Jump to content

Moto Zajednica

Pregrijavanje! Aprilia Scarabeo 150cc Rotax 2001.

Recommended Posts

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Pozdrav forumaši,ovo mi je prvi post a ujedno i prvi skuter koji vozim.
Vozim Apriliu Scarabeo 150cc iz 2001. god i trenutno imam problem sa pregrijavanjem! Majstor mi reče kada mi je mijenjao ulje da na motoru nije bilo termostata. Sad nisam siguran da li ga je i fabricki ikada bilo jer sam na par stranih foruma nasao podatak da je to neki otvoren sistem bez termostata, na mom modelu skutera. Ono što sam uspio testirati, vodena pumpa radi, ne curi rashladna tečnost a ventilator se pali izmedju posljednje crte na skali i crvene zone za šta nisam siguran da li je to kasno paljenje. Takođe, motor po meni ima zdrav zvuk i dobro vuče. Kada je napolju vruce, dovoljno je 15ak minuta voznje da se motor zagrije i kazaljka ode blizu crvene.Dešava se kada se baš ugrije da se ugasi prilikom dodavanja gasa. S obzirom da nema termostata i da voda onda valjda kruzi stalno, nerealno je da se tako brzo grije. Ima li iko prijedlog šta da uradim i provjerim prije nego što se ustanovi da je do glave motora i slično? Unaprijed zahvalan!:takoje:

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Pozdrav kolega, ajd da krenemo nekim redom......

majstor koji ti je rekao da nema termostat, predpostavljam da je skinuo ovo kuciste

DSC_9215.jpgpost image online

 

istina je da tu nema termostat

DSC_9222.jpgpost image online

 

ne moze ga ni biti jer se tu ozracuje sistem hladjenja

DSC_9223.jpgpost image online

 

voditi racuna o O-ring gumici tj dihtungu

DSC_9225.jpgpost image online

DSC_9224.jpgpost image online

 

dok se termostat nalazi odmah iznad podnice, napred iza ventilatora

DSC_9232.jpgpost image online

 

to je normalna radna temperatura, mnogi se boje pa greskom ugradjuju prekidac ventilatora da bi inicijativno ukljucivali pre nego sto treba

ili rade jos goru stvar, duzi srafciger pa udri po termostatu u kucistu ne bi li ga odvalili

DSC_9234.jpgpost image online

 

Nadam se da ti je sad jasnije, kako tebi tako i majstoru sto ti je rekao da ga nema.....pozzz i svako dobro!

 

 

  • Podržavam 5

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Hvala na trudu i odgovoru! To cu sam provjeriti,pa javim kakvo je stanje. Zagrijao sam motor do poslednje crte na mjeraču temp. i pokusao otvoriti čep od boce za rashladnu tecnost,voda je izbijala pod pritiskom pa nisam smio odvrnuti do kraja a preko noci,tj kad sam ga parkiraol,na odušak čepa je iscurilo kroz cijevcicu mozda oko 0,2l tecnosti. Uzeo sam i termoprekidac novi,pa cu vidjeti ima li razlike kod paljenja ventilatora. Na par foruma spominju i mogucnost loseg,zacepljenog auspuha kod pregrijavanja. Idem jedno po jedno,u nadi da nije nekad ranije bio pregrijavan

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo
Pre 14 sati, Satelis je napisao:

Pozdrav kolega, ajd da krenemo nekim redom......

majstor koji ti je rekao da nema termostat, predpostavljam da je skinuo ovo kuciste

DSC_9215.jpgpost image online

 

istina je da tu nema termostat

DSC_9222.jpgpost image online

 

ne moze ga ni biti jer se tu ozracuje sistem hladjenja

DSC_9223.jpgpost image online

 

voditi racuna o O-ring gumici tj dihtungu

DSC_9225.jpgpost image online

DSC_9224.jpgpost image online

 

dok se termostat nalazi odmah iznad podnice, napred iza ventilatora

DSC_9232.jpgpost image online

 

to je normalna radna temperatura, mnogi se boje pa greskom ugradjuju prekidac ventilatora da bi inicijativno ukljucivali pre nego sto treba

ili rade jos goru stvar, duzi srafciger pa udri po termostatu u kucistu ne bi li ga odvalili

DSC_9234.jpgpost image online

 

Nadam se da ti je sad jasnije, kako tebi tako i majstoru sto ti je rekao da ga nema.....pozzz i svako dobro!

 

 

U prilogu Vam saljem šemu rashladnog sistema iz knjige. Prema ovoj šemi termostat je pod brojem 4, upravo tamo gdje ste rekli da ni ne bude a crvenom bojom sam oznacio poziciju na osnovu vaše slike. Sutra cu ga raskopati. Pozdrav

Capture+_2017-05-26-12-42-30.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 200 GT - Matilda

Zdravo, dobro došao na forum!

Mislim da si našao šemu koja ne odgovara tvom modelu.

 

Katalog delova za Scarabeo sa Rotaxovim agregatom raznih kubikaža možeš da nađeš ovde https://www.motointernational.com/uploads/pdf/aprilia-scooters/2001-2005scarabeo150partscatalog.pdf

Na naslovnoj strani piše za koje brojeve šasije odgovara. Na stranama 141 i 89 ćeš naći delove koje je Satelis fotografisao.

 

Inače, to su fotografije mog Scarabea 200 sa Rotaxovim agregatom kojeg je Satelis vratio u život. Čovek je hirurg.

Prethodno je nekoliko stručnjaka svojim majstorisanjem tako sredilo motor da sam mislila da mi jedino preostaje da ga bacim na otpad.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Matilda, hvala puno na odgovoru! Nadam se da cu i ja svoj srediti. Kazu na drugim forumima da su ovi Rotaxi vrući inače ☺Sutra ne radim,pa cu zasukati rukave.

Pitanje za Satelisa: Ako termostat bude tamo gdje mu je mjesto,kako da testiram ispravnost? Mozda utice na pritisak vode i slicno,ipak je star motor...Nasao sam polovan termostat u slucaju da ovaj bude za zamijenu. Hvala unaprijed

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
Pre 5 sati, karington je napisao:

............

Pitanje za Satelisa: Ako termostat bude tamo gdje mu je mjesto,kako da testiram ispravnost? Mozda utice na pritisak vode i slicno,ipak je star motor...Nasao sam polovan termostat u slucaju da ovaj bude za zamijenu. Hvala unaprijed

ne moras testirati, odgovor si vec napisao, tako treba biti

On 5/25/2017 at 21:12, karington je napisao:

...........

ventilator se pali izmedju posljednje crte na skali i crvene zone za šta nisam siguran da li je to kasno paljenje..........

Polovan termostat nije za preporuku ugarditi, samo nov.

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Pozdrav drugari,nisam jos rjesio ovo oko termostata al mi je u medjuvremenu iskrsnuo drugi problem. Motor u leru na svakih 5-10 sekundi štucne kao da ce se ugasiti. U brzini je sve ok,al kad se zaustavim on se ugasi ili prilikom dodavanja naglog gasa. Ranije sam imao problem sa tim,majstor je ocistio karburator i utegnuo sajlu,jer je bila valjda labava.Bilo je sve ok i sad ponovo isto. Ova bombina ili sta vec skljocne kad se pocne gasiti....Prijedlog? Hvala

Slika u prilogu

Capture+_2017-05-27-18-54-39.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Kad skljocne kako kazes tj pre ce biti da cakne ili ti zvuk probijanja varnice ka sasiji, moze biti na bobini-kablu-kapici svecice-svecica.

U vecini slucaja probije kapa svecice ili svecica, retko kabal i bobina. Da se lepo videti u zamracenoj prostoriji ili ako te bas zanima kad pipnes rukom fino prodrma.

 

Za pocetak proveri da li ti je probila kapa svecice i obavezno proveri buksne na samoj bobini, mozda nije dobar kontakt.

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Mali update: 

Prilikom danasnje voznje na ne tako dugackoj relaciji kazaljka je bila blizu crvene(bilo je bas toplo vani). Morao sam ga voziti brzo da ga vjetar malo ohladi ali to nije bilo dovoljno. Kad sam stao pred kucu izaslo je mozda 0,2l vode na odušak jer je prokuvala.Desavalo se to i ranije. Dosuo sam vode(sad u sistemu ima vise vode nego antifriza,zbog dosipanja) otvorio bocu i upalio motor. Kada je kazaljka dosla skoro do pola skale voda je krenula u bocu sto govori da postoji termostat i pumpa valjda radi. Voda je bila vruca i pusila se. Da li je moguce da se motor toliko ugrije da ga sistem ne moze ohladiti? U knjizi koju ste mi poslali pise da se ventilator pali na 95c a to je vjerovatno skroz blizu crvene zone kao sto je kod mene slucaj. Iskustva sa hladjenjem kod Matildinog Scarabea? Hvala

Snimak u prilogu

20170531_205924.mp4

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 200 GT - Matilda

Kod Matilde (to je ime mog Scarabea :), sada kada su dotegnute šelne na rashladnom sistemu, sipan dobar antifriz i pošto je sistem odzračen kako treba, sve funkcioniše dobro i nema potrebe za dosipanjem.

U gradskoj vožnji se ventilator pali tik ispod poslednje bele crte i gasi se kada se kazaljka spusti do sredine. U vožnji van grada kazaljka ne prelazi sredinu, uglavnom je na crti ispod.

 

Termostat (br.4 na strani 89) otvara na 60C i tada rashladna tečnost počinje da cirkuliše kroz sistem. Ja sam testirala termostat tako što sam ga ubacila u šerpu sa vodom i zagrejala; vrlo jasno se vidi kada otvori.

Termoprekidač (br.8 na strani 88) uključuje ventilator na 95C.

 

Karingtone, ako ja dobro vidim, voda u posudi na tvom snimku je crna. Ako je tako, mislim da bi u svakom slučaju trebalo da ispereš sistem i sipaš nov antifriz. 

 

Sa srećom! Nadam se da ćeš uspeti da središ motorin i da ćeš uživati u vožnji.

 

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Po mraku sam snimao pa se cini da je prljava,al provjericu..Meni se ventilator pali tacno izmedju poslednje crne crtice i crvene. Kad se upali ne radi dugo, uglavnom mi se pali kad zaustavim motor. Radi mozda minut,dva cisto da odrzi temp na poslednjoj crtici. Promijenicu termoprekidac,ako bude trebalo i senzor temperature. Mozete li me posavjetovati kako da ocistim i ozracim sistem i neka preporuka za antifriz? Prema knjizi je 50/50 sa vodom i plavi. Kod mene je bio crveni antifriz i znam da je majstor ozracio,bar je tako rekao. Pozdrav!

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: Beograd
  • Motocikl: Scarabeo 200 GT - Matilda

Ukoliko je to onaj isti majstor koji ti je rekao da motoru nedostaje termostat, ne znam da li možeš u njega da se pouzdaš. U svakom slučaju, koliko vidim nije rešio problem. Kao što sam ti rekla, imala sam dosta iskustva sa tim navodnim stručnjacima koji svoje neznanje i odsustvo interesovanja za specifičnosti pojedinih modela prikrivaju izmišljanjem nedostataka na samom motoru. Meni je jedan čak direktno rekao da mi je motor đubre a da ti ne pričam kakve je sve budalaštine uradio i koliku je štetu napravio.

 

Po meni, imaš dve opcije: ili da nađeš majstora koji će ozbiljno pristupiti problemu ili da polako kreneš da učiš sam da popravljaš svoj motor. 

Više informacija o zameni rashladne tečnosti možeš da nađeš ovde  http://www.loscarabeorotax.com/sostituzione-liquido-raffreddamento

Uopšte, na tom sajtu ima dosta korisnih informacija o Scarabeu sa Rotaxovim agregatom i o njegovom održavanju. Sajt je na italijanskom sa mogućnošću prevoda.

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD

Koliko vidim ti imas vodu u sistemu sto nikako nije dobro jer njena tacka kljucanja daleko je niza od antifriza, da ne duzim dalje uradices sledece:

 

- proveri kad ti otvara termostat

- proveri kad ti ukljucuje termoprekidac (obicno pise na njemu)

ako su ti ta dva dela ispravna idemo dalje....

- kupi G12 antifriz i destilovanu vodu

- jacinu antifriza ces namestiti na -15C ako je garaziran ili -25 do -30C ako stoji napolju

- sipaj antifriz do cepa u ekspanzionu posudu, odvrni sraf za ozracivanje na kucistu

  nalazi se sa gornje desne strane na glavi i tako ponovi nekoliko puta

- zavrni cep na posudi, upali motor, prati temperaturu, prati toplotu svih creva kao i hladnjaka do ukljucenja ventilatora

  sve se mora postepeno grejati, ako nesto ostane hladno znaci da imas vazd. cep

- kad se ukljuci ventilator, dodaces i drzaces gas, temp. motora mora da pada, ako raste ne valja nikako

- ako je sve kako treba, ostavi motor da se ohladi, kad se ohladi skini cep sa posude i ostavi celu noc otvoreno

  sutradan proveri i po potrebi doli antifriz na max i to je to

 

........srecno

 

 

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Update:

Promijenio sam permant g12 50/50 otprilike sa dest. vodom. Ozracio prema upustvu i dozirao na kraju izmedju min-max oznake na posudi. Takodje, stavio  sam novi senzor na kojem je oznaka 80-90° a na mom je bila 90-95°. Nakon testne voznje sa starim senz. kazaljka je skoro udarila crvenu i on se nije upalio, morao sam ugasiti motor preventivno. Novi senzor radi, vent. se pali na poslednjoj crti (slika u prilogu) i hladi ga dok kazaljka ne dodje do pola, sto nije bio slucaj sa starim. Zapazanja su da istom brzinom postize temp kao i ranije, samo sad vent radi pa spasava situaciju al smatram da nisam generalnol rjesio problem, samo privremeno. Ventilator ga ohladi,al vec do sledeceg semafora kazaljka je gore opet. Satelise sta je sledeci korak da probam? Razmisljao sam da vodenim kompresorom probam ocistiti hladnjak sa vanjske strane kroz škrge al ne znam jel pametno to? Hvala

Na slici: 

1. - paljenje ventilatora

2.- na ovoj crtici krece cirkulisati voda u posudi (pretpostavljam da termostat otvara tad)

 

Capture+_2017-06-11-18-54-36.png

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • Ne silazi, 8925 postova
  • Lokacija: Beograd - M.M.Lug
  • Motocikl: Peugeot Satelis250 ...... Honda NC750XD
pre 50 minuta, karington je napisao:

.......

Nakon testne voznje sa starim senz. kazaljka je skoro udarila crvenu i on se nije upalio, morao sam ugasiti motor preventivno.

Novi senzor radi, vent. se pali na poslednjoj crti (slika u prilogu) i hladi ga dok kazaljka ne dodje do pola, sto nije bio slucaj sa starim.

..........

Vozi Karingtone i uzivaj :moto3:

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

  • U prolazu, 9 postova
  • Lokacija: BIH
  • Motocikl: Aprilia Scarabeo

Tako sam i mislio☺

Hvala puno na pomoci. Naucio sam dosta dosta toga sada o motoru,pa cu ga nastaviti sam odrzavati.

Svako dobro!

  • Podržavam 1

Podeli ovaj odgovor sa prijateljima


Link to post
Share on other sites

Pridruži nam se!

Možeš sada da napišeš svoj odgovor, a kasnije da se registruješ. Ako imaš nalog, uloguj se i napiši svoj odgovor.

Gost
Odgovori na ovu temu...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Aktivni korisnici   0 članova

    • Nema ulogovanih članova koji gledaju ovu stranu.


×
×
  • Create New...

Važno obaveštenje

Nastavkom korišćenja ovog sajta prihvatate Pravila korišćenja