osvetljenje reflektor daje kada se upotrebljava izvor svetlosti za kojeg je projektiran ili drugi adekvatan izvor svetlosti  koji odgovara tim zahtevima (kao što si naveo položaj i orijentisanost vlakna sijalice).............

 

Moj savet je jednostavan......želiš bolje svetlo? Menjaj ceo far sa drugim, boljim, i drugim tipom svetlosnog vira. Sve ostalo su pokušaji koji na kraju koštaju i nije neki efekat......

Ni ovo nije tacno, drugi adekvatan izvor svetlosti ne postoji. Fabrika ugradjuje halogene sijalice, led sijalice ili najnoviji sistem je laser svetlo tako da nema "drugog adekvatnog" kao sto kazes, to su jedine tri mogucnosti.

Ti kao korisnik svog vozila mozes prepravljati kako ti volja.

 

Zamenom halogene sijalice za xenon sijalicu, od 100% ljudi 95% ce reci kako sad bolje vidi (nema veze sto se svetlo rasipa, nema veze sto zaslepljuje druge...njemu lepo).

Zamenom halogene sijalice za led sijalicu, moze biti ali ne mora da znaci....tu ponajvise treba gledati LM (lumene) pa ako led sijaliza ima 2K LM, racunaj da ce svetlosni snop biti slabijeg inteziteta. Povecanjem LM dobija se bolji, jaci svetlosni snop koji moze biti bolji od xenon sijalice (zavisno od fara do fara).

Laser tehnologiju nisam imao prilike videti tako da ne mogu pricati o tome.

 

Za sada, provereno dobro i ono sto stvarno radi posao je xenon projektor (postoji i led). Projektor daje jasno definisan usmeren snop (sto znaci da nema rasipanja i nema zaslepljivanja drugih ucesnika u saobracaju) to postize klapnom unutar samog projektora koja se dize i spusta po potrebi tj dobija se oboreno il dugo svetlo. Na predhodnom atu imao sam u oba fara projektor..... dan, kad upalim svetlo to je bukvalno dan.

 

far sa xenon sijalicom

DSC_0564_(2).jpg

 

isti far sa projektorom (mislim da je jasno vidna razlika)

DSC_0553.jpg

 

 

 

 

 

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 15 sati, Svaler je napisao:

 


Како сад човек да те схвати озбиљно?

Nemoj me shvatati ozbiljno druže, jer verovatno nemam pojma. Na stranu da sam dve godine radio u fabrici ISKRA ŽARULJE u Ljubljani, gde sam upoznao svu tehnologiju i sve tajne žarulja za automobile. Usput ako neko nije znao, tu su se proizvodile najkvalitetnije žarulje za automobile u svetu i bile su prva ugradnja za Mercedes,BMW,Audi,itd.....Ja stvarno nemam pojma.

Ali zato te molim ako ti nije teško da mi nađeš neku LED sijalicu koja svetli 360 stepeni  (s tim mislim na kut bacanja svetlosti, poznato u struci kao "polarni diagram osvetljenja") da i ja nešto naučim pod stare dane da me ljudi shvataju ozbiljno.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Зато сви ти произвођачи сад прелазе на LED :) :) :)

Немам намеру са Вама да се препуцавам. Нити могу да тражим податке на папиру који ће вас убедити у супротно. Као ни мене. Не знам за разлике на папиру и у спецификацијама, али хвала Богу добро видим својим очима да могу да закључим шта у реалним условима (не на папиру) боље осветљава.

Нисам никоме натурао своје мишљење, елаборатима образлагао, убеђивао и слично.
Само сам поделио своје искуство и дао своју искрену препоруку за та светла, коме се свиди свиди, коме не, Боже мој. Па свако има право на своје мишљење.


Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
pre 8 minuta, Svaler je napisao:

Зато сви ти произвођачи сад прелазе на LED :):):)

Немам намеру са Вама да се препуцавам. Нити могу да тражим податке на папиру који ће вас убедити у супротно. Као ни мене. Не знам за разлике на папиру и у спецификацијама, али хвала Богу добро видим својим очима да могу да закључим шта у реалним условима (не на папиру) боље осветљава.

Нисам никоме натурао своје мишљење, елаборатима образлагао, убеђивао и слично.
Само сам поделио своје искуство и дао своју искрену препоруку за та светла, коме се свиди свиди, коме не, Боже мој. Па свако има право на своје мишљење.

 

Ja nemam nameru sa nikom da se prepucavam, nije moj stil. A i ko sam ja da učim druge, jer ljudi če najlakše naučiti kad plate iz svog đepa a ne kad jim neko dobronamerno kaže neke stvari iz iskustva. Ko hoče neka me shvati ozbiljno, ko ne  ne treba.

Zašto proizvođači prelaze na LED je druga priča (samo i informaciju toliko da budete na tekučem, LED tehnologija je več polako u zatonu ,več su udarili u ograničenja), trenutno je u porastu laser tehnologija odnosno takozvana dot matrix tehnologija (mada i tu imam jako velike  dvojbe oko trajnosti te tehnologije).

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

Boldovano......nije tacno, najveci neprijatelj fara je toplota koja sa prednje strane dopire od sunca, sa zadnje ili bocno dopire od motora/hladnjaka i unutra od same halogene sijalice.

Povecanjem toplote, reflektujuca povrsina fara (ono srebrno iza sijalice) propada tj pocinje da zuti, nesto kasnije potamni i takav far mozes baciti.

  • ajde da prvo raščistimo neke stvari, da bi znali o čemu pričamo,ok? Koliko farova koji su koristili propisane žarulje si video da su se "oljuštili"? Verovatno jako jako malo ili nijednog. Zašto? Zato jer su farovi projektovani za tačno određen tip i snagu žarulje , a ne za balkan gde svi pametno ture 100W halogenku jer jim to jače svetli pa posle svi kukaju kad jim se oljušti far. E jebiga druže  treba pretpostaviti da fabrika nije mislila na nas balkance i da se treba ponašati u skladu sa upustvima, a ne ajmo odmah na preradu.100W žarulje daju puno veču toplotu, zato se i spaljuju parabole, jer metalizirani deo ne može to da izdrži. Na ranim farovima korejaca se dešavalo da zamenom standardne 55W halogenske žarulje sa 100W halogenskom žaruljom neminovno povlači za sobom topljenje parabole.
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

To je bio prvi problem, drugi problem je dihotvanje fara.

Ako far ne dihtuje kako treba, momentalno ce doci do magljenja sa unutrasnje strane prozirnog dela (krece od coska) fara sto je najizrazenije kad su nize spoljne temperature.

  • i greška broj 2....far NI NE SME DA DIHTUJE. Zašto? Evo materije za razmišljanje...šta misliš gde dolazi do kondenzacije (pogotovu u hladnim danima) kad je u faru toplo a vani hladno? Šta misliš da je ta stvar u faru, magla ili kondenz? Šta misliš kako proizvođači farova rešavaju tu problematiku? I pitanje kako češ očistiti unutrašnjost fara kad ti uđe prašina u njega (usput ta prašina se usled toplote još zapali pa zalepi na metaliziranu površinu parabole, tako da još brže sve propada)? Krpom? Sredstvima za čiščenje? Pomoču trikova?
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

 

Dalje, sijalica i te kako igra bitnu ulogu u jacini svetla koje se isporucuje na put.

Sijalice od 35, 55, 100W ne mogu nikako isto svetleti jer su razlicite jacine, pa na to jos kad se doda njihov polozaj u faru, tj usmeravanje svetla ref. povrsinom, dobije se svetlosni snop koji je sklon stelovanju po visini, levo i desno.

  • treba biti profesionalno korektan i objasniti neke stvari. Naravno da če sijalica od 100W svetleti jače od sijalice od 35W ali pod uslovom da se radi o istom tipu sijalice i istoj tehnologiji izrade sijalice i istom faru za kojeg su  te sijalice.Onog momenta kada staviš drugu sijalicu drugog tipa u isti far se situacija drastično menja.Klasičan primer ti je kad u far koji je projektovan za recimo H4 žarulje ubace xenon H4, pa onda u jako puno slučajeva ljudi vide da su bacili pare jer jim slabije svetli.
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

 

Ni ovo nije tacno, drugi adekvatan izvor svetlosti ne postoji. Fabrika ugradjuje halogene sijalice, led sijalice ili najnoviji sistem je laser svetlo tako da nema "drugog adekvatnog" kao sto kazes, to su jedine tri mogucnosti.

Ti kao korisnik svog vozila mozes prepravljati kako ti volja.

  • ako hočemo biti baš precizni onda postoje još Bilux žarulje (fičo,stojadin,...) ali nebitno. Sa "drugim adekvatnim izvorom svetla" nisam mislio na neku novu tehnologiju, več pokušati zameniti žarulju sa drugom koja ima slične ili jednake fizičke dimenzije (i to ne mislim na vanjske dimenzije, več položaj vira svetlosti u faru,itd...)
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

 

Zamenom halogene sijalice za xenon sijalicu, od 100% ljudi 95% ce reci kako sad bolje vidi (nema veze sto se svetlo rasipa, nema veze sto zaslepljuje druge...njemu lepo).

Zamenom halogene sijalice za led sijalicu, moze biti ali ne mora da znaci....tu ponajvise treba gledati LM (lumene) pa ako led sijaliza ima 2K LM, racunaj da ce svetlosni snop biti slabijeg inteziteta. Povecanjem LM dobija se bolji, jaci svetlosni snop koji moze biti bolji od xenon sijalice (zavisno od fara do fara).

  • druže samo malo materije za razmišljanje.....MAGLITE LED svetiljka ima samo jednu diodu koja daje 694 lumena , pa ipak svetlosni snop dostiže preko 400metara , gde nijedan far ne bije (na stranu laser tehnologija koja ide do 800 metara). Šta misliš u čemu je njena tajna? U diodi ili idealno proračunatoj i konstruisanoj paraboli u odnosu na diodu koja se upotrebljava?
Pre 1 sat, Satelis je napisao:

Laser tehnologiju nisam imao prilike videti tako da ne mogu pricati o tome.

 

Za sada, provereno dobro i ono sto stvarno radi posao je xenon projektor (postoji i led). Projektor daje jasno definisan usmeren snop (sto znaci da nema rasipanja i nema zaslepljivanja drugih ucesnika u saobracaju) to postize klapnom unutar samog projektora koja se dize i spusta po potrebi tj dobija se oboreno il dugo svetlo. Na predhodnom atu imao sam u oba fara projektor..... dan, kad upalim svetlo to je bukvalno dan.

 

far sa xenon sijalicom

DSC_0564_(2).jpg

 

isti far sa projektorom (mislim da je jasno vidna razlika)

DSC_0553.jpg

 

 

 

 

 

Jeste, vidi se razlika.Projektor ipak radi posao....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1689 postova
  • Lokacija: Ljubljana
  • Motocikl: BMW R1200C , BMW R1200GS, Yamaha TDM900,Kove 500X, KYMCO S200 People, Suzuki Burgman 650 executive, Tomos Automatic
Pre 2 sati, Satelis je napisao:

 

Ti kao korisnik svog vozila mozes prepravljati kako ti volja.

 

 

a da, još nešto sam zaboravio....odakle ti ideja da ti kao korisnik svog vozila možeš prepravljati farove kako te volja? Koliko mi je poznato, svi delovi na vozilu moraju biti homologirani i ti ne smeš prepravljati bez odobrenja proizvođača vozila ili ponovne homologacije dela. 

Ako mi ne veruješ, stavi xenon na motor i pravac u Austriju pa javi kako si prošao. Austrijanci če ti lepo protumačiti zakon, ali to košta druže. Možda češ imati sreče da prođeš bez kazne, ali ne verujem pošto su u zadnje vreme baš nezgodni i gledaju i auspuhe.....

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja