Jump to content

Moto Zajednica

Janjetina na Jablanici (preko Norveske i Kanade)

Recommended Posts

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Dakle ovako: kao poznati svjetski putnik i navigator koji godisnje preleti oko 100.000 milja, odlucih zenu odvesti na Jablanicu na janjetinu. Eh, pita se sad dragi citatelj, kakve hebene veze ima Norveska i Kanada s Bosnom? Ima, ima. Jer ovo, kao i sva putovanja, pocinje mastanjem... Pa tako za vrijeme puta u Kanadu gledam kroz prozor i mastam i sanjam i pijem i mastam

20170520_065936.jpg

Kanada je posao, dakle nema zabave, dok covjek ne otkrije da se u njegovom hotelu odrzava Beer fest, na kojem prezentiraju 126 vrsta pive. Naravno, karte su 60$ po glavi, i prodane mjesecima unaprijed. Ali ne brini, dragi citatelju, a ni ti, jos draza citateljice, Kapo je stari morski vuk, i naravno dobija besplatan upad, 45min prije zatvaranja. Kako? Sarmiranjem hostesa, naravno. Kako drugacije? Ovaj put necemo spominjati plakanje na koljenima da me puste unutra. Sto je sasvim dovoljno da se isprobaju pive koje ne mogu izgovorit - to je bio uvjet 1. Uvjet 2 da nema nikakvog hebenog voca u pivi, jer voce ide u salatu, a piva u hrabre i isklesane decke kao sto sam ja.

20170513_080256.jpg

Uglavnom, snovi me drze i dalje, dok gledam koliko sam daleko

20170513_134527.jpg

Nastavak slijedi za ...

 

  • Podržavam 9

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 7 minuta, Vroc-Kapo je napisao:

 

Sarmiranjem hostesa, naravno. Kako drugacije? Ovaj put necemo spominjati plakanje na koljenima da me puste unutra. 

 

:lol3::lol3::lol3:

Legendo!!!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Nakon sto mi je kompas pokazao gdje je istok, odlucjem se za otici na najistocniju tocku u Sj. Americi, Cape Spear. Motherf$%^r, najhladniji dan proljeca, i ja budala gledam u sante leda, koje su naravno bile velike kao kontinent, samo sam ih ja smanjio da stanu na sliku

20170513_123526.jpg

Ovo je ustvari pogled na jugozapad, ali posto ni vi ne znate koja je koja strana, moze proc

20170513_120248.jpg

Nakon legendarnog smrzavanja, vrijeme je za hearty breakfast. Poliglota kao ja, koji govori 16,7 svjetskih jezika, a zna narucit pivo i pitat gdje je wc na jos 67,3 jezika, kasno shvaca da hearty ne znaci dobro za srce (heart), tako da se ubijam od slanine i jaja, i tjesim da ovo pola jagodice bobice ima strasno dobar efekat na moje zdravlje, a o misicima da i ne govorimo.

20170507_071519.jpg

I tako, vrijeme leti, letim i ja , i kad vidim ovo, znam da je vrijeme za podignuti stolic, uspraviti naslon sjedala, vezati sigurnosni pojas, i ukljuciti mobitel. 

20170520_111316.jpg

Naravno, nakon slijetanja, slijedi uobicajeno brzi prolazak kroz pasosku kontrolu, gdje stranci prolaze bez problema, a ja ulazim u omiljenu komunikaciju sa predstavnicima vlasti

20170520_112231.jpg

Policija: Odakle ste?

Ja:Pa pise ti na osobnoj iskaznici, odavde.

Policija: A odakle ste dosli?

Ja: ( pokazujuci na avion iza mene)  od tamo 

Policija: a sto cete raditi u Hrvatskoj?

Ja: (unutar ove lijepe glavice) hebat, spavat, lokat, zderat, vozit (a van lijepe glavice) podici prtljagu i otic doma

 

Naravno, ni to nije sve, ako ostanete na aerodromu jos sljedecih 39:56 min, imate sansu za porazgovarati i sa nasim ljubaznim sluzbenicima carine, koji ce vam postaviti pitanja u stilu:

Carina:Sto imate u torbi?

Ja:osobne stvari

Carina:Ajmo na rendgen

Ja: ne bih, jer sam prije 3 mjeseca bio u domu zdravlja

Carina: ne vi, nego torba

Ja: aha, pa sto ne kazete odmah

Carina: vadeci jednu cipelu iz torbe - sta je ovo?

Ja: (misleci sto sam skrivio da pricam s ovom budalom vec 25 godina) cipela???

Carina: ( vadeci drugu cipelu) ali vidim da imate dvije

Ja: pokazujuci na lijevu i desnu nogu: Da, trebaju mi obje vecinu vremena

 

I tako, u ugodnom caskanju s predstavnicima vlasti, koji misle da je eBay sjeverojuzna pokrajina u Kini, prolazi vrijeme, a i moje strpljenje, dok se napokon ne pozdravismo i izljubismo kao najrodjeniji. Do sljedeceg puta, kad cemo proci kroz isto.

 

Split, kava na rivi, svi nesto kao face uzivaju u pogledu, samo ih je pola okrenuto na pogresnu stranu, pa gledaju u stanove izgradjene u Dioklecijanovj palaci. Moram priznat, iako sam Splico, vise sam lipih ljudi vidio u pola sata u Splitu, nego u pola godine po svijetu.

BTW, na slici ispod nema nikog od tih lijepih, pa nisam neki perverznjak da slikam takve

20170520_131334.jpg

 

I tako, napokon, ja doma, lipotica doma, kaze da bi jela janjetinu. Poznavajuci njen izostren njuh i odbojnost prema krznatim zivotinjama, ceskam uho i razmisljam cija je ovo zena, jer moja ne moze bit. Izgleda isto, zvuci isto, ima istu kreditnu karticu i kljuceve od mog motora, ali nisam bas nesto siguran...

Planira se put, jer do Jablanice je ipak dalekih 259.000m ceste , 3,2Nm plovidbe trajektom ( za one koji ne znaju , 1 Nm je dva miliona kilometara), jedan granicni prelaz, na kojem cemo opet objasniti filozofiju voznje motora granicnim vlastima u HR, dok cemo BiH granicarima zavrtit gas dva puta, jer su oni to trazili, uz recenicu - hebo papire, daj gas, da cujemo masinu. Trasa nas takodjer vodi iz Neuma preko necega sto pocinje sa slovom S,do Mostara, a to nesto je problem, jer nismo nikad bili, ali se oslannjamo na svjetski poznate cestare iz BiH, pa znamo da ce signalizacija biti dovoljna i citljiva. A i ja sam daleko poznati navigator, tako da lipotica vec sprema i rezervni GPS, da ja ne vidim. Sram je bilo, lipa je al mi ne viruje nista.

  • Sviđa mi se 1
  • Podržavam 11

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Spakovani smo, i za one koje interesira sto svjetski putnici nose na put od 36h i 17,3 minute, ovo je sadrzaj ( slobodno isprintajte i sacuvajte za buduce generacije):

Lipotica: Haljina, japanke, sandale, donje rublje, kozmetika, naocale za sunce, GPS, muz

Ja:

Fotoaparat

Punjac za isti

Mobitel 1

Mobitel 2

Punjac za mobitele 1 i 2 (djeco, kupujte mobitele istog proizvodjaca, pa vam ne treba za svaki posebno punjac). Nema na cemu

Kabeli, osiguraci, Duct tape (ako naletimo na teroriste, da im zacepim usta)

Cable ties iliti vezice za kablove - pogledaj red iznad, samo za ruke i noge

set za krpanje guma (jer mi se u otprilike 80.000.000 predjenih metara guma probila jednom, 3 metra od kuce)

Kompresor za gume (jer su one tri bombice CO2 dobre za hladjenje pive, ali ne bas i za gume)

Prva pomoc - automobilska velicina, jer su ona moto pakovanja za pick..e, a ne prave bajkere kao sto sam ja

Patike za po mjestu

Japanke za po plazi

papuce za po sobi

Rezervne cizme za po kisi

Kisna odijela (jer progonosticari nemaju pojma, zadnji put su pogodili prognozu 1989 , 12. maja, na kraju dnevnika, nakon sporta. Znate, sjecate se, jel de?

Thermo kesa za burek

Bijela majica za po danu

Crna majica za po noci

Novcanik

rezervni novcanik

Rezervni kljuc od motora (za koji jos moram procitat uputstvo kako to plasticno stvorenje radi)

Sendvic jer mogu ogladnit u bosanskim pustinjama kroz koje prolazimo

Banana jer je zuta

Gopro+daljinski+kabeli za snimanje fantasticnih video uradaka za moj YT kanal koji ima velicanstvenih 37 subscribera ( pod uslovom da je baterija napunjena, inace nista, iz nekog razloga). E k..c, sad sam provjerio, imam samo 11 subscribera, 16 otislo. Valjda zato smo mi video uradci nisu javni :-)

Jeans ( farmerice na sjeveru, rebe na jugu, farmerke na sj.istoku - svi znamo da su strane svijeta za mene nista- doslovno nista- jer nikad ne znam di sam)

Rezervne rukavice - ljetne

Rezervne rukavice - zimske ( vidi gore za progonozu)

Rezervne rukavice - Vileda - (bajkerski crne) za kisu, a eventualno i pranje kupatila ako se izneredim 

 

I eto, sad znate, CTRL-P, sve stane na 1 list A4. Zalijepiti na unutarnju stranu centralnog kofera, a uramljenu kopiju okaciti na zid u kuhinji. Nema na cemu

 

I evo nas vec na trajektu za Orebic, slavno mjesto kapetana i pomoraca, uglavnom naseljeno doseljenicima iz BiH, s najduzom glavnom ulicom u Europi. Ne vjerujete? Evo vam na

Capture.jpg

 

BTW, ovo na slici di pisu i milje, laze Google, 1Nm je i dalje 2.000.000 kilometara. 

 

GT je vezan, lipotica je sjela i kraljevski narucila kavu s toplim (macchiato s toplim mlijekom u sjevernim krajevima), i uziva u pogledu na muza, te okolne krajeve koji prolaze pored nas uz umilni sum valova i ispusne plinove iz cimunjere ( dimnjaka) koji je pored nas

IMG_1838.jpg

IMG_1839.jpg

 

Nakon 12 minuta krstarenja Adriatic sea , iskrcavamo se u Orebicu i uz zvuke AC/DC, preticemo onih par dostavljaca koji su se drznuli utrkivati s ovom mocnom masinom. I sve to na onoj istoj glavnoj cesti, naravno, pri brzinama ne vecim od 49,99 kmh. Po propisima, molim. 

Ugodna voznja peljeskim vinskim krajem rezultira cudjenjem kako se popnu na ta brda da bi pobrali grozdje, i zakljuckom da nam je sad jasno zasto boca Dingaca ili Plavca malog kosta kao dnevna kosarica 4-clane obitelji. 

3666-x.jpg

Nakon nesto sitno minuta i sati, stizemo do slavne i opjevane Jadranske magistrale, koja se naravno gradi i popravlja bas sada, i ja se mislim kako bi sada vise pasala slova GS nego GT, dok sevrljamo po sljunku, a ekipa naslonjena na lopate sanja kako ce jednog dana i oni ovako...sevrljati po sljunku.

I Neum - u punoj svojoj velicini, s apartmanima vecima od hotela, prstacima koji su zakonom zabranjeni svugdje drugdje, HR cigaretama po BiH cijenama, CD shoppovima i niskim cijenama HR goriva na HR pumpama. Stajemo na kavicu na Ini, ja tankiram, lipotica sjeda i ceka da ja narucim kave s toplim, i choco kroasane , i onda se opustamo pogledom na GT u gro planu, komadic mora u krajicku oka, i poljakinju koja mijenja klincu pelene na parkingu. Rutu ne diskutiramo, jer su moje navigacijske sposobnosti poznate, a i lipotica je diskretno cickom zalijepila GPS na ledja moje jakne, pa se pravi pametna kad mi kaze kad treba skrenut. 

Nakon kave avantura pocinje, i nalazimo se na putu koji je sve samo ne oznacen ikakvim znakovima, tako da ovisim o kompasu u mojoj glavi ( jel' ono sjever gore ili dolje na karti kad si u 6. osnovne?) i GPS-u na mojim ledjima.

U jednom trenu se odlucujemo da je penjanje do Njegosevog mauzoleja prije nesto godina bilo jednostavnije nego ovo, ja guglam poznata stanista vukova, medvjeda i sova, da nas ne iznenade, a lipotice me gleda i mase glavom. Unatoc mom pokazivanju zavidnih vodickih vjestina, i price o ovom jezeru iza nas, lipotica i dalje nije sigurna na smo na putu za rucak. 

Neka slika kaze:

IMG_1844.jpg

Nastavak slijedi

 

  • Podržavam 7

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Nakon mog obiljezavanja teritorija, vozimo dalje. Odjedanput cesta se siri, brzina raste do apstraktnih 89,99 kmh, i u cas smo u Mostaru. Dok se u prolazu divimo utjecaju raznih arhitektura, trgovinama talijanskih plocica, arapskih tepiha, hrvatskih prehrambenih i elektro proizvoda, te jos svega necega, vec gledamo u tablu na kojoj je Mostar prekrizen. I dok si reko plazma keks (iliti Domacica po naski), evo nas u Jablanici. Manirom iskusnih bajkera, parkiram na ulaz u restoran Kovacic (e nije, nego Kovacevic) http://www.restoran-kovacevic.ba/, poucen prijasnjim iskustvom iz Zdrave vode http://www.zdravavoda.co.ba/en/index.html, gdje sam skoro pretukao albanskog turistu koji je ravno iz autobusa uzeo jelovnik s mog stola, sjedamo i narucujemo 2 razlicite pive i cijelih 600g janjetine, lipotica sa salatom, a ja sa kruhom. Ostali gosti se drze podalje, sto zbog naseg opasnog bajkerskog izgleda, sto zbog glasnog mljackanja (lipotice, nije valjda mog).

Evo to smo jeli

20170527_123213.jpg

A u ovo gledali (sami u sebe,naravno)

20170527_122748.jpg

I u ovo, ajde da ne stenjete 

IMG_1850.jpg

Nakon sto smo oblizali oval i pijate, kaze lipotica da bi ona jos. Ja ne mogu vjerovat, jer to nije moguce. Ko je ova zena? Ajde moj Kapo, prebroji to sitno maraka, zovi banku da podigne limit za minus, pa naruci jos velikodusnih 200g janjetine. Sve je satrala, gladnica jedna.

Racun placen, wc markiran, i vrijeme je da prepadnemo goste paljenjem GT-a sa odvrnutom rucicom gasa ( kao namjerno, a u stvari debela rukavica, pa malo zapelo). Sta oni znaju, jesmo bajkeri ili smo p...e, sto bi reko Mr. Panda.

Odlazimo cijelih 4100m nize, i uz polukruzno okretanje popraceno lipoticinim nananananana...stajemo na kupovinu bureka za gladnu djecu koja znaju kuhat, ali im je lakse kad mama i tata donesu burek sa sirom. Znam, znam, sirnica se zove, ali hebat ga, kako ne mogu izbacit Split iz sebe, ne mogu ni to.

To vam je tu: Odmah do praone auta, mala limena kucica, a najbolje pite (za nas)

Capture1.jpg

Kuca od lima, u njoj Dorothy pece pite, i pita mene je li vruce. A njoj mora bit +724 Fahrenheita ( po nasku, to je oko 43C). Nije meni duso, vruce, ja imam klimu pod nogama i daljinski u desnom zglobu, ali tebi mora bit hebeno. Vadi se thermo kesa ( poruka O.P. dodati na spisak opreme gore),(odgovor O.P.-dodano), trpa 5 kila bureka u nju, i sprema u centralni kofer. Nakon toga, motor prilicno otezan, jedva krece s mjesta, unatoc 160HP i 175 Nm okretnog momenta.. Za manje upucene : Konjske snage odlucuju kojom brzinom cete spicit u zid. Okretni moment odlucuje koliko cete daleko taj zid odgurati. 

Lipotica tone u san, dok se ja borim s mislima o granici u Doljanima. I naravno, iako nova granica stoji neotvorena, mi i dalje poslujemo iz kontejnera. Ovaj put nema ugodnih razgovora, jer nas ne poznaju, i prolazimo nakon samo 35,6 min cekanja, i 17 guranja motora metar po metar.

Metkovic nas odusevljava nicim, kao i Opuzen, i lipotica kaze da joj se spava. I meni, moje zlato. Skrecem na desno i idemo za Tucepe. Hotel Bluesun Alga https://www.bluesunhotels.com/hotel-alga-tucepi.aspx. Booking nam daje Genius popust (vidis kako svjetske korporacije znaju kako sam ja pametan), i nakon kratke voznje od sat vremena eto nas ispred. Parkiranje bajkerski na ulaz hotela, jer tu su kamere i ljudi, a i ko bi pametan ista rekao ovolikom decku, a jos genius? Provjeravam burek, stanje postojano. Valjda su ga poprskali 3-vremenskim Taftom.

Soba totalni promasaj, nema balkon, a prozor gleda 93% u zid, 6 posto u fikus, i 2% na bazen. Nama to ne smeta (lazemo jedno drugo, a je hebem mater i bookingu i geniusu u meni). Hotel je pun Skandinavskih penzionera, i ja se osjecam kao kod druge kuce. Ovi barem ne jedu puno za dorucak, jer im je doktor sve zabranio.

Nakon tusa i presvlacenja, izlazimo van. Setnja po mjestu, tripadvisor nam daje neke bezveze savjete pa se odlucujemo sami, onako na pogled. 

Evo i slika

Mi na plazi, ja sam ovaj u dnevnoj majici

20170527_182026.jpg

Macro koktela jer sam ja tako dobar fotograf

IMG_1911.jpg

IMG_1912.jpg

Inace se ja obicno pravim pametan kod narucivanja, pa lipotica dobije nesto sto lici na koktel, a ja nesto sto lici na flaminga u plavom odijelu, upisanog od straha

Ja meditiram na plazi - stanje uma koje uspijem odrzat ravno 7 sekundi

IMG_1903.jpg

Ona razmislja da li se okupati ( poslije, se i okupala, ali ne , te slike su xxx rated)

IMG_1861.jpg

Ja ne razmisljam kako se okupati, nego koliko ce mi se pisati nakon drzanja nogu u hladnom moru

IMG_1879.jpg

Vasi hrabri globtrotteri

IMG_1900.jpg

Neki bogati u zalazu

IMG_1907.jpg

Nastavak slijedi

  • Podržavam 6

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016

Kako je opce poznato da kokteli ubrzavaju metabolizam, odlucujemo se za veceru. Nakon setnje od 3212m i 3 cm, vracamo se 1567m i 24cm do restorana koji nam se svidja, i to je to https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g608721-d3492394-Reviews-Tenor-Tucepi_Split_Dalmatia_County_Dalmatia.html

Smisne konobarice ( smisan znaci simpatican u Dalmaciji), lipa spiza, restoran skroz neobicno uredjen. Cijene vrlo prihvatljive za mene (ipak zivim u Norveskoj, pa mi je i Tokio prihvatljiv), ali ozbiljno, cijene skroz ok. 

20170527_201122.jpg

Opet slika susjednog stola, ja vec prolio vino po mom, i izmrvio fantastican kruh. Pa vi ste odabrana publika, i ne mogu vam takve slike pokazivat, jel de?

20170527_202944.jpg

Ja odjednom skacem od stola jer mi se cini da vidim ribu na nebu. I stvarno, evo je. A na sto lici vama, dragi citatelji?

20170527_201835.jpg

I jos jednom, zalazak koji se pamti. Do sljedeceg.

20170527_201840.jpg

Nakon vecere unistavamo jos par koktela, ne kupujemo kupaci kostim( to je planirano za put u Opatiju-druga tema istog velikog pisca). 

Nakon sto smo se naspavali, te pozdravili i izljubili sa dvije spremacice koje su s nama provele noc ( trio menage je tako 2016-a, ovo je Audi style - Quatro, baby, Quatro), silazimo na dorucak, koji je stvarno obilan, i trpamo u sebe i u torbu koliko mozemo (nije za nas, za djecu je), te ispred punog autobusa ljubomornih skandinavaca pakiramo GT-a. Burek i dalje postojan. Taj Taft je cudo. Krecemo u voznju brzim tempom, da preskocimo granice prije nego navale horde stranaca s DA tablicama ( iz nekog razloga, vecina rent-a-car auta u HR ima Daruvarske tablice). Meni je razlog nepoznat i hebe mi se, glavno da ih mogu lako prepoznat na cesti. Ako ih vec ne prepoznam po voznji po propisima. Ili polukruznim okretima ulijevo. U brzom ritmu prolazimo i sljuncanu rivijeru jadranske magistrale u izgradnji, i taman kad se lipotica probudila, vec se hladimo u Orebicu sladoledom (ona), i kavom s toplim (ja). Trajekt ovaj put ne nudi uzbudjenja, i od Korcule do Vela Luke lezerno prelazimo 42km u 22min 3sec, sve po propisima, naravno. 

Djeca sretna sto vide burek i kroasane iz hotela, mi sretni sto vidimo djecu. Hvala sto ste putovali s nama i ovaj put. 

Sluzbeni podaci :

Janjetina-dobra

Piva - onako

Hotel-OK, samo treba soba s balkonom, jer inace ne mos gledat u stare babe dok se suncaju

Gorivo- vecinom iz BiH - dakle jeftinije nego HR

potrosnja- 5.6 l/km

Predjeno km - cek da pitam google. Evo sad mi je rekao:

Capture2.jpg

Pozdrav svima i nemoj da mi sad tu opet pocnete s politikom. Necu politiku u svoju butigu :-)

  • Podržavam 17

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 114 postova
  • Lokacija: Novi sad
  • Motocikl: honda nc 750x

Lepo.Valjda je bilo i kapulica mlada uz janjetinu.Moja lepotica kad pojede pola kila kaze"ma i nije neka".Pozz

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 644 postova
  • Lokacija: Vela Luka , HR, Stavanger, No, Dubai UAE
  • Motocikl: K1600GT SE 2016
Pre 2 sati, king_julien je napisao:

Fenomalno pisanje, ne znam koliko puta sam se nasmejao dok sam čitao!! Fali samo neka slika GT njega nigde ne videh.

Hvala, to je i bio cilj. GT slike su u drugoj temi, Opatija nesto...Al ajde evo jedne

20160527_085758.jpg

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja