Jump to content

Moto Zajednica

Stvarno je DOSTA!

Recommended Posts

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
1 minute ago, NebojsaG said:

Ne sme preko pune linije da se pretiče. Zna se šta je preticanje a sta obilaženje. Po zakonu vozila ne smeju ni da se krecu uporedo u istoj saobracajnoj traci. Ovo su elementarne stvari. To što je motor uži od auta pa kao može da prodje a da ne predje u susednu traku je vrlo opasno i spada pod kategoriju bahata vožnja. Opasno je davati takve savete.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

 

Kako ne smeju da se kreću uporedo u istoj traci? Kada motor po pravilu vozimo uz desni ivičnjak, a automobil prolazi pored nas sa leve strane, da li je to uporeda vožnja? Da li je to propisno?

 

Razumem šta kažeš, čak se i slažem sa tobom, ali je naš Zakon zaista neprecizan i kontradiktoran!?

 

Pogledaj primer iz testa za A kategoriju gore.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 5750 postova
10 minutes ago, NebojsaG said:

Ne sme preko pune linije da se pretiče. Zna se šta je preticanje a sta obilaženje. Po zakonu vozila ne smeju ni da se krecu uporedo u istoj saobracajnoj traci. Ovo su elementarne stvari. To što je motor uži od auta pa kao može da prodje a da ne predje u susednu traku je vrlo opasno i spada pod kategoriju bahata vožnja. Opasno je davati takve savete.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk
 

Zasto sada pokusavas da kazes da dajemo savete kad samo pisemo o tome da li je dozvoljeno ili nije. Nikome ja savet ne zelim da dajem. Evo vidi na linku koji je Sumadinac postavio.

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250
Kako ne smeju da se kreću uporedo u istoj traci? Kada motor po pravilu vozimo uz desni ivičnjak, a automobil prolazi pored nas sa leve strane, da li je to uporeda vožnja? Da li je to propisno?
 
Razumem šta kažeš, čak se i slažem sa tobom, ali je naš Zakon zaista neprecizan i kontradiktoran!?
 
Pogledaj primer iz testa za A kategoriju gore.

Jebeš test. Na testu kad padneš ne gineš. Svi znamo da ima loše formulisanih pitanja u testovima. Onaj auto u primeru izasao desnim tockom van trake. Pre je zaustavljen nego se kreće. Ima da voziš iza njega na punoj pa išao on 10 na sat

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
3 minutes ago, dvlns said:

Zasto sada pokusavas da kazes da dajemo savete kad samo pisemo o tome da li je dozvoljeno ili nije. Nikome ja savet ne zelim da dajem. Evo vidi na linku koji je Sumadinac postavio.

 

 

Tako je :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 213 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Malaguti Madison S250
Zasto sada pokusavas da kazes da dajemo savete kad samo pisemo o tome da li je dozvoljeno ili nije. Nikome ja savet ne zelim da dajem. Evo vidi na linku koji je Sumadinac postavio.
 
 

Video i pitanje i odgovor čim je okačio. U pravu si ovo za savet

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 989 postova
  • Lokacija: Požarevac
  • Motocikl: Yamaha xtz 660 tenere
 
Ха...ниси био спреман да се прилагодиш УСЛОВИМА у саобраћају:jee:,така ти је Лозница,Београд,Србија...
 
Мораш да размишљаш и да правовремено реагујеш3:а то значи кад видиш неког у ретровизору бежи десно у канал и набоди кочницу јер су велике шансе да ће те закачити,кад видиш неког сто метара испред на бочном путу кочи одмах јер он излази без обзира на тебе...
 
На путу гледај далеко испред себе,има рупа сигурно а ако је не видиш на време откинућеш точак или се сргати с мотора...
 
Какво црно првенство,првенство имају САМО КАМИОНИ остале пропуштај или им покажи пиштољчину испод јакне па ћеш онда ти имати првенство.
 
Кад дођеш пред пешачки прелаз стисни квачило и заврни гасчину а пожељно је да имаш ауспух који прави 130 дб,тако ћеш једино бити сигуран да ће пешачки да се очисти од идиота који иду преко њега и куцкају поруку на мобилном...
 
И сирену од тристаћа није лоше да уградиш,њу мораш користити што чешће ако оћеш да се возиш по граду....
 
Ако неког претекнеш заврни по гасу и остави га довољно далеко да више не може да те стигне,у противном он ће сИГУРНО покушати да те обиђе...
 
Ако у неко доба ноћи видиш аутомобил који бесмислено јурца по граду не обраћајући пажњу ни на кога,бежи одма кући,то је син локалног ''моћника'' и он неће бити крив ако те закачи,удари,згази...полиција ће увек бити на ''његовој страни''...
 
Ако случајно стигнеш некога ко вози 30 на сат одмах стани и не иди за њим а поготово немој да га претичеш,то је ПАЦИЈЕНТ који чека да кренеш у претицање а он полако повећава брзину и увек си паралелно с њим...док не наиђе возило из супротног смера,кад почнеш ти да кочиш и он ће кочити тако да се сигурно судариш ...ово је виђено у ЛО више пута...
 
И тако...(ако сам нешто прескочио нек ме неко допуни.) ПРИЛАГОЂАВАЈ се УСЛОВИМА који владају овде или немој да возиш.
 
 


U sustini kad sednes na motor budi pazljiv kao da sve i svi hoce da te ubiju.
  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 4502 postova
  • Lokacija: Rotterdam, the Netherlands
  • Motocikl: Triumph Daytona 955i SE
 
Ха...ниси био спреман да се прилагодиш УСЛОВИМА у саобраћају:jee:,така ти је Лозница,Београд,Србија...
 
Мораш да размишљаш и да правовремено реагујеш:lol3:а то значи кад видиш неког у ретровизору бежи десно у канал и набоди кочницу јер су велике шансе да ће те закачити,кад видиш неког сто метара испред на бочном путу кочи одмах јер он излази без обзира на тебе...
 
На путу гледај далеко испред себе,има рупа сигурно а ако је не видиш на време откинућеш точак или се сргати с мотора...
 
Какво црно првенство,првенство имају САМО КАМИОНИ остале пропуштај или им покажи пиштољчину испод јакне па ћеш онда ти имати првенство.
 
Кад дођеш пред пешачки прелаз стисни квачило и заврни гасчину а пожељно је да имаш ауспух који прави 130 дб,тако ћеш једино бити сигуран да ће пешачки да се очисти од идиота који иду преко њега и куцкају поруку на мобилном...
 
И сирену од тристаћа није лоше да уградиш,њу мораш користити што чешће ако оћеш да се возиш по граду....
 
Ако неког претекнеш заврни по гасу и остави га довољно далеко да више не може да те стигне,у противном он ће сИГУРНО покушати да те обиђе...
 
Ако у неко доба ноћи видиш аутомобил који бесмислено јурца по граду не обраћајући пажњу ни на кога,бежи одма кући,то је син локалног ''моћника'' и он неће бити крив ако те закачи,удари,згази...полиција ће увек бити на ''његовој страни''...
 
Ако случајно стигнеш некога ко вози 30 на сат одмах стани и не иди за њим а поготово немој да га претичеш,то је ПАЦИЈЕНТ који чека да кренеш у претицање а он полако повећава брзину и увек си паралелно с њим...док не наиђе возило из супротног смера,кад почнеш ти да кочиш и он ће кочити тако да се сигурно судариш ...ово је виђено у ЛО више пута...
 
И тако...(ако сам нешто прескочио нек ме неко допуни.) ПРИЛАГОЂАВАЈ се УСЛОВИМА који владају овде или немој да возиш.
 
 

Priznajem :D

Potpuno sam se opustio i ništa ne razmišljam. Ne znam gde mi je pamet bila kad sam seo da vozim. Trebao bih možda na neki dopunski čas u Iskru jer kod njih je dozvoljeno da se opusti čovek sa čašicu ili dve rakije pre časa. Kako instruktor tako i učenik. Samo ako je malo svežije sme možda i 3 ili 4 rakijice. Ili ako je jako sunce dodatno (iskljucivo hladno) zajecarsko :D opijanje tokom obuke nije dozvoljeno, pauze izmedju se izricito isključuju od obuke.




Verzonden vanaf mijn iPhone met Tapatalk Pro

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 361 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Yamaha YBR250
Pre 6 sati, Alex DeLarge je napisao:

На прописан начин ако не постоји знак забране претицања, што значи ако није пуна линија. (обично пуна линија и знак забране претицања иду заједно)

Овде је испрекидана.

Што значи нема обиласка ни у траци ако је пуна линија јер је то забрањено.

Ne sme se preći puna linija.

 

 

Untitled.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Znači, ukoliko nema znaka zabrane preticanja, bajker može preticati drugo vozilo u istoj traci, naravno na odgovarajućem odstojanju i da pri tom ne ugrožava sebe i druge učesnike u saobraćaju. Imajući u vidu širinu traka na najvećem delu kolovozne mreže u zemlji ovo pravilo je retko primenjivo. Mislio sam da je to "odgovarajuće odstojanje" precizno definisano, ali izgleda da nije, što može dovesti do neslaganja između policajčevog i bajkerovog viđenja situacije, pa pred sudom ostaje da se vaga čija reč ima veću težinu.

 

Ovim smo se izgleda odaljili od teme, ali i povezanog pitanja - kako ZOBS tumači provlačenje skuteraša i motorista između vozila. Bez obzira na to da li se vozila kreću u različitim smerovima ili ne. Provlačenja koja ja viđam (a po nekad i primenjujem, nema šta) se obično sprovode po liniji sa blagim odstupanjima levo i desno od nje. Znači kombinujemo preticanja i sa leve i sa desne strane, sa promenom i bez promene trake, odnosno najčešće je to provlačenje kobinacija baš svega navedenog. Nisam siguran koliko je to čisto kao suza sa aspekta ZOBS-a, ali znam da nam tolerišu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Rossista originale, 1063 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: Kawasaki ZX-9R C1

Ne, provlacenje izmedju vozila u gradu NIJE dozvoljeno. Legalno je u nekim drzavama, kao recimo Kalifornija ili Engleska, ali kod nas i dalje nije dozvoljeno i siguran sam da bi te zaustavio saobracajac da te vidi kako se provlacis izmedju traka...

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion
pre 28 minuta, Singularitet je napisao:

kako ZOBS tumači provlačenje skuteraša i motorista između vozila.

Imam dva pitanja za (sve) vas.  Da li sam samo ja toliko mator da imam klince koji su u skorije vreme polagali testove; Kako nikog nije zainteresovalo da proba da reši postavljene testove i tako dobije odgovore na sva (većinu pitanja)?

Singularitet, imaš odgovor u već sledećem pitanju :zdravo:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Stari S.W.A.T., 975 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: crf1000

Sačekaću još dobar broj godina do tih lepih iskustava.

Linkovani interaktivni pdf neće da odgovara na telefonu, proveriću kasnije kući.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 119 postova
  • Lokacija: Aleksinac
  • Motocikl: Honda NSR

Jedino sto moze da sredi svest svih vozaca i ostalih ucesnika u saobracaju je emisija ili bilo sta slicno sto bi ukazalo na to sta bi bilo kad bi bilo. Do cega moze da dovede brza voznja,voznja bez pojasa, voznja u alkoholisanom stanju i sl. Pa kada bi svi ti trkaci i ostala manguparija vidla da kroz par sekundi mogu da nestanu svima bi im doslo iz dupeta u glavu.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
Imam dva pitanja za (sve) vas.  Da li sam samo ja toliko mator da imam klince koji su u skorije vreme polagali testove; Kako nikog nije zainteresovalo da proba da reši postavljene testove i tako dobije odgovore na sva (većinu pitanja)?
Singularitet, imaš odgovor u već sledećem pitanju :zdravo:

Mozeš li, molim te, da daš precizan odgovor na ovo pitanje?

Gledao sam pažljivo test koji si postavio. U narednom pitanju je bajker koji malo prelazi u traku pored prilikom preticanja i to je nepropisno. U prethodnom primeru, bajker je u istoj traci sa automobilom, ali ima dovoljno mesta da ga pretekne, i to je propisno!?

Da li ispravno tumačim?


:mobilizator:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Šumadinac, 1581 postova
  • Lokacija: Kragujevac
  • Motocikl: Yamaha xj 900S Diversion

Apsolutno je tako. Provlačenje je nedozvoljeno (mada svi to radimo, a i policija toleriše), ali je po zakonu nedozvoljeno.

Čl. 55. st. 5.ZOOBS-a je jasan. Preticanje u okviru trake je izuzetak koji je dozvoljen (u odnosu na pravilo koje zabranjuje preticanje u slučaju pune linije). 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4791 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD
Pre sat vremena, SRBSOFER je napisao:

Jedino sto moze da sredi svest svih vozaca i ostalih ucesnika u saobracaju je emisija ili bilo sta slicno sto bi ukazalo na to sta bi bilo kad bi bilo. Do cega moze da dovede brza voznja,voznja bez pojasa, voznja u alkoholisanom stanju i sl. Pa kada bi svi ti trkaci i ostala manguparija vidla da kroz par sekundi mogu da nestanu svima bi im doslo iz dupeta u glavu.

Okanovic je trazio da se Pepi prase nacrta pojas kao pocetak edukacije.

Bez povratka saobracajnog obrazovanja u skole nema nista,bilo bi korisnije od veronauke,da me ne shvatite pogresno nisam ateista,naprotiv,po meni vera se nosi iz kuce a drustvo te uci saobracajnoj kulturi ili jos gora stvar da se uvede seksualno obrazovanje i prica o pravu seksualne opredeljenosti,koliko god rep smrdio glava se trudi da smrdi vise.

Ta emisija bi verovatno imala naj vecu gledanost da se daje na ruzicastom djubretu,nazalost.

Ali u pravu si za emisiju.

  • Podržavam 2

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Drug član, 1693 postova
  • Lokacija: valjevo
  • Motocikl: mali strom
Pre 9 sati, štampar je napisao:

 

Ха...ниси био спреман да се прилагодиш УСЛОВИМА у саобраћају:jee:,така ти је Лозница,Београд,Србија...

 

Мораш да размишљаш и да правовремено реагујеш:lol3:а то значи кад видиш неког у ретровизору бежи десно у канал и набоди кочницу јер су велике шансе да ће те закачити,кад видиш неког сто метара испред на бочном путу кочи одмах јер он излази без обзира на тебе...

 

На путу гледај далеко испред себе,има рупа сигурно а ако је не видиш на време откинућеш точак или се сргати с мотора...

 

Какво црно првенство,првенство имају САМО КАМИОНИ остале пропуштај или им покажи пиштољчину испод јакне па ћеш онда ти имати првенство.

 

Кад дођеш пред пешачки прелаз стисни квачило и заврни гасчину а пожељно је да имаш ауспух који прави 130 дб,тако ћеш једино бити сигуран да ће пешачки да се очисти од идиота који иду преко њега и куцкају поруку на мобилном...

 

И сирену од тристаћа није лоше да уградиш,њу мораш користити што чешће ако оћеш да се возиш по граду....

 

Ако неког претекнеш заврни по гасу и остави га довољно далеко да више не може да те стигне,у противном он ће сИГУРНО покушати да те обиђе...

 

Ако у неко доба ноћи видиш аутомобил који бесмислено јурца по граду не обраћајући пажњу ни на кога,бежи одма кући,то је син локалног ''моћника'' и он неће бити крив ако те закачи,удари,згази...полиција ће увек бити на ''његовој страни''...

 

Ако случајно стигнеш некога ко вози 30 на сат одмах стани и не иди за њим а поготово немој да га претичеш,то је ПАЦИЈЕНТ који чека да кренеш у претицање а он полако повећава брзину и увек си паралелно с њим...док не наиђе возило из супротног смера,кад почнеш ти да кочиш и он ће кочити тако да се сигурно судариш ...ово је виђено у ЛО више пута...

 

И тако...(ако сам нешто прескочио нек ме неко допуни.) ПРИЛАГОЂАВАЈ се УСЛОВИМА који владају овде или немој да возиш.

 

 

Nisam bas siguran u ovo jer drze slusalice u oba uha

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 425 postova
  • Motocikl: Kymco Downtown 300i
13 hours ago, Šumadinac said:

Apsolutno je tako. Provlačenje je nedozvoljeno (mada svi to radimo, a i policija toleriše), ali je po zakonu nedozvoljeno.

Čl. 55. st. 5.ZOOBS-a je jasan. Preticanje u okviru trake je izuzetak koji je dozvoljen (u odnosu na pravilo koje zabranjuje preticanje u slučaju pune linije). 

Zahvaljujem! Ovo je zaista otkrovenje za mene, a godinama vozim i auto i motor :)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Да, сагласан сам са предлогом да се организује вожња по Београду. Предлажем лагану вожњу N - 1 - 2 => 20-30km/h. Сви да нас виде колико нас је... 

 

И да... Зашто сваки пут када читам овакве теме (читај: које се n пута понављају са различитим називима) погледам следеће клипове.
 

 

 

И кажем себи да следећи клип ми се дешава мање више сваког дана... 

 

Само што ме птица не поке*а баш сваки пут :)

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria
19 hours ago, Biker-Boy said:

I ja bi bas voleo da mi se desava skoro svaki dan da vozim Ducati 999 :)   ali bez neprijatnosti na putu :)

Ко не би волео? :jee: Само се овде не ради о Дукатију.... ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ., 594 postova
  • Motocikl: yamaha xtz 750 super tenere
On 6/13/2017 at 5:46 AM, Šumadinac said:

ovo je odlicno, da li postoji za C kategoriju? koliko pitanja iz tog pdf lice na stvarne testove danas (poslednji put sam polagao za B '93., za A '91. ...)? hvala!

edit pronasao sam!
 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja