Jump to content

Moto Zajednica

Izbor prvog dvotockasa

Recommended Posts

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Pre nego sto pocnem, zeleo bih da pozdravim sve clanove foruma i da ovo ujedno iskoristim i za predstavljanje. Od malena sam zeleo motor i napakon dodje i taj dan da i ja krenem realno da razmisljam o kupovini motora i da zakoracim u svet dvotockasa. Do sada su to samo bila mastanja i da mi je neko pre samo godinu dana rekao da cu biti u mogucnosti da kupim sebi motor ne bih mu poverovao. Ovo ce mi biti prvi motor i u principu ne znam nista o voznji, nikad nisam ni seo na motor pa bih iz tog razloga zeleo da vas, isusne bajkere pitam za misljenje i da i ja vec jednom osetim tu slobodu na dva tocka o kojoj svi pricaju.

 

E sad, posto imam 19 god, najvisa zakonom dozvoljena kategorija mi je  A2, i stoga sam ogranicen na motore do 35kw. Ajd to i nije toliki problem, moze se naci pristojih motorcica do 35kw, ali problem je moj budzet. Posto cu sve sam finansirati, od polaganja, opreme, samog motora pa do goriva registracije i popravki zeleo bih neko jeftinije resenje. Imam dve opcije, da ovo leto polozim za A2, krenem polako da kupujem opremu a sledecu sezonu da kupim motor(ili na zimu) kada cu imati znatno vecu kolicinu novca sa kojim cu moci raspolagati. A druga opcija je, koju vec mozete pretpostaviti, kupiti motor sto pre, za sto manje para....Sto znaci da nemam bas puno da izdvojim. Neki cenovni rang bi mi bio od 1000e pa sve do 2000e, stim da ako bih se odlucio da dam 2000e to mora biti motor bas u odlicnom stanju, relativno nov (kad kazem relativno nov mislim na motor koji je mladji od 15god, posto sam ja navikao da gledam motore od po 25god starosti, pa mi to dodje skoro ko novo :D),registrovan , bez ikakvog ulaganja ili tome slicno. Znaci neka zlatna sredina bi bila tipa 1500e ali se ne bih bunio ni za jeftinije :D.

 

E sad imam nekoliko kandidata, a to je standarnda trojka GS500 CB500 i naravno ER5. Njima bih prododao i Hondu Varandero XL 125 koja mi je cak mislim i najpametnija kupovina jer mislim da cu je lakse prodati kasnije zato sto je mladja od ove trojke a i poprilicno je slaba tako da mislim da je odlican pocetnicki motor. Sto se tice ove crne trojke najveci favorit mi je CB500. ER5 mi je nekako najlepsi po izgledu, ali buduci da je uglavnom 37kw tesko je pronaci onu ustrojenu verziju od 25kw. GS500 mi se nikako ne svidja pogotovo one ranije verzije pre 2000-te. A za ovaj moj budzet ne mogu gledati novije jer su skuplje (stoji jedna na oglasima, 2003god ako se ne varam za 1850e al iskreno mislim da taj motor ne vredi toliko) CB500 kao i ER5 ima nazad dupli amortizer sto mi je poprilicno ruznjikavo al sta cu, kol'ko para tol'ko i muzike, neam da se zalim. Motor bih koristio uglavnom kao hobi tj neki izduvni ventil posle posla ili eventualtno par puta da odem negde malo van grada da se provozam, neku kracu turicu do sat vremena. Posto zivim u NS-u, mislim da je Fruska gora super za tako nesto. Mozda cu ga nekad i koristiti kao prevozno sredstvo, da odem na trening, do fakulteta ili cisto nesto da obavim po gradu. 

 

Naravno ako imate bilo kojih ideja slobodno predlozite, nemam nikakve predrasude o markama, tako da dolaze u obzir i kinezi (razmatrao sam neke Sprint-ove supermoto modele) i ostali proizvodjaci kao Hyosung (ima jedan GT250R koji se trenutno prodaje 2012 god za 1800e sto mi je poprilicno primamljivo) ikao je na bas losem glasu sto se tice pouzdanosti. Sto se tice tipa motora, najradije bih uzeo Nakeda, ali isto kao i za brend, ne smeta mi ni SM, Enduro, Touring, Sport, jedino sto bih zaobisao su choperi.

 

Ovaj motor bih iskljucivo kupio samo za pocetak(na par sezona), da steknem neko pocetnicko iskustvo i dok ne stekenm pravo za pravu A kategoriju. Velik sam fan Honde, kako automobila tako i motora (nisam od onih hondinih fanboy-eva, al jednostavno je volim zbog kvaliteta i pouzdanosti) i neki da kazem, motor iz snova mi je VFR750 cetvrte generacije, smatram da je to jedan od boljih hondinih motora koji su ikada proziveli, V4 motor sa predivnim zvukom, zupcanicima umesto lanca za bregastu i jednostrana zadna viljuska sto ga cini da izgleda mnogo mladje nego sto to u stvari i jeste. Gledao sam neke neverovatne prepravke (build-ove) na internetu od ovog motora i voleo bih jednog dana nesto slicno i ja sebi da napravim s obziorm da obozavam da cackam i popravljam.

 

Unapred bih se zahvalio svima koji su voljni samo da procitaju ovoliki tekts a kamoli da pomognu ! Hvala jos jednom i nadam se da cemo postati kolege jos malo! 

  • Podržavam 3

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 527 postova
  • Lokacija: beograd - Grocka
  • Motocikl: Honda ST1100 Pan Evropa

Dobro došao :moto2:Lepo si sve napisao i izvršio selekciju. Ima tu da se odabere pristojnih motora. Lično, kinezi mi nekako ne igraju. I sam kažeš da bi uzeo, recimo Varadera, jer se kasnije lakše prodaje. A šta ćeš ako uzmeš kineza? Nemam sa njima ličnog iskustva ali čisto sumnjam. Proverene marke su u prednosti što se tiče svega. Po meni bolje i stariji motor u dobrom stanju za iste pare nego kinez nekoliko godina mladji. Ipak, stvar tvog izbora.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 20 postova
  • Lokacija: Novi Sad
  • Motocikl: 2006 Husqvarna SM610

Dobrodošao Sale!
Pamet u glavu prilikom izbora i samo napred!
Ja sam relativno nov vozač, ne mogu da kažem da ne znam ništa o vožnji ali ne mogu da kažem ni da znam sve. Trenutno vozim Husqvarnu sm610 što i nije baš motor za početnike ali ja sam pre šestotke vozio 125 kubika i na tome se učio pa ti je moj savet da ciljaš na tako neki motor te kubikaže, možda i 250-300 jer si i sam rekao da nemaš baš nikakvog iskustva o vožnji.
Neću da pametujem mnogo jer smatram da ovde ima mnogo starijih i iskusnijih vozača koji će ti reći koju pametnu.
Još jednom dobrodošao i srećno sa izborom prvog dvotočkaša :)


Ride safe, share love, live happy

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Hvala svima na lepoj dobrodoslici, mislio sam da nece niko hteti citati ovoliki tekst ali sam se izgleda ipak prevario.

Sto se tice motora, kontaktirao sam Svalera u vezi TDMa i ne svidja mi se to sto nema restikciju vec je fabricki. Koliko sam uspeo da nadjem na internetu, motor ima skoro 80 konjskih snaga i tezak je oko 200kg. Mislim da mi je ipak ovaj motor malo velik za prvi motor. Malo me je i ovih 850cc "uplasilo" jer sam mislio da ce trositi poprilicno, a i da ce registracija biti skupa. Medjutim, na kalulatoru za registraciju vidim da je dvadeset i koju hiljadu sto je sasvim pristojno i nije strasno skupo, takodje mi je rekao da trosi 6l njegove voznje i da TDM nije poznat kao veliki potrosac.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • moto merkat °°, 4776 postova
  • Lokacija: Šid
  • Motocikl: Yamaha TDM 3VD

Pozdrav Sale! 

Ovako,veoma "trezveno" razmisljas za svoje godine pa cu se usuditi da te ohrabrim i preporucim da pogledas Svalerov TDM,posto i sam vozim isti model. 

Prvo i veoma bitno,motor je u odlicnom stanju. 

Iako ima fabrickih 77ks to je masina koja moze da se vozi opusteno i da kazem sporo,ne trazi obrtaje da bi mogao povuci, veoma je pouzdan. 

Sto se tezine tice u voznji je veoma upravljiv a u mestu i slucaju da nedaj boze krene da pada sklanjas se od njega i cuvas noge kao i od gore nabrojanih koji imaju po 150-60 kg. 

Vremenom,kada steknes rutinu i iskustvo dodavanjem gasa ces imati jaci motor,neces se morati cimati i prodavati da kupis nesto jace (dok ne dodjes do VFR-a). 

Ukoliko volis i znas da cackas,jednostavnim spustanjem iglica u karburatoru osetno ce izgubiti snagu i smanjiti potrosnju,koja i nije velika. 

Izuzetno je udoban svrckao se po gradu ili isao na more,a poceses o tome vrlo brzo razmisljati,veruj mi. 

Vremenom na ceni neces puno izgubiti kada ga budes prodavao. 

Tako da,dok god imas kocnicu u glavi dobar je to izbor. 

Naravno neces pogresiti ni sa drugim izborom ako je primerak dobar a za ovaj mnogo ljudi zna kakav je. 

Pozdrav i sretno sta god uzeo! 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Zainteresovan, 947 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Cbf 1000

Ja ne znam mnogo o detaljima tdm-a. Mogu samo da ti kazem da ne trosi mnogo,da je startan iz mesta i sa malih obrtaja,jako udoban i za putovanja i grad. 

Svalerov motor je top. Ako se odlucis za tdm,taj je pravi izbor ;)

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • ..., 2427 postova
  • Lokacija: Tемерин
  • Motocikl: Honda VFR 800 Vtec

Хвала свима на лепим речима за мој мопед :)

А ево и слика нек каже о потрошњи шта има у последње време. Ово где пређе 6 ту се баш лепо возило са 2 на мотору :)
4616d089474c3c7cf7bd2c213ba8af12.jpg

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Svrati ponekad, 170 postova
  • Lokacija: Leoben, Styria

Поздрав Сале!

 

Узми ти нешто слабије. Има да се изабере. Нешто на чему можеш да се учиш да држиш правац, кочиш, да вежбаш технике вожње, па и ако паднеш да ти не буде жао. Запатми прво маче се увек баца у воду. ;) Немој се залетати одма на први мотор који си видео у огласу, разгледај - гледај али када будеш положио да би могао да седнеш и да га пробаш. И прво положи, па купуј машину иначе возикаћеш се без дозволе (читај биће јаче од тебе :P).

Варадеро 125 +1 :jee1:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 5 postova
  • Lokacija: Novi Sad

Da, tako sam i ja mislio, prvo da polozim da mogu ko covek da probam motor a posle, ako bog da, i da ga doteram do kuce. Kada cu poloziti, to ne znam ni sam, verovatno za koji mesec posto sam u manjku sa slobodnim vremenom. Pa cu verovatno tada i krenuti sa kupovinom motora, tako da ako se kojim slucajem TDM ne proda do tada, sto da ne, ostaje u razmatranju. Inace ovu sam temu otvorio vise onako, uopsteno, da vidim da li imate nekih predloga ili preporuka za modele koji su dobri za pocetnike, ili neka licna iskustva clanova, na cemu ste vi zapocinjali ili za koji vi mislite da je dobar za pocetnike. I opet bih da se zahvalim na svakoj pomoci!

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja